اخبار ارز دیجیتال

64٪ از ETH سهام توسط 5 نهاد کنترل می شود – Nansen

گزارش جدیدی توسط نانسن به توزیع ETH سهامدار، صاحبان مربوطه و پیامدهای احتمالی ادغام در آینده می پردازد.

گزارشی از پلتفرم تجزیه و تحلیل بلاک چین Nansen نشان می دهد که پنج نهاد دارای 64 درصد سهام اتر (ETH) قبل از ادغام مورد انتظار اتریوم با Beaconchain هستند.

انتظار می‌رود که انتقال اتریوم از Proof of Work به Proof of Stake در چند روز آینده پس از تکمیل آپدیت نهایی و shadow fork در اوایل سپتامبر اتفاق بیفتد. یکی از مؤلفه‌های کلیدی The Merge این است که ماینرها دیگر به‌عنوان تأییدکننده استفاده نمی‌شوند، بلکه جای خود را به سهامدارانی می‌دهند که ETH را برای حفظ شبکه متعهد می‌کنند.

گزارش نانسن نشان می دهد که کمی بیش از 11 درصد از اتریوم در گردش موجود است که 65 درصد آن مایع و 35 درصد غیر مایع است. در مجموع 426000 اعتبارسنجی و حدود 80000 سپرده گذار وجود دارد، اما این گزارش همچنین گروه کوچکی از نهادها را برجسته می کند که اکثر سهامداران ETH را در اختیار دارند.

سه صرافی اصلی ارزهای دیجیتال – کوین بیس، کراکن و بایننس – تقریباً 30 درصد از ETH سهام را تشکیل می دهند. بزرگترین ارائه دهنده سهام ادغام، Lido DAO، با 31 درصد سهم، بیشترین میزان سهام ETH را به خود اختصاص داده است.

Lido و دیگر پروتکل‌های غیرمتمرکز استیکینگ مایع روی زنجیره در ابتدا به‌عنوان خطرات متقابل برای صرافی‌های متمرکزی که اکثر ETH سهام را ذخیره می‌کنند، تنظیم شدند.

مرتبط: کارشناسان پس از ادغام به آسیب‌پذیری‌های اتریوم می‌پردازند: Finance دوباره تعریف شد

گزارش نانسن بر نیاز به تمرکززدایی لیدو به اندازه کافی برای مقاوم ماندن در برابر سانسور تاکید می کند. داده‌های زنجیره‌ای نشان می‌دهد که مالکیت توکن حاکمیت لیدو (LDO) متمرکز است و گروه بزرگی از دارندگان توکن به طور بالقوه در معرض خطر سانسور هستند.

برای مثال، 9 آدرس برتر (به استثنای وزارت خزانه داری) حدود 46 درصد از قدرت حاکمیتی را در اختیار دارند و تعداد کمی از آدرس ها معمولاً بر پیشنهادات تسلط دارند. برای نهادهای بالقوه، خطر عدم تمرکز بسیار زیاد است.

نانسن همچنین خاطرنشان کرد که جامعه LIDO فعالانه به دنبال راه‌حل‌هایی برای خطرات بالقوه تمرکز بیش از حد است، از جمله حکمرانی دوگانه و ابتکاراتی که شامل مجموعه‌هایی از اعتبارسنجی‌های توزیع‌شده قانونی و فیزیکی است. من قبول دارم که به دنبال آن هستم.

با توجه به ادامه رکود در بازار ارزهای دیجیتال، اکثر سهامداران ETH در حال حاضر سود خود را تا 71 درصد کاهش می دهند. در همین حال، 18٪ از ETH سهام در اختیار سهامداران غیر نقدی سودآور است.

نانسن پیشنهاد می کند که سهامداران در این دسته به احتمال زیاد پس از ارتقاء شانگهای برداشت ها را فعال می کنند ETH خود را بفروشند. با این حال، برداشت ETH تنها 6 تا 12 ماه پس از ادغام امکان پذیر خواهد بود، بنابراین ترس از فروش گسترده در The Merge غیر قابل توجیه است.

با این وجود، ما یک صف خروج از اعتبارسنجی‌ها، و همچنین یک صف فعال‌سازی حدوداً شش اعتبارسنجی (معمولاً هر کدام 32 ETH) در هر دوره (حدود 6.4 دقیقه) داریم، بنابراین همه می‌توانند یکباره شرط‌بندی کنند. شما نمی‌توانید پول برداشت کنید.»

نانسن خاطرنشان می‌کند که اگر همه اعتبارسنجی‌ها ETH سهام خود را پس بگیرند و دیگر اعتباردهنده نباشند، حدود 300 روز طول می‌کشد و بیش از 13 میلیون ETH سهام دارند.

نویسنده: Gareth Jenkinson

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا