اخبار ارز دیجیتال

۳ دلیل که ممکن است رالی توکن MANA و SAND Metaverse به زودی به پایان برسد

به نظر می رسد انتشار شایعه هدست واقعیت مجازی اپل به افزایش توکن Metaverse دامن زده است، اما داده ها نشان می دهد که این حرکت پایدار نیست.

هیاهوی متاورس که در سال ۲۰۲۱ آغاز شد، تقریباً تا پایان سال ۲۰۲۲ به طور کامل از بین رفت و پروژه‌های برتر در فضا، Decentraland و The Sandbox، ۹۵ درصد از ارزش بازار خود را از دست دادند. بارزترین دلیل کاهش، عدم رشد استفاده بود.

با این حال، داستان Metaverse هنوز نمرده است و در آینده رشد خواهد کرد. این اعلامیه کاتالیزور مثبتی برای MANA و SAND بود و باعث افزایش دو رقمی قیمت شد.

در حالی که شواهدی از حجم خرید مثبت حامی رالی وجود دارد، عوامل بنیادی ضعیف پلتفرم متاورس و شاخص‌های بازار بیش از حد گرم شده نشان می‌دهند که افزایش قیمت در معرض خطر بازگشت شدید قرار دارد.

پمپ و تخلیه سیب

نفوذ فیس بوک به متاورس (متا) یکی از برجسته ترین کاتالیزورها برای توکن های متاورس است. ایده پشت رشد Decentraland و The Sandbox این است که متاورس غیرمتمرکز نسبت به نسخه متمرکز متا پیشرفت کند.

با این حال، این فناوری هنوز در میان توده ها گسترده نشده است. تا سال ۲۰۲۲، کمتر از ۲ درصد از گیمرهای Steam کاربران واقعیت مجازی خواهند بود و میزان استفاده از آن در دو سال گذشته رشد نکرده است. این امر از پذیرش این فناوری جلوگیری می کند، زیرا بخش بازی ابتدا آن را پذیرفت.

یک مشکل اساسی در این فناوری وجود دارد که باعث می شود هدست واقعیت مجازی برای مدت طولانی غیر قابل استفاده باشد. مطالعات نشان داده است که استفاده طولانی مدت از هدست می تواند منجر به مشکلات سلامت روان شود.

اخبار اخیر اپل VR باعث افزایش توکن‌های Metaverse شده است، اما این لزوماً به موفقیت این پروژه‌ها تبدیل نمی‌شود. سامسونگ و Oculus متعلق به متا قبلاً دستگاه‌هایی را به بازار آورده‌اند و سؤالاتی را در مورد تأثیر بالقوه دستگاه جدید اپل بر پذیرش واقعیت مجازی ایجاد کرده‌اند.

داده‌های استفاده ضعیف مانع از واقعیت رالی توکن متاورس پایدار می‌شود

شاید سرخوشی Metaverse در سه ماهه آخر همان سال زمانی که فیسبوک به متا تغییر نام داد به اوج خود رسید. با این حال، آمار استفاده از Sandbox و Decentraland، دو مورد از محبوب‌ترین پلتفرم‌های متاورس، حتی در طول افزایش قیمت نیز چشمگیر نبود. هر دو پلتفرم کمتر از ۵۰۰۰ کیف پول فعال منحصر به فرد (UAW) داشتند که در اوج خود با قراردادهای هوشمند تعامل داشتند.

کیف پول های Sandbox خاص از تعامل با قراردادهای هوشمند dapp پشتیبانی می کنند. منبع: DappRadar
کیف پول اختصاصی Decentraland با قراردادهای هوشمند dapp تعامل دارد. منبع: DappRadar

از آن زمان، استفاده بیشتر کاهش یافته است، به زیر ۱۰۰۰ UAW در روز، که منعکس کننده اصول وحشتناک است.

علاوه بر این، در حالی که قیمت توکن سر به فلک کشیده است، فروش Sandbox Land NFT از سه ماهه چهارم ۲۰۲۲ با قیمت ها و حجم های مشابه بهبود نیافته است. ما دوبار بررسی می کنیم که هیچ مشکلی با فعالیت در سراسر پلتفرم وجود نداشته باشد.

خطر رقیق شدن توکن باقی می ماند

Decentraland همچنین در لیست طلبکاران جنسیس قرار دارد که هفته گذشته اعلام ورشکستگی کرد. طبق پرونده های دادگاه، شرکت وام دهنده منحل شده است قرض گرفته شده است دسنترالند ۵۵ میلیون دلار است.

با این حال، طبق گفته Decentraland’s Discord، جنسیس تنها ۷.۸ میلیون دلار بدهی دارد. یکی از سخنگویان جامعه افزود: “خزانه داری سالم است و مبلغ اعتبار اکثریت خزانه داری بنیاد را نشان نمی دهد.”

موضوع پیدایش از دیرباز شناخته شده است. بنابراین ممکن است سازمان شما تا کنون مشکل را برطرف کرده باشد. با این حال، چون در ابتدا کوچک هستند، می توانند بر سرعت رشد اکوسیستم تأثیر بگذارند.

از سوی دیگر، توکن SAND از باز کردن قفل های ماهانه تا پایان سه ماهه سوم ۲۰۲۴ از خطر رقیق شدن رنج می برد. اگر شرایط بازار بهبود نیابد، ممکن است برخی از سرمایه گذاران تمایل داشته باشند بخشی از توکن های خود را بفروشند.

علیرغم کاستی‌های آن، تا زمانی که این فناوری بتواند بخشی از آینده باشد. مشکل این است که چشم انداز بلند مدت ممکن است روند صعودی کوتاه مدت تا میان مدت را حفظ نکند.

نمودار روزانه MANA/USD.منبع: Trading View

یک جهش ناگهانی پس از یک روز نوسانات کم، شاخص قدرت نسبی (RSI) را بیش از حد گرم کرده است. وضعیت دشوارتر می شود زیرا قیمت در برابر مقاومت ناشی از منطقه شکست FTX معامله می شود.

بر اساس داده های نانسن، ورودی های MANA و SAND به صرافی ها به ترتیب ۸.۴ میلیون دلار و ۱۲.۶ میلیون دلار بوده است. این نشان می دهد که سرمایه گذاران بیشتری به جای خرید به سمت یک شکست مثبت، می فروشند.

با این وجود، افزایش اخیر Decentraland توسط حجم معاملات سالم تقویت شده است. گزارش بر اساس داده های شرکت تحلیلی Santiment، این برای خریداران اطمینان بخش است. با این حال، MANA/USD برای ادامه رالی خود باید از محدوده مقاومت و حمایت ۰.۷۳۵ دلار خارج شود.

نمودار روزانه SAND/USD.منبع: Trading View

یک تنظیم تجاری مشابه برای SAND، مقاومت توکن را نزدیک به ۰.۹۳ دلار می بیند. اگر خریداران از این سطوح توکن های متاورس فراتر بروند، می توان انتظار داشت که این رالی ادامه یابد. با این حال، بر اساس ریسک‌های بنیادی و کوتاه‌مدت، بعید است که قیمت بالاتر از مقاومت شکسته شود.

دیدگاه ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا فقط متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده یا بیانگر دیدگاه ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.نویسنده: Nivesh Rustgi

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا