اخبار ارز دیجیتال

350 «توکن کلاهبرداری» جدید امسال هر روز ایجاد می‌شود: آزمایشگاه‌های Solidus

بیش از 200000 توکن تقلبی از سپتامبر تا 1 دسامبر 2020 ایجاد شد و بیش از نیمی از آنها در سال جاری مستقر شدند.

به گفته شرکت نظارت بر ریسک بلاک چین، آزمایشگاه‌های Solidus، امسال بیش از 350 توکن غیرقانونی ارز دیجیتال ایجاد می‌شود که میلیون‌ها سرمایه‌گذار را کلاهبرداری می‌کند.

بر اساس گزارش سال 2022 سالیدوس، 117629 «ژتون کلاهبرداری» از ابتدای سال تا اول دسامبر به کار گرفته شده است. این افزایش 41 درصدی نسبت به نزدیک به 83400 توکن تقلبی Solidus است که در سال 2021 شناسایی شد.

این بزرگترین سال ثبت توکن های تقلبی از زمانی است که شرکت نظارت بر آن را در سپتامبر 2020 آغاز کرد.

این گزارش بیان می‌کند که زنجیره BNB بیشترین توکن‌های تقلبی را در اختیار دارد و ادعا می‌کند که 12 درصد از تمام توکن‌های BEP-20 تقلبی هستند.

شبکه اتریوم با 8 درصد از توکن‌های ERC-20 که گفته می‌شود تقلبی هستند، در جایگاه دوم قرار دارد.

سولیدوس ادعا می کند که سال 2022 بزرگترین سال برای توکن های رمزنگاری تقلبی در تاریخ خواهد بود. تصویر: آزمایشگاه سولیدوس

Ragpull نوعی کلاهبرداری خروج از رمزنگاری است که در آن یک فرد یا تیم یک توکن ایجاد می‌کند، قبل از استخراج تمام ارزش از پروژه، قیمت آن را افزایش می‌دهد و سپس زمانی که قیمت توکن به صفر می‌رسد، آن را رها می‌کند.

از سپتامبر 2020، نزدیک به 2 میلیون سرمایه گذار به دلیل این کلاهبرداری ها ضرر کرده اند. این رقم بیش از مجموع 1.8 میلیون طلبکار تخمین زده شده است که تحت تأثیر ورشکستگی صرافی های کریپتو و پلتفرم های وام دهی FTX، Celsius و Voyager قرار گرفته اند.

تخمین زده می شود که ورشکستگی FTX، Celsius، BlockFi و Voyager روی هم بیش از 2.3 میلیون کاربر را تحت تأثیر قرار دهد. تصویر: آزمایشگاه سولیدوس

محبوب‌ترین نوع رمز تقلب «honeypot» بود. این یک قرارداد هوشمند نمادین است که به خریدار اجازه فروش مجدد آن را نمی دهد.

به گفته Solidus، پرکارترین «هانی‌پات» که در سال 2022 رخ داد، کلاهبرداری رمز 3.3 میلیون دلاری Squid Game (SQUID) بود که در عرض چند روز پس از اینکه سرمایه‌گذاران تبلیغات تبلیغاتی را خریدند اما موفق به فروش نشدند، 45000 دلار فروخت. درصد افزایش یافت و بنیانگذار ناشناس افزایش یافت. ظاهرا فرار کرد با وجوه سرمایه گذار

صرافی های متمرکز (CEX) نیز تحت تأثیر کشش تاخیر قرار می گیرند. زیرا بسیاری از افراد پشت این توکن های مخرب از آنها برای تأمین مالی پروژه های غیرقانونی و نقد کردن سودهای غیرقانونی خود استفاده می کنند.

Solidus می‌گوید نزدیک به 11 میلیارد دلار اتر (ETH) دزدیده شده از توکن‌های کلاهبرداری از سپتامبر 2020 از طریق 153 CEX جریان داشته است که اکثر آنها توسط قانون‌گذاران آمریکایی نظارت می‌شوند.

مربوط: 5 نکته کلیدی از گزارش صنعت رمزنگاری Huobi 2022

در بازه زمانی مورد تجزیه و تحلیل، نزدیک به 4 میلیارد دلار به CEX ایالات متحده سرازیر شد. این تقریبا دو برابر باهاما بود، دومین حوزه قضایی CEX که در معرض دید قرار گرفته است.

نویسنده: Jesse Coghlan

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا