اخبار ارز دیجیتال

بیت کوین در آرژانتین از بالاترین سطح سال 2021 فراتر رفت، اما ابر تورم از نرخ افزایش بیشتر است.

افزایش 150 درصدی بیت کوین در پزو آرژانتین در دو سال گذشته با تورم 300 درصدی این کشور در مدت مشابه مطابقت ندارد.

آرژانتین به دلیل سیاست های پوپولیستی که منجر به کسری بودجه شده است، دهه هاست با تورم شدید دست و پنجه نرم می کند. با گذشت زمان، احتمال مواجهه آرژانتین، خانه 47 میلیون آمریکایی لاتین، با سقوط تمام عیار ارز نزدیک تر می شود. اما با توجه به سابقه قوی بیت کوین (BTC) هنگام قیمت گذاری به ارز محلی پزو آرژانتین (ARS)، چشم انداز افزایش پذیرش در آینده چیست؟

دولت آرژانتین در طول تاریخ خود بارها به افزایش حجم پول از طریق سپرده های بانکی و اوراق قرضه دولتی متوسل شده است. قابل توجه است که کل عرضه پول M1 آرژانتین، متشکل از ارز، سپرده‌های تقاضا و سایر سپرده‌های قابل بررسی، به رقم خیره‌کننده 10.66 تریلیون ARS افزایش یافته است که از 2.81 تریلیون آرژانتین در جولای 2019 افزایش یافته است. سال ها.

چه اتفاقی برای قیمت بیت کوین در پزو آرژانتین (ARS) افتاد؟

قیمت بیت کوین در مبادلات داخلی از 14.2 میلیون پزو آرژانتین (ARS) به 19.6 میلیون پزوی آرژانتین (ARS) در نوامبر 2021 افزایش یافت، زمانی که بیت کوین از نظر دلار آمریکا به بالاترین سطح تاریخ خود رسید. اگرچه این کاهش 61.5 درصدی از 69000 دلار بود، اما سرمایه‌گذاران آرژانتینی با اندازه‌گیری به ارز محلی، همچنان 38 درصد افزایش داشتند.

قیمت بیت کوین در پزوی آرژانتین (ARS) در صرافی Bitso.منبع: بیتسو

با این حال، اگر از گوگل یا کوین مارکت کپ در مورد قیمت بیت کوین در ARS بپرسید، ممکن است با نتایج متفاوتی روبرو شوید. پاسخ این اختلاف در نرخ رسمی ارز پزو آرژانتین نهفته است که پیچیده تر از آن چیزی است که اکثر سرمایه گذاران به آن عادت دارند.

اول، یک نرخ رسمی به نام “دلار BNA” وجود دارد که توسط بانک مرکزی آرژانتین تعیین می شود و برای تمام معاملات دولتی و واردات و صادرات استفاده می شود.

قیمت بیت کوین ARS در 21 سپتامبر. منابع: گوگل، ریپیو، بیتسو.

جالب است بدانید که قیمت بیت کوین به پزو آرژانتین که به طور موثر در صرافی های کریپتو معامله می شود، تقریباً دو برابر قیمت نظری گوگل است.

این قیمت نظری با ضرب قیمت بیت کوین دلار آمریکا در صرافی های آمریکای شمالی در نرخ رسمی پزو آرژانتین (ARS) ارائه شده توسط دولت محلی محاسبه می شود. این پدیده منحصر به ارزهای دیجیتال نیست. همچنین بر سایر دارایی های بین المللی بسیار نقدشونده مانند سهام، طلا و معاملات آتی نفت تأثیر می گذارد.

با افزایش مصنوعی نرخ رسمی به نفع پزو آرژانتین، دولت می‌تواند اقتصاد را تثبیت کند، فرار سرمایه را کاهش دهد و با گران‌تر کردن خرید ارز خارجی و ذخیره ثروت به دلار آمریکا از سفته‌بازی جلوگیری کند.هدف محدود کردن تجارت است. این اقدام همچنین می‌تواند ضمن ارتقای صادرات، با هدف بهبود تراز تجاری، هزینه‌های واردات را افزایش دهد.

مرتبط: بیت کوین در آرژانتین با پیروزی خاویر میلی در مقدماتی ریاست جمهوری افزایش یافت

با این حال، همانطور که در مورد آرژانتین دیده می شود، دستکاری در نرخ های رسمی ارز در نهایت منجر به تورم و مهار رشد اقتصادی می شود. اول، انگیزه‌هایی برای وجود یک بازار غیررسمی و ثبت نشده به نام «دلار آبی» ایجاد می‌کند که فعالیت‌های غیرقانونی را تقویت می‌کند، شفافیت مالی را تضعیف می‌کند و سرمایه‌گذاری خارجی را منع می‌کند.

این امر باعث می شود که نرخ ارز بسته به بازاری که معامله در آن انجام می شود و اینکه آیا دولت یا بانک های دولتی در آن دخیل هستند، نوسان می کند.

آیا بیت کوین یک فروشگاه ارزش قابل اعتماد برای سرمایه گذاران آرژانتینی است؟

با توجه به قیمت مبادله بیتسو برای پزو آرژانتین، بیت کوین در دو سال منتهی به 21 سپتامبر 150 درصد افزایش یافته است و از 7.84 میلیون آرژ به 16.6 میلیون آرژانتین رسیده است. با این حال، نرخ تورم رسمی انباشته در این دوره بیش از 300 درصد بوده است که ادعای اینکه بیت کوین یک ذخیره ارزش قابل اعتماد است، نادرست است.

قابل ذکر است، کسانی که دلار را انتخاب کردند، چه به شکل سنتی و چه به صورت استیبل کوین، شاهد افزایش 297 درصدی دارایی های خود در مدت مشابه بودند که اساساً با نرخ تورم مطابقت داشت. این تجزیه و تحلیل فقط دوره دو ساله از سپتامبر 2021 تا سپتامبر 2023 را مقایسه می کند.

با این وجود، این نتیجه برای حامیان بیت کوین تا حدودی ناامیدکننده است و احتمالاً به نفع پذیرش استیبل کوین در منطقه است.

از جنبه مثبت، سرمایه گذاران این فرصت را داشته اند که با توجه به کاهش ارزش پول های محلی با توجه به افزایش منابع، در مورد مزایای خودسرپرستی و کمبود اطلاعات کسب کنند.

در نهایت، برای آرژانتینی ها، تا زمانی که دلار آمریکا قدرت خرید خود را مطابق با تورم محلی حفظ کند، فضای کمی برای اولویت بندی بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش وجود دارد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Marcel Pechman
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا