🚨 اخبار ارز دیجیتال

کاربرد پایتون در بازارهای مالی

طبق آمارهای منتشرشده، برنامه‌نویسانی که در حوزه پایتون مشغول به‌کار هستند، سالانه چیزی در حدود ۱۲۰ هزار دلار درآمد دارند! همین موضوع آنان را در رتبه‌های بالای درآمدی بین برنامه‌نویسان قرار داده است. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که بدانید از این زبان در بازارهای مالی هم استفاده می‌کنند. امروزه بازارهای مالی، شاهد حضور چشمگیر و روزافزون معامله‌گران است. پایتون با ابزارهای قدرتمند خود، توانسته عملکرد موفقی در این بازارها داشته باشد؛ راز این موفقیت در چیست؟

منظور از پایتون چیست؟

پایتون نوعی زبان برنامه‌نویسی بسیار قدرتمند و محبوب است. قابلیت‌های فراوان این زبان برنامه‌نویسی، باعث ‌شده که استقبال زیادی از آن شود. همین موضوع پای پایتون را به بازارهای مالی هم باز کرده است، اما این زبان برنامه‌نویسی در بازارهای مالی چه کاری انجام می‌دهد؟

پایتون این امکان را فراهم می‌کند تا کار سرمایه‌گذاران با انواع برنامه‌های مختلف سریع‌تر و ساده‌تر در بازارهای مالی انجام شود. به این ترتیب زبان برنامه‌نویسی پایتون، محاسبات مالی را در مدت زمان بسیار کمی انجام می‌دهد. در واقع پایتون باعث ساده‌ کردن روند تحلیل مالی برای کاربران می‌شود. این زبان پرکاربرد را خیلی راحت می‌توان یاد گرفت. برای آموزش پایتون هم راه‌های زیادی وجود دارد.

پایتون چگونه عمل می‌کند؟

این زبان برنامه‌نویسی عمومی، برای طراحی و تولید انواع برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پایتون یک زبان تفسیری محسوب می‌شود. به این معنی که کد نوشته‌شده توسط آن، هنگام اجرای برنامه به یک فرمت قابل خواندن در کامپیوتر تبدیل نمی‌شود. به همین دلیل به زبان برنامه‌نویسی پایتون، اسکریپت‌نویسی هم می‌گویند. البته دلیل نام‌گذاری اسکریپت این بود که در ابتدا تصمیم بر این بود که پایتون برای برنامه‌ها و پروژه‌های کم‌اهمیت مورد استفاده قرار بگیرد.

زبانی که قرار بود پروژه‌های کم‌اهمیت را بنویسد، اکنون برای نوشتن پروژه‌های بزرگ تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد! این موضوع با گسترش استفاده از اینترنت، بیش از پیش نمایان شده است. به طوری‌که در حال حاضر، بسیاری از سیستم‌عامل‌های تحت‌وب، وابسته به پایتون هستند.

مهم‌ترین کاربرد پایتون در بازار مالی چیست؟

آموزش برنامه نویسی مداد سبز

زبان برنامه‌نویسی پایتون، کاربردهای زیادی در بازار مالی دارد. دلیل اصلی استفاده از پایتون در بازارهای مالی، تطبیق‌پذیری بالای این زبان برنامه‌نویسی است. زبان پایتون شباهت بسیار زیادی با زبان انگلیسی دارد. به همین دلیل طرز کار بسیار راحتی دارد و مورد استقبال کاربران قرار می‌گیرد.

کاربرد پایتون در پشت صحنه است. به این طریق که عناصر مورد نیاز دستگاه‌های مختلفی که روزانه با آنها سروکار داریم را مورد پردازش قرار می‌دهد. برای مثال می‌توان به تلفن همراه و برنامه‌هایی که از آن استفاده می‌کنیم اشاره کرد. از پایتون می‌توان در یوتیوب، موتور جستجوی گوگل و … هم استفاده کرد.

کاربرد پایتون در بورس

همانطور که می‌دانید بازار سرمایه یا بورس، حجم زیادی از داده‌های مالی را ایجاد می‌کند. معامله‌گران باید قادر به تجزیه و تحلیل داده‌ها در زمان بسیار کم  باشند. زبان پایتون کار معامله‌گران را برای تجزیه و تحلیل داده‌های مالی ساده‌تر می‌کند. این زبان دارای کتابخانه‌‌های کاربردی زیادی است که بهترین ابزار برای تحلیل مالی داده‌های محسوب می‌شود. با استفاده از پایتون در بورس، می‌توان روند بورس را تحلیل و پیش‌بینی کرد.

کاربرد پایتون در بازار فارکس

با توجه به کتابخانه‌های بسیار کاربردی و قدرتمند پایتون، می‌توان از آن در فارکس استفاده کرد. برخی از مهم‌ترین کتابخانه‌های پایتون در این زمینه، عبارتند از forex-python و fxcmpy. به همین دلیل محبوبیت زیادی در این بازار دارد.

کاربرد پایتون در بازار ارز دیجیتال

بازارهای ارز دیجیتال نه تنها در جهان، بلکه در ایران هم داغ هستند. با توجه به این که بازار ارز دیجیتال از نوسانات بسیار شدیدی برخوردار است، باید از ابزار قوی برای تحلیل داده‌های مالی استفاده کنید. تحلیل داده‌های مالی این بازار به سرعت زیادی احتیاج دارد. زبان پایتون این قابلیت را دارد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، داده‌های مالی بازارهای ارز دیجیتال را محاسبه و تحلیل کند. به همین دلیل بیشتر معامله‌گران از این زبان استفاده می‌کنند.

بررسی معاملات الگوریتمی با پایتون

مداد سبز

یکی از مهم‌ترین کاربردهای پایتون در بازار مالی، معاملات الگوریتمی است. با استفاده از پایتون در معاملات الگوریتمی، می‌توان در بازارهای سرمایه‌ای، خیلی ساده و با سرعت بالا اطلاعات را دریافت و پردازش کرد. اساسا معاملات الگوریتمی، باعث افزایش سرعت محاسبات در بازار مالی می‌شوند. قبل از معاملات الگوریتمی، روند محاسبات در بازارهای مالی بسیار کند بوده است. در واقع معامله‌گران باید برای خرید و فروش سهام فرم پر می‌کردند!

ارائه معاملات الگوریتمی با استفاده از پایتون، روند هوشمندانه‌تری را برای خرید و فروش سهام توسط معامله‌گران ایجاد کرده است. به این ترتیب می‌توان گفت معاملات الگوریتمی، مهم‌ترین کاربرد پایتون در بازارهای مالی محسوب می‌شود.

بررسی چشم‌انداز بازار مالی با معاملات الگوریتمی پایتون

طبق آمارهای منتشرشده، بیش از ۸۵ درصد از کل معاملات بورس ایالات متحده را معاملات الگوریتمی تشکیل می‌دهند. ۱۵ درصد مابقی معاملات با سایر روش‌های دستی و تحلیلی انجام می‌شوند. پیش‌بینی‌ها نشان‌ می‌دهند در آینده‌ای نه چندان دور، این ۱۵ درصد هم به جمع معاملات الگوریتمی خواهند پیوست.

این آمارها و پیش‌بینی‌ها، خبر از اهمیت پیوستن به موج معاملات الگوریتمی به جای سنتی دارند. شاید یادگیری و آموزش پایتون در ابتدا سخت به نظر برسد، اما برای موفقیت در بازارهای آینده ضروری است.

با کتابخانه‌های پایتون در بازار مالی آشنا شوید

برنامه نویسی مداد سبز

پایتون دارای کتابخانه‌های بسیار کاربردی و قدرتمندی است. این کتابخانه‌ها به صورت منبع باز هستند. به همین دلیل برای تحلیل داده‌های مالی مناسب محسوب می‌شوند. به دلیل وجود این کتابخانه‌ها، بانک‌ها و موسسات مالی زیادی از پایتون برای فعالیت‌های مالی خود استفاده می‌کنند. در ادامه برخی از مهم‌ترین کتابخانه‌های پایتون را معرفی می‌کنیم.

کتابخانه SciPy

معمولا از این کتابخانه برای تغییر در داده‌های بسیار پیشرفته استفاده می‌شود. به همین دلیل کاربردهای گسترده‌ای دارد. این کتابخانه ابزارهای زیادی از جمله جبر خطی، آمار، پردازش سیگنال، ترکیب انتگرال‌های عددی، فرایندهای تصمیم‌گیری و … دارد.

کتابخانه NumPy

یکی از بهترین و مهم‌ترین کتابخانه‌های پایتون محسوب می‌شود. این کتابخانه دارای استاندارد صنعتی است. در کتابخانه NumPy می‌توان تعداد زیادی تابع اساسی ریاضی، برای پردازش و محاسبات اطلاعات مالی پیدا کرد. با استفاده از این توابع، معامله‌گران می‌توانند انواع ماتریس‌ها و … را تشکیل داده و در صورت لزوم تغییر دهند.

کتابخانه XlsxWriter

این کتابخانه‌ هم ابزارها و کاربردهای مختلفی دارد. با استفاده از کتابخانه پایتون می‌توان داده‌ها را با فرمت مناسب ایجاد و منتقل کرد. به همین دلیل برای ایجاد فایل‌های کاربردی افراد حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای کاربرد دارد. در آموزش برنامه نویسی این زبان، شیوه کار با تمام کتابخانه‌ها را یاد خواهید گرفت.

کتابخانه پانداها

بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای، وجود این کتابخانه را برای عملیات‌های خود ضروری می‌دانند. با استفاده از این کتابخانه‌ها، می‌توان به‌راحتی تجزیه و تحلیل مالی انجام داد. همچنین با استفاده از کتابخانه پانداها، امکان ارائه تصاویر هم وجود دارد. به همین دلیل بین معامله‌گران محبوبیت زیادی دارد.

خلاصه

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی بسیار ساده است که کاربردها و ابزارهای بسیار زیادی دارد. از این زبان برنامه‌نویسی در بازارهای مالی، برای تحلیل سریع داده‌های مالی استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای مهم این زبان برنامه‌نویسی، می‌توان به معاملات الگوریتمی اشاره کرد.

با استفاده از معاملات الگوریتمی، روند معامله در بازار سرمایه سریع‌تر می‌شود. همچنین این زبان برنامه‌نویسی محبوب، کتابخانه‌های قدرتمند زیادی دارد. با استفاده از این کتابخانه‌ها، روند تحلیل داده‌های مالی بسیار سریع‌تر می‌شود.

مداد سبز تنها پلتفرم آموزشی در ایران که به صورت پروژه‌محور اقدام به برگزاری دوره‌های خود می‌کند. برای یادگیری سریع و کاربردی زبان برنامه‌نویسی پایتون و سایر زبان‌ها به این پلتفرم مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا