اخبار ارز دیجیتال

۷ نفر که می توانند ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین شوند

تا به امروز، هویت ساتوشی ناکاموتو یک راز باقی مانده است.

ساتوشی ناکاموتو یک نام مستعار است که توسط خالق بیت کوین استفاده می شود که هویت آن ناشناخته باقی مانده است. این نام برای ایجاد کاغذ سفید اصلی بیت کوین (BTC) در سال ۲۰۰۸ و برای ایجاد و استقرار اولین نرم افزار بیت کوین در سال ۲۰۰۹ استفاده شد. تخمین زده می شود که آن ها در روزهای ابتدایی شبکه حدود ۱ میلیون بیت کوین استخراج کرده اند که آنها را به یکی از ثروتمندترین افراد جهان تبدیل کرده است.

برخی معتقدند که ساتوشی ناکاموتو نام مستعار یک فرد است، در حالی که برخی دیگر استدلال می کنند که ممکن است گروهی از افراد باشد. و برخی افراد قبلاً هویت آنها را رد کرده یا پذیرفته اند.

نیک سابو

نیک سابو دانشمند کامپیوتر، محقق حقوقی و رمزنگار است که به خاطر کارش بر روی قراردادهای دیجیتال و ارزهای دیجیتال شناخته شده است. او به دلیل توسعه مفهوم قراردادهای هوشمند شناخته شده است. قرارداد هوشمند یک قرارداد خوداجرا با شرایطی است که به صورت کد نوشته شده است. Szabo اولین بار ایده قراردادهای هوشمند را در سال ۱۹۹۴ در مقاله ای با عنوان “قراردادهای هوشمند: بلوک های سازنده برای بازارهای دیجیتال” مطرح کرد.

سابو همچنین به خاطر کارش در زمینه ارز دیجیتال و رمزنگاری شناخته شده است و از پیشگامان ارز دیجیتال به حساب می آید. او یک سلف برای بیت کوین به نام “Bit Gold” ایجاد کرد که در یک سری از پست های وبلاگ در اواخر دهه ۱۹۹۰ توضیح داد.

زابو در این مراسم سخنرانی می کند.منبع: US Sun

سابو از نظر بسیاری کاندیدای احتمالی هویت واقعی ناکاموتو است، اما او آن را انکار می کند.

او همچنین یک محقق حقوقی است و مطالب زیادی در مورد مفاهیم حقوقی قراردادهای دیجیتال و ارزهای دیجیتال نوشته است. او مدافع آزادی دیجیتال و حریم خصوصی است و در مورد تلاقی آزادی های رمزنگاری و مدنی می نویسد.

هال فینی

هال فینی یک برنامه نویس کامپیوتر و اولین مشارکت کننده در بیت کوین بود. او یکی از اولین کسانی بود که نرم افزار بیت کوین را اجرا کرد و در سال های پس از ایجاد آن، یکی از اعضای فعال جامعه بود. فینی همچنین توسعه دهنده نرم افزار رمزگذاری Pretty Good Privacy (PGP) بود که به طور گسترده برای ایمن سازی ارتباطات ایمیل استفاده می شد.

هال فینی و همسرش فران فینی.منبع: مغزها

او یک چهره شناخته شده در جامعه بیت کوین است و به دلیل مشارکت در توسعه آن شناخته شده است. او همچنین یکی از حامیان فعال بیت کوین است و مطالب زیادی در مورد پتانسیل این فناوری در انجمن ها و پلتفرم های رسانه های اجتماعی مختلف نوشته است.

فینی ادعاهایی مبنی بر ایجاد بیت کوین را رد کرده است، اما پذیرفته است که اولین تراکنش بیت کوین را از ناکاموتو دریافت کرده است. او در سال ۲۰۱۴ بر اثر عوارض اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، یک بیماری تخریبی سلول های عصبی در مغز و نخاع که حرکت ماهیچه ها را کنترل می کند، درگذشت. او در جامعه بیت کوین بسیار مورد احترام و احترام بود.

دوریان ناکاموتو

دوریان ناکاموتو یک مهندس و فیزیکدان بازنشسته ژاپنی-آمریکایی است که در مقاله نیوزویک در سال ۲۰۱۴ توسط لی مک گرات گودمن به عنوان ساتوشی ناکاموتو نامگذاری شد.

دوریان ناکاموتو این ادعا را رد کرد و گفت که تا قبل از انتشار مقاله هرگز نام بیت کوین را نشنیده بود و در ایجاد این ارز دیجیتال نقشی نداشت. او همچنین گفت که به زبان انگلیسی مسلط نیست و احساس می‌کند که مصاحبه‌کننده اظهارات او را خارج از چارچوب می‌داند.

ناکاموتو با یک ویدیوی YouTube از جامعه بیت کوین تشکر می کند. منبع: دارا کر/CNET

علیرغم تکذیب‌های او، این مقاله به جنجال رسانه‌ای دامن زد و روزنامه‌نگاران و افراد عمومی وارد خانه دوریان ناکاموتو شدند و سعی کردند برای مصاحبه با او تماس بگیرند. نام دوریان ناکاموتو بعداً از فهرست نامزدهای احتمالی حذف شد. اطلاعات زیادی در مورد او یا اطلاعاتی در دست نیست. فعالیت های او

کریگ رایت

کریگ رایت دانشمند و تاجر کامپیوتر استرالیایی است که علناً ادعا می کند ناکاموتو است. رایت اولین ادعای خود را در سال ۲۰۱۶ مطرح کرد و بعداً شواهدی فنی برای تأیید آن ارائه کرد.

آقای رایت یک شخصیت بحث برانگیز در جامعه ارزهای دیجیتال است و ادعای او برای ناکاموتو بودن با شک و تردیدهای قابل توجهی روبرو شده است.برخی کارشناسان او را به کلاهبرداری متهم کرده اند.

کریگ رایت.منبع: فایننشال تایمز

رایت همچنین درگیر دعواها و منازعات حقوقی مختلفی از جمله دعوای چند میلیارد دلاری علیه املاک دانشمند کامپیوتر و کارشناس امنیت سایبری دیو کلیمن است که به عنوان نامزد بالقوه ناکاموتو شناخته می شود. انجمن ارزهای دیجیتال

آدام باک

آدام بک یک دانشمند کامپیوتر و متخصص رمزنگاری بریتانیایی است که در توسعه پروژه های مختلف بلاک چین و ارز دیجیتال نقش داشته است. او بیشتر به عنوان خالق Hashcash شناخته می شود، یک سیستم اثبات کار که برای جلوگیری از حملات هرزنامه و انکار سرویس استفاده می شود که در سال ۱۹۹۷ پیشنهاد شد و بعدها الهام بخش مکانیسم استخراج بیت کوین شد.

آدام برگشت.منبع: Blockstream

بک یک چهره قابل احترام در صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال است و در پروژه ها و شرکت های مختلفی مشارکت داشته است. او همچنین یکی از اعضای فعال جامعه Cypherpunk است، گروهی از فعالان و فن‌آوران که از استفاده از رمزنگاری برای محافظت از حریم خصوصی و آزادی‌های مدنی حمایت می‌کنند.

اگرچه باک ناکاموتو بودن را انکار می‌کند، اما همچنان از مدافعان سرسخت حفظ حریم خصوصی است و علیه نظارت دولت و تجاوز به آزادی‌های مدنی صحبت می‌کند. شناخته شده است و چندین مقاله و مقاله در این زمینه نوشته است.

سلسله وی

وی دای دانشمند کامپیوتر و رمزنگار است که به دلیل مشارکت در توسعه ارزهای دیجیتال شناخته شده است. او بیشتر به خاطر کارش در زمینه پول نقد دیجیتال و سیستم های پرداخت الکترونیکی شناخته شده است و یکی از پیشگامان در این زمینه محسوب می شود.

برجسته ترین مشارکت دای ایجاد B-money بود، یک سیستم پول الکترونیکی غیرمتمرکز ناشناس که در سال ۱۹۹۸ پیشنهاد شد. این مقاله بعداً در وایت پیپر بیت کوین گنجانده شد.

دای ناکاموتو بودن را انکار می کند. او همچنان عضوی از جامعه سایفرپانک است.

ویلی ردونویرتا

Vili Lehdonvirta یک اقتصاددان فنلاندی و محقق در زمینه فرهنگ و اقتصاد دیجیتال است. او عضو ارشد مؤسسه اینترنت آکسفورد در دانشگاه آکسفورد است که در زمینه کارهای دیجیتال، اقتصادهای پلتفرم و ارزهای دیجیتال تحقیق می کند. Lehdonvirta چندین مقاله و مقاله در مورد ارزهای دیجیتال و بازارهای آنلاین منتشر کرده است و در کنفرانس ها و رویدادهای مختلف در این زمینه سخنرانی کرده است.

پروفسور ویلی ردونویرتا.منبع: موسسه اینترنت آکسفورد

نام Lehdonvirta به عنوان یک ناکاموتو بالقوه توسط تحقیقات اولیه او در مورد ارزهای دیجیتال و بازارهای آنلاین مطرح شده است. با این حال، هیچ مدرک مشخصی وجود ندارد که او را به ایجاد بیت کوین مرتبط کند، و خود Lehdonvirta ناکاموتو بودن را رد می کند. او همچنین در فرآیندهای مختلف سیاست گذاری مشارکت داشته و در مورد مسائل مربوط به اقتصاد دیجیتال به دولت ها و سازمان های بین المللی شهادت تخصصی ارائه کرده است.

نویسنده: Alice Ivey

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا