اخبار ارز دیجیتال

AMD از تراشه های هوش مصنوعی جدید برای به چالش کشیدن سلطه انویدیا رونمایی کرد

دوره های اندرو تیت
خرید تلگرام پرمیوم


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

با معماری CDNA و 192 گیگابایت ظرفیت حافظه، MI300X AMD برای مدل های بزرگتر هوش مصنوعی آماده است.

Advanced Micro Devices (AMD) در روز سه‌شنبه، 13 ژوئن، جزئیات جدیدی را درباره یک تراشه هوش مصنوعی (AI) منتشر کرد که رهبر بازار Nvidia را به چالش می‌کشد.

AMD مستقر در کالیفرنیا اعلام کرد که واحد پردازش گرافیکی پیشرفته (GPU) آن برای هوش مصنوعی، MI300X، در سه ماهه سوم عرضه در قطعات کوچک و به دنبال آن تولید انبوه در سه ماهه چهارم آغاز خواهد شد.

اعلامیه AMD بزرگترین چالش را برای انویدیا ایجاد می کند که در حال حاضر با بیش از 80 درصد سهم بر بازار تراشه های هوش مصنوعی تسلط دارد. پردازنده‌های گرافیکی تراشه‌هایی هستند که شرکت‌هایی مانند OpenAI برای ساخت برنامه‌های پیشرفته هوش مصنوعی مانند ChatGPT استفاده می‌کنند. آنها قابلیت پردازش موازی دارند و بهینه شده اند تا حجم زیادی از داده ها را به طور همزمان مدیریت کنند و برای کارهایی که نیاز به پردازش گرافیکی سریع و کارآمد دارند ایده آل هستند.

AMD اعلام کرده است که آخرین تراشه MI300X و معماری CDNA آن به‌طور ویژه برای پاسخگویی به تقاضا برای مدل‌های زبانی در مقیاس بزرگ و مدل‌های هوش مصنوعی پیشرفته توسعه داده شده‌اند. با ظرفیت حافظه تا 192 گیگابایت، MI300X می تواند مدل های هوش مصنوعی حتی بزرگتر را در مقایسه با تراشه های دیگر مانند تراشه H100 انویدیا که تا 120 گیگابایت حافظه را پشتیبانی می کند، اداره کند.

مدیر عامل AMD لیزا سو در یک رویداد با تشریح تراشه های شتاب دهنده هوش مصنوعی AMD در سانفرانسیسکو صحبت می کند.

AMD از معماری Infinity خود رونمایی کرد که هشت شتابدهنده M1300X را در یک سیستم ادغام می‌کند و سیستم‌های مشابه Nvidia و Google را منعکس می‌کند که هشت یا بیشتر GPU را برای برنامه‌های هوش مصنوعی ادغام می‌کنند.

لیزا سو، مدیرعامل AMD در ارائه‌ای به سرمایه‌گذاران و تحلیلگران در سانفرانسیسکو بر هوش مصنوعی به عنوان «مهم‌ترین و از نظر استراتژیک‌ترین فرصت رشد بلندمدت» تاکید کرد.

“به شتاب دهنده های هوش مصنوعی مرکز داده فکر کنید” [market] از حدود 30 میلیارد دلار در سال جاری به بیش از 150 میلیارد دلار در سال 2027 با نرخ رشد مرکب سالانه بیش از 50 درصد خواهد رسید. ”

استفاده از تراشه‌های هوش مصنوعی «شتاب‌دهنده» AMD به‌عنوان جایگزینی برای پیشنهادات انویدیا توسط توسعه‌دهندگان و سازندگان سرور، می‌تواند بازار بزرگ و دست‌نخورده‌ای را برای سازندگان تراشه باز کند. AMD که بیشتر به خاطر پردازنده‌های کامپیوتری سنتی‌اش شناخته می‌شود، از این تغییر بالقوه در تقاضا سود می‌برد.

مربوط: استارت‌آپ سابق متا و محقق گوگل در زمینه هوش مصنوعی ۱۱۳ میلیون دلار سرمایه اولیه جذب کرد.

AMD جزئیات قیمت مشخصی را فاش نکرده است، اما این حرکت می‌تواند بر پردازنده‌های گرافیکی انویدیا، از جمله مدل‌هایی مانند H100 که بیش از 30000 دلار قیمت دارند، فشار نزولی وارد کند. کاهش قیمت پردازنده‌های گرافیکی می‌تواند به کاهش هزینه‌های کلی مرتبط با اجرای برنامه‌های هوش مصنوعی مولد مبتنی بر منابع کمک کند.

مجله: آیا هوش مصنوعی یک تهدید در سطح سلاح هسته ای است؟

نویسنده: Amaka Nwaokocha

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا