اخبار ارز دیجیتال

ادغام اتریوم برای راه حل های لایه 2 بلاک چین چه معنایی دارد؟

کارشناسان نظرات خود را در مورد اینکه Merge چگونه بر راه حل های مقیاس پذیری اتریوم در قالب زنجیره های لایه 2 تأثیر می گذارد، به اشتراک می گذارند.

اتریوم بیش از یک هفته تا انتقال رسمی به بلاک چین PoS فاصله دارد که انتظار می‌رود این ادغام در تاریخ 13 تا 15 سپتامبر تکمیل شود. با این انتقال، اتریوم زنجیره اثبات کار (PoW) فعلی خود را کنار گذاشته و استخراج کنندگان را از اکوسیستم حذف خواهد کرد.

اتریوم یک اکوسیستم وسیع است که هزاران برنامه غیرمتمرکز و پروتکل های مالی غیرمتمرکز روی آن کار می کنند. علاوه بر این، چندین راه حل لایه 2 یا راه حل های لایه 1 وجود دارد که بر روی خود بلاک چین ساخته شده اند که تراکنش های سریع تر را تسهیل کرده و اتریوم را مقیاس پذیرتر می کند.

ادغام نشان دهنده تکمیل مرحله دوم یک فرآیند مهاجرت سه مرحله ای است. رویدادهای آینده تنها شاهد یک تغییر رسمی در اجماع خواهند بود که در آن بلاک چین اتریوم پردازش تراکنش‌ها در زنجیره PoS را آغاز خواهد کرد. با این حال، هیچ تاثیر قابل توجهی بر مقیاس پذیری یا قیمت گاز وجود ندارد.

انتظار می‌رود که اصلاح مقیاس‌پذیری پس از اتمام مرحله سوم معرفی شاردینگ، شکلی از موازی‌سازی که بنیان‌گذاران و توسعه‌دهندگان اتریوم ادعا می‌کنند، به‌طور تصاعدی، توان عملیاتی تراکنش اتریوم را افزایش می‌دهد.

آیا راه‌حل‌های لایه ۲ مانند Polygon، Arbitrum One، Boba Network، Loopering و غیره پس از ادغام قابل اجرا خواهند بود؟، ما با خودی‌های صنعت تماس گرفتیم.

پائولو آردوینو، مدیر ارشد فناوری Bitfinex، معتقد است ادغام بر L2 تأثیر نخواهد گذاشت زیرا راه حل های مقیاس پذیری را به این زودی حل نخواهد کرد. او به کوین تلگراف گفت که L2 حتی پس از تکمیل مرحله سوم مهاجرت اتریوم و زمانی که به طرز مسخره‌ای مقیاس‌پذیر شود، همچنان در اکوسیستم جایی خواهد داشت.

“این کار مانند همیشه برای L2 خواهد بود. این راه حل ها ارزش مقیاس پذیری کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت قابل توجهی دارند. حتی 100000 تراکنش در ثانیه برای پاسخگویی به تقاضای واقعی جهانی و پذیرش کافی نیست.”

آنتون گرین، مدیر بازرگانی جهانی در AAX Exchange، به کوین تلگراف گفت که ترجمه دو سال است که در حال انجام است و L2 با مشکلات زیادی مواجه بوده و نیاز به تغییرات فنی قابل توجهی را احساس کرده است.او گفت که زنجیره L2 در حال حاضر آماده است.

“نکته مهم تر این است که Merge چقدر موفق خواهد بود و اینکه آیا به حرکت خود ادامه می دهد یا خیر. با سرازیر شدن سرمایه گذاری بیشتر در فضا، ما انتظار راه حل های بهتری را داریم، صرف نظر از اینکه بعد از ادغام چه اتفاقی می افتد.” او توضیح داد که یا سازگار شوند یا به وجود بیایند.

اخیراً: کارمزدهای بالای تراکنش در اکوسیستم بلاک چین پرداخته شده است

این یک تصور غلط رایج است که راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم در نهایت راه‌حل‌های L2 را زائد یا بی‌فایده نشان می‌دهند، اما اکثر راه‌حل‌های L2 مانند Polygon استدلال می‌کنند که تغییرات در توافق اتریوم نیاز به چنین مقیاس‌سازی L2 را نفی می‌کند. راه حل. در پست رسمی وبلاگ خود، پروتکل می گوید:

ادغام راه را برای اشتراک گذاری هموار می کند، اما این ارتقاء آینده برای مقیاس بندی اتریوم کافی نیست. در واقع، Polygon از آن سود می برد و عملکرد راه حل های مقیاس بندی را بهبود می بخشد.

نقش کوتاه مدت و بلند مدت L2 را پس از ادغام ببینید

با توجه به اینکه اتریوم از Merge برای ایجاد زیرساخت های خود استفاده می کند، بسیاری در تعجب هستند که چگونه اکوسیستم L2 در این تصویر قرار می گیرد. ادغام L2 برای مدتی عملکرد اتریوم را بهبود بخشیده است. با این حال، کارشناسان استدلال می کنند که Merge نه تنها اکوسیستم اتریوم را بهبود می بخشد، بلکه L2 را کارآمدتر می کند.

ولاد توتیا، تحلیلگر تحقیقاتی در پلتفرم بلاک چین L1 Zilliqa، به کوین تلگراف گفت که L2 به موازات L1 بهبود خواهد یافت. او توضیح داد:

“هر L2 ساخته شده برای کمک به مقیاس اتریوم با اتریوم حرکت می کند. Arbitrum ذاتاً سرعت را نیز کاهش می دهد. تجربه کاربر و توسعه دهنده با L2 همراه با نحوه بهبود اتریوم در طول زمان بهبود می یابد.”

همچنین انتظار می‌رود ادغام L2 را سبزتر کند و شرکت‌هایی مانند Polygon ادعا می‌کنند که در نهایت انتشار کربن را تا 60000 تن یا 99.91 درصد از ارزش فعلی آن کاهش می‌دهد.

کارشناسان معتقدند که جنبه های زیست محیطی مهاجرت PoS ممکن است راه را برای پذیرش بهتر نسبت به L2 هموار کند. پت وایت، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران پلتفرم دارایی دیجیتال سازمانی Bitwave، به کوین تلگراف گفت که حرکت به سمت اثبات سهام شبکه اتریوم را توجیه می کند و شرکت های بیشتری را مسدود می کند. او گفت که این کلید ورود او به زنجیره است. او گفت: «تعداد قابل توجهی از شرکت‌ها دارایی‌های دیجیتال را به دلیل نگرانی‌های زیست‌محیطی کنار گذاشته‌اند.

به غیر از بهره وری و مزایای زیست محیطی، انتظار می رود این انتقال شبکه را در برابر حملات هماهنگ ایمن تر کند. وایت توضیح داد که بلاک چین‌های PoW در برابر حملات سازمان‌دهی مجدد آسیب‌پذیر هستند، اما «حمله‌های مشابهی روی بلاک‌چین‌های PoS امکان‌پذیر است، زیرا مهاجمان باید دو سوم عرضه ETH را بسوزانند. دستیابی به آن بسیار سخت‌تر است».

وایت اضافه کرد که کاهش خطر ETH می‌تواند دریچه‌هایی را برای سرمایه‌های نهادی باز کند، زیرا شبکه امن‌تر است و برای اهداف زیست‌محیطی، اجتماعی و حاکمیتی شرکت‌ها مناسب‌تر است.

ادغام نشان دهنده تکمیل مرحله دوم یک فرآیند سه مرحله ای است. بخش قابل توجهی از ویژگی های مقیاس پذیری مانند اشتراک گذاری و توان عملیاتی بالا پس از اتمام مرحله سوم و نهایی که برای پایان سال 2023 برنامه ریزی شده است، به دست خواهد آمد.

دانیل ناگی، دانشمند ارشد بنیاد Swarm، ارائه‌دهنده سیستم‌های ارتباطی و ذخیره‌سازی توزیع‌شده، جنبه دیگری از Merge و تأثیر بلندمدت آن بر L2 را روشن می‌کند. او به کوین تلگراف گفت که معرفی راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری بلندمدت ممکن است باعث شود بسیاری از پروژه‌ها، به‌ویژه پروژه‌های توکن غیرقابل تعویض (NFT) L1 را به L2 ترجیح دهند.

او گفت که در سیستم‌های تراکنش پیشرفته‌تر L2، ادغام می‌تواند به شدت توسط Merge کمک کند و سهم بازار فعلی زنجیره جانبی را از بین ببرد. نگی خاطرنشان می‌کند که جمع‌آوری‌ها، هم از نوع خوش‌بینانه و هم از نوع دانش صفر، می‌توانند از اشتراک‌گذاری استفاده شوند، حتی در ابتدایی‌ترین اشکال که فقط برای ذخیره داده‌ها با در دسترس بودن تضمین‌شده مفید هستند. او افزود که سود زیادی خواهد برد.

اخیراً: طلبکاران Mt Gox قادر به تعیین تاریخ بازپرداخت نیستند، اما بازار تحت تأثیر قرار نگرفته است

باز هم، این بلافاصله با ادغام اتفاق نمی افتد، اما انتظار می رود که به زودی پس از آن اتفاق بیفتد. او گفت: «احتمالاً ترکیب‌بندی‌ها پذیرفته می‌شوند، اما انتظار می‌رود زنجیره‌های جانبی محبوبیت خود را هم در L1 مقیاس‌پذیرتر که توسط جمع‌آوری‌ها و هم ادغام‌ها فعال می‌شود، از دست بدهند».

بسیاری از صاحب نظران صنعت نشان داده‌اند که L2 بدون توجه به مقیاس پذیری شبکه، به رشد خود در بلاک چین اتریوم ادامه خواهد داد و شبکه اصلی اتریوم پس از تکمیل تمام مراحل به رشد خود ادامه خواهد داد. ممکن است کمی کشش را نشان دهد.نویسنده: Prashant Jha

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا