اخبار ارز دیجیتال

4 نمودار نگران کننده برای گاوهای بیت کوین با تبدیل شدن 27000 دلار به یک مانع بزرگ


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

اگر قدرت همبستگی با برخی نمودارهای کلان مشخص باشد، قیمت بیت کوین ممکن است در سال 2023 به 15000 دلار سقوط کند.

بیت کوین (BTC) در سال 2023 تقریباً 60 درصد افزایش یافته و به حدود 27000 دلار رسیده است، به این امید که فدرال رزرو در پی بحران بانکی ایالات متحده، انقباضات کمی را متوقف کند. با این حال، قیمت بیت کوین به طور قطعی نتوانست بالای 30000 دلار بماند.

خرید خستگی در این سطح روانی کلیدی باعث شده است که قیمت در هفته گذشته تا 25000 دلار اصلاح شود. جالب اینجاست که این افت باعث تقویت همبستگی بین بیت کوین و چندین شاخص مالی سنتی شد.

اما آیا این خطر ادامه روند نزولی بیت کوین در سه ماهه دوم را افزایش می دهد؟ بیایید بیشتر بدانیم.

دو شیب پایین در شاخص دلار آمریکا

شاخص دلار آمریکا (DXY) که قدرت دلار آمریکا را در برابر سبدی از ارزهای خارجی مهم می سنجد، در هفته منتهی به 14 می با 1.4 درصد افزایش به 102.70 رسید. این رالی بهترین هفته برای دلار از سپتامبر 2022 بود.

نکته جالب این است که رشد دلار یک الگوی بالقوه دو شیب را به جا گذاشته است که با دو پایین ترین سطح نزدیک به سطح قیمت افقی مشابه 100.75 پشتیبانی می شود. الگوی دو کفی یک راه اندازی معکوس صعودی است و نشان می دهد که DXY ممکن است در ماه های آینده به سمت 105.85 صعود کند.

نمودار قیمت هفتگی DXY. منبع: TradingView

شاخص قدرت نسبی هفتگی DXY (RSI) پس از رسیدن به 35، فقط 5 امتیاز بالاتر از آستانه فروش بیش از حد خود، در حال بازگشت است، اما این ادامه روند صعودی است که معمولاً برای قیمت بیت کوین نوید بدی دارد.

دلیل اصلی افزایش همبستگی منفی هفتگی بین بیت کوین و DXY با ضریب 50- از 14 می است.

آخرین گزارش شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) که اوایل این هفته منتشر شد، نشان داد که تورم کل در ماه آوریل از 5 درصد در ماه قبل به 4.9 درصد کاهش یافته است. با این حال، تورم اصلی 5.5 درصد افزایش یافت که نشان می‌دهد فشارهای اساسی قیمت‌ها همچنان پابرجا باقی می‌ماند، که تاکنون امیدها به کاهش نرخ بهره فدرال رزرو را کاهش داده است.

جان اورترز از بلومبرگ می نویسد:

احتمال توقف افزایش نرخ ها در ماه آینده، که پیش از انتشار این ارقام 84 درصد تصور می شد، در بازارهای آتی و سوآپ تقریباً قطعی شده است.

توقف فدرال رزرو باید بازارهای اوراق قرضه را تثبیت کند. به گفته ارین براون و امانوئل شارف از Pimco، تاریخ نشان می دهد که نرخ بهره پایدار برای خزانه داری خوب است اما برای سهام بد است.

اگر فدرال رزرو حداقل شش ماه نرخ بهره را تعلیق کند و ایالات متحده وارد رکود شود، تاریخ نشان می دهد که بازده خزانه داری ایالات متحده در 12 ماه پس از آخرین افزایش نرخ کاهش می یابد، در حالی که S&P 500 می تواند به شدت فروخته شود. ”

بنابراین، در حالی که وخامت اشتهای ریسک برای دلار یک مزیت خواهد بود، اما این خطر را افزایش می دهد که بیت کوین در کوتاه مدت 30000 دلار را بازیابی نمی کند.

قیمت طلا نزدیک به نقطه بازگشت کلیدی است

در طول بحران بانکی، قیمت طلا نزدیک به 15 درصد افزایش یافت و به بیش از 2000 دلار در هر اونس رسید. همبستگی مثبت با بیت کوین نیز با خواندن ضریب هفتگی 0.82 در 14 می تقویت شد.

با این حال، رالی طلا قیمت طلا را به سطح مقاومت افقی بدنام نزدیک به 2075 دلار رسانده است. در مارس 2022، این سطح باعث بازگشت نزولی شدید شد که ارزش طلا را تا 22 درصد کاهش داد.

نمودار قیمت هفتگی XAU/USD. منبع: TradingView

به طور مشابه، قبل از کاهش 18 درصدی قیمت در آگوست 2020، سطوح را به عنوان مقاومت آزمایش کرد. اگر این سناریو در سال 2023 تکرار شود، قیمت طلا می تواند به میانگین متحرک نمایی 50 هفته ای (EMA 50 هفته ای، موج قرمز) نزدیک به 1850 دلار سقوط کند.

RSI هفتگی طلا در اطراف سطح بیش از حد خرید 70 در نوسان است و به سناریوی نزولی مشابهی اشاره می کند. بیت کوین می تواند اصلاح مشابهی را در سه ماهه دوم به دلیل همبستگی مثبت بین فلزات گرانبها و بیت کوین مشاهده کند.

عرضه پول M2 کاهش می یابد

M2 پول نقد در گردش و دلار را در حساب های بانکی و بازار پول اندازه گیری می کند. به دلیل تسهیل کمی فدرال رزرو، تعداد M2 در طول همه گیری کووید-19 بیش از 40 درصد افزایش یافت و در ژانویه 2022 به 21.84 تریلیون دلار رسید.

سپس بیش از 4 درصد از اوج خود به 20.81 تریلیون دلار در می 2023 کاهش یافت.

نمودار عرضه ماهانه M2 ایالات متحده. منبع: TradingView

کاهش بیش از 2 درصدی عرضه M2 که چهار بار پیش از این اتفاق افتاده است، خبر بدی برای بازار سهام است زیرا قبل از سه رکود بزرگ و یک وحشت رخ داده است.

به عبارت دیگر، افت شدید M2 می‌تواند نوید بخش پایین‌ترین قیمت بیت‌کوین باشد که اغلب همگام با شاخص‌های سهام ایالات متحده حرکت می‌کند.

در حال حاضر، ضریب همبستگی هفتگی بین بیت کوین و شاخص نزدک 100 0.92 است.

قیمت بیت کوین در حال افزایش است

به نظر می رسد بیت کوین بسته به نقطه شکستی که به نظر می رسد یک الگوی گوه صعودی است، به سمت محدوده قیمتی 15000 تا 20000 دلار حرکت کند.

نمودار قیمت هفتگی BTC/USD. منبع: TradingView

برای یک تحلیلگر فنی، گوه افزایشی یک الگوی معکوس نزولی است که زمانی ظاهر می شود که قیمت در محدوده تعریف شده توسط دو خط روند صعودی باریک افزایش یابد. پس از شکستن قیمت به زیر خط روند پایین تر، به حداکثر ارتفاع گوه می رسد.

مرتبط: قیمت بیت کوین در میان هشدارهای مربوط به علاقه کم نهنگ به 25.8 هزار دلار کاهش یافت

اگر این الگوی قیمت بیت کوین تایید شود، به خصوص با توجه به شاخص های کلان بالا، انتظار می رود قیمت بیت کوین در سال 2023 حدود 45 درصد از سطح قیمت فعلی به 15000 دلار کاهش یابد.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. هر گونه سرمایه گذاری یا حرکت تجاری مستلزم ریسک است و خوانندگان باید قبل از هر تصمیمی تحقیقات خود را انجام دهند.

نویسنده: Yashu Gola

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا