🚨 اخبار ارز دیجیتال

آیا بازار NFT در مارپیچ مرگ است یا آماده بازگشت است؟

NFT ها از زمان بازار صعودی سال ۲۰۲۱ ضربه بزرگی را متحمل شده اند، اما برخی کارشناسان می گویند که می توانند بازگردند.

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در سال ۲۰۲۱ قیمت بالایی داشتند و محبوبیت قابل توجهی به دست آوردند، اما بازار از آن زمان سقوط کرده است و مشخص نیست که آیا آنها باز خواهند گشت یا خیر.

NFT ها توکن های دیجیتال منحصر به فردی هستند که برای اثبات مالکیت و اصالت بر روی یک بلاک چین ثبت می شوند. نمی توان آن را کپی یا جایگزین کرد، اما می تواند توسط مالک منتقل یا فروخته شود.

بر اساس پلتفرم تحلیلی NFTGo، در زمان نگارش این مقاله، ارزش بازار NFT بر حسب اتر (ETH) نسبت به سال گذشته ۴۰.۵۹ درصد کاهش یافته است و حجم معاملات نیز ۴۰.۸۱ درصد کاهش یافته است.

ارزش بازار به دلار آمریکا ۴۱.۱۶ درصد و حجم ۶۶.۷۷ درصد کاهش یافت. از سوی دیگر، احساسات بازار با ارزیابی کلی “سرد” در رتبه سیزدهم از ۱۰۰ قرار گرفت.

بازار NFT در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ بیشتر کاهش یافت. منبع: NFTGo

آرنو بائر، معمار ارشد راه حل در زنجیره BNB، به کوین تلگراف گفت که از منظر کاربردی، پروژه های NFT به طور فزاینده ای ارزش افزوده دارند و این افزایش عملکرد در آینده NFT ها خواهد بود.

بائر گفت که بازار NFT “نشانه های امیدوارکننده ای از نوآوری و خلاقیت” را نشان می دهد و پتانسیل زیادی برای رشد و تکامل فناوری دارد.

مربوط: وکیل ارزهای دیجیتال در SEC: “پیشنهاد همه NFTها به عنوان اوراق بهادار مشکل ساز است”

او گفت: «احساسات بازار، تغییر فرهنگی به سمت مالکیت دیجیتال، و پتانسیل ادغام NFTها در بسیاری از جنبه های زندگی ما نیز به چشم انداز مثبت آینده NFTها کمک می کند.

“در حالی که شرایط فعلی بازار ممکن است آرام به نظر برسد، نوآوری و پتانسیل مداوم برای ادغام با دنیای دیجیتال و فیزیکی به این معنی است که NFT ها هنوز به سن نرسیده اند و به این کار ادامه خواهند داد.” بائر افزود: پتانسیل رشد.

NFT های بلند مدت

در مورد موارد استفاده درازمدت، بائر گفت NFTها “احتمالاً در طول زمان تکامل می یابند” و بیشتر به دارایی های دنیای واقعی مانند مالکیت املاک و مستغلات یا کالاهای فیزیکی منحصر به فرد مرتبط می شوند.

NFT ها در حال حاضر موفق ترین ها در دنیای هنر هستند و برخی از آنها ده ها میلیون دلار به فروش می رسند.

هنرمند دیجیتالی Puck یک پروژه NFT با عنوان “ادغام” را به قیمت ۹۱.۸ میلیون دلار در Nifty Gateway در سال ۲۰۲۱ فروخت و در همان سال مایک وینکلمن، معروف به Beeple، “Everydays: The First 5000 Days” را به قیمت ۶۹.۳ میلیون دلار فروخت.

بازی‌های بلاک چین همچنین از NFT برای نشان دادن آیتم‌های درون بازی مانند سلاح‌ها و زره‌ها استفاده می‌کنند و گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که این فناوری می‌تواند راه خود را به جریان اصلی بازی باز کند. انواع مختلفی از دارایی های موسیقی نیز به عنوان NFT های منحصر به فرد فروخته می شود.

بائر معتقد است NFTها احتمالاً برای بازار اصلی جذاب تر می شوند زیرا فناوری قوی تر موارد استفاده پیشرفته و امنیت مالکیت را ارائه می دهد.

او حدس زد که NFT ها می توانند به محصولات مالی که نشان دهنده سهام در شرکت ها یا صندوق های سرمایه گذاری یا دستاوردهای اجتماعی هستند مرتبط باشند و نمادهای موفقیت در زمینه های مختلف باشند.

بائر گفت: فراتر از هنر، توانایی توکن کردن دارایی‌های منحصر به فرد و ارائه مالکیت قابل تأیید، برنامه‌های کاربردی متعددی را در دامنه‌های مختلف ایجاد می‌کند.

همکاری با صنایع سنتی، پیشرفت‌های فناوری، چارچوب‌های نظارتی روشن و ابتکارات آموزشی می‌تواند کاربرد و پذیرش NFT را تا حد زیادی تسریع کند.

او افزود: «بررسی نگرانی‌های پایداری می‌تواند آن را برای مخاطبان وسیع‌تری جذاب‌تر کند».

NFT ها پتانسیل احیاء را دارند

جیسون بیلی، بنیانگذار و مدیرعامل ClubNFT، یک ابزار NFT و راه حل خودسرپرستی، به کوین تلگراف گفت که ارزهای رمزپایه و NFT ها به صورت چرخه ای بهبود می یابند، شبیه به خرابی های قبلی فناوری. مسیر اصلی.”

بر اساس پلتفرم جمع‌آوری داده‌ها Statista، انتظار می‌رود بازار NFT از نظر درآمد، کاربران و ارزش بازار به رشد خود ادامه دهد.

تا سال ۲۰۲۳، ۱۳.۹۵ میلیون کاربر NFT وجود دارد که انتظار می رود تا سال ۲۰۲۷ به ۱۹.۳۱ میلیون نفر برسد.

با این حال، بیلی معتقد است که در حال حاضر چندین مشکل در مورد NFT ها وجود دارد، که بیشتر آنها با حدس و گمان های بی رویه بازار تقویت می شوند، که باید قبل از تبدیل شدن NFT ها به جریان اصلی حل شوند.

او گفت که NFT ها و اکوسیستم اطراف آنها به قدری پیچیده هستند که در برابر بسیاری از خطرات آسیب پذیر هستند که تقریباً همه ممکن است هنوز از آن آگاه نباشند.

بسیاری از ما سعی کرده‌ایم با دقت افراد را به این حوزه آموزش دهیم و آنها را وارد این حوزه کنیم تا بتوانند ایمن بمانند، اما واقعیت این است که پیچیدگی با یک مسیر آسان جایگزین شده است که به طور پیش‌فرض امن است. بیلی گفت. گفت.

به عنوان مثال، اکثر مردم متوجه نمی شوند که NFT ها تقریبا همیشه به نوعی در معرض خطر هستند، به جز NFT هایی که کاملاً زنجیره ای هستند، اما این واقعاً درصد کمی است.

او افزود: «مراحل مورد نیاز برای محافظت از هنر در برابر ضرر و جلوگیری از آسیب دیدن NFTها پیچیده، زمان‌بر و مستعد خطا هستند.

مربوط: ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی امنیت و شفافیت را به بازار NFT می آورند

در درازمدت، بیلی معتقد است که NFT یا فناوری مشابه می‌تواند در تأیید اسناد دیجیتالی مانند گواهی ازدواج، دیپلم و مجوزها بسیار ارزشمند باشد.

به طور کلی، او معتقد است که NFT ها نمی توانند بسیاری از مسائل جاری مرتبط با مالکیت دیجیتال، مانند کمبود، احراز هویت، منشأ و اثبات مالکیت را نادیده بگیرند.

او گفت: «در این بازار نزولی، ما نیاز به ایجاد زیرساخت‌هایی برای هموارسازی نصب و محافظت از پذیرندگان NFT در برابر عوامل مخرب در بازار افزایشی NFT داریم.

هنگامی که این مسائل حل شوند، NFT ها قطعا به جریان اصلی تبدیل خواهند شد، زیرا روند مالکیت دیجیتال از دهه ها پیش آغاز شده است و هیچ مانعی برای آن وجود ندارد.

پروژه‌های معنادار می‌توانند بازی را برای NFT تغییر دهند

اندی کو، بنیانگذار و مدیر عامل محتوای دیجیتال اکوسیستم Web3 Altava Group، در مصاحبه ای با Cointelegraph گفت که اوج های قبلی بازار NFT بر اساس چرخه های تبلیغاتی بوده است، بنابراین NFT های فردی او همچنین گفت که رسیدن به چنین ارتفاعات رفیع دشوار خواهد بود.

به گفته CoinGecko، ارزش بسیاری از کلکسیون های برتر NFT طی سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

تا لحظه نگارش این مقاله، Bored Ape Yacht Club 67.1٪، CryptoPunks 33.2٪، Mutant Ape Yacht Club 59.2٪ و Azuki 49.3٪ کاهش یافته است.

Ku معتقد است که از آنجایی که بازار پروژه‌های NFT معنی‌داری را می‌بیند که مزایای ملموس را برای افراد بیشتری فراهم می‌کنند، حجم ترکیبی آنها می‌تواند ارزش کلی بازار را افزایش دهد.

مربوط: آینده NFT و Web3 در عصر اقتصاد مبتکران چیست؟

او گفت: “NFTها باید ارزش و سودمندی را فراتر از هنر دیجیتال یا PFP ارائه دهند. دو حوزه که من به طور خاص به آنها اعتقاد دارم NFTهای دارای پشتوانه دارایی و NFTهای عضویت هستند.”

“ارزش اصلی NFT که یک نمایش غیرقابل تغییر از چیزی است، آن را برای دارایی ها و عضویت مناسب می کند.”

NFTها در اشتراک، مدل‌های مبتنی بر عضویت، و برنامه‌های وفاداری شروع به جلب توجه کرده‌اند، با نمونه‌هایی در مکان‌های مهمان‌نوازی و سالن‌های ورزشی در حال حاضر وارد بازار شده‌اند.

کو گفت: «وقتی صحبت از NFT های دارای پشتوانه به میان می آید، آثار هنری استاد، املاک و فلزات گرانبها مانند طلا همگی نمونه های خوبی از دارایی هایی هستند که مردم به آنها اعتقاد دارند.

او افزود: “NFT ها نه تنها در اثبات مالکیت این دارایی ها عالی هستند، بلکه بسیار قابل حمل هستند.”


نویسنده: Stephen Katte
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا