اخبار ارز دیجیتال

Yearn.finance (YFI) چیست و چگونه کار می کند؟

Yearn.finance، یکی از سریع‌ترین پروژه‌های DeFi در حال رشد، مجموعه‌ای از محصولات اصلی را ایجاد کرده است که درآمد غیرفعال را در ارزهای دیجیتال ارائه می‌کنند.

Yearn.finance که در ژوئیه 2020 راه اندازی شد، به عنوان یکی از بازیگران کلیدی در فضای نوظهور مالی غیرمتمرکز (DeFi) ظاهر شده است و خدماتی مانند سهامداری، تجمیع وام و تولید بازده در بلاک چین اتریوم را ارائه می دهد. این پروژه با برخورداری از کاربرپسندترین سرویس معاملاتی رمزنگاری که به صورت مستقل پر شده است، از ارز دیجیتال بومی ERC-20 Yearn Finance (YFI) برای معامله با Yearn از طریق هر یک از پلتفرم های پشتیبانی شده آن استفاده می کند. افراد را تشویق می کند تا توکن های رمزنگاری را در قراردادهای .finance به عنوان Balancer و Curve قفل کنند. دیفای.

Yearn.finance توسط توسعه دهندگانی اداره می شود که مطابق با پیشنهادات حاکمیتی که توسط دارندگان YFI به آنها رأی داده شده است، اداره می شود زیرا همه پروتکل ها بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شوند. پلتفرم Yearn.finance که با چشم‌اندازی برای ساده‌سازی فرآیند سرمایه‌گذاری در محصولات DeFi ایجاد شده است، درصدی از کمیسیون پلتفرم را متناسب با دارایی‌های YFI شما به‌علاوه توانایی سرمایه‌گذاری در پروتکل‌های دیگر DeFi به کاربر دریافت می‌کند.

چه کسی پشت Yearn.finance است؟

آندره کرونژ که کهنه کار حوزه ارزهای دیجیتال و دیفای است، پروتکل Yearn.finance را بدون جمع‌آوری سرمایه از راه‌های عمومی یا خصوصی راه‌اندازی کرد. در عوض، معماران نرم‌افزار، بر اساس بیش از 20 سال تجربه توسعه نرم‌افزار، ابتدا پروتکل را راه‌اندازی کردند و سپس توکن‌های YFI را که در حال حاضر به حداکثر عرضه 36666 توکن محدود شده‌اند، برای سرمایه‌گذاران خصوصی صادر کردند.

جدا از رویکرد بسیار غیرمعمول اتخاذ شده توسط Cronje، پلتفرم Yearn.finance همچنین با تجربه قبلی به عنوان بنیانگذار شبکه Keep3r و پروژه های DeFi قابل توجه از جمله PowerPool، Hegic، Cover، Pickle، Cream V2 و دیگران مرتبط است. سوشی سواپ و آکروپلیس. برخلاف سایر بنیانگذاران، Cronje قبل از راه اندازی پروتکل Yearn.finance توکن های YFI را برای خود رزرو نکرد. ما معتقدیم که یک پلتفرم مبتنی بر فناوری بلاک چین واقعاً غیرمتمرکز نباید از بنیانگذاران آن بخواهد که مسیر آینده آن را به طور جدی دیکته کنند.

در واقع، تاریخ Yeren.finance را می‌توان به تلاش‌های او در پنج سال گذشته برای راه‌اندازی محصولات مالی مقرون‌به‌صرفه برای افراد غیربانک‌دار جهان جستجو کرد، و برای دستیابی به آن، تا حد زیادی تحت تأثیر تلاش‌های او در آفریقا قرار گرفت. Cronje با انتخاب تمرکز بر ایجاد ارزش برای کل اکوسیستم DeFi از توسعه دهندگان، شرکا و سرمایه گذاران در پلتفرم Yearn.finance، به تعداد زیادی از کارآفرینان ارزهای دیجیتال کمک می کند تا محصولات DeFi را به توده ها ارائه دهند. ساختن.

Yearn.finance (YFI) چیست و چگونه کار می کند؟

پروتکل Yearn.finance که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است، نیاز به واسطه های مالی مانند بانک ها را از بین می برد و طیف گسترده ای از وام ها از جمله Vaults، Zap، Earn و APY را در اختیار سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال و دارندگان توکن قرار می دهد و امکان دسترسی به خدمات معاملاتی را فراهم می کند. پروتکل Yearn.finance می تواند قراردادهای هوشمند خود را بر روی بلاک چین اتریوم و سایر صرافی های غیرمتمرکز در بالای آن مستقر کند. Yearn.finance که از طریق یک رابط وب ساده ارائه می شود، یک آزمایش رادیکال در دنیای DeFi با یک هدف واحد است: به حداکثر رساندن بازده ارز دیجیتال کاربرانش.

پیچیده ترین محصولات آن، محصول Vaults است که به عنوان نوعی صندوق سرمایه گذاری مشترک عمل می کند، با بیش از 50 خزانه یا استخر مختلف برای کاربران Yearn.finance تا توکن های خود را در آن واریز کنند. در پروژه‌های DeFi مانند Convex Finance و Compound Finance، منطق از پیش برنامه‌ریزی‌شده تعیین می‌کند که چه زمانی باید سرمایه جابجا شود، و اتوماسیون کد فرآیندهای تولید بازده و تعادل مجدد را تعیین می‌کند. علاوه بر این، کاربران از هزینه‌های گاز کم و هزینه‌های پایین تراکنش‌هایی که توسط Yearn.finance برای هر تراکنش مرتبط با صندوق دریافت می‌شود، سود می‌برند.

اولین محصول Yearn.finance، محصول Earn، به تغییرات نرخ بهره در پروتکل‌های Aave، dYdX و Compound متکی است تا اطمینان حاصل شود که کاربران همیشه به بهترین نرخ‌های بهره دسترسی دارند. Earn به عنوان یک تجمیع کننده وام، در اصل به کاربران Yearn.finance اجازه می دهد تا توکن های رمزنگاری خود را به یکی یا همه این پروتکل های نقدینگی اختصاص دهند و نرخ های بهره بالاتری نسبت به ابزارهای مالی سنتی کسب کنند. اگر در استیبل کوین هایی مانند Binance USD (BUSD)، USD Coin (USDC)، Tether (USDT)، TrueUSD (TUSD)، Dai (DAI) سرمایه گذاری می کنید، محصولات Zap به شما امکان دسترسی به نقدینگی پلت فرم Curve Finance را می دهند. خزانه Yearn.finance شما با استفاده از تقریباً هر نشانه ای با یک استخر و یک کلیک.

نحوه کار تجمیع کنندگان وام در Yearn.Finance

این نه تنها در هزینه و زمان شما صرفه جویی می کند، بلکه کل کار را ساده می کند زیرا بسیاری از تراکنش های فردی به کدنویسی Yearn.finance گره خورده اند. این پلتفرم همچنین یک ابزار بازده سالانه (APY) ارائه می‌کند که نرخ‌های بهره ارائه شده توسط پروتکل‌های مختلف وام دهی DeFi را در یک نگاه جمع‌آوری می‌کند و از این طریق به سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال کمک می‌کند تا پلتفرم مناسب را برای سرمایه‌گذاری بیشتر محدود کنند.

چه کاری می توانم با Yearn.finance انجام دهم؟

پلتفرم Yearn چیزی برای همه دارد: سرمایه گذاران، توسعه دهندگان و حتی سایر پروژه های DeFi که علاقه مند به مشارکت با Yearn.finance هستند. برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال، محصولات Earn، Zap و APY به وام دادن یا مبادله دارایی های رمزنگاری خود برای بازدهی کوتاه مدت کمک می کنند تا پتانسیل درآمد غیرفعال خود را افزایش دهند. Zap و APY از محصول Earn استفاده می‌کنند که اساساً یک ابزار کشاورزی بازده است تا به طور موثر تجربه کاربر را در کسب بهترین نرخ‌های بهره در پروتکل‌های وام دهی Aave، dYdX یا Compound افزایش دهند.

مدل Yearn.Finance

از سوی دیگر، Vaults کاربران را با روشی انقلابی برای سرمایه‌گذاری فعال با استفاده از کد خوداجرای پلتفرم Yearn آشنا می‌کند، و تقلید می‌کند که چگونه صندوق‌های مشترک سنتی بالاترین بازده را برای سرمایه‌گذاران استخراج می‌کنند. با استفاده از پلتفرم Yearn.finance برای اجرای قراردادهای هوشمند در پلتفرم های معاملاتی Balancer و Curve DeFi، کاربران می توانند بدون نگرانی در مورد عملکرد داخلی، از تمام جنبه های بهینه ساز بازده لذت ببرند. به این ترتیب، Yearn.finance همچنین یک تجمیع کننده بازدهی DeFi است، اما با طراحی ساده که هدف آن به حداکثر رساندن بازده سرمایه گذاران و کار به نفع همه دارندگان توکن YFI است.

که به زبان برنامه نویسی Solidity نوشته شده است، کاربرانی که دانش قابل توجهی از این زبان دارند، حتی می توانند به وضوح ببینند که چگونه کد هر صندوق، توکن های امانت گرفته شده را در پروتکل های مختلف DeFi سرمایه گذاری می کند. برای توسعه‌دهندگان، Yearn.finance امکان ایجاد استراتژی‌های خزانه سفارشی، سپس بررسی همتایان، آزمایش در تولید و انتشار پس از تأیید کمیته کشاورزی ایمن را ارائه می‌دهد. پلتفرم Yearn رویه‌های مختلفی را که توسعه‌دهندگان باید دنبال کنند، از جمله قراردادهای نام‌گذاری و رویه‌های عملیاتی برای این قراردادهای هوشمند، شرح می‌دهد.

همانطور که در مورد سایر پروژه‌های DeFi، Yearn.finance شور و شوق زیادی برای همکاری نشان داده است، زیرا تلاش می‌کند آینده‌ای DeFi بسازد که در آن همه، هر کجا می‌توانند به خدمات و پروتکل‌ها دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، Yearn.finance با پروتکل خوش‌بینی لایه 2 در آگوست 2022 برای ایجاد قابلیت همکاری زنجیره‌ای همکاری خواهد کرد و تمایل خود را برای بهبود کارایی سرمایه برای کاربران نشان می‌دهد.

آیا Yearn.finance ایمن است؟ آیا YFI سرمایه گذاری خوبی است؟

با دادن حق رای دادن به دارندگان توکن YFI در مورد پیشنهادهای ارائه شده توسط انجمن، Yearn.finance تمام ویژگی های یک پروژه DeFi واقعا غیرمتمرکز را دارد که منافع دارندگان توکن را بالاتر از هر چیز دیگری قرار می دهد. اعضا که به عنوان پیشنهادهای بهبود سال (YIP) شناخته می شوند، می توانند YIP ها را در انجمن حاکمیت Yearn.finance راه اندازی کنند. اگر اکثریت اعضا از آن حمایت کنند، YIP از طریق مدل سهامداری حاکمیت YFI به رای گیری رسمی گذاشته می شود.

همه دارندگان YFI واجد شرایط رای دادن به این YIP ها هستند، از جمله پیشنهادات برای صندوق های جدید، تغییرات در مکانیسم های حاکمیتی، و حتی تغییر در ساختار هزینه فعلی. اما همانطور که بنیانگذار آندره کرونیه اعتراف کرده است، DeFi با خطراتی همراه است و حتی قبل از بازگشت برای راه اندازی پلت فرم سالن، فضا را به طور موقت ترک کرد. با وجود تمام تلاش‌ها برای اطمینان از عملکرد شفاف پلت‌فرم Yearn، کاربران با خطر متوسطی در مواجهه با ضررهای ناشی از شرایط نوسان بازار مواجه هستند. ارزهای دیجیتال YFI نیز در معرض نوسانات معاملاتی، تغییرات در احساسات بازار و فعالیت‌های سفته‌بازانه سرمایه‌گذاران نهادی بزرگ هستند. .

گفته می‌شود، همانطور که در پروژه‌های مختلف بلاک چین که در یک دوره زمانی موفق بوده‌اند، سرمایه‌گذاران تشویق می‌شوند که YFI را حفظ کنند زیرا ممکن است از افزایش قیمت‌های بلندمدت منتفع شود. قفل حداکثر ارزش کل پروتکل Yearn.finance (TVL) به 6.91 میلیارد دلار رسید و پلتفرم Yearn را به یکی از سریع‌ترین پروتکل‌های DeFi در حال رشد تبدیل کرد. با توجه به طیف وسیعی از مزایای ارائه شده و ماهیت صادقانه به کار رفته در مدل حاکمیتی، Yearn.finance را می توان به عنوان یکی از مهم ترین پلتفرم های سرمایه گذاری DeFi در دوران پس از همه گیری به حساب آورد.

برای این مقاله مجوز خریداری کنید. پشتیبانی شده توسط SharpShark.

نویسنده: Murtuza Merchant

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا