اخبار ارز دیجیتال

اکوسیستم Bitcoin DeFi توضیح داد

DeFi در بیت کوین با ارتقاء Taproot امکان پذیر شده است. عملکرد بیت کوین دی فای را در مقایسه با بلاک چین اتریوم ببینید.

آینده بیت کوین دی فای چیست؟

اثربخشی پلتفرم و پروتکل Bitcoin DeFi با استحکام و امنیت طولانی مدت، سطح نوآوری و مشوق های ارائه شده به سرمایه گذاران تعیین می شود.

DeFi به وضوح راه خود را به شبکه بیت کوین باز می کند، با راه حل های مقیاس بیت کوین مانند Rootstock، Stack و Liquid Network. با این حال، DeFi در بیت کوین نسبت به بلاک چین اتریوم و سایر پلتفرم های قرارداد هوشمند کمتر قابل دسترسی است.

گفته می شود، اگر توسعه دهندگان بخواهند DApps یا NFT ها را با استفاده از بلاک چین بیت کوین توسعه دهند، باید بر خلاف بلاک چین اتریوم به راه حل های لایه ۱ یا لایه ۲ تکیه کنند. به عنوان مثال، می توانید DApps را با استفاده از شبکه های آزمایشی اتریوم مانند Ropsten بسازید. در مقابل، پلتفرم بیت کوین دی فای به پلی مانند RenBrdige برای اتصال به شبکه بیت کوین برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز نیاز دارد.

همچنین، NFT های بیت کوین هنوز در مراحل اولیه خود هستند. با این حال، با توجه به اینکه بیت کوین پایه و اساس ارزهای دیجیتال را پایه گذاری کرد، به نظر می رسد که توسعه دهندگان برای توسعه محصولات و پلتفرم های مالی جدید به شبکه بیت کوین هجوم بیاورند.

بنابراین بیت‌کوین دی‌فای باید میزبان برنامه‌های مالی غیرمتمرکز نوآورانه باشد که در سایر بلاک‌چین‌ها موجود نیستند، پایگاه کاربری قابل‌توجهی داشته باشد و مزایای مشخصی نسبت به راه‌حل‌های DeFi موجود ارائه دهد.

کدام پروژه های DeFi بخشی از اکوسیستم بیت کوین هستند؟

علاوه بر wBTC، Stacks و Rootstock، BadgerDAO، RenVM و Liquid Network موارد استفاده مختلفی را برای Bitcoin DeFi هدایت می‌کنند.

Badger DAO

یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) به نام BadgerDAO به DApp های مختلف امکان می دهد از BTC به عنوان وثیقه استفاده کنند. BadgerDAO از توکن مبتنی بر اتریوم BADGER برای حاکمیت پروتکل و توزیع انگیزه استفاده می کند.

کاربران می توانند با استفاده از Sett Vaults، اولین محصول Badger، از دارایی های مصنوعی BTC درآمد کسب کنند. کاربران می توانند بیت کوین های توکن شده خود را در SETT، مجموعه ای از توکن ها، قفل کنند و به قراردادهای هوشمند اجازه دهند دارایی های خود را مدیریت کنند تا در قالب bTokens بازدهی تولید کنند.

دومین محصول Badger، به نام Digg، نرم افزاری است که یک ارز دیجیتال عرضه انعطاف پذیر به نام توکن DIGG را کنترل می کند که با قیمت بیت کوین به دلار آمریکا مرتبط است. مانند دیگر توکن‌ها، DIGG را می‌توان در SETT برای ارائه بازده به دارندگان سپرده و در پروتکل‌های DeFi استفاده کرد.

رن وی ام

پروتکل غیرمتمرکز اتریوم Ren توکنی ایجاد می‌کند که ارزش دارایی‌های غیر اتریوم مانند بیت‌کوین را نظارت می‌کند و نقدینگی پروژه‌های روی چندین بلاک چین را فراهم می‌کند. گفته می‌شود، دارندگان بیت‌کوین می‌توانند از Ren (الزامی برای پرداخت‌های گره‌ای) برای دسترسی به مجموعه محصولات DeFi اتریوم بدون نیاز به فروش بیت‌کوین یا انتقال دارایی‌ها بین بلاک‌چین‌ها استفاده کنند.

ماشین مجازی Ren وجوه اصلی را در فضای ذخیره‌سازی نگه می‌دارد، توکن‌های یک بلاک چین را می‌پذیرد، توکن‌های جدیدی را از طریق RenBridge روی بلاک چین دیگری تولید می‌کند و دارایی‌ها را بین بلاک‌چین‌ها مبادله می‌کند. به عنوان مثال، هنگامی که یک کاربر بیت کوین را به RenVM ارسال می کند، یک توکن جدید در اتریوم به نام renBTC صادر می شود که منعکس کننده بیت کوین اصلی است. این بدان معنی است که اگر کاربر بخواهد بیت کوین خود را بازگرداند، تراکنش می تواند معکوس شود.

شبکه مایع

Liquid Network یک راه حل لایه ۲ بیت کوین و شبکه پرداخت بین صرافی است که صدور خصوصی و سریع دارایی های دیجیتال مانند توکن های امنیتی، استیبل کوین ها و سایر ابزارهای مالی را در بلاک چین بیت کوین امکان پذیر می کند.

نسخه پیچیده بیت کوین، LBTC به عنوان توکن بومی زنجیره جانبی Liquid عمل می کند. کاربران بیت کوین را به یک آدرس شبکه لایتنینگ در شبکه بیت کوین می فرستند (فرآیندی به نام pegging) تا از شبکه مایع استفاده کنند. مقدار مشابهی از LBTC در شبکه Liquid ایجاد می شود و پس از دریافت ۱۰۲ تایید تراکنش به آدرس کاربر تحویل داده می شود.

علاوه بر این، می توانید با ارسال LBTC برای رایت به یک آدرس غیرقابل بازیابی، یک pegout را شروع کرده و بیت کوین را برداشت کنید. پس از دریافت دو تاییدیه جداگانه، عضو شبکه لایتنینگ می تواند بیت کوین اصلی را به آدرس شبکه بیت کوین کاربر ارسال کند.

Bitcoin DeFi چگونه کار می کند؟

توکن‌های پیچیده‌شده مانند بیت‌کوین پیچیده، بلاک‌چین‌های لایه ۱ مانند Stacks و زنجیره‌های جانبی مانند Rootstock، DeFi را روی بیت‌کوین فعال می‌کنند.

زبان برنامه نویسی مورد استفاده در بیت کوین که اسکریپت نامیده می شود، تورینگ کامل نیست. یعنی برخی از عملیات های منطقی مانند حلقه ها گم شده اند. در نتیجه، با وجود ارتقاء Taproot، شبکه بیت کوین از قابلیت برنامه ریزی محدود پشتیبانی می کند. به طور خلاصه، پلتفرم Bitcoin DeFi برای میزبانی قراردادهای هوشمند به راه حل های مقیاس بندی لایه ۲ و زنجیره های جانبی متکی است.

DeFi در بیت کوین توسط توکن های پیچیده مانند بیت کوین پیچیده (wBTC)، بلاک چین های لایه ۱ مانند Stacks و زنجیره های جانبی مانند Rootstock فعال می شود. به عنوان مثال، wBTC، یک توکن اتریوم که در ژانویه ۲۰۱۹ معرفی شد، توسط بیت کوین (BTC) 1:1 پشتیبانی می شود. به عبارت دیگر، ۱ wBTC همیشه برابر با ۱ BTC است. کاربران می توانند از برخی DApp های اتریوم با استفاده از توکن های wBTC استفاده کنند.

یک بلاک چین مستقل لایه ۱ به نام Stacks صدها میلیارد دلار سرمایه را در بیت کوین در دسترس قرار می دهد و به دارندگان بیت کوین راه های جدیدی برای کسب درآمد با استفاده از ارزهای دیجیتال ارائه می دهد. از یک مکانیسم اجماع اثبات انتقال استفاده می کند که از بلاک چین اثبات کار بیت کوین برای ایمن سازی بلاک چین استفاده می کند.

محصولات DeFi مانند Stackswap DEX از بلاک چین Stacks استفاده می‌کنند تا به کاربران امکان داد و ستد و ضرب NFT، قرض گرفتن استیبل کوین‌های الگوریتمی و صدور و مبادله توکن‌ها در شبکه بیت‌کوین را می‌دهند. علاوه بر این، از آنجایی که استک و بیت کوین به هم مرتبط هستند، NFT های ایجاد شده در Stack در بلاک چین بیت کوین تسویه و ایمن می شوند.

قراردادهای هوشمند کامل تورینگ در بلاک چین بیت کوین توسط Rootstock که به صورت موازی با بلاک چین اجرا می شود امکان پذیر شده است. هنگامی که بیت کوین به روت استوک ارسال می شود، به RBTC تبدیل می شود، یک بیت کوین مبتنی بر قرارداد هوشمند. بر اساس ارتباطات دو جهته، این پروتکل به عنوان پلی عمل می کند که هر دو زنجیره را به هم متصل می کند. به عنوان مثال، Sovryn، یکی از اولین برنامه های مالی بدون مجوز، از فناوری RSK برای اتصال به زنجیره های هوشمند لایتنینگ، اتریوم، بیت کوین و BNB استفاده می کند.

Bitcoin DeFi چیست؟

ارتقای بیت کوین Taproot پتانسیل ایجاد DApps در بلاک چین بیت کوین، سرعت بخشیدن به حرکت DeFi در شبکه بیت کوین و بهبود دوام طولانی مدت بلاک چین را باز کرده است.

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) از سال ۲۰۲۰ موفقیت چشمگیری داشته است و تقریباً تمام رشد آن توسط اتریوم انجام شده است. اتریوم راه را برای خدمات و ابزارهای مالی جدید مانند صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، پلتفرم‌های وام خودکار و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) هموار کرده است.

برعکس، توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز قراردادهای هوشمند (DApps) در بلاک چین بیت‌کوین ممکن نبود تا زمانی که Taproot ارتقا پیدا کرد و درها را به روی اولین ارز دیجیتال جهان، DeFi باز کرد. در این زمینه، Bitcoin DeFi به توسعه برنامه های غیرمتمرکز مبتکرانه در شبکه بیت کوین اشاره دارد که قبلاً به دلیل مسائل مقیاس پذیری تراکنش غیرممکن بود.

تراکنش‌های بیت‌کوین نسبتاً کند بود زیرا هر امضای دیجیتالی باید قبل از اجرای ارتقاء Taproot در برابر یک کلید عمومی تأیید می‌شد. به لطف Taproot، شبکه ها اکنون می توانند چندین امضای دیجیتال را گروه بندی کرده و همه آنها را به طور همزمان تأیید کنند. در نتیجه، فضای کمتری برای هر بلوک مورد نیاز است و به بلاک چین بیت کوین اجازه می دهد از توسعه برنامه های DeFi پشتیبانی کند.

نویسنده: Jagjit Singh

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا