🚨 اخبار ارز دیجیتال

ده سال بعد، هنوز هیچ ETF بیت کوین وجود ندارد، اما چه کسی اهمیت می دهد؟

در حالی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار به ناچار ETF بیت کوین را تایید می کند، باید نسبت به خطراتی که ایجاد می کند شک و تردید سالمی داشته باشد.

اولین درخواست نقدی صندوق قابل معامله در مبادلات بیت کوین (ETF) که در جولای ۲۰۱۳ ارسال شد، در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ رد شد. در ۱۰ سال پس از اولین درخواست، کمیسیون بورس و اوراق بهادار بیش از ۱۲ درخواست پیگیری را رد کرده و بارها تاریخ های تصمیم گیری در مورد سایرین را به عقب انداخته است.

در آخرین قسمت از ETF brouhaha، بیت کوین (BTC) بیش از ۶ درصد افزایش یافت و آنچه را که طرفداران صنعت قبلاً می دانستند تأیید می کند: رد درخواست SEC از Grayscale ETF “خودسرانه و دمدمی مزاجانه” بود. او حکم مثبت دادگاه را تحسین کرد. این، البته، با تاخیر SEC در تصمیم گیری در مورد هر هفت ETF بیت کوین معلق دنبال شد و متعاقب آن کاهش قیمت ها به وجود آمد.

این شرکت اکنون منتظر است تا SEC در مورد حرکت بعدی خود مشورت کند و Grayscale به دنبال تاییدیه باشد.

مورد ETF های بیت کوین در روحیه پذیرش منطقی است. صنعت ۷ تریلیون دلاری ETF بالغ شده است، اما سرمایه‌گذاران همچنان ارزهای دیجیتال را در حاشیه نگه می‌دارند و منتظر محصولاتی هستند که مستقیماً بیت کوین را خریداری کنند و بدون نیاز به راه‌اندازی کیف پول، بیت کوین را در معرض دیدشان قرار دهند. علاوه بر این، به‌عنوان جامعه‌ای که برای جدی گرفتن دارایی‌های دیجیتالی مبارزه طولانی و سختی کرده است، احتمالاً دنیای رمزارز از تأیید اعتباری که ETF نقطه ایالات متحده نشان می‌دهد استقبال می‌کند.

مربوط: بیت‌کوین ETF: حتی بدتر از صرافی‌های مرکزی برای ارزهای دیجیتال

با این حال، ارزهای رمزنگاری شده، و به ویژه بیت کوین، بر نیاز به سیستم های مالی جایگزین است که امکان حاکمیت مالی، شفافیت، و اجماع را فراهم می کند، که به وضوح از نظر مالی سنتی (TradFi) فاقد آن است. شور و شوق صنعت کریپتو برای تایید ETF SEC مانند یک گام به عقب به نظر می رسد، شبیه به انقلابیون آمریکایی که از کنگره درخواست می کنند تا پس از رد امپریالیسم، جمع آوری مالیات های استعماری را واسطه کنند.

پذیرش جریان اصلی یک هدف جهانی در میان حامیان کریپتو است و تأیید SEC برای وسیله نقلیه BTC که با TradFi طنین انداز می شود ظاهراً میانبری برای این هدف است. اما مبارزه برای تایید محصولات سرمایه گذاری واسطه شده توسط مقامات مرکزی غیرشفاف با هدف صنعت ما مغایرت دارد. و صادقانه بگویم، غیر ضروری است.

کنایه از سرمایه گذاران محتاط در انتظار خرید سهام بیت کوین ETF به جای انتخاب مسیر امن تر خرید مستقیم بیت کوین آشکار است. ETFها در معرض خطرات طرف مقابل هستند، از جمله حامیان مالی، متولیان و سایر شرکا. ما دیدیم که چگونه این نوع ریسک می تواند در ارزهای دیجیتال در طول آخرین اپیدمی مخرب باشد، جایی که مشتریان بیش از ۱۰ میلیارد دلار در عرض چند ماه از دست دادند زیرا به اشخاص ثالث اعتماد داشتند. من شاهد آن بودم. اگرچه به نظر می رسد کمتر مسری باشد، اما نکات کلیدی همچنان باقی مانده است. اگر کلید خصوصی بیت کوین خود را ندارید، دارایی های شما تحت کنترل شما نیستند و حتی ممکن است وجود نداشته باشند.

آنهایی از ما که از نزدیک شاهد سقوط بودیم این را می دانیم. اما سرمایه‌گذارانی که رویکردی انتظاری برای ETF دارند، احتمالاً این کار را نخواهند کرد. به عنوان سازندگان و پیشکسوتان صنعت، وظیفه ما این است که به تازه واردان کمک کنیم تا سطوح جدیدی از امنیت و اجتناب از ریسک را که فناوری بیت کوین امکان می دهد را درک کنند.

نقطه ضعف تشخیص ETF های بیت کوین عمیق تر از ناسازگاری های مفهومی و خرید ناآگاهانه سرمایه گذاری های پرخطر است. هزینه های بالقوه انتقال ارزهای دیجیتال بسیار زیاد است.

به عنوان مثال، اعلام iShares Bitcoin Trust قیمت بیت کوین را در ماه ژوئن به بالاترین سطح یک ساله رساند. اما شاید با چشم‌انداز هجوم عظیم سرمایه‌گذاران نهادی، بسیاری از افراد جامعه بیت‌کوین، از جمله خود من، پشت نسخه‌های TradFi 2.0 BlackRock هستند که تحت پوشش تصادفی محکومیت بیت‌کوین در حال حمایت هستند.

مربوط: ETF ها بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را متحول خواهند کرد

پیشنهاد بلک راک یک بند هارد فورک در آن تعبیه شده است. می گوید:

اسپانسر است […] تشخیص اینکه کدام شبکه‌ها باید برای اهداف Trust مناسب در نظر گرفته شوند، ممکن است بر ارزش سهام تأثیر منفی بگذارد. […] هیچ تضمینی وجود ندارد که اسپانسر دارایی دیجیتالی را که در نهایت ارزشمندترین فورک خواهد بود، انتخاب کند. […] حامی همچنین اطلاعاتی را در مورد آنچه که عموماً به عنوان بیت کوین پذیرفته می شود ارائه می دهد و بنابراین برای اهداف تراست باید «بیت کوین» در نظر گرفته شود، از جمله سهامداران، مدیران بیت کوین، سایر ارائه دهندگان خدمات، مدیران شاخص، تراکنش های ارز مجازی و غیره یا سایر فعالان بازار. در نتیجه، ارزش سهام تحت تأثیر نامطلوب قرار خواهد گرفت.

موارد فوق اساساً ابهام را در مکانیسم اجماع پروتکلی که قبلاً دارای مکانیسم کاملاً تعریف شده و آزمایش شده در نبرد است، وارد می کند.

در سطح وسیع‌تری، بلک راک بدون شک عرضه بیت‌کوین زیادی را جمع‌آوری خواهد کرد، در حالی که ETF iShares آن غیرشفاف است و در معرض فرضیه‌گذاری مجدد است. این امر سهامداران را در معرض خطر فقط ادعای کاغذی روی بیت کوین قرض داده شده قرار می دهد، نه خود دارایی. این یک چیز است که قبل از بیت کوین این سناریو را پذیرفته باشید، اما تصور اینکه این سناریو در دنیایی عادی شود که در آن شما این فرصت را دارید که بر اساس یک دفتر کل شفاف و غیرقابل تغییر صاحب بیت کوین شوید، بسیار ناراحت کننده است.

از آنجایی که همزیستی مالی غیرمتمرکز و TradFi بیشتر به واقعیت تبدیل می شود، این امر اجتناب ناپذیر است که SEC در مقطعی یک ETF بیت کوین را تایید کند. این ذاتا چیز بدی نیست، اما مهم است که جامعه بیت کوین دلایل خود را برای ایجاد یک سیستم مالی جدید تشخیص دهد و به آن متعهد بماند.

ما می توانیم و باید پذیرش بیت کوین توسط موسسات قدیمی و درهم تنیدگی غیرقابل انکار آن با وسایل سرمایه گذاری سنتی را بپذیریم. اما ما همچنین باید مراقب تأثیر تحولاتی مانند ETF های نقطه ای باشیم، به تازه واردان به بازار کمک کنیم تا جدید بودن فناوری بیت کوین را درک کنند و به حرکت رو به جلو ادامه دهیم.

جوزف کلی او مدیرعامل Unchained است، یک شرکت خدمات مالی بیت کوین که او در سال ۲۰۱۶ بنیانگذاری کرد. او فارغ التحصیل دانشکده تجارت تگزاس مک کامبز است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است، و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، ایده‌ها و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Joseph Kelly

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا