اخبار ارز دیجیتال

آیا دارایی های دنیای واقعی سهم بازار را به دست خواهند آورد؟

بلاک چین در طول سال ها داستان های زیادی را به خود دیده است. برخی از این موارد به موارد استفاده در دنیای واقعی تبدیل شده اند و همچنان قوی هستند.

بلاک چین در طول سال ها داستان های زیادی را به خود دیده است. برخی از این موارد به موارد استفاده در دنیای واقعی تبدیل شده اند و همچنان قوی هستند. اما یک بچه جدید در بلوک وجود دارد، و آنها با نام دارایی های دنیای واقعی (RWA) هستند.

RWA چیست؟

به بیان ساده، RWA یک دارایی ملموس در دنیای فیزیکی است که با یک بلاک چین در تعامل است. بزرگترین دارایی هایی که در حال حاضر نمایندگی می شوند، املاک و مستغلات، اعتبار خصوصی، طلا و اوراق قرضه دولتی ایالات متحده است. با این حال، محدودیت گسترش تقریبا نامحدود است، و مطمئناً این منطقه ای است که باید روی آن تمرکز کرد. مجموع ارزش قفل شده (TVL) DeFi حدود 38.8 میلیارد دلار گزارش شده است که بالاترین رقم آن در نوامبر 2021 در حدود 178 میلیارد دلار است که یک فرصت بالقوه بزرگ برای سرمایه گذاران است.

تا آنجا که به صنعت املاک مربوط می شود، فرآیندها پیچیده تر می شوند و نیاز به واسطه ها برای تکمیل معاملات از بین می رود. نه تنها راه حل کارآمدتری ارائه می دهد، بلکه مقرون به صرفه است.

چطورکار می کنند؟

مانند بسیاری از دارایی ها، می توان آن را به راحتی از طریق بازارها یا فروشندگان خریداری کرد. RWA هم همینطور. تنها تفاوت این است که این دارایی ها به جای اینکه دوباره ایجاد شوند، روی بلاک چین آورده می شوند، فرآیندی که به نام توکن سازی شناخته می شود.

در مورد فرمول، مانند اکثر دارایی‌های موجود در بازار، قیمت‌ها در نوسان هستند، بنابراین اگر ملکی بخرید، قیمت آن بر اساس بازار تغییر می‌کند، درست مانند بیت‌کوین. انتخاب دارایی به نحوه کارکرد آن بستگی دارد، زیرا پروتکل های مختلف فرآیندهای متفاوتی دارند. استیبل کوین‌ها به‌عنوان RWA بدیهی است که 1:1 توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شوند.

این بدان معناست که شما اساساً فقط یک نسخه دیجیتالی از یک دارایی می‌خرید، که مانند ارزهای دیجیتال، تا زمانی که آن را بفروشید، بسته می‌شود. باز هم، با استفاده از املاک و مستغلات به عنوان مثال، بسته به میزان سرمایه گذاری، شما به صورت دیجیتالی مالک آن ملک یا حداقل بخشی از آن ملک خواهید بود.

بهترین بخش در مورد آوردن این دارایی ها به بلاک چین و در دسترس قرار دادن آنها برای سرمایه گذاران این است که می توان آنها را تقسیم کرد. به عنوان مثال، اگر قیمت بیت کوین 30000 دلار بود، اما توانایی پرداخت آن را نداشتید، می توانید مقداری از آن را بخرید. این مشابه نحوه عملکرد قیمت طلا است، و ما شاهد تبدیل شدن طلا به توکن بوده ایم، اما همچنین یکی از بزرگترین دارایی های توکن شده در بازار است.

توکن‌سازی این دارایی‌ها به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که از میان استخر بزرگ‌تری انتخاب کنند و تنوع اسپردها را افزایش دهند، به‌ویژه برای دارایی‌های مشهور جهان مانند املاک و مستغلات و طلا.

چگونه قابل دسترسی است؟

از آنجایی که این دارایی ها در بلاک چین هستند، به وضوح باید راهی برای دسترسی به آنها وجود داشته باشد. خوشبختانه پلتفرم های تخصصی وجود دارند که این فرآیند را تا حد امکان ساده می کنند. Fluent Finance یک فرآیند واقعاً یکپارچه را ارائه می دهد. آنها یک پل دو طرفه بین امور مالی سنتی (TradFi) و دفتر کل توزیع شده (DeFi) از طریق پروتکل های پیشرفته استیبل کوین ایجاد می کنند. چندین ارائه دهنده RWA دیگر، از جمله Ondo Finance (RWA Marketplace)، Maple Finance (اعتبار خصوصی) و Centrifuge (RWA Marketplace) وجود دارد.

دسترسی بیشتر با افزایش پذیرش بهبود خواهد یافت و RWA بازار جدیدی را برای کسانی که هنوز در فضای Web2 هستند فراهم می کند تا به آن مهاجرت کنند. به ویژه، مزایای بیشتری از نظر کارایی در مقایسه با وضعیت فعلی مالکیت ارائه می دهد.

از نظر دسترسی کاربر، این اساساً به این معنی است که هر کسی در جهان می‌تواند بدون مشکل به آن دسترسی داشته باشد، حتی اگر این دارایی‌ها به طور معمول در دسترس نباشند، مانند شخصی که اوراق خزانه ایالات متحده را در یک شهر کوچک در نیجریه می‌خرد. این بدان معناست که شما می‌توانید. این همه را در یک زمین بازی برابر قرار می دهد، بدون محدودیت یا محدودیت در دسترس بودن. این به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا سبد خود را با تعداد فزاینده ای از ابزارهای مالی متنوع کنند و امکان برنامه ریزی سرمایه گذاری/پس انداز بهتر را فراهم کنند.

چیزهایی که باید در نظر داشت

به وضوح مزایای زیادی برای دنیای دیجیتال وجود دارد، و RWA از این موضوع بسیار سود برده است. با این حال، نکاتی وجود دارد که باید در حین حرکت به خاطر داشته باشید.

حرکات بازار یکی از حوزه‌هایی است که بسیاری از مردم ممکن است به اندازه کافی از نزدیک آن را رصد نکنند. دلیل آن این است که برخی از RWA ها مستقیماً با بازارهای خودشان مرتبط هستند. برخلاف ارزهای دیجیتال، این بازارها قیمت ساده ای برای نظارت بر دارایی ها ندارند. برای مثال، اگر در املاک و مستغلات سرمایه گذاری می کنید، بسته به شرایط اقتصادی، نرخ بهره و حتی نوع ملک که می تواند نوسان داشته باشد، ممکن است نوسان داشته باشد.

بنابراین، درک بازاری که با RWA وارد می‌شوید، به دلیل پیچیدگی‌های بالقوه‌ای که سایر کلاس‌های دارایی لزوماً تجربه نمی‌کنند، مهم است. آخرین نکته برای کسانی که به دنبال ورود به RWA هستند، درک موانع احتمالی مانند مقررات و تکه تکه شدن است. ما قبلاً می دانیم که مقررات یک مسئله در فضای Web3 است، اما RWA لایه دیگری از پیچیدگی را اضافه می کند.

در مورد پراکندگی، این یک مشکل بالقوه در مورد پراکندگی است، که در آن افراد متعددی بخش‌هایی از یک دارایی بزرگ‌تر را در اختیار دارند، که می‌تواند تصمیم‌گیری را دشوارتر کند. با این حال، این لزوماً نباید منفی باشد و تصمیم گیری و فرآیندهای کلی نیز می توانند کارآمدتر شوند.

نتیجه

همانطور که فضای بلاک چین شروع به رشد بیشتر می کند، ما انتظار داریم که استفاده از این فرآیندها حتی ساده تر شود، که می تواند یک فرآیند دلهره آور باشد، به خصوص برای استخدام های جدید که وارد این فضا می شوند. این، همراه با پلتفرم‌های جدید و بهبود مستمر بلاک چین، احتمالاً منجر به سطوح بالاتر پذیرش ادغام Web2 و Web3 خواهد شد و RWA به عنوان یک رژیم کاملاً جدید بازار وارد خواهد شد.

ارزش افزوده چنین فرآیندهای کارآمد عامل اصلی در سطح اجرا است. به خصوص که نیاز به واسطه ها را که در بسیاری از فرآیندها در دنیای واقعی و در فضای Web2 مورد نیاز است (مانند املاک و مستغلات که ممکن است ماه ها طول بکشد) را از بین می برد.

RWA سطح کاملاً جدیدی از پایداری را ارائه می دهد و این پتانسیل را دارد که در سال های آینده داستان پیشرو در فضای Web3 باشد. مطمئناً زمان هیجان انگیزی برای درگیر شدن است و دیدن چگونگی تکامل آن جالب خواهد بود.

اطلاعات ارائه شده در اینجا سرمایه گذاری، مالیات یا مشاوره مالی نیست. برای مشاوره در مورد وضعیت خاص خود باید با یک متخصص واجد شرایط مشورت کنید.

Ilias Salvatore رهبر برند/محصول در Flooz.xyz است. Flooz.xyz مکانی برای خرید، تجارت و ردیابی آسان ارزهای دیجیتال با داده ها و هشدارهای بلادرنگ است.


این مقاله از طریق حلقه نوآوری Cointelegraph منتشر شده است، یک سازمان بررسی شده از مدیران ارشد و کارشناسان در صنعت فناوری بلاک چین که در حال ساختن آینده از طریق قدرت ارتباط، همکاری و رهبری فکری هستند. نظرات بیان شده لزوما منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Ilias Salvatore
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا