🚨 اخبار ارز دیجیتال

هوش مصنوعی و حباب دات‌کام شباهت‌هایی دارند، اما از جنبه‌های مهمی با هم تفاوت دارند.


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

هوش مصنوعی در سال‌های اخیر رشد فوق‌العاده‌ای داشته است و اکنون با حباب و سقوط بدنام دات‌کام در دهه ۱۹۹۰ مقایسه شده است.

هوش مصنوعی (AI) در سال‌های اخیر رشد فوق‌العاده‌ای داشته است و به فرهنگ و صنعت عامه‌تر نفوذ کرده تا جایی که اکنون با حباب و سقوط بدنام دات‌کام در دهه ۱۹۹۰ مقایسه شده است.

در اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰، شرکت‌های مبتنی بر اینترنت موضوع هیاهو و سرمایه‌گذاری گسترده‌ای بودند، به طوری که ارزش این بخش به ۲.۹۵ تریلیون دلار رسید، اما با خشک شدن سرمایه، سرمایه‌گذاران به طور انبوه، سرمایه‌گذاران و بسیاری از شرکت‌های این صنعت ورشکست شدند، به ۱.۱۹۵ تریلیون دلار کاهش یافت.

بر اساس داده‌های پلتفرم تحلیلی Statista، بازار هوش مصنوعی از سال ۲۰۲۱ به طور پیوسته در حال رشد است، با اندازه بازار فعلی که حدود ۲۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ به ۱.۸ تریلیون دلار برسد.

ارزش بازار هوش مصنوعی از سال ۲۰۲۱ به طور پیوسته رشد کرده است و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰ به ۱.۸ تریلیون دلار برسد. منبع: Statista

در مصاحبه ای با Cointelegraph، هنری نورثهفت جونیور که از سال ۲۰۰۹ نقش های مختلفی را در صنعت هوش مصنوعی بر عهده داشت و شرکت نرم افزاری اولیه هوش مصنوعی Trapit را تأسیس کرد، گفت که گسترش سریع هوش مصنوعی و حباب دات کام چندین ویژگی کلیدی مشترک دارند.

در هر دو مورد، نوشافت به بزرگی تأثیر اقتصادی و اجتماعی اشاره کرد. به ویژه هوش مصنوعی یک موضوع قطبی است، با رهبران فناوری مانند ایلان ماسک که در این فضا سرمایه‌گذاری می‌کنند و در عین حال درباره عذاب قریب‌الوقوع هشدار می‌دهند.

مربوط: بازده ارزهای دیجیتال مرتبط با هوش مصنوعی پس از راه اندازی ChatGPT تا ۴۱ درصد افزایش یافت: مطالعه

او گفت: «هر دو نشان دهنده نوآوری های انقلابی هستند که صنایع را بازتعریف می کنند و رفتار اجتماعی را تغییر می دهند.

نورثهفت افزود: «مانند حباب دات‌کام، ما در حال گذراندن یک چرخه تبلیغاتی برای هوش مصنوعی هستیم که با نوآوری سریع، فضای سرمایه‌گذاری کف‌آلود، بسیاری از تازه‌واردها و احتمالاً انتظارات متورم مشخص می‌شود».

هوش مصنوعی هنوز در مراحل اولیه خود است

Nosshaft معتقد است هنوز خیلی زود است که بگوییم چقدر امید به هوش مصنوعی وجود دارد، اما او معتقد است که اکثر شرکت‌های هوش مصنوعی که در این دوره تبلیغاتی تأسیس شده‌اند شکست خواهند خورد و چند برنده آینده صنعت را شکل می‌دهند.

چت ربات OpenAI ChatGPT در نوامبر ۲۰۲۲ راه اندازی شد و به سرعت به یکی از سریع ترین پلتفرم های وب در حال رشد در تمام دوران تبدیل شد و تنها در ۵ روز از ۱ میلیون کاربر روزانه فراتر رفت و تا ژانویه ۲۰۲۳ به ۱۰۰ میلیون کاربر ماهانه رسید.

اما ترافیک اخیراً کاهش یافته است و رقبایی مانند Bard از Google، Bing مایکروسافت و Character.ai تاکنون نتوانسته‌اند به همان سطح موفقیت دست یابند.

داده های اولیه در مورد عملکرد ترافیک ChatGPT در برابر Bing، Character.ai و Bard.منبع: Similarweb

Nosshaft گفت هوش مصنوعی سقوطی به بزرگی حباب دات کام را تجربه نخواهد کرد. برخلاف روزهای اولیه اینترنت، که به عقیده او عصر اکتشاف و تازگی بود تا عملی، هوش مصنوعی در حال حاضر در زمینه های مختلفی مانند رسانه، پزشکی، مالی، حمل و نقل و آموزش به کار گرفته شده است.

Northhaft گفت: “اگرچه هوش مصنوعی در مراحل اولیه توانایی های خود است، اما این کاربردهای هوش مصنوعی در اینجا و اکنون هستند، نه پیش بینی های آینده. هوش مصنوعی امروز ارزش ملموسی را ارائه می دهد.”

او افزود: «به زودی، هوش مصنوعی در چشم‌انداز دیجیتالی آنقدر فراگیر خواهد شد که تشخیص بین صنعت هوش مصنوعی و صنعت نرم‌افزار گسترده‌تر دشوار خواهد بود».

هوش مصنوعی و ارز دیجیتال

افزایش هوش مصنوعی به موازات ارزهای رمزنگاری شده است که در دهه گذشته شاهد افزایش شهاب سنگی خود بوده اند و در نوامبر ۲۰۲۱ به بیش از ۳ تریلیون دلار ارزش بازار رسیده و بیش از نیمی از این ارزش را تا سال ۲۰۲۲ از دست داده اند.

ارزش بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱ قبل از سقوط به بالاترین حد خود رسید. منبع: CoinGecko

پیشنهادات اولیه سکه (ICO) به یک روش بسیار محبوب تامین مالی برای طرح های بلاک چین در سال های ۲۰۱۶-۲۰۱۷ تبدیل شده است. یکی از مزیت‌های اصلی این بود که کارآفرینان می‌توانستند مستقیماً از جامعه کریپتوکارنسی بودجه دریافت کنند.

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) نیز رونق داشته‌اند، اما Nosshaft گفت NFT و ICO‌ها نمی‌توانند بیشتر از هوش مصنوعی متفاوت باشند.

مربوط: موریس مارو، مدیرعامل Hodl می‌گوید ارزهای دیجیتال شبیه به حباب اینترنت در اواخر دهه ۹۰ هستند.

به گفته Nosshaft، NFT ها و ICO ها کاربردهای ویژه فناوری بلاک چین را نشان می دهند، در حالی که هوش مصنوعی نشان دهنده نوآوری های فنی اساسی با کاربردهای گسترده و خاص است.

او گفت: «برخلاف صنعت کریپتو، که در آن تبلیغات تبلیغاتی اغلب از واقعیت پیشی می‌گیرد، وعده هوش مصنوعی مبتنی بر پیشرفت‌های فن‌آوری قابل توجه و برنامه‌های تقریباً نامحدود است.

رشد هوش مصنوعی ممکن است سریع به نظر برسد، اما این نوع حباب‌هایی نیست که در مورد برخی پدیده‌های ارزهای دیجیتال دیده‌ایم.

سام هوبر، مدیر عامل پلتفرم متاورس LandVault، دیدگاه دیگری را با کوین تلگراف به اشتراک گذاشت. او معتقد است که NFT ها و ICO ها شباهت هایی با بازار هوش مصنوعی دارند، به خصوص از نظر تبلیغات اولیه، رشد سریع و پتانسیل اصلاح بازار پس از آن، اما عوامل محرک رشد متفاوت هستند.

مربوط: حجم معاملات NFT در سقوط SVB کاهش یافت: DappRadar

هوبر گفت که رشد هوش مصنوعی عمدتاً ناشی از پیشرفت‌های فناوری و تجاری‌سازی است، در حالی که ارزهای دیجیتال و دارایی‌های مرتبط مانند NFT و ICO اغلب سرمایه‌گذاری‌های سوداگرانه را برای سودهای مالی سریع جذب می‌کنند.

او گفت: «اگرچه هوش مصنوعی حوزه وسیعی است که شامل فناوری‌ها و برنامه‌های مختلف می‌شود، ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم دارایی‌های دیجیتالی خاصی هستند.

هوبر افزود: «ارزش پیشنهادی هوش مصنوعی توانایی آن در بهبود و تغییر صنایع متعدد است، در حالی که ارزهای دیجیتال عمدتاً به عنوان ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز یا دارایی های سرمایه گذاری عمل می کنند».

تفاوت ها با حباب دات کام

هوبر گفت شباهت‌هایی بین رشد سریع هوش مصنوعی و حباب دات‌کام وجود دارد، به‌ویژه در هر دو مورد، همه مشاغل و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در فضا دارای مدل‌های تجاری مناسب نیستند.

«بسیاری از شرکت‌ها خود را «کسب‌وکارهای اینترنتی» می‌خواندند، زیرا فقط یک وب‌سایت داشتند. این شبیه به همان چیزی است که امروزه بسیاری از شرکت‌ها خود را «شرکت‌های هوش مصنوعی» می‌نامند زیرا به ChatGPT متصل هستند.

این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری سوداگرانه را جذب کرده‌اند، اما تمایز قابل‌توجهی یا فناوری قابل دفاعی ایجاد نکرده‌اند.

آقای هوور گفت، اما محیط با دهه ۱۹۹۰ بسیار متفاوت است، زمانی که شرکت‌های دات‌کام خیلی زودتر وارد بازار شدند و وقتی وارد بازار شدند، سرمایه‌گذاران خرد می‌توانستند روی آنها سرمایه‌گذاری کنند.

مربوط: آزمایش‌ها نشان داده‌اند که هوش مصنوعی می‌تواند در حسابرسی قراردادهای هوشمند مفید باشد، اما هنوز نه.

هوور گفت: «اکنون شرکت ها می توانند پول بیشتری را به صورت خصوصی جمع آوری کنند، بنابراین نیازی به عرضه عمومی نیست.

وی افزود: «اگر شکست بخورد، تأثیر آن بر بازار بسیار کمتر است، زیرا جدول سقف فقط شامل سرمایه‌گذاران نهادی می‌شود، بنابراین از عموم مردم محافظت می‌شود و از هراس جمعی جلوگیری می‌شود».

به طور کلی، هوبر استدلال می کند که یکی از تفاوت های کلیدی بین سایر حباب های فناوری و هوش مصنوعی این است که هوش مصنوعی توسط برنامه ها و موارد استفاده خاص پشتیبانی می شود و بسیاری از شرکت ها هوش مصنوعی را در عملیات و محصولات خود تعبیه می کنند.

صنعت کریپتوکارنسی برای پروژه های هوش مصنوعی آماده است و صنایع موسیقی و فیلم نیز در حال آزمایش هوش مصنوعی هستند.

هوور گفت: «این تفاوت اساسی نشان می‌دهد که پیشرفت در هوش مصنوعی ناشی از عملی بودن است، نه فقط حدس و گمان.

هوش مصنوعی مسیری متفاوت از حباب دات کام را طی می کند

عثمان مسعود، مدیر عامل سازنده بازی‌های ویدیویی مستقل The Game Company، که از هوش مصنوعی در محصولات خود استفاده می‌کند، به Cointelegraph گفت که بعید است هوش مصنوعی همان مسیر حباب دات‌کام را دنبال کند.

او گفت: “حباب دات کام توسط گمانه زنی ها در اطراف شرکت های اینترنتی ایجاد شد. فناوری هوش مصنوعی قبلاً در صنایعی مانند مراقبت های بهداشتی، مالی و اتوماسیون عملی شده است.”

مسعود افزود: حباب‌های هوش مصنوعی و دات‌کام گسترش سریعی را تجربه کرده‌اند، اما تفاوت در سطح بلوغ و ارزش ملموس ایجاد شده است.

مربوط: اپل سیستم GPT AI خود را دارد، اما هیچ برنامه مشخصی برای انتشار عمومی ندارد: گزارش

به طور کلی، مسعود معتقد است که رشد هوش مصنوعی ناشی از پیشرفت در یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و شبکه‌های عصبی است که به تکامل و بهبود ادامه می‌دهند.

او گفت که صنعت هوش مصنوعی، که پتانسیل تغییر صنعت و بهبود کارایی را دارد، انتظار می رود به جای سقوط، به رشد قابل توجهی ادامه دهد.

مسعود گفت: «اگرچه ممکن است نوسانات و تعدیل‌هایی در بازار وجود داشته باشد، اما انتظار می‌رود که تأثیر بلندمدت و پتانسیل هوش مصنوعی به دلیل طیف گسترده‌ای از کاربردها و قابلیت‌های تحول‌آفرین آن، قابل توجه باشد».نویسنده: Stephen Katte

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا