اخبار ارز دیجیتال

7 بزرگ‌ترین سقوط کریپتو در سال 2022 که صنعت می‌خواهد آن را فراموش کند

همانطور که صنعت برای بهتر شدن آماده می شود، بیایید نگاهی به برخی از بزرگترین ناامیدی ها در صنعت کریپتو در سال جاری بیندازیم.

سال 2022 یک سال پرتلاطم برای بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود، یکی از بدترین بازارهای نزولی در تاریخ، با چندین پلتفرم اصلی در این بخش در حال فروپاشی است. واضح است که صنعت ارزهای دیجیتال را تحت تاثیر قرار داده است.

در زیر خلاصه ای از بزرگترین ناامیدی ها در صنعت کریپتو در سال جاری است.

پل رونین Axie Infinity هک شد

در ماه مارس سال جاری، رونین، شبکه بلاک چین که بازی رمزنگاری محبوب توکن غیر قابل تعویض (NFT) را اجرا می کند، به مبلغ ۶۲۵ میلیون دلار هک شد. هکرها 173600 اتر (ETH) و 25.5 میلیون دلار سکه (USDC) را در دو تراکنش از پل رونین به سرقت بردند.

پنج کلید از 9 کلید خصوصی پل زنجیره ای شبکه رونین زمانی که گروه لازاروس حمله خود را آغاز کرد هک شد. با این رأی، آنها دو برداشت را به مبلغ 25.5 میلیون دلار در USDC و 173600 در اتریوم تصویب کردند.

به گفته گروه رونین، مشکلات Axie Infinity در نوامبر 2021 آغاز شد، زمانی که پایگاه کاربران آن به اندازه غیرقابل دفاعی افزایش یافت. پس از تکمیل مراحل اولیه توسعه سریع، شرکت روش های ایمنی خود را کاهش داد.

مشکل اصلی نبود یک شبکه غیرمتمرکز مناسب ایجاد شده توسط سازنده بازی Sky Mavis بود. هکرها توانستند به کلیدهای خصوصی 5 مورد از 9 گره اعتبارسنجی زنجیره Ronin Sky Mavis دسترسی پیدا کنند و شبکه را به خطر بیاندازند. هنگامی که هکرها کنترل پنج گره را به دست آوردند، اساساً بیش از نیمی از شبکه را کنترل کردند و در پذیرش یا رد هر معامله ای که می خواستند آزاد بودند. آنها برای دریافت ETH و USDC یک برداشت جعل کردند.

این جنایت در 23 مارس رخ داد، اما اولین بار در 29 مارس زمانی که کاربری گزارش داد که قادر به برداشت 5000 ETH از دستگاه خودپرداز پل Ronin نیست، مورد توجه قرار گرفت. پس از حمله، توسعه دهندگان Axie Infinity مبلغ 150 میلیون دلار برای جبران خسارت کاربران آسیب دیده جمع آوری کردند.

سقوط TerraUSD/LUNA

هنگامی که بیش از 2 میلیارد دلار در TerraUSD (UST) از بین رفت (از پروتکل لنگر حذف شد)، صدها میلیون دلار آمریکا به سرعت در 7 می منحل شد. مشخص نیست که آیا این حمله عمدی به بلاک چین Terra است یا پاسخی به افزایش نرخ بهره. یک جریان نقدی بزرگ باعث شد که قیمت UST از 1 دلار به 0.91 دلار کاهش یابد. در نتیجه، فعالان بازار معاملات را با قیمت 0.90 دلار در UST و 1 دلار در Terra (LUNA) آغاز کردند.

هنگامی که مقدار قابل توجهی از UST جابجا شد، استیبل کوین بدون اتصال بود. در دسترس بودن LUNA با فروش بیشتر UST در طول هراس افزایش یافت.

از پاییز امسال، بازار ارزهای دیجیتال شروع به تعلیق جفت معاملاتی مانند LUNA و UST کرده است. پس از تصادف اولیه در ماه مه، داکوون طرح توانبخشی LUNA را فاش کرد و به نظر می رسید که اوضاع بهبود یافته است. به محض شروع رها شد. سرانجام، Terra یک ارز کاملاً جدید به نام LUNA 2.0 را راه اندازی کرد.

سرمایه گذاران مجموعاً 60 میلیارد دلار در فروش وحشتناک به دنبال کاهش TerraUSD Classic (USTC) و نماد مرتبط Luna Classic (LUNC) از دست دادند.

در 14 سپتامبر، دادگاه کره جنوبی حکم بازداشت دو کوون را صادر کرد. این اتفاق چهار ماه پس از سقوط توکن‌های LUNA و UST آزمایشگاه Terraform رخ داد. دو کوون و پنج نفر دیگر به ظن نقض محدودیت های بازار محلی بازداشت شدند.

سقوط سه تیر از پایتخت

Three Arrows Capital (3AC)، یک صندوق تامینی ارزهای دیجیتال با ارزش بازار بیش از 560 میلیون دلار، با سقوط LUNA و Terra به شدت آسیب دید. 3AC پشت بازی‌هایی مانند Axie Infinity است که 625 میلیون دلار در اثر هک کره شمالی از دست داد و صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال که در اواسط ژوئن صدها کارمند را اخراج کرد. پروژه های مشکل دار ارزهای دیجیتال مانند BlockFi. .

فروپاشی UST اعتماد سرمایه گذاران را از بین برده و کاهش ارزش ارز دیجیتال را که قبلاً به عنوان بخشی از فرار بیشتر از ریسک در جریان بود، تسریع کرده است. 3AC با تماس‌های مارجین از سوی وام‌دهندگانی که خواستار بازپرداخت آن بودند غرق شد، اما شرکت بودجه لازم برای برآورده کردن خواسته‌ها را نداشت. به‌علاوه، بسیاری از طرف‌های مقابل شرکت نتوانسته‌اند انتظارات سرمایه‌گذاران را برآورده کنند، که بسیاری از آنها سرمایه‌گذاران خصوصی بودند که بازده سالانه 20 درصد را وعده داده بودند.

مطالب مرتبط: بابا نوئل و گرینچ: قهرمانان و شروران 2022

پس از انجام معاملات جهت دار عمده و وام گرفتن از بیش از 20 موسسه، صندوق تامینی ارزهای دیجیتال در نهایت سقوط کرد و بنیانگذاران آن در پرداخت ها نکول کردند.

موسسان در دادگاه حاضر نشدند، بنابراین شکایت بدون آنها ادامه یافت. اسناد فاش شده دادگاهی که در دادگاه عالی سنگاپور ثبت شده است، از دولت سنگاپور خواسته است که مراحل تصفیه را بپذیرد و با مدیران تصفیه همکاری کند. قاضی ورشکستگی ایالات متحده، مارتین گلن، احضاریه ای را برای بنیانگذاران این شرکت صادر کرده است، زیرا انحلال دهندگان به دنبال پایان دادن به تجارت شکست خورده ارزهای دیجیتال Three Arrows Capital هستند.

پاییز دیجیتال ویجر

در 6 ژوئیه، شرکت سرمایه گذاری رمزنگاری برجسته Voyager Digital پس از عدم پرداخت وام 650 میلیون دلاری Crypto Hedge Fund 3AC، اعلام ورشکستگی کرد. 3AC یک وام بزرگ بدون وثیقه از Voyager دریافت کرد. زمانی که 3AC تمام تعهدات خود را نادیده گرفت و مالک آن را ترک کرد، وویجر پول زیادی از مشتری را از دست داد.

زمانی که وویجر گزارش داد که 3AC وام را بازپرداخت نمی کند، تمام تراکنش ها، برداشت ها و سپرده ها به حالت تعلیق درآمد. در ماه ژوئن، Sam Bankman-Fried، مدیر عامل میلیاردر شرکت تجاری FTX و Alameda Research، یک خط اعتباری 500 میلیون دلاری برای کمک به وویجر برای مقابله با سقوط بازار پیشنهاد کرد.

در 5 ژوئیه 2022، Voyager Digital Holdings در منطقه جنوبی نیویورک اعلام ورشکستگی کرد. به گفته وویجر دیجیتال، این شرکت بین 1 تا 10 میلیارد دلار به بیش از 100000 بدهکار بدهکار است. با وجود بدهی، این شرکت معتقد است دارایی هایی به ارزش بین 1 تا 10 میلیارد دلار است. آنها همچنین اطمینان حاصل می کنند که وجوه کافی برای پرداخت طلبکاران بدون وثیقه شرکت در دسترس است.

در یک پرونده قضایی در ماه سپتامبر، کارگزار ورشکسته ارزهای دیجیتال وویجر دیجیتال فاش کرد که دارایی های باقی مانده خود را به حراج خواهد گذاشت.

روی “Collect” در زیر تصویر بالای صفحه کلیک کنید، یا این لینک را دنبال کنید.

سقوط و بحران نقدینگی

ارزش سلسیوس در 13 ژوئیه 2022 زمانی که یکی از کسب و کارهای پیشرو ارزهای دیجیتال، شبکه سلسیوس، اعلام ورشکستگی کرد، به شدت کاهش یافت. با کاهش قیمت ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران شبکه سلسیوس شروع به برداشت بیت کوین (BTC) خود در جستجوی جایگزینی امن‌تر کردند.

در نتیجه، سرمایه‌گذاران وحشت‌زده درجه سلسیوس را در حجم باقی گذاشتند. شبکه سلسیوس برداشت، مبادله و نقل و انتقال بیت کوین را در 12 ژوئن به حالت تعلیق درآورد، حتی اگر گفته بود به دلیل «شرایط شدید بازار» مجبور به انجام این کار شده است. کاربران این سایت معتقد بودند که سلسیوس اعلام ورشکستگی کرده است و نمی تواند وجه را بازپرداخت کند. ارزش کریپتوکارنسی سلسیوس تنها در چند ساعت 70 درصد کاهش یافت و در روزهای بعد بیشتر کاهش یافت.

بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات و کاهش قیمت در بسیاری از ارزهای دیجیتال اصلی در واکنش به کاهش قیمت‌های سانتیگراد، شاهد فروش قابل توجهی بود. علاوه بر این، به دلیل تشدید مسائل مربوط به جریان نقدی، سلسیوس کاهش ۲۳ درصدی نیروی کار را در ۳ جولای ۲۰۲۲ اعلام کرد. زمان فرا رسید و شرکت در 13 جولای 2022 اعلام ورشکستگی کرد.

سلسیوس دارای کل بدهی 6.6 میلیارد دلار و دارایی 3.8 میلیارد دلار است و حکم دادگاه 1.2 میلیارد دلار حفره در ترازنامه شرکت ایجاد کرده است.

سقوط FTX

FTX و همتای آمریکایی آن، FTX.US، در 11 نوامبر درخواست ورشکستگی فصل 11 کردند. این صرافی به دلیل کمبود نقدینگی و مدیریت ضعیف پول سقوط کرد و در نتیجه تعداد زیادی برداشت از سرمایه‌گذاران ترسناک انجام شد.

پس از اعلام ورشکستگی، FTX.US به طور موقت برداشت ها را در 11 نوامبر محدود کرد، اگرچه FTX.US قبلاً قول داده بود که تحت تأثیر نگرانی های نقدینگی FTX قرار نگیرد. در شب 11 نوامبر، بیش از 600 میلیون دلار از کیف پول های FTX در یک هک ادعایی به سرقت رفت. این حمله در کانال پشتیبانی تلگرام، شبکه پیام رسانی فوری FTX فاش شد.

به گفته برخی از کاربران توییتر، هکرها همچنین سعی داشتند به حساب های بانکی مرتبط با FTX دسترسی پیدا کنند. پلید، شرکتی که حساب‌های بانکی مصرف‌کنندگان را به برنامه‌های مالی متصل می‌کند، با رد دسترسی FTX به محصولات خود “در رابطه با گزارش‌های عمومی” پاسخ داد و گفت هیچ مدرکی دال بر استفاده غیرقانونی از ابزارهای آن وجود ندارد.

بانکمن-فرید در 12 دسامبر در باهاما دستگیر شد. دولت ایالات متحده خواهان استرداد وی به دلیل هشت جنایت از جمله کلاهبرداری با سیم و توطئه برای کلاهبرداری از سرمایه گذاران بود. Bankman-Fried در نهایت به ایالات متحده اخراج شد و پس از وثیقه 250 میلیون دلاری در انتظار محاکمه است.

مسدود کردن ورشکستگی فی

سقوط FTX در اوایل این ماه باعث ایجاد ترس و عدم اطمینان در سراسر بازار شده است. یکی دیگر از صرافی‌های ارزهای دیجیتال، BlockFi، در 28 نوامبر اعلام ورشکستگی در فصل 11 کرد. این شرکت با دارایی ها و بدهی های بین 1 تا 10 میلیارد دلار، بیش از 100000 طلبکار دارد. علاوه بر این، آنها 275 میلیون دلار به شرکت تابعه آمریکایی Sam Bankman-Fried، FTX US بدهکار بودند. این اپلیکیشن نشان می‌دهد که بزرگترین مشتری ۲۸ میلیون دلار موجودی دارد.

پس از مرگ Three Arrows Capital، چندین شرکت، از جمله شرکت‌های ارزهای دیجیتال که صرافی‌ها و خدمات نگهبانی بهره‌دار ارزهای دیجیتال را انجام می‌دهند، مشکلات نقدینگی جدی داشتند.

مطالب مرتبط: زنانی که در سال 2022 به صنعت کریپتو کمک کردند

BlockFi در اوایل سال جاری با پذیرش یک بسته اعتباری به ارزش 400 میلیون دلار از FTX موافقت کرد که به آن اجازه می‌دهد محدودیت‌های نقدینگی ناشی از قرار گرفتن صرافی در معرض سقوط استیبل کوین TerraUSD را تحمل کند. در نتیجه این نگرانی ها، BlockFi بر عملکرد صرافی ارزهای دیجیتال FTX تکیه کرد که اکنون می تواند ثبات مالی آن را به خطر بیندازد.

سال 2022 ممکن است سال سختی برای بازار ارزهای دیجیتال باشد، اما ممکن است نقاط روشنی وجود داشته باشد. به نظر می‌رسد که احساسات سرمایه‌گذاران در حال بهبود است، زیرا بازار کریپتو دائماً از بازارهای نزولی قبلی و سقوط پلت فرم بهبود می‌یابد. رویدادهای سال 2022 می تواند راه را برای پلتفرم های جدید هموار کند تا از اشتباهات پیشینیان خود درس بگیرند.نویسنده: Anthony Clarke

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا