اخبار ارز دیجیتال

پس از FTX: Defi اگر بر معایب خود غلبه کند می تواند به جریان اصلی تبدیل شود

با فروپاشی FTX و دیگر پلتفرم‌های متمرکز در سال 2022، سرمایه‌گذاران به سمت پلتفرم‌های غیرقانونی رفته‌اند.

سقوط صرافی ارزهای دیجیتال FTX که اکنون ورشکسته شده است، نگرانی های زیادی را در مورد پلتفرم های متمرکز غیرقانونی ایجاد کرده است.

سرمایه گذاران اکنون این سوال را مطرح می کنند که ذخیره وجوه خود در این صرافی ها چقدر ایمن است و نگرانی های جدی خود را در مورد تصمیم گیری متمرکز بدون انجام چک ابراز کرده اند.

به نظر می رسد که FTX یک میلیارد دلار سرمایه مشتری دارد و از دارایی های رمزنگاری سپرده شده توسط مشتری برای کاهش ضرر در تجارت خود استفاده می کند.

علاوه بر این، گزارش اخیر نشان می دهد که 1.2 میلیون بیت کوین (BTC) (تقریباً 6٪ از کل بیت کوین ها) به دلیل فروپاشی صرافی های ارزهای دیجیتال متعدد در دهه گذشته برای همیشه از گردش خارج شده اند.

افشای اقدامات غیراخلاقی در پرونده ورشکستگی FTX باعث ایجاد وحشت در بین سرمایه گذارانی شده است که در حال حاضر اعتماد خود را به این خانه های تجاری متمرکز از دست داده اند. خرابی FTX و از دست دادن اعتماد در صرافی های متمرکز (CEX) سرمایه گذاران را به سمت پلتفرم های مالی خود مدیریت و غیرمتمرکز (DeFi) سوق داده است.

کاربران پول خود را از صرافی‌های ارزهای دیجیتال برداشت کردند و برای معامله وجوه خود به گزینه‌های غیرمدیری روی آوردند. Uniswap، یکی از بزرگترین صرافی های غیرمتمرکز (DEX) در اکوسیستم، در 11 نوامبر، زمانی که FTX اعلام ورشکستگی کرد، افزایش قابل توجهی در حجم معاملات ثبت کرد.

انفجار FTX باعث افزایش قابل توجهی در حجم معاملات DEX شد. همین هفته گذشته، Uniswap در حجم معاملات 24 ساعته به بیش از 1 میلیارد دلار رسید. این بسیار فراتر از بسیاری از مبادلات متمرکز در یک بازه زمانی است.

آیشواری گوپتا، رئیس ستاد DeFi در Polygon، به Cointelegraph گفت که شکست نهادهای متمرکز مانند FTX قطعاً اهمیت DeFi را به کاربران یادآوری کرده است.

پلتفرم‌های DeFi محور نمی‌توانند قربانی شیوه‌های تجاری مبهم شوند، زیرا برای آنها «کد قانون است». واضح است که کاربران نیز این را می‌دانند. Uniswap کوین‌بیس را وارونه کرده و پس از Binance به دومین پلتفرم بزرگ برای تجارت اتریوم تبدیل شده است. این پلتفرم غیرمتمرکز توسط اداره می‌شود. قراردادهای هوشمند قابل حسابرسی و شفاف، نه توسط مردم، آن را از فساد و عدم صداقت مصون می کند.

بر اساس داده های Token Terminal، حجم معاملات روزانه در مبادلات دائمی به 5 میلیارد دلار رسیده است که بالاترین حجم روزانه از زمان فروپاشی Terra در می 2022 است.

اخیرا: مقررات رمزنگاری کانادا: ETF بیت کوین، مجوزهای دقیق، دلارهای دیجیتال

کوین تلگراف با PalmSwap، یک صرافی دائمی غیرمتمرکز، تماس گرفت تا رفتار سرمایه گذاران را پس از بحران FTX و چگونگی تأثیر آن بر پلتفرم به ویژه درک کند. Bernd Stöckl، مدیر محصول Palmswap و یکی از بنیانگذاران آن به Cointelegraph گفت که حجم معاملات صرافی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

“با کاهش FTX، استفاده از DeFi قطعا افزایش خواهد یافت. گفته می شود Crypto.com، Gate.io، Gemini و سایر صرافی های متمرکز در آب داغ هستند. کاربران بیشتری پذیرفته خواهند شد.”

الی آزی، یکی از بنیانگذاران و ارائه دهنده زیرساخت های DeFi VALK، گفت که افزایش حجم DEX یک روند بلندمدت است، با توجه به عدم تمایل عمومی معامله گران به اعتماد به دارایی های خود به CEX. او به کوین تلگراف گفت:

“DEX ها با سرعت بسیار بیشتری نسبت به همتایان خود نوآوری می کنند، با زمان های اجرا و تسویه آنی در زنجیره های خاص. ما تمایل به توسعه رابط های کاربری داریم که می تواند با ویژگی های منحصر به فردی که DEX ها به همراه دارند، مانند خود مدیریتی، توانایی برای ترکیب کردن، ایجاد کنیم. از کیف پول خود تجارت کنید و کنترل کلیدهای خصوصی خود را حفظ کنید.”

او گفت که در حالی که پلتفرم CEX ممکن است شاهد کنترل‌ها و ابتکارات شفاف‌تر باشد، این “شفافیت در ابتدا در DeFi کامل وجود خواهد داشت. همه فعالیت‌ها به صورت زنجیره‌ای در زمان واقعی ثبت می‌شوند، از جمله معاملات و عرضه نقدینگی.”

مبارزه با هک هدفمند DeFi

پروتکل های DeFi پس از شکست صرافی های متمرکز رشد قابل توجهی داشته اند، اما اکوسیستم نوپا خود هدف اصلی هکرها در سال 2022 است.

طبق داده‌های گروه تحلیل رمزارز Chainalysis که انجام می‌دهد، تقریباً 97 درصد از ارزهای رمزنگاری شده سرقت شده از پروتکل‌های DeFi در سه ماه اول سال 2022 به سرقت رفته‌اند که این رقم در سال 2021 72 درصد و در سال 2020 فقط 30 درصد بوده است.

بزرگترین اکسپلویت های DeFi در سال 2022 شامل بهره برداری شبکه Ronin در ماه مارس است که 620 میلیون دلار هزینه داشت. هک Wormhole Bridge 320 میلیون دلار هزینه داشت، در حالی که Nomad Bridge 190 میلیون دلار هزینه داشت. تنها در ماه اکتبر، ۷۱۸ میلیون دلار دارایی رمزنگاری شده از ۱۱ پروتکل مختلف DeFi به سرقت رفت.

اکثر هک‌ها در اکوسیستم DeFi روی پل‌های زنجیره‌ای متقاطع اتفاق می‌افتد، که جردن کروگر، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران پروتکل سهامداری DeFi Vesper Finance معتقد است که نباید به عنوان یک سوء استفاده از DeFi در نظر گرفته شود.

بخش قابل توجهی از این سوء استفاده ها (حدود 3 میلیارد دلار در سال جاری) حملات به پل است. پل ها “DeFi” نیستند، بلکه زیرساخت هستند. تلفات CEX این رقم را یک مرتبه کاهش می دهد. گفته می‌شود، DeFi می‌تواند سریع‌تر تکرار شود، بنابراین نسبت به همتای متمرکز خود سریع‌تر بهبود می‌یابد و ایمن‌تر خواهد بود. این شبیه به این است که لینوکس از یک رویکرد منبع باز بسیار سود برده است و از شهرت قوی برای امنیت و پذیرش باورنکردنی برخوردار است.

DeFi با روح تمرکززدایی واقعی ساخته شده است و فرآیندهای تصمیم گیری اغلب با استفاده از قراردادهای هوشمند خودکار می شوند. DeFi تلاش می کند مداخله انسان را حذف کند، اما آسیب پذیری ها از طریق رسانه های مختلف مانند کدگذاری نامناسب قراردادهای هوشمند و به خطر انداختن داده های حساس به وجود می آیند.

لانگ می، مدیرعامل AirDAO به کوین تلگراف گفت که فناوری اولیه DeFi مستعد اشکالات و مشکلات بود، اما اکثر هک‌ها “مربوط به وام دهی یا پل زدن زنجیره‌ای متقابل و سوء استفاده از آسیب‌پذیری‌ها هستند. پیشگیری از آن می‌تواند بسیار دشوار باشد.” این یک فناوری اساساً جدید است و رقابت اغلب برنامه های توسعه را به میزان قابل توجهی تسریع می کند. ”

او اقدامات بیشتری را پیشنهاد کرد که توسعه‌دهندگان می‌توانند برای به حداقل رساندن پتانسیل کد قابل بهره‌برداری در برنامه‌های غیرمتمرکز انجام دهند. همچنین می توان از آن برای جذب و جذب کاربران استفاده کرد، بنابراین اساساً از دیدگاه تیم یک برد-برد است. همچنین غیرمتمرکز کردن قدرت حاکمیتی از طریق اقدامات محافظتی مانند توزیع عرضه توکن و کیف پول‌های چند علامتی بسیار مهم است. ”

تیل وندلر، یکی از بنیانگذاران اکوسیستم DApp Peaq که متعلق به جامعه است، به کوین تلگراف گفت که رفع نقص های مربوط به انسان در ارتباطات هوشمند و طراحی سخت است.

او گفت: “کامل ترین ممیزی های امنیتی قراردادهای هوشمند تا کنون انجام شده است. این روش است.” مسلماً وضعیت بهتری نسبت به قبل دارد و بهترین شیوه های امنیتی خود را در حال حرکت انجام می دهد و ساعت به ساعت قابل اعتمادتر می شود. ”

میچل آمادور، مدیر عامل پروتکل عیدی اشکال Immunefi، به کوین تلگراف گفت که DeFi می تواند از پیشرفت های بخش امنیتی بهره مند شود.

انفجار عظیمی از فناوری امنیتی وجود دارد که بی سر و صدا در پس زمینه برای مقابله با مسائل امنیتی از همه جهات ساخته شده است.

با گذشت زمان، با توجه به نوآوری‌های UX و امنیت، و همچنین قابلیت‌های شفافیت ذاتی DeFi، ممکن است DeFi برای همیشه از پلتفرم‌های متمرکز پیشی بگیرد، اما این پویایی به علائم وحشی نظارتی نیز بستگی دارد.

نابودی پلتفرم‌های متمرکز در سال 2022 و افزایش متعاقب آن خدمات غیرحضوری و دی‌فای مطمئناً نشانه‌ای از تغییر زمان است. با این حال، به گفته بسیاری در صنعت کریپتو، مهم ترین عامل در داستان FTX عدم درک و دقت کافی سرمایه گذاران کریپتو بود.

رمزنگاران بیشماری مدتی است که از استفاده از خود مدیریتی و پلتفرم های غیرمتمرکز حمایت کرده اند. برنی چمبرز، یکی از بنیانگذاران شبکه Umbria به Cointelegraph گفت:

فضای ارزهای دیجیتال همچنان غرب وحشی و وحشی مالی است. در اینجا چند نکته برای اطمینان از ایمن بودن سرمایه شما وجود دارد: کیف پول خود را به وب سایت های غیرقابل اعتماد وصل نکنید، سخت افزار کلیدهای خود را در مکانی مطمئن مانند کیف پول ذخیره کنید، هرگز به آن اعتماد نکنید. غریبه های ناشناس در اینترنت هنگام درخواست کمک، و همیشه [do your own research]! ”

در حال حاضر، تنها راهی که سرمایه‌گذاران می‌توانند از محافظت از وجوه خود اطمینان حاصل کنند این است که از سرمایه‌گذاران بخواهند اطلاعات شفاف و روشنی را در مورد کلیه حسابداری ارائه دهند و به راه‌حل‌های غیرقانونی در مورد کیف پول و محل معاملات تکیه کنند.

دارن مایبری، رئیس اکوسیستم پروتکل عملیاتی غیرمتمرکز dappOS، به کوین تلگراف گفت که خدمات بدون حضانت باید راهی برای سرمایه گذاران باشد.

اخیر: پایداری: یک DAO برای موفقیت بلندمدت به چه چیزی نیاز دارد؟

“پاسخگویی و حسابرسی باید رویه استانداردی برای همه سرمایه گذاران باشد. دقت و احتیاط بخشی طبیعی از تجارت است، همانطور که بررسی واقعیت و تحقیق است. مطمئن ترین شکل ذخیره سازی است که فقط به اشخاص ثالث منتقل می شود و بنابراین امکان طرف مقابل را نفی می کند. خطر،» او توضیح داد.

در حالی که پلتفرم‌های DeFi ممکن است مجموعه‌ای از آسیب‌پذیری‌ها و خطرات خاص خود را داشته باشند، ناظران صنعت بر این باورند که بررسی دقیق و کاهش خطای انسانی، اکوسیستم نوپای پلت‌فرم‌های DEX را نسبت به پلتفرم‌های CEX متکی‌تر کرده است. ما معتقدیم که این ممکن است گزینه‌ای باشد که به

نویسنده: Prashant Jha

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا