اخبار ارز دیجیتال

گزارش: سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ با ضرر ۷۰۰ میلیون دلاری، “مضرترین” سه ماهه برای ارزهای دیجیتال بود.

۱۴ حادثه امنیتی در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ منجر به خسارت بیش از ۲۰۴ میلیون دلار به دلیل به خطر افتادن کلید خصوصی شد.

طبق گزارش سه ماهه شرکت امنیت بلاک چین CertiK، سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ “مضرترین سه ماهه اقتصادی” سال بود، با حدود ۷۰۰ میلیون دلار خسارت به دارایی های دیجیتال به دلیل حوادث امنیتی مختلف. گفته می شود که این اتفاق افتاده است.

CertiK در گزارش خود تاکید کرد که در مجموع ۱۸۴ حادثه امنیتی در جولای، آگوست و سپتامبر ۲۰۲۳ رخ داده است. این گزارش نشان می دهد که بیش از ۶۹۹ میلیون دلار از دارایی های رمزنگاری شده در سه ماهه از دست رفته است که از ضرر ۳۲۰ میلیون دلاری در سه ماهه اول بیشتر است. زیان سه ماهه دوم ۳۱۳ میلیون دلار بود.

از بین انواع سوء استفاده هایی که منجر به زیان شد، سازش کلید خصوصی پرهزینه ترین بود، با ۱۴ حادثه که منجر به زیان بیش از ۲۰۴ میلیون دلار شد. بر اساس این گزارش، حادثه چند زنجیره ای که در آن کلیدهای خصوصی تحت کنترل انحصاری مدیر عامل پروژه بود، خسارتی بالغ بر ۱۲۵ میلیون دلار به همراه داشت. این حادثه پتانسیل آسیب‌پذیری‌ها را در مدیریت مرکزی کلیدهای خصوصی یک شرکت برجسته کرد و در مورد زنجیره‌های چندگانه، منجر به قطع شدن کسب‌وکار شد.

تعداد حوادث و میزان ضرر برای حوادث امنیتی Web3 در سه ماهه سوم ۲۰۲۳. منبع: CertiK

جدای از سوء استفاده از کلید خصوصی، کلاهبرداری خروج و دستکاری اوراکل نیز در این سه ماهه رایج بوده است. این گزارش تاکید کرد که در مجموع ۹۳ مورد کلاهبرداری مهاجرتی در طول سه ماهه رخ داده است که منجر به بیش از ۵۵ میلیون دلار دارایی دیجیتال شده است. در همین حال، ۳۸ مورد دستکاری اوراکل رخ داد که منجر به سرقت بیش از ۱۶ میلیون دلار ارز مجازی شد.

مربوط: گزارش: نزدیک به ۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ از طریق سوء استفاده، هک و کلاهبرداری به سرقت رفته است

وقتی صحبت از هک ارزهای دیجیتال به میان می‌آید، سپتامبر به بزرگترین ماه برای بهره‌برداری از ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ تبدیل شد، با بهره‌برداری از پروتکل متقابل زنجیره‌ای Mixin Network بیشترین سهم را داشته است. در ۲۵ سپتامبر، شبکه Mixin تمام برداشت ها و سپرده ها را به دنبال این حادثه به حالت تعلیق درآورد. این شرکت بعداً اعتراف کرد که ۲۰۰ میلیون دلار دارایی از شبکه اصلی آن به بیرون درز کرده است.

گزارش فصلی CertiK همچنین نشان می‌دهد که گروه هکری لازاروس تحت حمایت دولت کره شمالی همچنان “بازیگر اصلی تهدید” در این سه ماهه باقی مانده است. این گزارش خاطرنشان کرد که این گروه در سال ۲۰۲۳ حداقل ۲۹۱ میلیون دلار ضرر کرده است و در سه ماهه سوم به فعالیت خود ادامه داده است.

مجله: آیا پروژه های کریپتو باید با هکرها مذاکره کنند؟

نویسنده: Ezra Reguerra
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا