اخبار ارز دیجیتال

تورنادو Cash نشان می دهد که دیفای نمی تواند از مقررات فرار کند

اگر می‌خواهند پروژه‌هایشان موفق شوند، توسعه‌دهندگان DeFi باید به طور جدی همکاری با تنظیم‌کننده‌ها را در مورد مسائل مربوط به انطباق در نظر بگیرند.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) اوایل ماه جاری تحریم هایی را علیه تورنادو کش اعلام کرد. این اولین اقدام علیه میکسرهای مالی غیرمتمرکز (DeFi) است و می تواند نقطه عطفی برای مقررات DeFi باشد.

فقدان پاسخگویی و آمادگی نظارتی از سوی صنعت، شاید برای ذهنیتی که خارج از حاکمیت قانون شکل گرفته است، تعجب آور نباشد. برداشتن گام هایی برای همکاری با رگولاتورها اکنون تنها راه پیش رو است.

در ۸ آگوست، OFAC تورنادو کش را برای پردازش تراکنش‌های بیش از ۱.۵ میلیارد دلار از طرف عوامل کلاهبردار، از جمله مجرمان سایبری کره شمالی، هدف قرار داد. عواقب این اقدام جدی است. افراد و شرکت‌های آمریکایی، از جمله صرافی‌های ارزهای دیجیتال و موسسات مالی، در حال حاضر از تراکنش با آدرس‌های Tornado Cash منع شده‌اند.

این مانع از توانایی مجرمان برای پولشویی از طریق سرویس می شود. این به بخش زیادی از اکوسیستم جرایم سایبری تبدیل شده است.اما اقدامات OFAC در مورد تورنادو کش پیام روشنی را برای همه در این زمینه ارسال می کند. DeFi اکنون کاملاً در دید رگولاتورها قرار دارد و از مقررات فرار نخواهد کرد.

مطالب مرتبط: کیف پول Multisig جامعه صندوق نقدی Tornado در میان تحریم ها منحل می شود

تاریخ به ما می گوید که اکنون اجتناب ناپذیر است که بررسی های نظارتی فقط تسریع شود. رواج “ذهنیت DeFi” تمایل به نادیده گرفتن یا پنهان کردن این واقعیت است، اما نیاز به بازنگری دارد. انگیزه های نظارتی بدخواهانه نیستند. آنها فقط خط بسیار ظریفی از جنایات خفه کننده را بدون خنثی کردن پتانسیل مثبت DeFi طی می کنند.

برای اثبات این موضوع، گزارش گروه ویژه اقدام مالی (FATF) که در اوایل سال جاری منتشر شد، نشان داد که در حالی که پل های زنجیره ای متقابل باعث رشد دیفای می شوند، به مجرمان اجازه می دهند تا با سرعت بیشتری وجوه خود را مبادله کنند. و اشاره می کند که خطر پولشویی را ایجاد می کند. . تمرکز منفی بر جرم و جنایت است، نه فناوری یا پتانسیل آن.

اگر می‌خواهند پروژه‌هایشان موفق شود، توسعه‌دهندگان DeFi و کسانی که در اکوسیستم شرکت می‌کنند، باید به طور جدی همکاری با تنظیم‌کننده‌ها را در مورد مسائل مربوط به انطباق در نظر بگیرند.

نگران‌کننده است، واکنش بسیاری از توسعه‌دهندگان DeFi و سایرین در اکوسیستم این است که شانه‌های خود را بالا انداخته‌اند و استدلال می‌کنند که DeFi ذاتاً غیرقابل تنظیم است.این بحث ادامه می‌یابد که DeFi نمی‌تواند تنظیم شود زیرا مستلزم تحمیل قوانین است. در نتیجه، بسیاری از پروژه‌های DeFi تلاش نمی‌کنند که مطابق با آن‌ها عمل کنند، زیرا معتقدند که به طور ایمن از دسترس رگولاتورها دور هستند.

برای برخی، امید به ظاهر قانع کننده از انطباق با مقررات به اندازه کافی آرامش بخش است، اما Tornado Cash این را غیرواقعی می کند. میکسر بارها مدعی شده است که از تحریم های OFAC پیروی می کند. با این حال، وزارت خزانه داری ایالات متحده در بیانیه خود در مورد Tornado Cash گفت که “برای جلوگیری از پولشویی منظم برای بازیگران مخرب سایبری بدون اقدامات اساسی برای مقابله با خطرات طراحی شده است.” این وزارتخانه بارها در اعمال کنترل های موثری که اجرا شده است شکست خورده است. پانسمان پنجره دیگر کافی نیست. پروتکل های انطباق دقیق به یک الزام تبدیل شد.

خوشبختانه، برخی در صنعت با این واقعیت زندگی می‌کنند و تعداد انگشت شماری از پروژه‌های DeFi وجود دارند که اجرای کنترل‌های انطباق را با پیش‌بینی مقررات آغاز کرده‌اند. این نگرانی برای کسانی است که به دنبال یک اکوسیستم DeFi رقابتی در آینده هستند.

شبح نهادینه سازی احتمالاً توضیحی برای عدم هماهنگی بین تنظیم کننده ها و صنعت ارائه می دهد. شروع DeFi سرکش و خارج از شبکه است، اما تمرکز اخیر تنظیم‌کننده‌ها بر فضا نشان می‌دهد که آنها و همتایان بزرگ صنعت مالی و سرمایه‌گذاری‌شان به یک فرصت چشم دوخته‌اند.

این دغدغه آنهاست. ادغام DeFi در جریان اصلی اکنون اجتناب ناپذیر است. نهادهای تحت نظارت، رعایت را به عنوان یک پیش نیاز برای پیوستن به فضای DeFi می‌دانند و تا زمانی که مطمئن شوند که با مقررات خود سازگار هستند، از پذیرش کامل فضای DeFi خودداری می‌کنند.

سرمایه‌گذاران همچنین به چارچوب‌هایی حساس هستند که آسیب‌های شهرت را کاهش داده و در برابر ریسک محافظت می‌کنند. سرمایه‌گذاران نمی‌خواهند پولی را به پروژه DeFi بریزند که برای تسهیل فعالیت با کره شمالی و دیگران در لیست بلوک قرار می‌گیرد. در این پارادایم، هر ابتکار DeFi که به این نگرانی‌های نظارتی رسیدگی نمی‌کند، به سرعت کوتاه‌مدت می‌شود.

داستان Tornado Cash نشان می‌دهد که هزینه‌های نادیده گرفتن مقررات در توسعه DeFi بسیار زیاد است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. فعالیت‌های انطباق ناگزیر با هزینه‌هایی همراه است، اما از آنجایی که به نظر می‌رسد نهادینه‌سازی DeFi بیش از پیش اجتناب ناپذیر می‌شود، کسانی که مایل به ادغام انطباق با مقررات در هنگام ساخت اکوسیستم DeFi هستند، مسیر رشد را دنبال خواهند کرد در حالی که دیگران گم می‌شوند.

نظرات بیان شده نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست.نویسنده: David Carlisle

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا