اخبار ارز دیجیتال

در بحبوحه زمستان رمزنگاری، بانک های مرکزی در مورد ارزهای دیجیتال داخلی تجدید نظر می کنند

در ماه‌های اخیر، چهار کشوری که قبلاً برنامه‌های اصلی آزمایشی CBDC را راه‌اندازی کرده‌اند، برنامه‌های پذیرش خود را به کلی کنار گذاشته‌اند.

در چند سال گذشته، گزارش‌های متعددی مبنی بر اینکه دولت‌ها در سراسر جهان در حال بررسی انتشار ارزهای دیجیتال بانک مرکزی خود هستند، منتشر شده است. در واقع، تا کنون نه کشور به طور فعال خدمات CBDC را مستقر کرده اند. در همین راستا، یوان دیجیتال چین در المپیک زمستانی ۲۰۲۲ به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت.

کشورهای دیگری که پروژه های مشابهی را راه اندازی کرده اند عبارتند از: باهاما، جزایر مارشال و نیجریه. با این حال، eNaira نیجریه تا کنون کمتر شیوع داشته است، و eNaira دیگر نتایج تا حدودی مشابه داشته است. علاوه بر این، هند نیز یک طرح آزمایشی روپیه دیجیتال را راه اندازی کرده است، در حالی که بانک مرکزی مکزیک اخیرا تأیید کرده است که در سال آینده پزو دیجیتالی را منتشر خواهد کرد.

علی‌رغم شور و شوق ظاهری، صداها در صنعت مالی اصلی و بانک‌های مرکزی جهانی شروع به ایجاد شک و تردید در مورد اثربخشی بلندمدت و دوام CBDC‌ها کرده‌اند. به عنوان مثال، تونی یتس، مشاور ارشد سابق بانک انگلستان، اخیراً اظهار داشت که یک “تعهد بزرگ” مرتبط با ارزهای دیجیتال ارزش هزینه ها و ریسک ها را ندارد. او افزود که عرضه اخیر CBDC بسیار مشکوک است. به خصوص با توجه به این که اکثر کشورهای جهان از قبل نسخه دیجیتالی جریان های نقدی، سکه ها و اسکناس های موجود خود را دارند. یتس گفت:

ارزهای دیجیتال کاندیدای بسیار بدی برای پول هستند. انسان ها عرضه پول را برای ایجاد یک مسیر ثابت تورم مدیریت نمی کنند و استفاده از آنها در معاملات بسیار پرهزینه و زمان بر است.

به طور مشابه، کشور آفریقای شرقی تانزانیا اعلام کرده است که CBDC را در سال ۲۰۲۱ راه اندازی خواهد کرد. با این حال، اخیراً بیانیه‌ای منتشر کرده است که می‌گوید هنوز در حال بررسی معرفی دارایی‌های دیجیتالی تحت حمایت دولت است، اما با چالش‌هایی مواجه شده است و «رویکرد گام به گام، محتاطانه و مبتنی بر ریسک» را در پیش خواهد گرفت. ممکن است بر برنامه اجرا تأثیر بگذارد.

شک و تردید در مورد CBDC چیز جدیدی نیست

Kene Ezeji-Okoye، یکی از بنیانگذاران Millicent Labs، یک شرکت دفتر کل توزیع شده تحت حمایت دولت بریتانیا که از آزمایشات CBDC بانک انگلستان حمایت می کند، به کوین تلگراف گفت که شک و تردید در CBDC در سال های اخیر افزایش یافته است. او گفت: “برای ایالات متحده مهم تر است که آن را به درستی انجام دهد تا اینکه اولین باشد.” این عبارت هنوز هم نگرش بسیاری از بانک‌های مرکزی، به‌ویژه آن‌هایی که در کشورهای توسعه‌یافته هستند، خلاصه می‌شود.

اخیراً: بدون پول نقد: پروژه ارز دیجیتال نروژی مسائل مربوط به حریم خصوصی را ایجاد می کند

به طور مشابه، در اوایل سال ۲۰۲۲، کمیته امور اقتصادی مجلس اعیان بریتانیا این سوال را مطرح کرد که آیا CBDC ها صرفا یک “راه حل برای یک مشکل” هستند یا خیر. به گفته Ezeji-Okoye، مقامات بیشتر و بیشتری اکنون در مورد بی میلی خود به CBDC ها صحبت می کنند زیرا در طول یک بازار صعودی، حتی سرسخت ترین بانک های مرکزی سنتی نیز شاهد سرمایه گذاری انفجاری در بازار خواهند بود و از آنجا که آنها احساس می کنند تحت فشار قرار می گیرند تا به هیاهوها ادامه دهند. پیرامون دارایی های دیجیتال اما با ادامه بازار نزولی، به نظر می رسد مخالفان به طور انبوه ظاهر می شوند.

از ساختمان بانک انگلستان می‌توانستم خیابان لومبارد را ببینم.منبع: Diriff

این ممکن است توضیح دهد که چرا ۱۱۴ کشور، که بیش از ۹۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می دهند، در حال حاضر به CBDC متعهد هستند. این تعداد بیش از سه برابر از اواسط سال ۲۰۲۰ است. Ezeji-Okoye افزود:

علی‌رغم اظهارات عمومی که توسط برخی مقامات انجام شده است، هنوز کارهای زیادی باید روی CBDCها انجام شود، با توجه به اینکه ۱۸ کشور از G20 در حال حاضر در مراحل پیشرفته توسعه CBDC هستند، بانک انگلستان سال ۲۰۲۲ را با یک خرید عمومی بسته است. خواستار توسعه کیف پول CBDC شوید. ”

او معتقد است پیشرفت مقررات و توسعه راه حل های خصوصی می تواند توضیح دهد که چرا بسیاری از دولت ها تمایلی به صدور CBDC ندارند. Ezeji-Okoye خاطرنشان کرد: “بسیاری از مردم در مورد CBDC تردید دارند، با این حال به نظر می رسد که همه شرط های خود را پوشش می دهند و روی آن کار می کنند.”

خطرات CBDC

در حالی که برخی از کارشناسان در مورد CBDC بسیار مثبت به نظر می رسند، همه به آن متقاعد نشده اند. به عنوان مثال، گریسی چنگ، مدیر عامل صرافی مشتقات ارزهای دیجیتال Bitget، به کوین تلگراف گفت که بسیاری از کشورهای مستقل CBDC ها را به دلیل نگرانی های گسترده در مورد تأثیر آنها بر ثبات و یکپارچگی سیستم مالی موجود انتخاب کرده اند. گفت که او تمایلی به معرفی ندارد. او گفت:

اخیراً چهار کشور دانمارک، ژاپن، اکوادور و فنلاند لغو برنامه‌های پذیرش CBDC خود را به دلیل عوامل متعددی مانند مشکلات اقتصادی و چالش‌هایی که در فرآیند توسعه با آن مواجه می‌شوند، به طور علنی اعلام کردند. تدوین و اجرا باید از منظر توسعه نگریست. به این ترتیب یکپارچه شده است.»

چن معتقد است که امروزه رایج ترین نگرانی در مورد CBDC ها این است که راه اندازی یک CBDC می تواند چشم انداز مالی جهانی را به طور اساسی تغییر دهد، زیرا تأثیر قابل توجهی بر مدل سپرده بانکی تجاری سنتی و وام دهی خواهد داشت. من اینجا هستم. در عین حال، CBDCهای دارای بهره برخی از کاربران را از سرمایه گذاری در دارایی های کم خطر منحرف می کند.

CBDC همچنین نیاز به سرمایه گذاری عمده در سرمایه، افراد و فناوری دارد. چن در پایان گفت: “حفظ داده ها، سیستم ها و خدمات مستلزم سرمایه گذاری های بلندمدت است. چنین هزینه هایی برای برخی کشورها بسیار زیاد است.”

به طور مشابه، کلایتون مک، رئیس مدیریت محصول در شرکت فناوری بلاک چین ParallelChain Lab، به کوین تلگراف گفت که منابع عظیم مورد نیاز برای ادغام CBDCها در ساختارهای مالی موجود می تواند جریان را در سیستم فعلی تغییر دهد جنسیت، و نتیجه نهایی رویارویی با مرکز مرکزی بانک سایر سرمایه داران برای پذیرش آن عجله کردند.

وارون کومار، بنیانگذار و مدیر عامل صرافی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال Hashflow، به کوین تلگراف گفت که با توجه به اینکه اکثر ارزهای فیات امروزه به شکل دیجیتال در دسترس هستند، CBDC منطقی نیست.

به نظر وی، معرفی CBDC با تغییر نسبت بین پول پایه و M1 یا M2 (یعنی پول ایجاد شده توسط بانک های تجاری و سایر موسسات مالی) مسائل را پیچیده می کند، در حالی که بانک مرکزی مقدار پولی را که مستقیماً مسئولیت آن است افزایش می دهد. در مقایسه با بقیه پول در گردش.

حذف پول نقد فیزیکی اساساً به بانک‌های مرکزی اجازه می‌دهد تا نرخ‌های بهره و سایر متغیرهای اقتصادی را به روشی بسیار دقیق و مؤثر دستکاری کنند. و اگر این چیزها را از شهروندان خود بردارید، یک مبادله بزرگ بین حریم خصوصی و خودمختاری وجود خواهد داشت.» او گفت.

بحث CBDC

اندرو واینر، معاون صرافی ارزهای دیجیتال MEXC، به کوین تلگراف گفت که حدود ۹۰ درصد از بانک های مرکزی جهان به دلیل تعدادی از مزایا، پروژه های CBDC را دنبال می کنند. به عنوان مثال، کارایی پرداخت، ثبات نظارتی، شفافیت حسابرسی، کاهش هزینه‌های تراکنش و بهبود قابلیت‌های حواله بین‌مرزی را فراهم می‌کند. او افزود:

با توجه به کاهش مداوم استفاده از پول نقد، علاقه گسترده به دارایی‌های دیجیتال و نگرانی‌های مداوم در مورد حاکمیت و ثبات ارز، بانک‌های مرکزی انگیزه زیادی برای ادامه بررسی پتانسیل‌های CBDC دارند.

به طور مشابه، رابرت کوارتلی-ژانیرو، مدیر ارشد استراتژی صرافی ارزهای دیجیتال Bitrue، معتقد است که معرفی CBDC می تواند سیستم پولی موجود امروز را در سطح جهانی متحول کند. اما از نظر او، بانک‌های مرکزی قطعاً به چگونگی تأثیر آن بر رقابت اقتصادی در اقتصاد دیجیتال جدید اهمیت می‌دهند.

هنری لیو، مدیر عامل پلتفرم تجارت دارایی دیجیتال BTSE، به کوین تلگراف گفت:

از آنجایی که فناوری و زیرساخت های CBDC همچنان در حال تکامل هستند، این احتمال وجود دارد که بانک های مرکزی بیشتری به روی ایده انتشار نسخه های دیجیتالی ارزهای ملی خود باز باشند. این هنوز یک حوزه نسبتاً جدید از تحقیق و آزمایش است. مهم است که در نظر داشته باشید که درک کامل پیامدها و مزایای بالقوه توسط بانک‌های مرکزی ممکن است زمان ببرد.

آیا می توانید نیمه راه را پیدا کنید؟

با توجه به Mak’s ParallelChain Lab، پرورش یک اکوسیستم مالی غیرمتمرکز که به طور همزمان از شبکه‌های بدون مجوز و مجاز استفاده می‌کند، راه‌حلی مناسب است که می‌تواند به پیشرفت CBDC کمک کند.

به نظر او، شبکه های کنسرسیومی نه تنها شفافیت را از طریق تراکنش های تغییرناپذیر افزایش می دهند، بلکه به کاهش مسائل مربوط به تاخیر در نقل و انتقالات نیز کمک می کنند. در نهایت، از تضاد منافع بین طرف های مالی که CBDC های خود را اجرا می کنند نیز جلوگیری می کند.

به طور مشابه، واینر معتقد است که بانک‌های تجاری با توجه به توانایی‌ها و دانش خود از نیازها و عادات مشتری، احتمالاً نقش کلیدی در استقرار CBDC در مقیاس بزرگ ایفا می‌کنند و می‌افزاید:

بانک‌های تجاری عمیق‌ترین قابلیت‌ها را در جذب مشتریان و اجرا و ثبت تراکنش‌ها دارند، بنابراین به نظر می‌رسد موفقیت مدل CBDC به مشارکت عمومی و خصوصی بین بانک‌های تجاری و بانک‌های مرکزی بستگی دارد.

تاکنون، مشارکت‌های دولتی و خصوصی به بانک‌های مرکزی این امکان را می‌دهد تا از زیرساخت‌های ایجاد شده و روابط با مشتری استفاده کنند. چنین مشارکت‌هایی بانک‌های مرکزی را قادر می‌سازد تا موارد استفاده را مطابق با نیازهای کاربر نهایی اجرا کنند و شکاف‌ها در توانایی‌ها و دانش مربوط به عادات مصرف، به‌ویژه در سناریوهای خرده‌فروشی را پر کنند. .

بانک‌های مرکزی با مشارکت بانک‌های تجاری و سایر ذینفعان خصوصی (مانند فعال‌کننده‌های فناوری، بازرگانان و کاربران) در فرآیند راه‌اندازی، می‌توانند حس مالکیت گسترده‌تری و پتانسیل پذیرش موفقیت‌آمیز را تقویت کنند. .

واینر در پایان گفت: «کشورهای مختلف ممکن است مدل‌های CBDC را متناسب با اهداف، قابلیت‌ها و ذینفعان خاص خود دنبال کنند و با بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر هماهنگ شوند.

جاده

با توجه به زمستان فعلی ارزهای دیجیتال، Ezeji-Okoye از Millicent Labs معتقد است که بانک‌های مرکزی لزوماً علاقه‌ای به آخرین تحولات در صنعت دارایی‌های دیجیتال ندارند. با این وجود، تحولات مثبت پیرامون فضا همچنان در حال ظهور است.

اخیرا: استخراج بیت کوین در خوابگاه های کالج: داستان خنک تر BTC

به عنوان مثال، ساختار جدید حساب ذخیره بانک مرکزی انگلستان، در را به روی سیستم‌های پرداخت خصوصی مبتنی بر DLT باز کرده است که تقریباً همان مزایای سیستم‌های پرداخت عمده‌فروشی مانند آنچه توسط Fnality International (شرکتی که پرداخت‌ها را صادر می‌کند) ارائه می‌دهد. رشته. دستور به رسمیت شناختن نهادی توسط اعلیحضرت پادشاه). به طور مشابه، هند، یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان، آزمایشی زنده CBDC را تنها چند هفته پیش راه اندازی کرد.

بنابراین جالب خواهد بود که ببینیم الگوی CBDC چگونه به تکامل و بلوغ خود ادامه می دهد زیرا افراد بیشتری به سمت ارزهای دیجیتال گرایش پیدا می کنند.

نویسنده: Shiraz Jagati

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا