اخبار ارز دیجیتال

معاملات نقطه ای رمزارز چیست و چگونه کار می کند؟

بازار نقدی به معامله گران اجازه می دهد تا با سفارش خرید یا فروش، فوراً یک ارز دیجیتال را با ارز فیات یا یک ارز دیجیتال دیگر مبادله کنند.

از زمان پیدایش، ارزهای دیجیتال رشد سریع و پذیرش گسترده ای را در بازار تجربه کرده اند، همانطور که دارایی های مرتبط با آنها در پرتفوی ها و روش های معاملاتی مدیران دارایی های متعدد ظاهر می شوند. فرآیند خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده برای کسب سود به عنوان معاملات ارزهای دیجیتال شناخته می شود.

معاملات ارزهای دیجیتال را می توان بر اساس هدف، نحوه عملکرد و رویکرد معاملاتی آن تعریف کرد. به عنوان مثال، دارایی هایی که قرار است مبادله شوند، یا ارزهای دیجیتال، هدف تجارت ارزهای دیجیتال هستند. نحوه معامله ارزهای رمزنگاری شده به نوع معاملاتی که در بازار انجام می شود، مانند معاملات آتی، اختیار معامله و قراردادهای دائمی بستگی دارد.

استراتژی معاملاتی سرمایه گذار برای ارزهای دیجیتال مجموعه ای از دستورالعمل های از پیش تعیین شده را برای خرید و فروش در صرافی های ارز دیجیتال مشخص می کند. یکی از روش‌های معاملاتی اساسی برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، معاملات نقطه‌ای است که معامله‌گران دارایی‌ها را به امید فروش آن‌ها با قیمت بالاتر در آینده خریداری می‌کنند.

مربوط: سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال: شاخص نهایی تجارت رمزنگاری

در این مقاله توضیح می‌دهیم که معاملات نقطه‌ای چیست، سیگنال‌های معاملاتی نقطه‌ای کریپتو، نحوه معامله ارز دیجیتال، ریسک‌های معاملات نقطه‌ای کریپتو.

بازار نقدی ارز مجازی چیست؟

بازار پایه ای که دارایی های کریپتو به صورت آنی مبادله و تسویه می شود، به عنوان بازار نقدی شناخته می شود و تجارت در این بازار شامل خرید ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین (BTC) و سایر آلت کوین ها و سپس تعیین ارزش آنها می شود. شامل نگهداری تا .

مربوط: ETF های بیت کوین نقطه ای و ETF های آتی: توضیح تفاوت های کلیدی

به این دلیل که معامله “درجا” انجام می شود، به آن تجارت نقطه ای می گویند. علاوه بر این، بازار نقدی شامل فروشندگان، خریداران و کتاب های سفارش است. فروشندگان با قیمت درخواستی یا پیشنهادی خاص سفارش می دهند و خریداران برای هر توکن ارز دیجیتال با قیمت پیشنهادی یا خرید خاصی سفارش می دهند. قیمت پیشنهادی بالاترین قیمتی است که خریدار مایل به پرداخت آن است و قیمت پیشنهادی کمترین قیمتی است که فروشنده حاضر به پرداخت آن است.

دفترچه سفارش دو طرف دارد. سمت درخواست برای خریدارانی است که قصد خرید دارند و سمت پیشنهاد برای فروشندگانی است که می خواهند بفروشند. دفتر سفارش پیشنهادات و درخواست ها را در دفتر سفارش ثبت می کند. به عنوان مثال، در یک معامله فیزیکی، اگر باب سفارش خرید BTC را بدهد، این معامله بلافاصله به سمت Bid دفترچه سفارش منتقل می شود. اگر فروشنده پلتفرم معاملاتی رمز ارز با همان مشخصات بفروشد، این سفارش به‌طور خودکار پر می‌شود.

هنگامی که باب سفارشی را برای فروش بیت کوین در مثال معاملاتی نقطه ای ارز دیجیتال در بالا وارد می کند، معامله در سمت درخواست کتاب سفارش ادامه می یابد. سفارشات سبز در دفترچه سفارش نشان دهنده خریداران یک توکن خاص و سفارشات قرمز نشان دهنده فروشندگان آن توکن هستند.

معاملات نقدی ارز مجازی چیست؟

هدف از معاملات نقطه ای خرید کم و فروش بالا برای کسب سود است، اما با توجه به نوسانات بازارهای رمزنگاری، مطمئن نیستم که این تاکتیک همیشه به سود معامله گر باشد.

قیمت لحظه ای، تاریخ معامله و تاریخ تسویه سه مفهوم کلیدی در معاملات نقدی هستند. قیمت فعلی یک دارایی، قیمت لحظه ای نامیده می شود که معامله گران می توانند بلافاصله دارایی مورد نظر را بفروشند. علاوه بر این، می‌توانید ارزهای رمزنگاری شده را با سایر کاربران در پلتفرم‌های صرافی مختلف بخرید و بفروشید.

با ثبت سفارش های جدید و تکمیل سفارش های قدیمی، قیمت لحظه ای تغییر می کند. تاریخ معاملات نشان دهنده تاریخی است که در آن یک معامله افتتاح و ثبت شده و بازار واقعاً معامله شده است. دارایی های مربوط به معامله در واقع در تاریخ تسویه، که تاریخ لحظه ای نیز نامیده می شود، منتقل می شود.

بسته به نوع بازار معامله شده، ممکن است از تاریخ معامله تا تاریخ تسویه یک روز یا چند روز طول بکشد. برای ارزهای دیجیتال، معمولاً در همان روز اتفاق می‌افتد، اگرچه ممکن است بین صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی متفاوت باشد.

معاملات نقطه ای کریپتو چگونه کار می کند؟

سفارش بازار در صرافی به معامله گران اجازه می دهد تا یک دارایی را با بهترین قیمت لحظه ای موجود خریداری یا بفروشند. بازارهای نقطه ای معمولاً ارزهای مختلفی مانند BTC، Ether (ETH)، BNB (BNB) و ارز فیات را ارائه می دهند. روش‌های متعددی برای خرید و فروش سکه در بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال وجود دارد و معامله‌گران نقطه‌ای اغلب از روش‌های تحلیل بنیادی و تکنیکی مختلف برای تصمیم‌گیری در معاملات استفاده می‌کنند.

می توانید معاملات را در صرافی های متمرکز، صرافی های غیرمتمرکز (DEX) یا بازارهای خارج از بورس (OTC) پیدا کنید. برای استفاده از یک صرافی متمرکز، ابتدا باید ارزهای رمزپایه ای را که می خواهید معامله کنید را به حساب خود واریز کنید. صرافی های متمرکز اغلب هزینه هایی را برای فهرست بندی، تجارت و سایر فعالیت های تجاری دریافت می کنند.

شرکت‌های DEX از فناوری بلاک چین برای مطابقت با سفارش‌های خرید و فروش استفاده می‌کنند و به لطف قراردادهای هوشمند، می‌توانند استراتژی‌های معاملاتی رمزنگاری نقطه‌ای را مستقیماً از کیف پول معامله‌گر اجرا کنند. معاملات را می توان مستقیماً در بستر فرابورس، از طریق کارگزاری که معاملات را از طرف مشتری انجام می دهد یا از طریق تلفن در عصر اینترنت انجام داد.

مزایا و معایب تجارت رمزنگاری نقطه ای

خرید یک دارایی به قیمت لحظه ای آن را به یک مالک واقعی دارایی تبدیل می کند و به معامله گران اجازه می دهد تا آن دارایی را بفروشند یا آن را در فضای ذخیره آفلاین به دلخواه خود مستقر کنند. علاوه بر این، معاملات نقطه ای به معامله گران اجازه می دهد تا از دارایی های ارز دیجیتال خود برای عملکردهای اضافی مانند پرداخت های آنلاین و سهام استفاده کنند.

علاوه بر این، معاملات نقطه ای به طور قابل توجهی کمتر از معاملات مارجین ریسک دارد و به شما این امکان را می دهد که بدون نگرانی در مورد نوسانات قیمت یا ضرر ناشی از معاملات مارجین، در دارایی های کریپتو سرمایه گذاری کنید. در نتیجه، مارجین فراخوانی وجود ندارد، بنابراین معامله‌گران ریسک مشارکت بیشتر از پول خود یا از دست دادن پول بیشتری را نسبت به آنچه قبلاً در حساب خود دارند، ندارند.

با این حال، بزرگترین ایراد معاملات نقطه ای این است که مزایای بالقوه افزایش درآمد را که در معاملات مارجین ارائه می دهد، ارائه نمی دهد. علاوه بر این، به دلیل عدم وجود اهرم، سود بالقوه در بازار نقدی کمتر از معاملات حاشیه است.

چگونه می توان معاملات ارزهای دیجیتال را در بایننس پیدا کرد؟

پس از ایجاد حساب بایننس، معاملات نقطه ای روی پلتفرم یک روش ساده است. کمیسیون معاملات نقطه ای کریپتو در بایننس برای جفت معاملات نقطه ای BTC و BUSD 0٪ است. در اینجا مراحل پیدا کردن معامله در Binance آمده است:

  • می توانید با انتخاب “Trade” → “Spot” در سایت Binance به پلتفرم معاملاتی Spot دسترسی پیدا کنید.
  • رابط نمای معاملاتی را با برخی عناصر هیجان انگیز خواهید دید.
  • جفت‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال و سایر داده‌های بازار مانند حرکت روزانه قیمت و حجم در بالای صفحه نمایش داده می‌شوند.
  • همه سفارش‌های خرید و فروش باز برای یک دارایی در دفترچه سفارش‌ها فهرست شده و بر اساس قیمت مرتب شده‌اند. می‌توانید داده‌های قیمت تاریخی خود را در این نمای نمودار سفارشی کنید. TradingView که قبلاً در ویندوز گنجانده شده است، دسترسی به ابزارهای تحلیل تکنیکال جامع را فراهم می کند.
  • می توانید جفت های معاملاتی مختلف را در گوشه سمت راست بالا جستجو کنید. با کلیک بر روی ستاره کوچک، می توانید جفت ارزهای رمزنگاری شده مورد علاقه خود را ذخیره کنید و جفت ارزهای دیجیتالی را که می خواهید در بازار نقدی معامله کنید، انتخاب کنید.
  • سفارش خرید یا فروش در این بخش ایجاد می شود. شما می توانید از انواع مختلفی از سفارشات از جمله سفارشات محدود، سفارشات بازار و سفارشات حد مجاز را برای اجرای معاملات لحظه ای انتخاب کنید.

معاملات نقطه ای و آتی

همانطور که در بالا ذکر شد، معاملات لحظه ای به صورت آنی انجام می شوند و به صورت آنی تحویل می شوند. با این حال، زمانی که خریدار و فروشنده توافق کردند مقدار مشخصی از کالا را با آن قیمت مبادله کنند، قراردادها در بازار آتی بعدا پرداخت می شود. خریداران و فروشندگان اغلب پس از انقضای قرارداد در تاریخ تسویه، به جای تحویل دارایی به تسویه حساب مالی می رسند.

جدول زیر تفاوت بین این دو نوع تراکنش را نشان می دهد.

معاملات نقطه ای و معاملات حاشیه

معامله گران روز معاملات کوتاه مدت را با اسپرد کم و بدون انقضا در معاملات فیزیکی برای تحویل سریع کالاهای اساسی آغاز می کنند. تفاوت بین قیمت پیشنهادی (خرید) و قیمت پیشنهادی (فروش) یک دارایی به عنوان اسپرد تجاری شناخته می شود.

از سوی دیگر، معامله مارجین به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا موقعیت‌های بزرگ‌تری داشته باشند، زیرا ممکن است از شخص ثالث با بهره پول قرض کنند و سود زیادی کسب کنند. با این حال، زیان های احتمالی را نیز بزرگ می کند، بنابراین ضروری است مراقب باشید که تمام سرمایه گذاری اولیه خود را از دست ندهید.

تفاوت بین معاملات نقطه ای و معاملات مارجین در جدول زیر خلاصه شده است.

آیا معاملات نقدی ارز مجازی سودآور است؟

معامله گران معمولاً میانگین هزینه دلار را اعمال می کنند و منتظر می مانند تا بازار صعودی بعدی از معاملات نقطه ای سود کند. با این حال، پاداش نیاز به صبر دارد و هیچ چیز در بازار پر نوسان ارزهای دیجیتال فوری نیست. علاوه بر این، قبل از معامله دارایی‌های کریپتو یا استفاده از استراتژی‌های معاملاتی نقطه‌ای، عاقلانه است که دقت لازم را انجام داده و مدیریت ریسک را برای جلوگیری از ضرر انجام دهید. اما آیا تجارت فیزیکی ارزهای دیجیتال برای مبتدیان خوب است؟

هر سرمایه‌گذار مشخصات ریسک-بازده متفاوتی دارد، و با توجه به نوسانات بازار ارزهای دیجیتال، باید مزایا و معایب استراتژی معاملاتی انتخابی خود را بسنجید (در این مورد، معاملات نقطه‌ای). برای تجارت و قبل از شروع باید با بازار آشنا باشد.

نویسنده: Onkar Singh

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا