اخبار ارز دیجیتال

۳ دارایی که بیشترین ارتباط را با بیت کوین دارند کدامند؟

قیمت بیت کوین ارتباط نزدیکی با برخی دارایی های مالی دارد، اما دلایل ارتباط آن با برخی فلزات گرانبها و سهام می تواند کاملاً متفاوت باشد.

رسانه های مالی اغلب به ارتباط بین بیت کوین (BTC) و فناوری بزرگ اشاره می کنند. «بیت‌کوین مانند یک سهام فناوری معامله می‌کند» یک داستان رایج در کنار رابطه شدید معکوس بین بیت‌کوین و دلار آمریکا است.

اما آیا این همبستگی‌ها قوی هستند و به پیش‌بینی تغییرات قیمت در آینده کمک می‌کنند؟ نگاهی دقیق‌تر به برخی گزارش‌های تحلیل رابطه بین بیت‌کوین و انواع مختلف دارایی بیندازید.

همبستگی تاریخی بیت کوین بر اساس بازه زمانی متفاوت است

گزارشی که در اکتبر ۲۰۲۲ توسط موسسه انتشارات دیجیتال چند رشته ای منتشر شد به برخی از نتایج کلیدی در مورد همبستگی بین بیت کوین و دارایی های مالی سنتی رسید:

  • نوسان شدید بازار بیت کوین به این معنی است که همبستگی های بلندمدت قوی تر از همبستگی های کوتاه مدت است.
  • در طول شوک های شدید، مانند کووید-۱۹، ارتباط مثبت بین بیت کوین و دارایی های ریسک افزایش می یابد.
  • در حالی که بیت کوین با دارایی های ریسک همبستگی مثبت دارد، می تواند با دلار آمریکا همبستگی منفی داشته باشد.
  • بیت کوین به عنوان پوششی در برابر دلار آمریکا عمل می کند.

برخی از این نکات را می توان با داده های قیمتی جدید از ۹ تا ۱۰ ماه گذشته جبران کرد، مانند کاهش قابل توجه نوسانات، اما همچنان می توانید با بررسی داده ها بینش کسب کنید. علاوه بر این، سایر محققان رابطه بین دارایی های خاص و بیت کوین را در یک دوره زمانی مشخص بیشتر بررسی کرده اند.

سهام خاص رمزنگاری

برخی از سهام کریپتو بیش از هر دارایی دیگری در بازار با بیت کوین مرتبط هستند. ضرایب همبستگی ۹۰ روزه برای BTC/MSTR، BTC/COIN و BTC/RIOT همگی در چند ماه گذشته نزدیک به ۱ باقی مانده اند. نمادهای “BTC/xxxx” نشان دهنده ضریب همبستگی هر دارایی اندازه گیری شده در برابر بیت کوین است.

ضریب MSTR از سپتامبر ۲۰۲۲ به زیر ۰.۶۸ نزول نکرده است. ضریب RIOT در ژوئن ۲۰۲۳ به حدود ۰.۷۵ کاهش یافت، اما COIN در یک نقطه از ماه می تا ژوئن به ۰ نزدیک شد.

نمودار سال به روز COIN، ROIT و MSTR با ضرایب همبستگی ۹۰ روزه در مقایسه با BTC. منبع: TradingView

همه این سهام در سال جاری تاکنون عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته اند در حالی که نوسانات بیشتری را نشان می دهند. سرمایه گذاران ممکن است از این دارایی ها به عنوان جایگزینی برای بیت کوین استفاده کنند که نمی توان آن را از طریق حساب کارگزاری خریداری کرد.

یکی از دلایلی که این سه سهام بسیار با بیت کوین مرتبط هستند مربوط به ترازنامه شرکت های مربوطه است. همه آنها دارای مقادیر قابل توجهی بیت کوین هستند.

همانطور که در جدول زیر مشاهده می شود، MSTR با ۱۵۲۳۳۳ بیت کوین بیشترین بیت کوین را در بین شرکت های دولتی دارد. کوین با ۱۰۷۶۶ بیت کوین در جایگاه چهارم و RIOT با ۷۰۹۴ بیت کوین در جایگاه هشتم قرار دارند.

دارایی بیت کوین توسط شرکت های دولتی منبع: CoinGecko

فلز گرانبها

وقتی صحبت از همبستگی با کالاها و فلزات گرانبها به‌ویژه به میان می‌آید، نقره در واقع بهتر از طلا عمل می‌کند که منعکس کننده نوسانات قیمت بیت کوین از سال ۲۰۱۹ است.

گزارش نوامبر ۲۰۲۲ توسط جردن دویل و اولاف سونی از موسسه CFA، “چگونه ارزهای دیجیتال با کلاس های دارایی سنتی ارتباط دارند؟” بیشترین حدس دارایی های مرتبط بیت کوین را برجسته می کند.

نقشه حرارتی همبستگی ارزهای دیجیتال و کالاها.منبع: موسسه CFA

بر اساس این گزارش، نقره با ضریب همبستگی ۰.۲۶ بیشترین همبستگی را با بیت کوین از اکتبر ۲۰۱۹ تا اکتبر ۲۰۲۲ داشته است. در مقایسه، طلا تنها ۰.۱۵ همبستگی داشت که احتمالاً به دلیل نوسانات بیشتر نقره است.

در این گزارش آمده است:

نقره با اوج ۰.۲۶ بین نقره و بیت کوین بیشترین همبستگی را دارد. بیت کوین، به اصطلاح «طلای دیجیتال»، تنها همبستگی ضعیفی با فلزات گرانبها دارد.

صندوق های سهام غیرفعال و فعال و درآمد ثابت

هنگامی که در مورد همبستگی بین سهام به طور کلی و بیت کوین صحبت می شود، نگاه کردن به شاخص ها یا ETF ها رایج ترین راه برای مقایسه است. این یک نمای کلی از کل طبقه دارایی را به جای تمرکز بر سهام خاص ارائه می دهد که می تواند عوامل تأثیرگذار زیادی داشته باشد.

همانطور که انتظار می‌رفت، صندوق‌های رشد به دلیل ماهیت سفته‌بازی‌ترشان بیشتر با ارزهای دیجیتال مرتبط هستند. بخصوص:

صندوق‌های رشد نسبت به صندوق‌های ارزشی همبستگی قوی‌تری با ارزهای دیجیتال نشان می‌دهند. این عدد ۰.۳۵ است.

نقشه های حرارتی همبستگی برای ارزهای دیجیتال، صندوق های سهام و اوراق قرضه.منبع: موسسه CFA

به عبارت دیگر، بازار ارزهای دیجیتال به طور کلی «به تغییرات نرخ بهره حساسیت چندانی نداشت» و این حداقل تا حدی مسئول کاهش قابل توجه قیمت سهام در طول سال ۲۰۲۲ بود.

در نهایت، اوراق قرضه ارتباط کمی با بیت کوین دارند یا هیچ ارتباطی ندارند. صندوق های اوراق قرضه غیرفعال فقط ۰.۱۱ همبستگی داشتند، در حالی که صندوق های اوراق قرضه فعال فقط دو واحد پایه بالاتر در ۰.۱۳ بودند. تمام نقاط داده مربوط به دوره اکتبر ۲۰۱۹ تا اکتبر ۲۰۲۲ است.

همبستگی بیت کوین یک توپ کریستالی نیست

نوسانات قیمت بیت کوین بالا است، بنابراین همه همبستگی ها می توانند در یک لحظه تغییر کنند. با این حال، داده‌های مورد استفاده در اینجا تصویر دقیقی از دارایی‌هایی ارائه می‌دهد که این روزها بیشترین ارتباط را با بیت کوین دارند.

مرتبط: بیت کوین و همبستگی: بررسی رابطه بین btc، طلا و نزدک

سهام متمرکز بر رمزارز احتمالاً به حفظ همبستگی قوی با ذخایر بیت کوین ادامه می دهند، اما همبستگی آنها با کالاها و صندوق های سهام می تواند در آینده به سرعت تغییر کند.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. هر گونه سرمایه گذاری یا حرکت تجاری مستلزم ریسک است و خوانندگان باید قبل از هر تصمیمی تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: Brian Nibley

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا