اخبار ارز دیجیتال

5 دلیل برای اینکه سال 2023 سال سختی برای بازارهای جهانی خواهد بود

از تورم گرفته تا کمبود انرژی تا بی ثباتی عمومی، بازارها برای سالی پرتلاطم آماده می شوند.

کسانی که هشدار می دهند به ندرت محبوب هستند. وقتی کاساندرا به تروجان‌های دیگرش گفت که مراقب یونانی‌ها و تروجان‌هایشان باشند، هیچ لطفی به خود نکرد.

تحلیلگران بر این باورند که بازار با باد مخالف جدی مواجه است. صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند که یک سوم اقتصاد جهانی در سال 2023 دچار رکود خواهد شد. انرژی با تقاضای بالا، کمبود عرضه و قیمت‌های فزاینده مواجه است و اقتصادهای نوظهور در میان عدم قطعیت‌ها از همه‌گیری خارج می‌شوند.

با علم به اینکه در یک محیط نامطمئن گزینه های روشنی برای سرمایه گذاران وجود ندارد، پنج موضوع اساسی و مرتبط با هم وجود دارد که در سال 2023 بازارهای دارایی را با مشکل مواجه می کند. هر تصمیمی مستلزم معاوضه است.

کسری انرژی خالص

بدون تغییر چشمگیر در شرایط ژئوپلیتیکی و اقتصادی، به نظر می رسد کمبود سوخت فسیلی تا زمستان آینده ادامه یابد.

در حالی که منابع روسیه به دلیل تحریم های مربوط به جنگ در اوکراین کاهش یافت، ساختار انرژی اروپا آسیب جبران ناپذیری را متحمل شد که بخشی از خط لوله نورد استریم 1 در اثر انفجار ویران شد. ساخت زیرساخت‌های جدید زمان‌بر، پرهزینه و غیرقابل جبران است، زیرا دستورات ESG توجیه پروژه‌های سوخت‌های فسیلی در مقیاس بزرگ را برای شرکت‌های انرژی سخت‌تر می‌کند.

مربوط: بیت کوین در سال 2023 سر به فلک می کشد، اما مراقب باشید چه آرزویی دارید

در همین حال، تقاضای قوی در حال حاضر تنها زمانی افزایش خواهد یافت که چین از رکود کووید-19 خارج شود. رشد بی سابقه در انرژی های تجدیدپذیر و وسایل نقلیه الکتریکی کمک کرد. اما محدودیت هایی وجود دارد. انرژی‌های تجدیدپذیر به عناصری مانند لیتیوم، کبالت، کروم و آلومینیوم نیاز دارند که به سختی می‌توان آنها را تامین کرد. انرژی هسته‌ای فشار را کاهش می‌دهد، اما سال‌ها طول می‌کشد تا نیروگاه‌های جدید آنلاین شوند و ممکن است جلب حمایت عمومی دشوار باشد.

بازسازی مجدد تولید

شوک‌های زنجیره تامین ناشی از همه‌گیری و تهاجم روسیه به اوکراین، درخواست‌ها برای بازگرداندن تولید در کشورهای بزرگ را تشدید کرده است. در حالی که این می تواند یک موهبت بلندمدت برای رشد داخلی باشد، بازسازی مجدد نیازمند سرمایه گذاری، زمان و نیروی کار ماهر است.

در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت، بازگرداندن مشاغل از مناطق کم‌هزینه فراساحلی، تورم را در کشورهای با درآمد بالا افزایش می‌دهد، زیرا دستمزد کارگران ماهر را افزایش می‌دهد و حاشیه سود شرکت‌ها را کاهش می‌دهد.

تغییر به سمت اقتصاد کالا محور

همان آشفتگی که جرقه‌ای برای روند تجدید حیات ایجاد کرد، کشورها را به دنبال زنجیره‌های تامین مواد خام ایمن‌تر و سبزتر، چه در داخل مرزهای خود و چه در متحدان خود، سوق داده است.

در سال‌های اخیر، استخراج زمین‌های کمیاب حیاتی به کشورهایی با نیروی کار ارزان فراوان و مالیات ضعیف واگذار شده است. از آنجایی که این فرآیندها به سمت حوزه های قضایی با مالیات و دستمزد بالا حرکت می کنند، منبع یابی مواد خام باید تجدید نظر شود. در برخی کشورها این امر منجر به افزایش سرمایه گذاری در اکتشاف می شود. اتحادهای تجاری می توانند در کشورهایی تغییر کنند که در آن کالاها نمی توانند از داخل تامین شوند.

می توان انتظار داشت که چنین اتحادهایی منعکس کننده تغییر ژئوپلیتیک از نظم جهانی تک قطبی به نظم جهانی چند قطبی باشند (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد). به عنوان مثال، بسیاری از کشورهای منطقه آسیا-اقیانوسیه احتمالاً سیاست های چین را بر سیاست های ایالات متحده در اولویت قرار می دهند، که می تواند بر دسترسی ایالات متحده به کالاهایی که در حال حاضر از آسیا تهیه می شود تأثیر بگذارد.

تورم مداوم

با توجه به این فشارها، بعید است که تورم به این زودی ها کاهش یابد. این یک چالش بزرگ برای بانک های مرکزی و ابزار مورد علاقه آنها برای کنترل قیمت ها یعنی نرخ بهره است. اکنون که فروپاشی جهانی شدن باعث ایجاد عدم تعادل در عرضه و تقاضا شده است، افزایش هزینه های استقراض تأثیر محدودی دارد که منجر به عصر تورم بلندمدت می شود.

درصد تغییر 12 ماهه در شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)، 2002-2022.منبع: اداره آمار کار

چرخه های تورمی گذشته زمانی به پایان رسید که قیمت ها از دسترس خارج شدند و باعث سقوط تقاضا (تخریب تقاضا) شد. این فرآیند در هنگام خرید ساده است، اما زمانی که نیازهای ضروری مانند انرژی و غذا را شامل می شود، مشکل ساز است. یارانه خرید مصرف کنندگان از این اقلام ضروری، فضای محدودی را برای کاهش فشار رو به بالا باقی می گذارد.

تسریع در تمرکززدایی از نهادها و سیستم های کلیدی

این تغییر اساسی توسط دو عامل هدایت می شود. اول، بازسازی نظم جهانی ژئوپلیتیکی ناشی از اختلالات زنجیره تامین، انقباضات پولی و درگیری ها بوده است. دوم، کاهش جهانی اعتماد به موسسات ناشی از واکنش سردرگم به COVID-19، مشکلات اقتصادی، و اطلاعات غلط گسترده.

نکته اول مهم است. کشورهایی که زمانی ایالات متحده را رهبر افکار و مجری نظم می دانستند، اکنون این همسویی را زیر سوال می برند و شکاف را در روابط منطقه ای پر می کنند.

در عین حال، بی اعتمادی به این سیستم رو به افزایش است. مطالعه‌ای در مرکز تحقیقات پیو نشان داد که آمریکایی‌ها روز به روز به بانک‌ها، کنگره، تجارت‌های بزرگ و سیستم مراقبت‌های بهداشتی بدگمان می‌شوند. تشدید اعتراضات در هلند، فرانسه، آلمان، کانادا و جاهای دیگر به وضوح نشان می دهد که این یک پدیده جهانی است.

مربوط: برای ازدحام عوامل ناکارآمد IRS در سال 2023 آماده شوید

چنین نارضایتی همچنین به ظهور نامزدهای پوپولیست راست افراطی دامن زده است که اخیراً انتخاب جورجیا ملونی در ایتالیا بود.

به طور مشابه، علاقه فزاینده ای به راه های جایگزین برای دسترسی به خدمات وجود دارد. آموزش در خانه در طول همه گیری افزایش یافت. سپس Web3 وجود دارد که برای ارائه جایگزینی برای سیستم های سنتی ایجاد شده است. نگاهی به تلاش های Beef Initiative در جامعه بیت کوین (BTC) برای ارتباط مصرف کنندگان با دامداران محلی بیندازید.

از لحاظ تاریخی، دوره های تمرکز شدید با امواج تمرکززدایی دنبال می شود. به سقوط امپراتوری روم به قلمروهای استانی، هجوم انقلاب ها در قرن 18 و اوایل قرن 19، و ظهور قوانین ضد تراست در غرب در قرن بیستم فکر کنید. در هر مورد، ما یک ساختار یکپارچه را یافتیم که به اجزای سازنده تقسیم شده است. سپس روند کند تمرکز دوباره شروع شد.

مهاجرت امروزی با فناوری نوآورانه تسریع شده است. این روند جدید نیست، اما برای بازارها و جامعه مخل است. به هر حال، بازارها با توانایی محاسبه نتایج رشد می کنند. هنگامی که اساس رفتار مصرف کننده به تدریج تغییر می کند، این امر به طور فزاینده ای دشوار می شود.

در مجموع، همه این روندها به عصری اشاره می کنند که تنها سرمایه گذاران محتاط و فرصت طلب در پیش هستند. کمربند ایمنی خود را ببندید و برای سوار شدن آماده شوید.

جوزف بردلی رئیس توسعه کسب و کار در Heirloom، یک استارت آپ نرم افزار به عنوان سرویس است. او در سال 2014 به عنوان یک محقق مستقل در صنعت ارزهای دیجیتال شروع به کار کرد و سپس در Gem (که بعداً توسط Blockdaemon خریداری شد) قبل از نقل مکان به صنعت سرمایه گذاری تامینی. او دارای مدرک کارشناسی ارشد در ساخت نمونه کارها / مدیریت دارایی های جایگزین از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Joseph Bradley

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا