🚨 اخبار ارز دیجیتال

۳ دلیل افزایش قیمت سولانا (SOL) در این هفته

قیمت‌های سولانا از سپتامبر بهبودی دو رقمی را تجربه کرده‌اند که بخشی از این حرکت ناشی از بهبود فاندامنتال بوده است.

قیمت سولانا (SOL) از ۲۸ سپتامبر تا ۶ اکتبر ۲۰ درصد افزایش یافته است، اما آیا این افزایش در ارتباط با قیمت بیت کوین (BTC) است یا ناشی از عوامل دیگری است؟ پس از اینکه دادگاهی در ایالات متحده فروش ۱.۳ میلیارد دلاری SOL از صرافی ورشکسته FTX را تأیید کرد، SOL با دوره‌ای از آشفتگی مواجه شد که منجر به شکست قیمت یا شاید بهبودی شد.

شاخص قیمت روزانه سولانا، USD. منبع: TradingView

دادگاه ورشکستگی اقداماتی را انجام داده است تا اطمینان حاصل کند که انحلال دارایی های FTX بر بازار کریپتو فشار وارد نمی کند و ملزم به فروش انبوه آن ها در هفته از طریق مشاوران سرمایه گذاری طبق قوانین از پیش تعیین شده است.

پس از تاثیر اولیه که قیمت سولانا را به پایین‌ترین سطح دو ماهه ۱۷.۳۴ دلار در ۱۱ سپتامبر رساند، با برقراری مجدد حمایت ۲۰ دلاری در ۲۹ سپتامبر، مقداری اعتماد در میان گاوها ظاهر شد. این حرکت با موفقیت ارتقا همزمان شد. ارتقاء به نسخه ۱.۱۶ در ۷ روز آینده ۱۶ درصد توکن SOL بیشتری برای شما به ارمغان می آورد.

افزایش استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) و افزایش حجم توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) از افزایش سولانا نیز پشتیبانی می‌شود. قیمت سولانا در حال حاضر حمایتی را در ۲۳ دلار ایجاد کرده است و از ۹.۲۲ میلیارد دلار کاردانو فراتر رفته و به دنبال تقویت جایگاه خود به عنوان پنجمین ارز دیجیتال بزرگ (به استثنای استیبل کوین) با ارزش بازار است.

افزایش فعالیت بازار DApp و NFT Solana

هنگام تجزیه و تحلیل شبکه خود با تمرکز بر اجرای Dapp، تعداد کاربران فعال باید اولویت اصلی شما باشد. بنابراین، ما باید با کمی کردن آدرس‌های درگیر در یک قرارداد هوشمند، که به عنوان یک پروکسی برای تعداد کاربران عمل می‌کند، شروع کنیم.

آدرس فعال Solana Dapps، ۷ روز. منبع: DappRadar

توجه داشته باشید که افزایش فعالیت در تمام بخش‌ها از جمله بازارهای NFT، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، کلکسیون‌ها، اجتماعی و بازی‌ها ثابت است. علاوه بر این، آدرس‌های فعال سولانا درگیر در Dapps از آدرس‌های فعال اتریوم که در همان دوره به ۵۵۲۳۰ محدود شده بود، فراتر رفت.

سولانا در بازار NFT به دلیل راه حل مقرون به صرفه و مقیاس پذیر خود در حال افزایش است زیرا داده ها فشرده شده و خارج از زنجیره ذخیره می شوند. این کار هزینه‌های مورد نیاز بازیگری را کاهش می‌دهد، تولید انبوه را قابل دوام‌تر می‌کند و به سازندگان اجازه می‌دهد به مخاطبان بیشتری دست یابند.

فروش NFT به ازای هر بلاک چین (۷ روز).منبع: CryptoSlam

بر اساس گزارش Cryptoslam، طی هفت روز گذشته، شبکه Solana در فروش NFT از Polygon (MATIC) پیشی گرفته و به ارزش ۶.۸ میلیون دلار رسیده است. در ماه سپتامبر، وضعیت برعکس شد و Solana به فروش کل ۲۳.۹ میلیون دلار رسید و شبکه Polygon به ۳۱ میلیون دلار در فروش NFT دست یافت.

ارتقاء شبکه حریم خصوصی را افزایش می‌دهد و استرس اعتبارسنجی‌ها را کاهش می‌دهد

عامل بالقوه افزایش قیمت ۲۰ درصدی اخیر سولانا، ارتقاء شبکه به نسخه ۱.۱۶ در ۲۸ سپتامبر بود. این یک “سیستم دروازه” را معرفی کرد که تضمین می کرد که ویژگی های جدید در شبکه به صورت مرحله ای فعال می شوند. این فرآیند به حفظ پایداری شبکه و جلوگیری از مشکلات ناشی از تغییرات ناگهانی کمک می کند.

یکی دیگر از تغییرات قابل توجه در این به روز رسانی “انتقالات محرمانه” است که از شواهد دانش صفر برای رمزگذاری جزئیات تراکنش و افزایش حریم خصوصی کاربر استفاده می کند. این نسخه همچنین شامل بهبودهایی در استفاده از اعتبارسنجی RAM، حساب های داده قابل تغییر اندازه و مکانیسم هایی برای شناسایی داده های خراب است.

به طور کلی، این به روز رسانی بهبودهای کارایی، حریم خصوصی و امنیت را برای بلاک چین Solana به ارمغان می آورد و نقطه عطف مهمی را در توسعه آن نشان می دهد.

رقابت شدید با راه حل های لایه ۲ اتریوم

اگرچه سولانا با سایر شبکه های بلاک چین رقابت می کند، شکی نیست که راه حل لایه ۲ اتریوم از نظر ارزش کل قفل شده (TVL) و فعالیت بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال، Arbitrum دارای ۱.۷۳ میلیارد دلار TVL و Optimism دارای ۶۳۷ میلیون دلار دیگر است که هر دو به طور قابل توجهی بالاتر از ۳۲۶ میلیون دلار Solana است.

سولانا به پیشرفت در حفظ حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و امنیت ادامه می‌دهد، اما عوامل خارجی فراتر از ورشکستگی FTX، شکستن مقاومت ۲۳ دلاری را سخت‌تر از حد انتظار می‌کند.

در نهایت، سرمایه‌گذاران عمدتاً بر روی اکوسیستم اتریوم تمرکز می‌کنند، زیرا از نظر توسعه‌دهندگان و برنامه‌های غیرمتمرکز یکپارچه پیشتاز باقی می‌ماند.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Marcel Pechman
منابع:
Cointelegraph | CoinDesk | U.Today

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا