اخبار ارز دیجیتال

۳ دلیل احتمال سقوط بیت کوین به زیر ۱۶۰۰۰ دلار

دلایل نزولی عبارتند از انقباض فدرال رزرو ایالات متحده، عدم تقاضا از سوی خریداران دارای اهرم و معامله گران هراس گزینه BTC.

ممکن است دسامبر را به خاطر شکست ساختگی به یاد بیاوریم که بیت کوین (BTC) را به بالای ۱۸۰۰۰ دلار رساند، اما جدای از آن بیش از حد کوتاه، مسیر کاملاً نزولی بود. در واقع، روند نزولی که در حال حاضر مقاومت ۱۸۸۵۰ دلاری را ارائه می دهد، می تواند تا اواسط ژانویه شاهد کاهش قیمت بیت کوین به زیر ۱۶۰۰۰ دلار باشد.

شاخص قیمت بیت کوین/دلار آمریکا، ۱۲ ساعت.منبع: Trading View

دلایل متعددی می تواند این حرکت منفی را توضیح دهد، از جمله خروج شرکت حسابرسی Mazars Group از بخش ارزهای دیجیتال، که در ۱۶ دسامبر گزارش شد.

علاوه بر این، می‌توان به ورشکستگی Core Scientific، یکی از بزرگترین ماینرهای ارزهای دیجیتال آمریکا اشاره کرد. این شرکت سهامی عام در ۲۱ دسامبر به دلیل افزایش هزینه های انرژی، افزایش رقابت و سقوط قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ برای ورشکستگی فصل ۱۱ اقدام کرد.

بحران نقدینگی در وام دهنده ارزهای دیجیتال و میز معاملات جنسیس گلوبال و شرکت مادر آن گروه ارز دیجیتال (DCG) باعث ترس در میان سرمایه گذاران شده است. مهمتر از همه، DCG یک تراست سرمایه گذاری بیت کوین ۱۰.۵ میلیارد دلاری (GBTC) را مدیریت می کند. به دلیل گمانه زنی سرمایه گذاران در مورد قرار گرفتن در معرض جنسیس گلوبال، این صندوق در حال حاضر با ۴۷ درصد تخفیف به ارزش خالص دارایی معامله می شود.

فشار منفی از جنبش انقباض فدرال رزرو

جدای از جریان اخبار نزولی، سناریوی اقتصاد کلان پس از افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا در ۱۴ دسامبر بدتر شد. تحلیلگران، از جمله جیم بیانکو، رئیس شرکت تحقیقاتی سرمایه‌گذار نهادی Bianco Research، می‌گویند که فدرال رزرو به انقباضات پولی ادامه خواهد داد. سیاست ۲۰۲۳

سرمایه‌گذاران نگران این هستند که بیت‌کوین ممکن است به زیر سطح حمایت از روند نزولی کنونی ۱۶۱۰۰ دلار سقوط کند و باعث اصلاح شدید شود. ممکن است تا فوریه ۲۰۲۰ به پایین‌ترین حد خود یعنی ۱۴۰۰۰ دلار برسد.

اما بیایید به داده‌های مشتقات بیت‌کوین نیز نگاه کنیم تا بفهمیم آیا تغییرات قیمت و اخبار اخیر بر احساسات سرمایه‌گذاران کریپتو تأثیر می‌گذارند یا خیر.

تقاضا برای خریداران بیت کوین اهرمی هنوز دیده نشده است

معامله گران خرده فروشی معمولاً به دلیل تفاوت قیمت با بازار نقدی از معاملات آتی سه ماهه اجتناب می کنند. از سوی دیگر، معامله گران حرفه ای این ابزارها را ترجیح می دهند زیرا از نوسانات در نرخ سرمایه قراردادهای آتی دائمی جلوگیری می کنند.

حق بیمه سالانه آتی ۳ ماهه باید بین +۴٪ و +۸٪ در بازارهای سالم معامله شود تا هزینه ها و ریسک های مرتبط را پوشش دهد. بنابراین، وقتی معاملات آتی با تخفیف نسبت به بازار نقدی معمولی معامله می‌شود، نشان‌دهنده عدم اطمینان خریداران اهرمی است و یک شاخص نزولی است.

حق بیمه سالانه آتی ۳ ماهه بیت کوین. منبع: Laevitas.ch

نمودار بالا نشان می دهد که معامله گران مشتقات نزولی باقی می مانند زیرا حق بیمه های آتی بیت کوین منفی است. حتی نگران‌کننده‌تر این است که حتی رالی ۱۸۰۰۰ دلاری در ۱۴ دسامبر نتوانست این نهنگ‌ها و سازندگان بازار را به سمت تقاضای اهرمی متعادل بین لانگ و شورت سوق دهد.

با این حال، فقدان تقاضا برای خریداران اهرمی لزوماً نشان‌دهنده این نیست که معامله‌گران منتظر اقدام نامطلوب قیمتی در آینده‌ای نزدیک هستند. به همین دلیل، بازار گزینه های بیت کوین باید برای رد اثرات خارجی ذاتی در محصولات آتی تحلیل شود.

مربوط: افت ۸۰۰۰ دلاری یا بازگشت مجدد به ۲۲۰۰۰ دلار؟ معامله گران بیت کوین منتظر اقدام سه ماهه اول BTC هستند

معامله گران اختیار معامله به ریسک نزولی عادت کرده اند

انحراف دلتا ۲۵% نشانه آن است که بازارسازان و میزهای آربیتراژ برای محافظت از سمت بالا یا نزولی بیش از حد هزینه می کنند.

در یک بازار نزولی، شاخص انحراف از ۱۰% فراتر می رود زیرا سرمایه گذاران گزینه شانس بیشتری را برای کاهش تعیین می کنند. از سوی دیگر، در یک بازار صعودی، اندیکاتورهای انحرافی تمایل به زیر ۱۰ درصد دارند، به این معنی که گزینه های فروش نزولی تخفیف داده می شوند.

بیت کوین ۳۰ روز گزینه ۲۵% دلتا انحراف: منبع: Laevitas.ch

انحراف دلتا در ۲۹ دسامبر به ۲۳ درصد رسید که نشان می دهد معامله گران گزینه نگران ریسک نزولی هستند.

با انحراف دلتای ۳۰ روزه ۱۸ درصد، هم بازارهای آپشن و هم آتی نشان می‌دهند که معامله‌گران حرفه‌ای می‌ترسند که حمایت ۱۶۱۰۰ دلاری آزمایش شود.

بنابراین، دلایل نزولی سرمایه‌گذاران، افزایش مداوم نرخ‌های بهره، عدم تقاضا از سوی خریداران اهرمی، و موقعیت نزولی بیشتر معامله‌گران گزینه BTC است.

دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا فقط متعلق به نویسندگان است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.نویسنده: Marcel Pechman

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا