اخبار ارز دیجیتال

چرا قابلیت همکاری کلیدی برای پذیرش فناوری بلاک چین است؟

قابلیت همکاری به شبکه‌ها و پروتکل‌های بلاک چین اجازه می‌دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و مشارکت کاربران روزمره در فناوری بلاک چین را آسان‌تر می‌کند.

هر ساله شبکه‌های بلاک چین جدیدی برای رسیدگی به جایگاه‌های خاص در صنایع خاص توسعه می‌یابند و هر بلاک چین براساس هدف خود دارای قابلیت‌های تخصصی است. برای مثال، راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ مانند Polygon برای کارمزد تراکنش‌های بسیار کم و زمان‌های تسویه سریع ساخته شده‌اند.

تعداد روزافزون شبکه های جدید بلاک چین نیز نتیجه این درک است که هیچ راه حل کاملی وجود ندارد که بتواند تمام نیازهای مربوط به فناوری بلاک چین را به طور همزمان برآورده کند. بنابراین، با آگاهی بیشتر سازمان‌ها از این فناوری نوظهور و قابلیت‌های آن، نیاز روزافزونی به این اتصالات بلاک چین اختصاصی وجود دارد.

قابلیت همکاری چیست

قابلیت همکاری بلاک چین به روش های مختلفی اشاره دارد که در آن بسیاری از بلاک چین ها می توانند ارتباط برقرار کنند، دارایی ها و داده های دیجیتالی را به اشتراک بگذارند و به طور موثرتری با هم کار کنند. این به یک شبکه بلاک چین اجازه می دهد تا فعالیت اقتصادی خود را با شبکه دیگری به اشتراک بگذارد. به عنوان مثال، قابلیت همکاری اجازه می دهد تا داده ها و دارایی ها بین شبکه های مختلف بلاک چین از طریق پل های زنجیره ای غیرمتمرکز منتقل شوند.

قابلیت همکاری در بیشتر بلاک چین ها ذاتی نیست، زیرا هر بلاک چین با استانداردها و پایگاه های کد متفاوتی ساخته شده است. بیشتر زنجیره‌های بلوکی ذاتاً ناسازگار هستند، بنابراین همه تراکنش‌ها باید در یک بلاک چین انجام شوند، مهم نیست که بلاک چین چند کارکرد دارد.

مارسل هرمان، بنیانگذار و مدیرعامل THORWallet DEX، یک کیف پول غیرمتمرکز مالی (DeFi)، به کوین تلگراف گفت: در حال حاضر، پروتکل های لایه پایه نمی توانند به طور موثر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. پروتکل‌های لایه ۱ مانند اتریوم و کیهان قراردادهای هوشمندی را در بافت خود تعبیه کرده‌اند که امکان تبادل امن داده‌ها را فقط در اکوسیستم خود فراهم می‌کند. انتقال دارایی های دیجیتال به خارج از شبکه این سوال را مطرح می کند که چگونه یک بلاک چین می تواند به اعتبار حالت بلاک چین دیگر تکیه کند. ”

هارمن ادامه داد: «مکانیسم اجماع هر بلاک چین تاریخچه متعارف همه تراکنش‌های تأیید شده را تعیین می‌کند. این مکانیسم تنها می‌تواند به یک زبان خاص زنجیره نمایش داده شود. قابلیت همکاری بین دو یا چند بلاک چین به توانایی یک یا هر دو زنجیره برای درک و پردازش آن اشاره دارد. تاریخچه زنجیره دیگر، به عنوان مثال ۱، تبادل دارایی ها را بین شبکه ها امکان پذیر می کند.

واضح است که هر پروژه عمومی بلاک چین باید از همان ابتدا با در نظر گرفتن قابلیت همکاری طراحی شود، اما همیشه اینطور نیست. با این حال، مزایای به اشتراک گذاری اطلاعات و همکاری با یکدیگر، تعداد فزاینده ای از سازمان ها را به جستجوی قابلیت همکاری سوق می دهد.

چرا قابلیت همکاری مهم است

برای به حداکثر رساندن پتانسیل عدم تمرکز،

افرادی که در چندین بلاک چین شرکت می کنند از طریق یک پروتکل واحد به هم مرتبط خواهند شد. این کار بار کاربران را کاهش می دهد زیرا آنها می توانند بدون تغییر شبکه به برنامه های غیرمتمرکز مختلف (DApps) دسترسی داشته باشند.

اخیرا: چگونه فناوری بلاک چین چگونه سرمایه گذاری مردم را تغییر می دهد

بلاک چین ها مستقل از یکدیگر عمل می کنند و استفاده از مزایای ارائه شده توسط هر شبکه را برای کاربران دشوار می کند. برای انجام این کار، آنها باید توکن هایی را نگه دارند که توسط هر بلاک چین پشتیبانی می شود تا پروتکل را در شبکه درگیر کنند.

قابلیت همکاری می تواند این مشکل را با اجازه دادن به کاربران برای استفاده از یک توکن در چندین بلاک چین حل کند. علاوه بر این، با اجازه دادن به بلاک چین ها برای ارتباط با یکدیگر، کاربران می توانند به راحتی به پروتکل های موجود در چندین بلاک چین دسترسی داشته باشند. این باعث می شود که ارزش این صنعت همچنان به رشد خود ادامه دهد.

فابریس چن، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل Quadrata (شبکه پاسپورت وب ۳) به کوین تلگراف گفت:

قابلیت همکاری بسیار مهم است زیرا یکی از مزیت های کلیدی فناوری بلاک چین است. فناوری منبع باز غیرمتمرکز به ما امکان می دهد محصولات قابل همکاری در سراسر زنجیره ایجاد کنیم و این امکان را به کاربران، کسب و کارها و مؤسسات می دهد تا به هم متصل بمانند.

چنگ ادامه داد: «افرادی که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند می‌خواهند مطمئن شوند که افراد غربالگری می‌شوند، KYC تأیید می‌شوند و رفتار اعتباری خوبی دارند. کاربران DeFi به گزینه‌های معاملاتی دسترسی دارند یا به فیدهای قیمت در زمان واقعی دسترسی دارند. قابلیت همکاری یک روش کارآمد برای حذف واسطه‌ها است. کاربران، به شرکت ها اجازه می دهد تا بر ارزش های اصلی خود تمرکز کنند.

وقتی صحبت از تامین مالی غیرمتمرکز می شود، ارائه راه های بیشتر به معامله گران برای استفاده از دارایی هایشان می تواند رشد و فرصت های بیشتری را برای این بخش به ارمغان بیاورد. به عنوان مثال، کشاورزی بازدهی چند زنجیره ای به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا یک دارایی واحد را برای ایجاد بازده های متعدد به عنوان درآمد غیرفعال در بسیاری از بلاک چین ها داشته باشند.

سرمایه گذاران به سادگی باید یک استیبل کوین مانند بیت کوین (BTC) یا سکه USD (USDC) را نگه دارند و آن را در پروتکل های متعدد روی بلاک چین های مختلف از طریق پل ها توزیع کنند. قابلیت همکاری همچنین نقدینگی بین چندین شبکه بلاک چین را بهبود می بخشد، زیرا انتقال وجوه بین زنجیره های مختلف را برای کاربران آسان تر می کند.

قابلیت همکاری فقط به اتصال بین بلاک چین ها اشاره نمی کند. پروتکل ها و قراردادهای هوشمند نیز قابلیت همکاری دارند. به عنوان مثال، t3rn، یک پلت فرم میزبانی قرارداد هوشمند، به قراردادهای هوشمند اجازه می دهد تا روی چندین بلاک چین کار کنند. این با داشتن قراردادهای هوشمند میزبانی شده بر روی یک پلت فرم قرارداد هوشمند، مستقر و اجرا شده در شبکه های مختلف بلاک چین کار می کند. قراردادهای هوشمند تعاملی ایجاد برنامه های کاربردی زنجیره ای را برای توسعه دهندگان و کاربران برای انجام انتقال زنجیره ای آسان تر می کند.

قراردادهای هوشمند متقابل دسترسی کاربران به چندین برنامه غیرمتمرکز را بدون نیاز به تغییرات شبکه آسان تر می کند. به عنوان مثال، یک کاربر یک DApp در اتریوم دارد و می‌خواهد به پروتکل وام در Polkadot دسترسی پیدا کند. اگر DAppهای مبتنی بر Polkdadot دارای قراردادهای هوشمند تعاملی باشند، در اتریوم به آنها دسترسی خواهید داشت.

Oracle پروتکل دیگری است که می تواند از قابلیت همکاری بهره مند شود. اوراکل ها نهادهایی هستند که داده های دنیای واقعی را از طریق قراردادهای هوشمند به بلاک چین ها متصل می کنند. یک پلتفرم اوراکل غیرمتمرکز مانند QED می‌تواند اوراکل‌ها را به شبکه‌های زنجیره بلوکی متعدد متصل کند و به اشتراک‌گذاری داده‌های دنیای واقعی در زنجیره‌های بلوکی اجازه دهد. علاوه بر این، اوراکل ها می توانند داده ها را از API یا حسگرها گرفته و به قراردادهای هوشمند بفرستند تا در صورت برآورده شدن شرایط خاص فعال شوند.

به عنوان مثال، یک زنجیره تامین دارای چندین سازمان است که از شبکه های بلاک چین مختلف استفاده می کنند. هنگامی که اجزای زنجیره تامین به مقصد خود رسید، اوراکل می‌تواند داده‌ها را برای تایید تحویل آن به قرارداد هوشمند ارسال کند. قرارداد هوشمند پس از تایید تحویل از طریق اوراکل، پرداخت را آزاد می کند. اوراکل ها به چندین بلاک چین متصل هستند تا هر تامین کننده بتواند از شبکه دلخواه خود استفاده کند.

قابلیت همکاری برای تبادل دارایی های دیجیتال بین شبکه های بلاک چین نیز مهم است. یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای انجام این کار، استفاده از پل زنجیره‌ای است. به زبان ساده، یک پل زنجیره‌ای متقابل به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌ها را از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر منتقل کنند.

برای مثال، توکن‌های پیچیده به کاربران اجازه می‌دهند بیت‌کوین (BTC) را مانند بیت‌کوین پیچیده (wBTC) در شبکه اتریوم خرج کنند. این در صنعت DeFi مهم است زیرا کاربران می توانند بدون خرید توکن های بومی پلتفرم در DeFi شرکت کنند. توکن های بومی یک پلتفرم می توانند نسبت به استیبل کوین ها یا کوین های تراشه آبی مانند BTC و اتر (ETH) فرارتر باشند.

توانایی جابه‌جایی آسان دارایی‌ها بین شبکه‌های بلاک چین، مزیت اصلی قابلیت همکاری است. آنتونی جورجیادس، یکی از بنیانگذاران شبکه Pastel، یک توکن غیرقابل تعویض (NFT) و زیرساخت و پروژه امنیتی Web3، به کوین تلگراف گفت:

به دلیل تنوع داده ها و دارایی های موجود در اکوسیستم کریپتو، قابلیت همکاری برای صنعت بلاک چین بسیار مهم است.

کلید موفقیت فناوری بلاک چین سطح تعامل و یکپارچگی بین بسیاری از شبکه های بلاک چین است. به همین دلیل، قابلیت همکاری بین بلاک چین ها بسیار مهم است، زیرا موانع ورود کاربرانی را که می خواهند با پروتکل در چندین شبکه درگیر شوند، کاهش می دهد.

اخیر: بیت کوین و سیستم بانکی: درهای بسته و نقص های قدیمی

قابلیت همکاری بین بلاک چین باعث افزایش بهره وری در بخش کریپتو می شود. کاربران می‌توانند به سرعت داده‌ها و دارایی‌ها را بین بلاک چین‌ها جابه‌جا کنند و انعطاف‌پذیری را برای همه افراد درگیر افزایش دهند. قراردادهای هوشمند به جای اینکه به یک بلاک چین متصل شوند، در چندین شبکه کار می کنند و اوراکل ها داده های دنیای واقعی را در پلتفرم های مختلف منتقل می کنند. همراه با مزایای بلاک چین های غیرمتمرکز عمومی، قابلیت همکاری باید پایه و اساس پذیرش و استفاده گسترده از بلاک چین ها را فراهم کند.

بنابراین، قابلیت همکاری به کاربران اجازه می‌دهد تا ارزهای رمزنگاری شده را از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر ارسال کنند و به کاربران توکن یا NFT را به عنوان وثیقه برای سایر دارایی‌ها ارسال کنند. ما را به آنجا خواهد رساند و آن چشم انداز را به واقعیت تبدیل خواهد کرد.”

نویسنده: Anthony Clarke

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا