🚨 اخبار ارز دیجیتال

CC0 NFT چیست و چرا اهمیت دارد؟

CC0 (Creative Commons Zero) NFT یک NFT با حق چاپ است که به مالک اجازه می دهد از NFT برای مقاصد تجاری استفاده کند.

احتمالات آینده CC0 NFT چیست؟

دنیای NFT تازه شروع شده است. از آنجایی که هنرمندان و سازندگان به دنبال راه‌هایی برای ایجاد و کسب درآمد از محتوای خود هستند، محصولات و پلتفرم‌هایی در حال ظهور هستند که چارچوبی را برای سازندگان فراهم می‌کنند تا از برندهای خود استفاده کنند، بسازند و کسب درآمد کنند.

دنیای توکن های غیر قابل تعویض هنوز در مراحل ابتدایی خود است. در چند سال اخیر الگوهای اقتصادی برای هنرمندان و خلاقان پدیدار شده است. هر مدل کسب و کار جدید نیازمند یک استراتژی توزیع جدید است.

NFT ها نحوه کسب درآمد از برندها را نشان داده اند. با این حال، تکیه بر جوامع کوچک برای ایجاد قابلیت های توزیع مارک، مقیاس پذیر نیست. همانطور که مدل‌های هم‌آفرینی بیشتری پدیدار می‌شوند و پلتفرم‌های تبلیغاتی تهاجمی به جریان اصلی تبدیل می‌شوند، NFT‌های CC0 قابلیت‌هایی را خواهند داشت که برای گسترش دامنه برندشان نیاز دارند.

یکی دیگر از بلوک‌های اساسی برای توکن‌های غیرقابل تعویض برای گسترش دسترسی آنها، قابلیت همکاری است. دنیای NFT هنوز در میان بلاک چین‌های مختلف پنهان است. حتی فرهنگ مجموعه های NFT در اتریوم و سولانا به طور قابل توجهی متفاوت است. قابلیت همکاری بین زنجیره‌ها باید بهبود یابد، و فرهنگ‌های توکن غیرقابل تعویض باید نسبت به زیرساخت‌هایی که روی آن ایجاد شده‌اند، بی‌اعتنا باشند.

همانطور که این لایه‌های زیرساختی و همکاری جامعه پیچیده‌تر می‌شوند، توکن‌های غیرقابل تعویض CC0 دارای ریل‌های لازم برای گسترش برند فراتر از جامعه ۱۰۰۰۰ دارنده NFT خواهند بود.

پیامدهایی برای تیم پروژه CC0 NFT چیست؟

دنیای Web3 شفافیت و باز بودن کد زیادی را ترویج می‌کند، بنابراین سازندگان و تیم NFT تصمیم گرفتند همین کار را با هنر خود انجام دهند. اما این تازه شروع سفر است و سازندگان و جوامع این توکن‌های غیرقابل تعویض باید این را درک کنند.

CC0 گاهی اوقات به عنوان نتیجه‌گیری منطقی از نویسندگان NFT به تصویر کشیده می‌شود که فرآیند ساخت آثار خود را به جامعه و فراتر از آن واگذار می‌کنند. برخی از مجموعه‌های NFT چندین پروژه فرعی داشته‌اند که فرهنگ NFT را تقریباً به‌عنوان پسوند برند ترویج می‌کنند. با این حال، اعلام پروژه خود به عنوان CC0 تنها آغاز کار است.

تیم‌های پروژه NFT و سازندگانی که مسیر CC0 را در پیش می‌گیرند باید به طور فعال استفاده از نام تجاری خود را ترویج کنند و سایر سازندگان و پروژه‌ها را برای ایجاد پسوندهای برند برای مجموعه‌های NFT خود مشارکت دهند.

پروژه‌های نرم‌افزار منبع باز نمی‌توانند بدون یک پایگاه کد قوی مقیاس شوند. به همین ترتیب، پروژه CC0 NFT به جامعه ای قوی از سازندگان نیاز دارد تا اخبار را منتشر کنند و از مجموعه های توکن های غیر قابل تعویض اصلی الهام بگیرند تا آنها را به یک برند خانگی تبدیل کنند. این تنها از طریق تلاش های آگاهانه جامعه سازی تیم پروژه NFT امکان پذیر است.

بنابراین، با رفتن به مسیر CC0، سازندگان NFT تا حد زیادی مسئولیت دارندگان توکن غیرقابل تعویض را از بار تبلیغ برندهایشان رها کرده‌اند. در عوض، مسئولیت بیشتری برای دارندگان NFT وجود دارد که برند، محصول و پیشرفت‌های هنری را در توکن‌های غیرقابل تعویض خود بگنجانند.

به عنوان مثال، اگر یک خط تولید نایک استفاده از تصاویر Moonbirds را در کفش‌های خود انتخاب کند، دید Moonbirds را در بین مخاطبان خرده‌فروشی افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث ارتقای دسترسی برند می‌شود. با این حال، این مشارکت های برند معتبر اغلب باید توسط تیم پروژه NFT ایجاد شود.

تاثیر آن بر جامعه NFT چیست؟

رویکرد CC0 بدون چالش نیست، به ویژه برای دارندگان NFT فردی که مشتاق کسب درآمد از مالکیت خود از توکن‌های غیرقابل تعویض هستند.

NFT هایی که از CC0 استفاده نمی کنند به دارندگان NFT اجازه می دهند تا مجوز استفاده از توکن های غیرقابل تعویض را به شرکت ها، برندها و ابتکارات خلاقانه بدهند. برخی از جوامع توکن غیرقابل تعویض که مسیر CC0 را رفته‌اند، اعضای جامعه را ناامید کرده و در کوتاه‌مدت آسیب‌های تجاری را متحمل شده‌اند.

CC0 استفاده بسیار باز از مارک های NFT و هنر را با حذف نقاط اصطکاک IP امکان پذیر می کند. با این حال، برخی از دارندگان NFT در جامعه برتر دارای توکن‌های غیرقابل تعویض تصویر نمایه (PFP) برای کسب درآمد از IP NFT خود هستند. در برخی از سناریوها، دارندگان NFT زمانی که تیم پروژه توکن غیرقابل تعویض مسیر CC0 را انتخاب کردند، فرصت قابل توجهی برای معامله مجوز از دست دادند.

این رویکرد، مانند هر رویکرد منبع باز به نرم افزار، مزایا و معایب خود را دارد. برای اعضای جامعه که می‌خواهند از حقوق IP که در مورد NFT داشتند استفاده کنند، جنبه‌های منفی کوتاه‌مدتی دارد. اما مزایای بلند مدت ساخت یک برند از طریق یک رویکرد باز برای بسیاری به همان اندازه جذاب است.

ظهور CC0 NFT چگونه اتفاق افتاد؟

یکی از پروژه‌های کلیدی، CC0 را در سال ۲۰۲۱ انتخاب کرد، و بسیاری دیگر در سال ۲۰۲۲، با بسیاری از پروژه‌های بزرگ NFT مسیر CC0 را در تابستان CC0 دنبال کردند.

شاید اولین پروژه مهم NFT که درها را به روی مدل مجوز CC0 باز کرد، پروژه “اسامی” بود. به زودی بسیاری از پروژه‌های توکن غیرقابل تعویض که مسیر CC0 را انتخاب کردند، از جمله Moonbirds، Cryptoadz، Cryptoteddies و Loot دنبال شد.

این به مجموعه‌های مشتق NFT آزادی بیشتری داد تا از این مجموعه‌های CC0 الهام بگیرند. NFTهای مشتق شده معمولاً طراحی و هنر را از مجموعه NFT مادر الهام می‌گیرند، که غالباً گسترش برند را برای مجموعه مادر افزایش می‌دهد. با افزایش CC0، مشتقات آزادتر شدند.

با این حال، این امر همچنین منجر به پیامدهای تجاری برای دارندگان NFT و تیم های پروژه شده است که استراتژی کسب و کار اساسی جامعه توکن غیرقابل تعویض را تعیین می کنند.

CC0 NFT چیست؟

از آنجایی که توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در چند سال گذشته به شهرت رسیدند، آنها به عنوان راه حلی برای مالکیت دیجیتال و مالکیت معنوی (IP) مورد استقبال قرار گرفتند. اما دسته جدیدی از NFTها و بنیانگذارانی که به آنها اعتقاد دارند با CC0 NFTها ظهور کرده اند.

توکن های غیر قابل تعویض CC0 برای سازندگان NFT همان چیزی است که نرم افزار منبع باز برای توسعه دهندگان است. با این حال، مالکیت دیجیتال و حفاظت از IP اصول طراحی پشت NFT ها در اولین راه اندازی آنها بود. چندین پروژه مانند Bored Ape Yacht Club و CryptoPunks از این صاحبان NFT که مالک IP هنری آنها هستند، بهره مند شده اند.

دارندگان توکن غیرقابل تعویض می‌توانند با اجازه دادن به سازندگان، کسب‌وکارها و برندها برای استفاده از آثار هنری NFT خود با پرداخت هزینه، فرصت‌های درآمدی ایجاد کنند. سایر سازندگان، مجموعه‌های NFT و حتی کسب‌وکارهای آجری می‌توانند با اجازه مالک NFT از تصاویر نشانه‌های غیرقابل تعویض به عنوان تمرین‌های ساخت برند استفاده کنند.

اخیراً جنبشی به نام CC0 NFTs دنیای توکن های غیرقابل تعویض را طوفانی کرده است. اصطلاح CC0 NFT از مدل مجوز Creative Commons Zero الهام گرفته شده است. بر اساس این مدل، سازندگان حقوق هنر خود را رها می‌کنند و به دیگران اجازه می‌دهند آزادانه از آثار هنری خود برای ساختن هنر، محصولات یا برندهای بیشتری بر روی آن استفاده کنند.

این شبیه به حرکت منبع باز در سیستم عامل است. زیرا لینوکس تصمیم گرفت اکوسیستم خود را آزادانه در دسترس قرار دهد. مشابه سیستم عامل لینوکس که دارای ارزش بازار ۱۵.۹۵ میلیارد دلار است و بیش از ۸۵ درصد از تلفن های هوشمند را در اختیار دارد، مجموعه CC0 NFT به پایگاه بزرگ تری از پروژه ها، آثار هنری و برندهایی که از آثار هنری NFT استفاده می کنند، خدمات می دهد.

نویسنده: Arunkumar Krishnakumar

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا