اخبار ارز دیجیتال

بیت‌کوینر کاغذ BitVM را کنار می‌گذارد – قراردادهایی شبیه اتریوم را به بیت‌کوین می‌آورد

رابین لینوس، نویسنده وایت پیپر، معماری BitVM را بر اساس جمع آوری خوش بینانه اتریوم با اثبات تقلب و پیشرفت های اخیر Merkle Tree ساخته است.

توسعه دهندگان بیت کوین راه جدیدی را برای آوردن قراردادهای هوشمند خارج از زنجیره به بیت کوین (BTC) بدون نیاز به سافت فورک پیشنهاد کرده اند.

همانطور که رابین لیناس، رهبر پروژه ZeroSync در مقاله سفید خود در 9 اکتبر، “BitVM: Compute Anything on Bitcoin” اعلام کرد، BitVM می تواند قراردادهای کامل بیت کوین تورینگ را بدون تغییر قوانین اجماع بیت کوین ایجاد کند.

سیستم کامل تورینگ سیستمی است که از نظر تئوری می تواند پاسخی برای هر مشکل محاسباتی ارائه دهد.

«منطق» قرارداد بیت‌کوین خارج از زنجیره اجرا می‌شود، اما در بیت‌کوین تأیید می‌شود، شبیه به جمع‌بندی خوش‌بینانه اتریوم.

معماری BitVM مبتنی بر مدل اثبات تقلب و چالش/پاسخ است که در آن یک “اثبات کننده” می تواند ادعایی داشته باشد، و یک “تأیید کننده” می تواند اثبات تقلب را انجام دهد و اگر ادعای نادرستی مطرح شود، اثبات کننده می تواند مجازات شود.

لینوس گفت که در حالی که بیت‌کوین در شکل فعلی‌اش محدود به عملیات‌های اساسی مانند امضا، قفل زمانی و هش‌لاک است، BitVM اکنون می‌تواند برای گسترش دامنه آن و میزبانی تعداد زیادی از برنامه‌های کاربردی جالب استفاده شود. توضیح دادم که می‌توان آن را محاسبه کرد.

«کاربردهای بالقوه شامل تأیید اثبات اعتبار برای بازی هایی مانند شطرنج، Go، و پوکر، به ویژه قراردادهای بیت کوین است».

لیناس گفت: «علاوه بر این، ممکن است بتوان BTC را به زنجیره‌های خارجی متصل کرد، بازارهای پیش‌بینی ایجاد کرد یا کدهای عملیاتی جدید را تقلید کرد.

لیناس گفت محدودیت‌های این مدل این است که محدود به راه‌اندازی دوطرفه بین یک اثبات‌کننده و یک تأییدکننده است و برای اجرای برنامه به مقدار زیادی محاسبات و ارتباطات خارج از زنجیره نیاز دارد.

لینوس گفت که نقطه عطف بعدی اجرای کامل BitVM علاوه بر Tree++ است که یک زبان برنامه نویسی سطح بالا برای ایجاد و اشکال زدایی قراردادهای بیت کوین است.

BitVM توسط سافت فورک Taproot در نوامبر 2021 فعال شد.

لیناس از تحقیقات اتریوم در مورد جمع آوری خوش بینانه و تحقیق در مورد درختان مرکل در مشارکت خود در مقاله سفید هشت صفحه ای استناد کرد.

بیت کوینرها به BitVM پاسخ می دهند

اریک وال، متخصص بیت کوین، در توییتر پستی منتشر کرد تا مفاهیم ذکر شده در وایت پیپر BitVM را بررسی کند و ببیند واقعاً چه نوع آزمایشی از آن بیرون می آید. او گفت که «با احتیاط هیجان زده است».

دیلن لکلر، تحلیلگر بیت کوین نیز تحت تأثیر وایت پیپر BitVM قرار گرفته است. با این حال، آدام بک، مشارکت‌کننده بیت‌کوین Core پیشنهاد کرد که مردم هنوز در مورد این پیشرفت هیجان‌زده نباشند.

مربوط: BIP-300 biff: بحث در مورد پیشنهاد طولانی مدت زنجیره محرک بیت کوین دوباره شعله ور شد

“dotta” یکی از سازندگان در فضای بلاک چین، گفت که در حال حاضر یک اثبات مفهومی در GitHub وجود دارد.

یکی دیگر از کاربران X، سم پارکر، با توضیح اینکه BitVM بیت کوین را به زور در این قراردادها قفل نمی کند، تلاش کرد تا یک ترس رایج در بین حداکثرگرایان بیت کوین را حل کند.

“در نهایت، این یک انتخاب است. اگر باور ندارید که سکه های شما در یک قرارداد کامل تورینگ قفل شده اند (که کاملا منطقی است)، پس سکه های خود را در یک قرارداد هوشمند کامل تورینگ قفل نکنید. از [the] مزیت سیستم های UTXO، جعبه شنی امنیتی است. ”

psage و دیگران می گویند که BitVM به لیست عواملی که قیمت بیت کوین را در بازار صعودی بعدی افزایش می دهد اضافه می شود.

Cointelegraph برای اظهار نظر با Lynas تماس گرفت، اما بلافاصله پاسخی دریافت نکرد.

مجله: Wolf of All Street نگران جهانی است که بیت کوین به 1 میلیون دلار می رسد: سالن شعله


نویسنده: Brayden Lindrea
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا