اخبار ارز دیجیتال

CeDeFi چیست و چرا مهم است؟

CeDeFi یک سیستم مالی جدید است که ترکیبی از سیستم های متمرکز و غیر متمرکز است. حریم خصوصی، هزینه های کم و سهولت استفاده را ارائه می دهد.

معایب CeDeFi چیست؟

در حال حاضر، اشکال اصلی CeDeFi، منحنی یادگیری بالا مرتبط با پروتکل به دلیل پیچیدگی آن است. این مفهوم هنوز جدید است و شکی نیست که یک رابط بصری تر و کاربر پسندتر در آینده ارائه خواهد شد.

با توجه به اینکه بیشتر پروتکل های CeDeFi هنوز بر روی بلاک چین اتریوم ساخته می شوند، CeDeFi نیز به شدت به اتریوم متکی است. اگر اتریوم خراب شود، CeDeFi نیز ممکن است از کار بیفتد. با این حال، این خطر با این واقعیت کاهش می یابد که بلاک چین های دیگر شروع به پذیرش پروتکل CeDeFi کرده اند.

یکی دیگر از اشکالات CeDeFi این است که هنوز نسبتا جدید و اثبات نشده است. اگرچه این بخش در سال گذشته رشد چشمگیری داشته است، اما هنوز در مراحل اولیه خود است. به این ترتیب، پروتکل CeDeFi ممکن است به دلیل نوسانات زیاد هنوز برای پذیرش انبوه آماده نباشد.

در نهایت، CeDeFi از تقلب بی بهره نیست. به دلیل نبود مقررات، کلاهبرداری هایی در فضای CeDeFi وجود دارد. بنابراین، لازم است هوشیار باشید، فقط از پروتکل های معتبر CeDeFi استفاده کنید و CeDeFi را به عنوان یک راه حل ممکن برای ادغام محصولات و برنامه های DeFi در سیستم مالی اصلی ببینید.

برای این مقاله مجوز خریداری کنید. پشتیبانی شده توسط SharpShark.

مزایای CeDeFi چیست؟

از مزایای CeDeFi می توان به هزینه های کم، امنیت خوب، دسترسی، سرعت و هزینه کم اشاره کرد.

رویکرد نوآورانه CeDeFi برای بانکداری غیرمتمرکز به کاربران اجازه می دهد تا دارایی های رمزنگاری CeDeFi را بدون نیاز به صرافی متمرکز معامله کنند. این بدان معنی است که کاربران می توانند مستقیماً با یکدیگر معامله کنند و نیازی به واسطه را از بین ببرند.

یکی از مزایای اصلی CeDeFi هزینه کم است. تراکنش‌های CeDeFi به دلیل کمتر بودن واسطه‌ها، به‌ویژه در شبکه‌های غیر مبتنی بر اتریوم، هزینه کمتری نسبت به پلتفرم‌های مشابه دارند.

به عنوان مثال، قیمت بنزین در اتریوم بسیار بالا است و تراکنش‌های DEX ممکن است به صدها دلار برسد. همچنین اغلب باعث مشکلات تراکم شبکه و تاخیر می شود. بایننس CeDeFi، از طرف دیگر، کارمزدهای بسیار کمتری دارد و به کاربران اجازه می‌دهد در چند ثانیه کارمزد را بپذیرند و در نتیجه تراکنش‌های سریع‌تر انجام می‌شود.

یکی دیگر از مزایای قابل توجه بهبود امنیت است. با توجه به ساختار توزیع شده شبکه، نفوذ به شبکه های CeDeFi برای هکرها بسیار دشوارتر از سیستم های بانکی سنتی است.

علاوه بر این، پروتکل CeDeFi برای هر کسی که کیف پول اتریوم دارد در دسترس است و CeDeFi را بسیار در دسترس می‌کند. ما موانع ورود را برای کاربران بی تجربه کاهش می دهیم و با ارائه گزینه های معاملاتی تأیید شده که با معیارهای متعددی مانند KYC، کارمزدها و موارد دیگر بررسی می شوند، کاوش بیشتر در DeFi را امکان پذیر می کنیم.

تراکنش های مالی انجام شده از طریق CeDeFi می توانند به طور قابل توجهی سریعتر از تراکنش های انجام شده از طریق سیستم های مالی سنتی پردازش شوند. این به این دلیل است که CeDeFi مجبور نیست منتظر تأیید شخص ثالث باشد. تأیید اغلب روزها یا هفته ها طول می کشد.

فن آوری CeDeFi نیز نسبت به سیستم های مالی سنتی انعطاف پذیرتر است و می تواند مطابق با نیازهای هر کاربر تغییر یابد. به عنوان مثال، استراتژی سبد بازده خودکار (YAP) توسط میداس، ریسک سبد را با قرار دادن سرمایه‌گذاران در معرض انواع دارایی‌ها بدون بار خرید دارایی‌های کریپتو منفرد، متنوع می‌کند. مهمتر از همه، YAP به منظور به حداکثر رساندن سود، ماهانه بدون هیچ هزینه اضافی برای سرمایه گذاران، تعادل مجدد را انجام می دهد.

با تضمین سود از دارایی‌های با عملکرد بهتر و در عین حال سرمایه‌گذاری مجدد در دارایی‌های با عملکرد ضعیف‌تر، این تعادل مجدد به Midas اجازه می‌دهد تا از نوسانات بازار سرمایه‌گذاری کند و انتظار رشد باثبات پرتفوی در بلندمدت را داشته باشد.

علاوه بر این، صرافی CeDeFi به طور کامل پروژه ها و توکن ها را ارزیابی و ممیزی می کند و تجارت را ایمن تر می کند. CeDeFi حریم خصوصی بیشتری را نسبت به سیستم های پرداخت سنتی ارائه می دهد زیرا شبکه غیرمتمرکز آن ردیابی تراکنش های کاربر را برای طرف های خارجی دشوار می کند.

چه کسی CeDeFi را به بازار ارزهای دیجیتال معرفی کرد؟

بایننس نقش مهمی در ظهور CeDeFi ایفا کرده است. در سپتامبر ۲۰۲۰، Changpeng Zhao، مدیر عامل بایننس بود که اصطلاح CeDeFi را در طول راه اندازی زنجیره هوشمند بایننس ابداع کرد.

با توجه به اینکه محبوبیت اتریوم ناشی از قابلیت های قرارداد هوشمند آن است، بایننس همچنین متوجه شد که باید یک شبکه بلاک چین مجزا برای رقابت با اتریوم و اکوسیستم DeFi آن ایجاد کند. در نتیجه، بایننس شبکه بلاک چین موجود خود را به زنجیره هوشمند BNB تغییر نام داد. BNB Smart Chain انشعابی از اتریوم با بهینه‌سازی برای کارمزدهای پایین و توان عملیاتی بالا است.

این به قیمت مقاومت در برابر تمرکززدایی و سانسور تمام می‌شود، اما به نظر می‌رسد هنوز هم کار می‌کند. علیرغم انتقاد طرفداران تمرکززدایی، زنجیره BNB به دلیل توانایی آن در تأمین مالی سریع پروژه‌ها، قرار است در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شود. از سپتامبر ۲۰۱۹ به طور تصاعدی رشد کرده است. ، منجر به ظهور CeDeFi شد.

علاوه بر بایننس، سرمایه‌گذاران می‌توانند از پلتفرم سرمایه‌گذاری هیبریدی CeDeFi میداس برای ایجاد جریان‌های بازده پوشش‌دار از طریق استراتژی‌های دیجیتال موجود خود برای درآمد غیرفعال قابل اعتماد استفاده کنند. علاوه بر این، میداس ادعا می‌کند که شبکه بزرگی از رویه‌های بک‌اند در بازار بی‌ثبات ارزهای دیجیتال دارد که به دنبال پوشش و محافظت از گزینه‌های سرمایه‌گذاری جلویی ارائه شده به افراد است.

ادغام با فناوری ذخیره سازی و انتقال ارز دیجیتال بسیار ایمن Fireblocks از اکوسیستم دیجیتال Midas محافظت می کند. FireBlocks حفاظت دیجیتالی درجه تجاری را برای دارایی های نگهبانی ذخیره شده شما فراهم می کند.

DeFi چیست؟

DeFi به طیف گسترده ای از محصولات و خدمات مالی بر اساس فناوری بلاک چین در فضای عمومی بلاک چین اشاره دارد. خارج از سیستم های متمرکز سنتی مانند بانک ها و کارت های اعتباری کار می کند.

اینها را می توان از طریق برنامه های غیرمتمرکز (DApps) که به صورت همتا به همتا عمل می کنند، دسترسی داشت و نیازی به موسسات متمرکز مانند بانک ها، شرکت های کارت اعتباری و کارگزاران را از بین می برد. DeFi به همه امکان دسترسی به سیستم های مالی جایگزین مانند وام و استقراض را می دهد.

در CeFi، یک صرافی متمرکز تمام معاملات ارزهای دیجیتال را انجام می دهد. این بدان معنی است که کاربر هرگز به کلید خصوصی دسترسی ندارد یا در واقع مالک رمزارز است. آنها همچنین مشمول شرایط بورس، قیمت ها و هزینه های گاز هستند.

در مقابل، کاربران DeFi کنترل کاملی بر وجوه خود دارند زیرا هیچ مرجع متمرکزی تراکنش ها را پردازش نمی کند. در عوض، پروتکل‌های مبتنی بر بلاک چین به کاربران اجازه می‌دهند تا هر طور که می‌خواهند، خرید، فروش، ذخیره و تجارت کنند. DeFi و CeFi هر دو دارای نقاط قوت و ضعف هستند. CeFi، برخلاف DeFi، به راحتی می تواند فیات را به رمزنگاری تبدیل کند. با این حال، DeFi بدون مجوز است و نیازی به فرآیند KYC ندارد.

CeFi چیست؟

CeFi یک موسسه مالی ساختاریافته است که به مصرف کنندگان اجازه می دهد تا از طریق صرافی های کنترل شده ارزهای رمزنگاری شده را قرض بگیرند و وام دهند.

این کار مشابه صنعت بانکداری سنتی است. کاربران هنگام قرض گرفتن از ارز رمزنگاری شده به عنوان وثیقه استفاده می کنند و هنگام وام دادن به ارز دیجیتال سود می دهند. یک پلتفرم CeFi به عنوان “نگهبان” دارایی های دیجیتال عمل می کند. هنگامی که یک پلتفرم CeFi از ارز دیجیتال شما برای کسب درآمد محافظت می کند، شما کنترل روی ارز دیجیتال خود را رها می کنید.

CeFi سهم بازار بیشتری نسبت به DeFi دارد زیرا پلتفرم های CeFi بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. بایننس، کوین بیس و دیم از جمله پلتفرم های محبوب CeFi هستند. با این حال، DeFi به دلیل هزینه‌های بالای تراکنش‌های CeFi، عدم شفافیت و مالکیت کامل بر دارایی‌های دیجیتال ناشی از مشارکت شخص ثالث، محبوبیت پیدا کرد.

آیا پروتکل CeDeFi وجود دارد؟

برخی از محبوب ترین نمونه های پروتکل های CeDeFi عبارتند از MakerDAO، Synthetix و Compound. اینها در حالی که متمرکز باقی می مانند، قابلیت های DeFi مانند را ارائه می دهند. پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری رمزارز مانند Midas.Investments مثال دیگری است.

MakerDAO، Synthetix و Compound همگی بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده اند. Midas.Investments پلتفرم خود را در آگوست ۲۰۲۲ به روز کرد تا استراتژی CeDeFi را در خود جای دهد. به گفته تیم Midas، رویکرد جدید با ایجاد قراردادهای هوشمند که مدیریت دارایی‌ها را تحت پروتکل‌های مختلف وام‌دهی انجام می‌دهند، منعکس‌کننده DeFi است. اینها شامل وام، استقراض و اهرم نرم است که به طور ایده آل اجازه می دهد سرمایه به فضای DeFi جریان یابد.

مانند بسیاری از ابتکارات CeDeFi، Midas قصد دارد به مشتریان گزینه های DeFi متناسب با مشخصات ریسک آنها را ارائه دهد و در عین حال امکان دسترسی به محصولات محافظت شده از CeFi را فراهم کند. برای درک بهتر CeDeFi، اجازه دهید ابتدا CeFi و DeFi را درک کنیم.

CeDeFi چیست؟

CeDeFi ترکیبی از CeFi و DeFi است که بهترین ویژگی ها و ویژگی های دو سیستم مالی را با هم ترکیب می کند.

مدتی است که سیستم مالی به تامین مالی متمرکز (CeFi) و تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) تقسیم شده است. CeFi یک سیستم مالی سنتی با پشتوانه بانک است، در حالی که DeFi مبتنی بر ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند است.

با این حال، یک سیستم جدید “CeDeFi” که ترکیبی از متمرکز و غیر متمرکز است دارایی، مالیه، سرمایه گذاریظهور کرده است و مورد توجه قرار گرفته است. آره، CeDeFi چیست و چگونه کار می کند؟

CeDeFi متمرکز است اما عملکردی مشابه پروتکل‌های DeFi را ارائه می‌کند و به افراد امکان می‌دهد به محصولات DeFi مانند صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، جمع‌آورنده‌های نقدینگی، ابزارهای کشاورزی بازده، پروتکل‌های وام دهی و غیره دسترسی داشته باشند. از مزایای سیستم استفاده کنید.

برخلاف DeFi، که بدون مجوز و در دسترس همه است، پروژه CeDeFi به سمت متمرکز شدن متمایل است. آنها اغلب توسط یک گروه واحد یا کوچک از موجودیت ها اداره می شوند که امکان کنترل دانه ای بیشتری را فراهم می کند (شبیه به CeFi).

به طور کلی، اکوسیستم CeDeFi، ترکیبی از مدل‌های متمرکز و غیرمتمرکز، مدل ارزهای دیجیتال سنتی را برای ارائه تراکنش‌های سریع‌تر، افزایش امنیت، حجم تراکنش‌های بزرگ‌تر، بهبود می‌بخشد و هدف ما نسبتاً فعال کردن کارمزدهای پایین است.

نویسنده: Marcel Deer

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا