اخبار ارز دیجیتال

سرمایه گذار فرشته در مقابل سرمایه گذار خطرپذیر


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

سرمایه‌گذاران فرشته سرمایه‌گذاران مرحله اولیه هستند و به شرکت‌های در مراحل اولیه راهنمایی می‌کنند، در حالی که سرمایه‌گذاران مخاطره‌آمیز مقادیر زیادی سرمایه به شرکت‌های مرحله آخر تزریق می‌کنند.

سرمایه گذاران فرشته و سرمایه گذاران خطرپذیر دو نوع سرمایه گذار انفرادی هستند که به شرکت های مرحله اولیه و مرحله رشد کمک مالی می کنند. با این حال، تفاوت های مهمی وجود دارد که در این مقاله به آنها پرداخته شده است.

سرمایه گذار فرشته چیست؟

افرادی که دارای ارزش خالص بالایی هستند که در ابتدا در شرکت ها در ازای سهام در تجارت سرمایه گذاری می کنند به عنوان سرمایه گذاران فرشته شناخته می شوند. آنها اغلب پول خود را سرمایه گذاری می کنند، رویکرد فعال تری برای سرمایه گذاری دارند و به شرکت هایی که حمایت می کنند مشاوره و راهنمایی می کنند. سرمایه گذاران مشهور فرشته در دنیای رمزنگاری عبارتند از:

 • راجر ور – معروف به «عیسی بیت‌کوین»، یک سرمایه‌گذار اولیه در استارت‌آپ‌های بیت‌کوین (BTC) مانند Blockchain.info، BitPay و Kraken است.
 • بری سیلبرت – او بنیانگذار و مدیر عامل گروه ارز دیجیتال است که شرکت های مرتبط با ارزهای دیجیتال را سرمایه گذاری و خریداری می کند.
 • Naval Ravikant – یکی از بنیانگذاران AngelList، سرمایه گذار در پروژه هایی مانند MetaStable، Algorand.
 • چارلی لی – او خالق لایت کوین است و در بسیاری از استارت آپ های مرتبط با رمزارز سرمایه گذاری کرده است.

سرمایه گذار خطرپذیر چیست؟

سرمایه‌گذارانی که شرکت‌های نوپا یا در مراحل اولیه با پتانسیل رشد قابل توجهی را تامین مالی می‌کنند، به عنوان سرمایه‌گذاران خطرپذیر (VC) شناخته می‌شوند. آنها اغلب به شرکت‌ها یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری حرفه‌ای وابسته هستند و معمولاً سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌تری نسبت به سرمایه‌گذاران فرشته انجام می‌دهند.

مطالب مرتبط: سرمایه گذاری خطرپذیر: راهنمای مبتدیان برای تأمین مالی VC در فضای رمزنگاری

آن‌ها در ازای سرمایه‌گذاری، سهمی در کسب‌وکار به دست می‌آورند و اغلب در مورد نحوه عملکرد کسب‌وکار حرفی برای گفتن دارند. هنگامی که یک شرکت در نهایت سهامی عام می‌شود یا خریداری می‌شود، VCها سعی می‌کنند سهام را بفروشند تا سود کسب کنند. شرکت های معروف VC عبارتند از:

 • آندرسن هوروویتز
 • سرمایه بلاک چین
 • سرمایه گذاری های کوین بیس
 • گروه ارزهای دیجیتال
 • سرمایه پلی زنجیره ای
 • Pantera Capital.

تفاوت بین یک سرمایه گذار فرشته و یک سرمایه گذار خطرپذیر

مرحله سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاران فرشته اغلب با سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای اولیه به استارت‌آپ‌ها کمک می‌کنند. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران خطرپذیر اغلب در کسب‌وکارهایی در مراحل آخر سرمایه‌گذاری می‌کنند که در حال حاضر پتانسیل رشد قابل توجهی را نشان می‌دهند.

مقیاس سرمایه گذاری

در مقایسه با سرمایه گذاران خطرپذیر، سرمایه گذاران فرشته اغلب کمتر سرمایه گذاری می کنند. برخلاف سرمایه گذاران خطرپذیر که ممکن است میلیون ها دلار در شرکت ها سرمایه گذاری کنند، سرمایه گذاران فرشته اغلب بین 10000 تا 100000 دلار سرمایه گذاری می کنند.

مشارکت شرکت

سرمایه گذاران فرشته اغلب از یک استراتژی بدون مداخله استفاده می کنند و فعالانه در عملیات شرکت شرکت نمی کنند. برعکس، سرمایه گذاران خطرپذیر اغلب به مدیریت کسب و کارهایی که در آن سرمایه گذاری می کنند، هم از نظر استراتژیک و هم از نظر عملیاتی کمک می کنند.

استراتژی خروج

سرمایه گذاران فرشته اغلب افق سرمایه گذاری طولانی دارند و می توانند وجوه خود را از طریق عرضه اولیه عمومی (IPOs)، ادغام یا ادغام برداشت کنند. برعکس، سرمایه‌گذاران خطرپذیر اغلب می‌خواهند سرمایه‌گذاری خود را طی 5 تا 7 سال از طریق IPO یا خرید بفروشند.

منبع تامین مالی

افراد ثروتمندی که پول خود را سرمایه گذاری می کنند، سرمایه گذاران فرشته هستند. از سوی دیگر، سرمایه گذاران خطرپذیر، بر پول افراد با ارزش خالص بالا و سرمایه گذاران نهادی نظارت می کنند و از آن پول برای سرمایه گذاری استفاده می کنند.

ریسک پذیری

سرمایه گذاران فرشته عموماً تمایل بیشتری به پذیرش سطح بالاتری از ریسک نسبت به سرمایه گذاران خطرپذیر دارند که بر به حداقل رساندن ریسک متمرکز هستند.

معیارهای سرمایه گذاری

در حالی که سرمایه گذاران فرشته ممکن است در معیارهای سرمایه گذاری خود انعطاف بیشتری داشته باشند، سرمایه گذاران خطرپذیر استانداردهای سخت گیرانه تری دارند و از شرکت ها می خواهند که نقاط عطف و اهداف خاصی را برآورده کنند.

تنوع سبد

سرمایه گذاران فرشته تمایل دارند پرتفوی های متنوع تری داشته باشند، در حالی که سرمایه گذاران خطرپذیر ممکن است پرتفوی متمرکز تری بر صنایع و بخش های خاص داشته باشند.

نقاط ضعف سرمایه گذاری فرشته و سرمایه گذاری خطرپذیر

تفاوت‌های فوق رویکردها و اولویت‌های سرمایه‌گذاران فرشته و سرمایه‌گذاران خطرپذیر در صنعت کریپتو را برجسته می‌کند. هر دو نقاط ضعف خاص خود را دارند و استارتاپ ها بسته به نیازها و اهداف خاص خود می توانند از هر دو استفاده کنند.

نقاط ضعف سرمایه گذاری فرشته عبارتند از:

 • سرمایه گذاری محدود: سرمایه گذاران فرشته اغلب پول کمتری نسبت به سرمایه گذاران خطرپذیر سرمایه گذاری می کنند، که می تواند اندازه شرکت هایی را که می توانند حمایت کنند محدود می کند.
 • عدم دقت کافی: سرمایه گذاران فرشته می توانند با اتکای بیش از حد به غرایز و روابط شخصی در هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری شکست بخورند.
 • تعهد بلند مدت: سرمایه گذاری فرشته معمولاً در بلندمدت انجام می شود و ممکن است گزینه های خروج را نه به سرمایه گذار و نه به استارت آپ ارائه دهد.

نقاط ضعف سرمایه گذاری خطرپذیر عبارتند از:

 • انتظارات بالا: سرمایه گذاران خطرپذیر اغلب استانداردهای بالایی برای شرکت ها دارند و ممکن است از آنها بخواهند معیارها یا اهداف خاصی را برآورده کنند.
 • تمرکز کوتاه مدت: سرمایه گذاران خطرپذیر اغلب به سمت تحقق سرمایه گذاری در یک چارچوب زمانی خاص هدایت می شوند و اغلب یک استراتژی خروج روشن دارند.
 • کنترل: سرمایه گذاران خطرپذیر ممکن است قدرت کمی برای تأثیرگذاری بر تصمیمات کلیدی شرکت هایی که سرمایه گذاری می کنند داشته باشند.

بدون در نظر گرفتن کاستی های فوق، فرآیند تأمین منابع مالی از سوی سرمایه گذاران می تواند به اعتبار مدل کسب و کار استارت آپ و افزایش دیده شدن آن در بازار کمک کند.

نویسنده: Alice Ivey

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا