اخبار ارز دیجیتال

قیمت بهمن (AVAX) در حال افزایش است، آیا اصول بنیادین از افزایش حمایت می کنند؟

قیمت های AVAX از اوایل سال ۲۰۲۳ به طور قابل توجهی افزایش یافته است، اما برای حفظ حرکت صعودی کنونی به افزایش پایدار در مؤلفه DeFi نیاز است.

بهمن (AVAX) تا سال ۲۰۲۳ با ۹۸ درصد افزایش در ۳۰ روز آغاز شده است. معامله گران اکنون علاقه مند هستند که آیا این رالی تا ماه فوریه ادامه خواهد داشت یا خیر. سود سالانه AVAX در سال ۲۰۲۳ از بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) پیشی می گیرد.

دلیل اخیر افزایش AVAX را می توان به اطلاعیه مشارکت آمازون در ۱۱ ژانویه نسبت داد. هدف از این همکاری، تسهیل استقرار گره‌ها در بلاک چین بهمن با استفاده از خدمات وب آمازون (AWS) است. آوا لبز، که از اکوسیستم Avalanche پشتیبانی می کند، امیدوار است که این همکاری باعث افزایش استفاده از بلاک چین توسط مشاغل و دولت ها شود.

قیمت‌های AVAX از این خبر سود برده‌اند، اگرچه برخی تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که این حرکت می‌تواند یک تله صعودی باشد.

بیایید به اصول اساسی بپردازیم و ببینیم که آیا فعالیت شبکه زنجیره ای از تجمع اخیر AVAX پشتیبانی می کند یا خیر.

هزینه های AVAX از DeFi Rise

قیمت های AVAX تنها شاخصی نبود که پس از اخبار AWS افزایش یافت. در ۱۴ ژانویه، شبکه Avalanche بالاترین هزینه AVAX از سال تا به امروز را با ۳۱۲۱۸ دلار دریافت کرد. افزایش کارمزدها نسبت به ۳۰ روز گذشته ۵۹ درصد بوده که نشان می دهد افزایش قیمت مثبت به افزایش کارمزد دریافتی توسط شبکه کمک کرده است.

قیمت گذاری شبکه بهمن و قیمت گذاری AVAX. منبع: TokenTerminal

پایه کارمزد Avalanche رشد کرده است، اما همچنان از بلاک چین های سازگار با EVM مانند اتریوم، بایننس چین (BNB)، خوش بینی (OP) و Polygon (MATIC) عقب است. در ۳۰ روز گذشته، Avalanche کارمزدی را در بین تمام بلاک چین ها در رتبه ۹ قرار داد.

بلاک چین های برتر بر اساس کارمزد مرتب شده اند. منبع: TokenTerminal

قابل ذکر است، پلیگون رقیب لایه ۲ تقریباً چهار برابر بیشتر از Avalanche هزینه دریافت کرد. علیرغم رشد فوق‌العاده‌ای که thaAvalanche در سال ۲۰۲۳ تجربه کرد، این شبکه برای سبقت گرفتن از بلاک‌چین‌های بیشتر باید هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

آدرس‌های فعال و کاربران قطع شده‌اند

نشانه های سلامت بلاک چین تعداد آدرس ها، کاربران و تراکنش های فعال است. با وجود اینکه در ۱۸ ژانویه به بالاترین میزان سالانه ۱.۸۴ میلیون تراکنش رسیده است، تعداد تراکنش های آوالانچ روند نزولی دارند.

یک روند نزولی مشابه را می توان با نگاه کردن به آدرس های فعال در اکوسیستم بهمن مشاهده کرد. آدرس های فعال نشان دهنده تراکنش های انجام شده در یک کیف پول منحصر به فرد در یک روز معین است. پس از رسیدن به اوج سالانه ۵۴۹۷۸ آدرس فعال در ۳۱ ژانویه، تنها ۳۴۶۲۴ آدرس فعال در روز بعد ثبت شد.

آدرس ها و تراکنش های فعالمنبع: بهمن

روند کاهشی فعالیت بهمن منجر به انزوای بیشتر در میان سایر بلاک چین ها شده است. طبق گفته TokenTerminal، Avalanche دارای بالاترین رکورد ۱۳۱۰۰۰ کاربر فعال روزانه (ATH) است که کمتر از ATH 737000 Polygon است. تعداد کاربران روزانه Avalanche با تنها ۴۴۰۰۰ کاربر ثبت نام شده با بالاترین حد خود فاصله دارد.

بلاک چین توسط کاربران فعال روزانه مرتب شده است، منبع: TokenTerminal

برای اینکه بلاک چین کارمزدهای پایدار ایجاد کند، به کاربران فعال روزانه نیاز دارد که به شبکه بپیوندند.

AAVE بر بهمن DApps تسلط دارد

به نظر می رسد کاربران فعال Avalanche ترجیح می دهند از Aave (AAVE) در بلاک چین AVAX استفاده کنند. بیش از ۳۶ درصد از تمام تراکنش‌های بهمن از طریق پروتکل Aave انجام می‌شود. سرمایه گذاران بیش از ۳۵۳ میلیون دلار بر روی نسخه Avalanche Aave شرط بندی کرده اند که با فاصله زیادی از صرافی غیرمتمرکز Trader Joe (DEX) که دومین پروتکل پرطرفدار توسط Total Lock Value (TVL) است، بالاتر از آن است.

Top Avalanche DApps منبع: DefiLlama

Aave و Trader Joe پیشتاز بلاک چین بهمن هستند، اما بررسی فعالیت های DEX در سایر بلاک چین ها حجم معاملات بسیار کمتری را نشان می دهد. حجم DEX به طور مستقیم با کمیسیون دریافت شده توسط پروتکل مرتبط است.

فعالیت DEX اتریوم با حجم معاملات روزانه بیش از ۱.۶ میلیارد دلار پیشتاز است، در حالی که Avalance تنها حدود ۱۰۴ میلیون دلار را مشاهده می کند.

فعالیت DEX توسط بلاک چین منبع: DefiLlama

اکنون بهمن از زمان اعلام AWS بسیار رشد کرده است، اما بلاک چین آن هنوز در مقایسه با رقبای خود کوچک است. هدف از مشارکت AWS کاهش موانع ورود و افزایش فعالیت شبکه بود. پذیرش بهمن احتمالاً پس از رسیدن به هدف افزایش می یابد، اما به نظر می رسد سایر اکوسیستم ها پیشتاز بزرگ و اولیه هستند.

دیدگاه ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا فقط متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده یا بیانگر دیدگاه ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Kyle White

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا