اخبار ارز دیجیتال

9 مورد امیدوارکننده استفاده از بلاک چین در مراقبت های بهداشتی


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

بلاک چین امکان نگهداری سوابق پزشکی، شفافیت کارآزمایی بالینی، مدیریت کارآمد زنجیره تامین و موارد دیگر را فراهم می کند.

استفاده از فناوری بلاک چین در صنعت مراقبت های بهداشتی این پتانسیل را دارد که نحوه مدیریت سوابق پزشکی، انجام تحقیقات پزشکی و ارائه مراقبت از بیمار را متحول کند. در اینجا نه مورد استفاده امیدوارکننده برای بلاک چین در مراقبت های بهداشتی آورده شده است.

مدیریت پرونده پزشکی

سوابق پزشکی را می توان به طور ایمن با استفاده از بلاک چین ذخیره و مدیریت کرد و دسترسی بیماران و متخصصان پزشکی را بهبود بخشید. بیماران می توانند دسترسی به سوابق پزشکی خود را کنترل کنند و امنیت و حریم خصوصی را افزایش دهند. یک مثال MedRec است، یک سیستم مبتنی بر بلاک چین برای مدیریت اطلاعات پزشکی که توسط محققان MIT ایجاد شده است.

آزمایشات بالینی

بلاک چین می تواند شفافیت و یکپارچگی کارآزمایی های بالینی را با ارائه یک رکورد شفاف و تغییرناپذیر از داده های آزمایشی افزایش دهد. پلتفرم گزارش گیری و نتایج کارآزمایی های بالینی (CTRR) نمونه ای از پلتفرمی است که از بلاک چین برای ذخیره داده های کارآزمایی بالینی استفاده می کند.

پلتفرم CTRR یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که توسط شرکت داروسازی Pfizer با همکاری سایر شرکت ها از جمله IBM توسعه یافته است. بلاک چین دسترسی محققان و تنظیم‌کننده‌ها به داده‌های کارآزمایی بالینی و تأیید آن را آسان‌تر می‌کند و کیفیت و قابلیت اطمینان نتایج کارآزمایی بالینی را بهبود می‌بخشد.

قابلیت ردیابی داروهای تجویزی

فناوری بلاک چین می‌تواند داروهای تجویزی را از تولید تا مشتری نهایی ردیابی کند و احتمال ورود داروهای تقلبی به زنجیره تامین را کاهش دهد. یک مثال، شبکه ای مبتنی بر بلاک چین به نام MediLedger است که جریان داروهای تجویزی را ردیابی می کند.

مدیریت زنجیره تامین

پذیرش بلاک چین باعث بهبود کارایی و شفافیت مدیریت زنجیره تامین در بخش مراقبت‌های بهداشتی می‌شود و ردیابی جریان تجهیزات و تجهیزات پزشکی را آسان‌تر می‌کند. به عنوان مثال، سیستم مدیریت زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین که در صنعت داروسازی استفاده می شود VeChain است.

مدیریت تجهیزات پزشکی

فناوری بلاک چین می تواند به طور ایمن داده های دستگاه های پزشکی مانند آمار استفاده و گزارش های نگهداری را مدیریت کند، ایمنی بیمار را بهبود بخشد و احتمال آسیب را کاهش دهد. برای مثال Chronicled یک پلت فرم مبتنی بر بلاک چین برای مدیریت دستگاه های پزشکی است.

پزشکی از راه دور

داده‌های پزشکی از راه دور، از جمله مشاوره‌های ویدیویی و نسخه‌های الکترونیکی، می‌توانند به طور ایمن از طریق بلاک چین ذخیره و به اشتراک گذاشته شوند و دسترسی به مراقبت از بیمار را افزایش دهند. نمونه ای از این مورد استفاده، پلتفرم پزشکی از راه دور مبتنی بر بلاک چین Solve.Care است.

Solve.Care همچنین یک دوره حرفه ای Web3 برای کره ای ها با همکاری دانشگاه اینها راه اندازی کرده است. پس از اتمام برنامه، دانش آموزان مهارت هایی برای طراحی مجدد، تعریف مجدد و بهبود نسل بعدی شبکه سلامت دیجیتال Web3 خواهند داشت. کلاس ها از مارس 2023 شروع می شود.

توسعه دارو

بلاک چین توسعه دارو را شفاف‌تر و کارآمدتر می‌کند و به محققان اجازه می‌دهد اطلاعات را به اشتراک بگذارند و بهتر همکاری کنند. پلتفرم بلاک چین تحقیقات بالینی نمونه ای از یک سیستم مبتنی بر بلاک چین برای ذخیره و تبادل داده های تحقیقات بالینی است.

پزشکی شخصی

داده‌های ژنومی را می‌توان با استفاده از بلاک چین به‌طور ایمن ذخیره و به اشتراک گذاشت و مراقبت‌های بهداشتی شخصی‌سازی‌شده و کارآمدتر را امکان‌پذیر کرد. Shivom، یک پلت فرم برای تبادل و تفسیر داده های ژنتیکی، یک نمونه است.

بیمه سلامت

استفاده از بلاک چین برای رسیدگی به دعاوی بیمه سلامت می تواند شفافیت، کارایی، سرعت و کاهش کلاهبرداری را افزایش دهد. به عنوان مثال، MetLife از بلاک چین برای ساده‌سازی فرآیند ادعای بیمه عمر، کاهش زمان مورد نیاز برای رسیدگی به مطالبات و بهبود تجربه کلی مشتری استفاده می‌کند.

جاده

بلاک چین می تواند به طور کامل بخش مراقبت های بهداشتی را متحول کند، از نگهداری سوابق پزشکی گرفته تا کشف دارو و بیمه سلامت. این موارد استفاده هنوز در مراحل اولیه تحقیق هستند، اما پتانسیل افزایش اثربخشی ارائه مراقبت های بهداشتی و بهبود نتایج بیمار را دارند.

مطالب مرتبط: قابلیت همکاری بلاک چین چیست: راهنمای مبتدیان برای فناوری زنجیره ای

با این حال، قبل از اینکه بلاک چین به طور گسترده در مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد، بسیاری از مسائل از جمله استانداردسازی، موانع قانونی و قانونی و قابلیت همکاری با سیستم های فعلی باید حل شود.نویسنده: Guneet Kaur

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا