اخبار ارز دیجیتال

بلاک چین های خاص برنامه راه حلی امیدوارکننده برای مقیاس پذیری هستند

به نظر می‌رسد ایجاد شبکه‌های متقابل بلاک چین‌های هدفمند، جایگزین مناسبی برای راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ باشد.

بلاک چین های مخصوص اپلیکیشن (AppChains) به طور خاص برای پشتیبانی از ایجاد و استقرار برنامه های غیرمتمرکز (DApps) طراحی شده اند. در AppChain، هر برنامه بر روی یک بلاک چین مجزا اجرا می شود که به زنجیره اصلی متصل است. این امکان مقیاس پذیری و انعطاف پذیری بیشتری را فراهم می کند زیرا هر برنامه را می توان برای موارد استفاده خاص خود سفارشی و بهینه کرد.

Appchains همچنین یک راه حل جایگزین برای مقیاس پذیری برای بلاک چین های مدولار یا پروتکل های لایه ۲ هستند. اپ‌چین‌ها ویژگی‌های مشابهی با بلاک‌چین‌های مدولار دارند، زیرا نوعی معماری بلاک چین هستند که داده‌ها، پردازش تراکنش‌ها و عناصر پردازش توافقی را به ماژول‌های جداگانه‌ای که می‌توانند به روش‌های مختلف ترکیب شوند، جدا می‌کند. اینها را می توان به عنوان “ماژول های قابل اتصال” در نظر گرفت که بسته به مورد استفاده می توانند تعویض یا ترکیب شوند.

این جداسازی توابع، AppChain را در مقایسه با معماری‌های بلاک چین یکپارچه سنتی که همه این عملکردها را در یک برنامه ترکیب می‌کنند، انعطاف‌پذیرتر و سازگارتر می‌کند. این امکان ایجاد بلاک چین های مستقل سفارشی، متناسب با نیازها و موارد استفاده خاص را فراهم می کند و به کاربران اجازه می دهد بر روی وظایف خاص تمرکز کنند و بقیه را به لایه های دیگر بارگذاری کنند. این برای مدیریت منابع مفید است زیرا احزاب مختلف می توانند در زمینه های مختلف تخصص داشته باشند و حجم کار را به اشتراک بگذارند.

مقیاس پذیری فناوری بلاک چین عاملی کلیدی در موفقیت آینده آن است. با توجه به مسائل مقیاس پذیری معماری های بلاک چین لایه ۱، ما به سمت استفاده از بلاک چین های مدولار یا پروتکل های لایه ۲ حرکت می کنیم که راه حل هایی برای محدودیت های سیستم های یکپارچه ارائه می دهند.

فناوری، امنیت، امنیت سایبری، مقیاس پذیری
مقیاس پذیری یکی از جنبه های سه گانه بلاک چین است که توسعه دهندگان با آن روبرو هستند.

در نتیجه، پذیرش شبکه های لایه ۲ به ویژه برای لایه ۱ مانند اتریوم در حال افزایش است، زیرا آنها راهی برای رسیدگی به مقیاس پذیری و سایر مسائل شبکه های بلاک چین فعلی ارائه می دهند. کارمزدهای پایین تراکنش، محدودیت های ظرفیت کمتر و سرعت تراکنش های سریع تر پروتکل لایه ۲ راه را برای پذیرش بیشتر هموار کرده و توجه ۶۰۰۰۰۰ کاربر را به خود جلب کرده است.

Appchain و زنجیره یکپارچه

Appchains کاملاً متفاوت از زنجیره های یکپارچه نیستند. زنجیره‌های یکپارچه مانند AppChain از تز پروتکل چربی پیروی می‌کنند، جایی که یک زنجیره واحد بیشتر فعالیت‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) را انجام می‌دهد و از توکن‌های گرانبها برای تسویه همه چیز در یک لایه استفاده می‌کند. با این حال، مقیاس بندی بلاک چین های لایه ۱ دشوار است. اپ‌چین‌ها در حال حاضر مانند زنجیره‌های یکپارچه، مشکلات فضای محدود را ندارند، اما در صورت نیاز می‌توانند از راه‌حل‌های مدولار در آینده استفاده کنند.

استوی بارکر، محقق در آزمایشگاه اسموسیس، پروتکل تجارت غیرمتمرکز برای اکوسیستم کیهان، توضیح می دهد: او به کوین تلگراف گفت:

“Appchain مستقل است زیرا به شما امکان کنترل کل پشته و دقیقاً سایر بخش‌های ساختار و عملیات بلاک چین را می‌دهد که می‌خواهید سفارشی کنید. Appchainها قابل تعامل هستند زیرا می‌توانند آزادانه با یکدیگر تعامل داشته باشند.”

اپ‌چین‌ها می‌توانند تجربه کاربر را بهینه کنند و اجرا را سریع‌تر، آسان‌تر و کارآمدتر کنند. همچنین می توانید از اعتبار سنجی ها برای پیاده سازی کد، تولید بلوک ها و انتقال تراکنش ها برای ایمن سازی زنجیره خود استفاده کنید. از طرف دیگر، امنیت را می توان از مجموعه دیگری از اعتبار سنجی ها، امنیت بین زنجیره ای یا ترکیبی از هر دو گزینه برای به اشتراک گذاشتن امنیت در بین زنجیره ها وام گرفت.

مربوط: آژانس های فدرال ایالات متحده بیانیه مشترکی در مورد خطرات ارزهای دیجیتال و اقدامات ایمن منتشر کردند.

Osmosis مفهوم جدیدی از اثبات سهام به نام “Superfluid Staking” را توسعه داده است که هدف آن بهبود امنیت و تجربه کاربر است. این رویکرد به ارائه‌دهندگان نقدینگی اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را در سهام استخر نقدینگی (LP) برای ایمن کردن زنجیره به اشتراک بگذارند. در ازای آن، آنها علاوه بر جوایز LP، پاداش‌های شرطی دریافت می‌کنند که به افزایش کارایی سرمایه کمک می‌کند. می‌تواند یک رویکرد یکپارچه‌تر و یکپارچه‌تر برای

پیشرفت‌های کنونی به کل زنجیره بین‌المللی اجازه می‌دهد تا از دارایی‌های سهامدار برای فعالیت‌های DeFi بدون خطر تمرکز یا به خطر انداختن امنیت زنجیره استفاده کند، همانطور که در مشتقات سنتی سهام‌داری مایع رایج است. این به کاربران اجازه می دهد تا از فرصت های DeFi استفاده کنند و در عین حال امنیت و تمرکززدایی دارایی های سهام را حفظ کنند. والنتین پلتنف، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران Quasar، یک زنجیره اپلیکیشن غیرمتمرکز که برای مدیریت ثروت طراحی شده است، به کوین تلگراف گفت:

“داشتن کل پشته از بالا به پایین، تولید ارزش و هدف نشانه را تسهیل می کند. همچنین کارایی را افزایش می دهد زیرا زنجیره می تواند برای موارد استفاده خاص طراحی و بهینه شود.”

Appchains همچنین می توانند به طور موثر حداکثر مقدار قابل استخراج (MEV) را مدیریت کنند. این به مزایای کسب شده توسط کسانی اشاره دارد که اختیار تعیین ترتیب و شمول معاملات را دارند. MEV به یک مشکل برای کاربران DeFi در اکوسیستم های مختلف تبدیل شده است. با این حال، اپ‌چین‌ها می‌توانند راه‌حل‌های زنجیره‌ای را پیاده‌سازی کنند که به طور قابل‌توجهی MEV‌های مخرب را کاهش می‌دهند و سود آربیتراژ سالم را از اشخاص ثالث به خود زنجیره‌های برنامه هدایت می‌کنند. این باعث بهبود تجربه کاربر و کاهش احتمال سوء استفاده در اکوسیستم DeFi می شود.

Appchain امکان اجرای سریع آزمایشات رادیکال بلاک چین را فراهم می کند. Tendermint و Cosmos SDK فناوری‌های بسیار خوبی هستند که به برنامه‌ها اجازه می‌دهند تا بلاک چین‌هایی را که از پروتکل ارتباطات بین بلاک چین (IBC) پشتیبانی می‌کنند به سرعت بچرخانند، اما کل پشته Cosmos نباید یک زنجیره برنامه متصل به IBC باشد. Barney Mannerings، یکی از بنیانگذاران Vega Protocol، یک بلاک چین خاص برای تجارت مشتقات، به Cointelegraph گفت:

همانطور که فضا به سمت دنیای چند زنجیره ای و چند لایه ای حرکت می کند، منطقی است که برنامه ها را در هاب های متعدد توزیع کنیم زیرا دارایی ها می توانند بین زنجیره ها و لایه های مقیاس بندی خاص جابجا شوند.

AppChain مسیری برای استاندارد ارتباطی جدید برای بلاک چین فراهم می کند. انتقال توکن بومی بین اکوسیستم ها نیاز به پل ها را از بین می برد و انتقال توکن های بومی زنجیره ای را امکان پذیر می کند.

بلاک چین های مخصوص اپلیکیشن نیز دارای مزایای ارزشمندی هستند که آن ها را هم برای توسعه دهندگان و هم برای کاربران جذاب می کند. توانایی بهبود مقیاس پذیری، عملکرد، امنیت و قابلیت همکاری برنامه ها، برنامه ها را به ابزارهای ارزشمندی برای ساختن نرم افزارهای نسل بعدی تبدیل می کند. همانطور که فناوری به تکامل خود ادامه می دهد، توسعه دهندگان بیشتری احتمالاً بلاک چین های خاص برنامه را برای برنامه های خود اتخاذ می کنند.

مربوط: قابلیت همکاری بلاک چین، توضیح داده شد

با این حال، استفاده از چندین AppChain می‌تواند اپ‌چین را در مقایسه با سایر انواع فناوری بلاک چین پیچیده‌تر و دشوارتر کند. هر برنامه بر روی بلاک چین خود اجرا می شود، بنابراین مدیریت و نگهداری چندین بلاک چین می تواند منابع فشرده و زمان بر باشد. ادغام زنجیره های برنامه های مختلف به دلیل مشکلات احتمالی سازگاری می تواند دشوار باشد.

به طور کلی، مزایا و معایب App Chaining به موارد استفاده خاص و الزامات DApps در حال توسعه بستگی دارد. در برخی موارد، App Chains ممکن است یک راه حل ایده آل برای ساخت و استقرار DApps ارائه دهد، اما سایر انواع فناوری بلاک چین ممکن است مناسب تر باشند.

نویسنده: Inigo Vaca

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا