اخبار ارز دیجیتال

پروتکل لنز چیست و چگونه کار می کند؟

در این راهنما، ما هر آنچه را که باید در مورد پروتکل لنز بدانید، به اشتراک می گذاریم، یک نمودار اجتماعی غیرمتمرکز که ساختن پلتفرم های اجتماعی Web3 را ساده می کند.

نوآوری و در نتیجه محبوبیت رسانه های اجتماعی در آغاز قرن بیستم با مفهوم نمودارهای اجتماعی آنلاین آغاز شد. این ساختار داده خاص مرزی را بین کاربران شبکه‌های اجتماعی و افراد، مکان‌ها و چیزهایی که با آن‌ها تعامل دارند ترسیم می‌کند. با این حال، با گذشت زمان، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی بزرگ برخی از اشکالات مربوط به تمرکز را نشان داده‌اند. ستون اصلی این تغییر می تواند جوانه پروژه فعلی Web3 باشد.

پروتکل لنز چیست؟

پروتکل لنز یک نمودار اجتماعی منبع باز مبتنی بر بلاک چین است که برای تغییر شکل آینده مفاهیم رسانه های اجتماعی در عصر Web3 و تمرکززدایی ایجاد شده است. برخلاف پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مدرن Web2 مانند توییتر و فیس‌بوک، که از نمودارهای اجتماعی برای ایجاد ارتباط متقابل بین کاربران شبکه‌های اجتماعی به روشی متمرکز استفاده می‌کنند، پروتکل لنز بدون مجوز و قابل تنظیم طراحی شده است. و مردم مالک ارتباطات بین خود و جوامع خود بدون مصالحه هستند.

در نتیجه، توسعه پروتکل لنز منجر به ظهور یک نمودار اجتماعی غیرمتمرکز شده است که به طور کامل متعلق به کاربران است و به کاربران امکان کنترل اطلاعات و پیوندهای خود و حتی امکان کسب درآمد از محتوای آنها را می دهد.

پروتکل لنز در اوایل سال ۲۰۲۲ معرفی شد و به دلیل ماهیت نوآورانه محصول شبکه اجتماعی و تیم مشهور Aave (AAVE) که آن را توسعه داده بود، توجه زیادی را در جامعه بلاک چین و ارزهای دیجیتال به خود جلب کرد. پروتکل لنز به عنوان یکی از شاخه‌های یک پلتفرم مهم وام دهی در اکوسیستم اتریوم، به دنبال رفع یک نقص مهم در محیط رسانه‌های اجتماعی فعلی است. این بسیار موفق بوده است و به آرامی در حال به دست آوردن یک پایگاه کاربر اختصاصی در جامعه دارای Web3 است.

پروتکل لنز چگونه کار می کند؟

نمودار اجتماعی پروتکل لنز از طریق پایگاه داده گراف (GDB) ایجاد می شود. چنین پایگاه‌های اطلاعاتی داده‌ها را با استفاده از ساختار نموداری که شامل گره‌ها، لبه‌ها به عنوان نقاط اتصال بین آنها، مکان‌ها، چیزها و سایر ویژگی‌ها است، ذخیره می‌کنند. این نمودارها اعضای شبکه و روابط بین آنها را نشان می دهد.

با این حال، نمودار اجتماعی مبتنی بر قرارداد هوشمند پروتکل لنز با نمودارهای رسانه اجتماعی متمرکز متفاوت است. زیرا در حالت دوم، دسترسی به داده ها تنها از طریق سرویس های متمرکز امکان پذیر است. به طور خاص، کاربران، اشخاص ثالث و حتی پروژه هایی که ممکن است بخواهند با این سرویس یکپارچه شوند، نمی توانند به این سرویس دسترسی داشته باشند. پروفایل ها، محتوا و اتصالات توسط اپراتورهای شبکه مرکزی قفل شده و نگهداری می شوند.

علاوه بر این، مشخص است که سرویس‌های متمرکز می‌توانند در صورت غیرقابل دسترس شدن یک سرور، به یک نقطه شکست تبدیل شوند. معماری گراف اجتماعی باز پروتکل لنز با تمرکز بر ساخت برنامه های غیرمتمرکز شبکه های اجتماعی (DApps)، به شما امکان می دهد هر پلتفرم رسانه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین یا DApp را وصل کنید.

علاوه بر این، برخلاف ساختار سرویس‌های متمرکز که نمی‌توان آنها را سفارشی کرد، طراحی انعطاف‌پذیر پروتکل لنز مبتنی بر مفهوم مدولار بودن است که امکان اجرای آخرین ویژگی‌ها و تغییرات را در عین محافظت از روابط اجتماعی و محتوای متعلق به کاربر فراهم می‌کند. من می‌توانم این کار را انجام دهم. . پروتکل لنز بر روی بلاک چین اثبات سهام (PoS) سازگار با محیط زیست Polygon (MATIC) ساخته شده است. همچنین با کیف پول‌های ارزهای دیجیتال مانند MetaMask، Gnosis Safe و Argent سازگار است و قابلیت همکاری بین پلتفرمی را تحریک می‌کند.

چه چیزی پروتکل لنز را منحصر به فرد می کند؟

دو مفهوم اصلی دنیای پروتکل لنز را منحصر به فرد می کند: توکن های غیرقابل تعویض (NFT) و مدولاریت. ایجاد نمایه کاربر به عنوان NFT در پروتکل مرکزی است. این به اعضای شبکه اجتماعی غیرمتمرکز پروتکل لنز امکان ایجاد، نگهداری و مالکیت محتوا و نمایه‌های خود را که از طریق NFT نشان داده می‌شود، می‌دهد، در حالی که راه‌حل مقیاس‌گذاری لایه ۲ ارزان قیمت Polygon همه داده‌ها را ذخیره می‌کند.

چنین معماری به انتقال حقوق کامل و مالکیت کامل محتوا به دست کاربر کمک می کند. هر محتوای ارسال شده در زنجیره در دسترس است، خواه متن، عکس یا حتی تغییرات آواتار باشد. مدولاریت به عنوان یک ویژگی سیستم به نوآوری، در دسترس بودن و اتصال اشاره دارد. به طور خلاصه، نمودار اجتماعی پروتکل لنز برای همه نویسندگانی که مایل و آماده پیشنهاد و اجرای ویژگی‌های جدید هستند، باز است.

در عین حال، اعضای جامعه این قدرت را دارند که بررسی کنند که آیا چنین کاربرانی را تأیید کنند که کدام ویژگی‌ها را به غیرمتمرکزترین و بازترین راه ادغام کنند. به دلیل این مکانیسم ها و فقدان یک بازیگر مرکزی که اطلاعات را کنترل کند، شبکه های رسانه های اجتماعی جدید ممکن است با حفظ آزادی بیان ظاهر شوند.

مزایای پروتکل لنز

مزیت این پروتکل دقیقاً در پایه و اصول Web3 آن نهفته است. اول و مهمتر از همه، شبکه بدون مجوز و مستقل پروتکل لنز یک محیط بدون وقفه و مقاوم در برابر سانسور ایجاد می کند. هیچ شخص ثالثی، از جمله هیچ مقام مرکزی، نمی‌تواند محتوا را حذف یا سانسور کند یا نمایه‌ها را ممنوع کند.

این به کاربران پروتکل لنز اجازه می‌دهد محتوا و داده‌های خود را در اختیار داشته باشند و آن‌ها را برای پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی یا برنامه‌های کاربردی ساخته شده بر روی پروتکل در دسترس قرار دهند. علاوه بر این، ساختن یک پلتفرم اجتماعی کامل Web3 با استفاده از پروتکل لنز امکان پذیر است. برنامه‌های کاربردی مبتنی بر پروتکل لنز از یک اکوسیستم پر رونق بهره می‌برند و از ماژولار بودن پروتکل و قابلیت‌های قابل تنظیم آسان بهره می‌برند.

آخرین اما نه کم اهمیت، الگوریتم PoS پروتکل لنز، انرژی بلاک چین را کارآمد و مقرون به صرفه می کند، به ویژه در مقایسه با الگوریتم های اثبات کار (PoW) که توان محاسباتی زیادی مصرف می کنند.

خطرات مرتبط با پروتکل لنز

با وجود مزایای آشکار پروتکل لنز، چندین اشکال مرتبط را نباید نادیده گرفت. بلاک چین ها اغلب ظرفیت ذخیره سازی روی زنجیره محدودی دارند، در نتیجه همه محتوا و NFT ها در این سطح ذخیره نمی شوند و نیاز به یک راه حل ذخیره سازی جداگانه دارند.

یک نشریه پروتکل لنز دارای یک ContentURI ویژه است که به محتوای (متن، تصویر، ویدیو و غیره) موجود در نشریه اشاره می کند. همه فایل های اصلی در سیستم های ذخیره سازی فایل توزیع شده مانند IPFS، Arweave یا حتی ارائه دهندگانی مانند AWS S3 ذخیره می شوند. بنابراین، محتوای هر کاربر به طور بالقوه قابل دستکاری است.

مسائل مربوط به ذخیره سازی ارتباط نزدیکی با مسائل امنیتی دارد. اگر فایل‌های اصلی در بلاک چین ثبت نشوند، ممکن است فایل‌ها از بین بروند یا خراب شوند. همچنین چندین سناریو وجود دارد که در آن هکرها می توانند به شبکه های مالی غیرمتمرکز (DeFi) حمله کنند، بنابراین خطر قرارداد هوشمند و نگهداری NFT نیز وجود دارد.

نحوه استفاده از پروتکل لنز

طراحی پروتکل لنز عملکرد رسانه های اجتماعی را در زمینه Web3، بر اساس فناوری بلاک چین، قراردادهای هوشمند و NFT ها تکرار می کند. بنابراین کاربران شبکه دارای پروفایل هستند. در مورد انواع مطالب پست کنید، به اشتراک بگذارید و نظر دهید و پروفایل دوستان و رهبران فکری خود را دنبال کنید.

سفر کاربر پروتکل لنز با ایجاد پروفایل NFT آغاز می شود. مالکیت این NFT به کاربران اجازه می دهد محتوا اضافه کنند، پیوند دهند و با دیگران ارتباط برقرار کنند و به کاربران امکان کنترل داده های خود را می دهد. به طور خاص، NFT های نمایه شامل تاریخچه همه انتشارات کاربر، پست های مجدد (همچنین به عنوان “آینه ها” شناخته می شوند)، نظرات و سایر محتوای تولید شده است.

دستورالعمل استفاده از پروتکل لنز

NFT های پروفایل شامل یک ویژگی منحصر به فرد دنبال کردن هستند که به کاربران اجازه می دهد پروفایل های دیگر را دنبال کنند. پروتکل لنز کمی متفاوت از گزینه های مشابه در رسانه های اجتماعی Web2 سنتی است. این منطق به حساب‌های مختلف اجازه می‌دهد تا NFT‌های دنباله‌روی برای ثبت اتصالات ایجاد کنند. هنگامی که کاربران پروتکل لنز نمایه‌ها را دنبال می‌کنند، با NFT‌های دنبال‌کننده پاداش می‌گیرند که به سازندگان و جامعه اجازه می‌دهد ارزش اضافی را رمزگذاری کنند.

ویژگی Collects به کاربران پروتکل لنز اجازه می دهد تا از محتوای خود کسب درآمد کنند. به این ترتیب می توانید هنگام ارسال یک نشریه در نمایه NFT خود، گزینه های مجموعه را تنظیم کنید. از آنجایی که سازندگان به طور کامل مالک محتوای خود از طریق پروتکل لنز هستند، می توانند محتوا را تحت شرایطی که سازنده اصلی تعیین می کند برای خرید در دسترس فالوورهای خود قرار دهند.

بخش کلیدی پروتکل لنز ماژولی است که به یک قرارداد هوشمند حاوی کدی که تحت شرایط خاصی اجرا می شود اشاره می کند. ماژول پروتکل لنز به کاربران اجازه می دهد تا عملکردهای سفارشی خود را با ویژگی هایی مانند دنبال کردن، جمع آوری و مرور، از جمله تعامل با محتوا، آینه ها و نظرات سایر کاربران معرفی کنند.

Web3 آینده رسانه های اجتماعی

در قرن بیست و یکم، مردم از رسانه های اجتماعی در همه جا و در هر زمان استفاده می کنند، حتی اگر شبکه های اجتماعی نسخه های متمرکزی باشند. مشکل اصلی در اکوسیستم رسانه‌های اجتماعی کنونی، فقدان حقوق بر روی داده‌های کاربران است زیرا محتوای تولید شده توسط کاربران متعلق به آنها نیست و عدم سانسور پلت فرم یا عدم تطابق اطلاعات است. این سانسور است، یعنی شما حق دارید. برای ممنوع کردن یا ممنوع کردن پروفایل ها در خط مشی آنها

مزایای Web3 و blockchain در رسانه های اجتماعی واضح است و می تواند با ارائه الگوهای جدید مالکیت و سفارشی سازی تأثیر زیادی داشته باشد. آنها اکنون به انقلابی دامن می زنند که توسط نمودار اجتماعی متعلق به پروتکل لنز و پروژه های مشابه در فضای رسانه های اجتماعی رهبری می شود. این به کاربران قدرت می‌دهد و به آن‌ها کنترل و توانایی تصمیم‌گیری درباره نحوه ساخت و کسب درآمد از نمودار اجتماعی را می‌دهد و تأثیر عمیقی بر پارادایم‌های ارتباطی دارد.

برای این مقاله مجوز خریداری کنید. پشتیبانی شده توسط SharpShark.

نویسنده: Sasha Shilina

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا