🚨 اخبار ارز دیجیتال

Vitalik Buterin در رفع تمرکز اتریوم – آسان‌تر کردن گره‌ها برای اجرا

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، گفت تمرکز گره یکی از چالش های اصلی اتریوم است، اما راه حل عالی ممکن است تا ۲۰ سال دیگر به دست نیاید.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، می‌گوید تمرکز گره‌ها یکی از بزرگ‌ترین مشکلات پیش روی شبکه اتریوم است و باید با ارزان‌تر کردن و اجرای آسان‌تر گره‌ها حل شود.

در حال حاضر، اکثر ۵۹۰۱ گره اتریوم فعال از طریق ارائه دهندگان وب متمرکز مانند خدمات وب آمازون (AWS) اجرا می شوند و بسیاری از کارشناسان معتقدند که بلاک چین اتریوم در معرض نقاط شکست متمرکز است و ادعا می کند که به حال خود رها شده است.

توزیع گره های اتریوم از ارائه دهندگان خدمات وب.منبع: Ethernode

بوترین در سخنرانی در هفته بلاک چین، شش موضوع اصلی را که برای حل تمرکز باید مورد توجه قرار گیرد، بیان کرد، اما مشکل گره، وضعیت غیرمتمرکز طولانی مدت شبکه اتریوم است. تاکید کرد که این یک “قطعه بزرگ پازل” برای حفظ است.

او توضیح داد: «یکی از این شش چیز این است که از لحاظ فنی، اجرای گره‌ها را برای افراد آسان‌تر می‌کند، و بی تابعیتی یکی از فناوری‌های بسیار مهم در درست کردن آن است.»

“در حال حاضر، صدها گیگابایت داده برای اجرای یک گره نیاز است. با یک کلاینت بدون حالت، اساساً می توانید یک گره را بدون هیچ چیز اجرا کنید.”

مفهوم بی تابعیتی به حذف اتکا به ارائه دهندگان خدمات متمرکز برای تایید فعالیت در شبکه اشاره دارد. به گفته بنیاد اتریوم، تا زمانی که اپراتورهای گره نتوانند اتریوم را روی سخت افزار ارزان قیمت «معقولانه» اجرا کنند، تمرکززدایی واقعی امکان پذیر نیست.

همانطور که بوترین اشاره کرد، بی تابعیتی یک عنصر کلیدی از نقشه راه اتریوم را تشکیل می‌دهد و گام‌های اصلی به سمت بی‌تابعیتی در مراحل “آخر” و “پاکسازی” خواهد بود.

درازمدت، ما برنامه‌هایی داریم که به شما اجازه می‌دهیم یک گره اتریوم کاملاً تأیید شده را به معنای واقعی کلمه در تلفن خود نگه دارید.»

اگرچه بی تابعیتی بخش اصلی نقشه راه اتریوم را تشکیل می دهد، بوترین اذعان کرد که بعید است در آینده نزدیک به این نگرانی های بسیار فنی پرداخته شود.

او گفت: “این مسائل فنی در نهایت باید حل شود، شاید ۱۰ یا ۲۰ سال.”

مربوط: سرویس سهامداری اتریوم با محدودیت ۲۲ درصدی برای همه اعتبار سنجی ها موافقت می کند

به غیر از بی تابعیتی، بوترین گفت که حرکت مهم بعدی در جهت کاهش تمرکز اتریوم، مستندسازی آسان‌تر، موانع کمتر برای سهامداری غیرمتمرکز، و ایمن‌تر و گسترده‌تر است. استقرار اتر (ETH) به طور کلی راحت تر می شود.

با این حال، در نهایت، بوترین به این نتیجه رسید که حساس ترین و مبرم ترین نگرانی برای اتریوم به عنوان یک کل، دستیابی به سطوح بالاتر مقیاس پذیری است.

در حال حاضر، پروتکل مقیاس‌پذیری اتریوم بر استفاده از مجموعه‌های Zero Knowledge (ZK) غالب است.

از آنجایی که ZK Rollup برای افزایش توان عملیاتی در زنجیره اصلی اتریوم با جابجایی محاسبات و ذخیره سازی حالت خارج از زنجیره کار می کند، ZK Rollup یک ابزار کلیدی برای دستیابی به مقیاس پذیری در جامعه اتریوم است که مورد تحسین بسیاری قرار گرفته است.

مجله: در اینجا نحوه تعامل ZK Ethereum آمده استنویسنده: Tom Mitchelhill

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا