🚨 اخبار ارز دیجیتال

BIS سند جامعی را در مورد پرداخت های آفلاین CBDC صادر می کند


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

به گفته بانک تسویه بین‌المللی، پرداخت‌های آفلاین CBDC خطرات جدیدی در رابطه با جعل، تقلب و مسائل مربوط به حریم خصوصی ایجاد می‌کند.

بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS) به طور فعال در حال بررسی فرصت ها برای پرداخت های آفلاین با استفاده از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) است.

در ۱۱ مه، مرکز نوآوری BIS Nordic یک کتابچه راهنمای جامع منتشر کرد که به بررسی نحوه عملکرد CBDC برای پرداخت‌های آفلاین می‌پردازد.

این راهنما که با همکاری مشاور فناوری Consult Hyperion توسعه یافته است، به اهداف انعطاف‌پذیری، شباهت پول نقد، دسترسی و سایر قابلیت‌های CBDC آفلاین می‌پردازد.

سیستم پرداخت آفلاین و دفتر کل. منبع: BIS

این سند با عنوان “Project Polaris” خطرات بالقوه جدیدی را که ناشی از پرداخت های آفلاین با CBDC است، از جمله کالاهای تقلبی و نگرانی های مربوط به حفظ حریم خصوصی را برجسته می کند.

با توجه به BIS و Hyperion، پرداخت‌های آفلاین CBDC می‌توانند تهدیدی برای حفظ حریم خصوصی باشند، زیرا از تراکنش‌های ناشناس پشتیبانی می‌کنند و بسته به طراحی آن‌ها، ممکن است حریم خصوصی را فاش کنند.

از جمله نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی، سطح حفاظت از حریم خصوصی ارائه شده توسط پروتکل‌های انتقال ارزش است. این کتابچه راهنمای می‌گوید: «اگر پروتکل انتقال ارزش آفلاین از حریم خصوصی توسط طراحی پشتیبانی نکند، پرداخت‌های آفلاین نمی‌توانند ناشناس باشند.

تراکنش‌های پرداخت آفلاین CBDC باعث ایجاد مسائل مربوط به حریم خصوصی و حتی کلاهبرداری در مورد شناسایی و تأیید کاربران طرف مقابل می‌شود.

در برخی موارد، ممکن است برای دریافت‌کنندگان یا پرداخت‌کنندگان آفلاین CBDC مهم باشد که طرف مقابل تراکنش را شناسایی کنند، و چنین تراکنش‌هایی ممکن است لزوماً نیازی به تماس چهره به چهره نداشته باشند. BIS نوشت که بانک های مرکزی باید چنین شرایطی را هنگام طراحی CBDC های آفلاین در نظر بگیرند و افزود:

«پرداخت‌کنندگان ممکن است بخواهند از معتبر بودن هویت گیرنده و جزئیات ارائه‌شده اطمینان حاصل کنند و پرداخت در محل درست انجام شود. […] سرقت هویت یک حوزه خطر بالقوه است که بانک های مرکزی باید در مورد حفظ حریم خصوصی در نظر بگیرند. ”

این مقاله همچنین به اهمیت قابلیت همکاری و سیستم‌های مدیریت ریسک در پرداخت‌های آفلاین اشاره کرد و بر نیاز به توانایی تشخیص نقض احتمالی کیف پول‌های آفلاین تاکید کرد.

در این کتابچه آمده است: «نقش‌ها و مسئولیت‌های اکوسیستم در حمایت از پرداخت‌های آفلاین باید بهتر تعریف شوند و نیازمند همکاری بین بخش‌های دولتی و خصوصی است».

مربوط: BIS و بانک انگلستان پایلوت پرداخت DLT را امضا می کنند

عملکرد آفلاین یکی از ویژگی های کلیدی پروژه های متعدد CBDC است که در حال حاضر توسط بانک های مرکزی در سراسر جهان در حال توسعه است. همانطور که قبلاً گزارش شده بود، کشورهایی مانند استرالیا، هند و روسیه در حال کار بر روی فناوری پرداخت آفلاین CBDC هستند.

بانک مرکزی استرالیا قصد دارد در ماه‌های آینده یک «پایلوت زنده» CBDC را راه‌اندازی کند که شامل پرداخت‌های آفلاین است. بانک مرکزی هند در حال آزمایش قابلیت های آفلاین CBDC از مارس ۲۰۲۳ است. بانک مرکزی روسیه قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ حالت آفلاین را برای روبل دیجیتال معرفی کند.

نویسنده: Helen Partz

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا