اخبار ارز دیجیتال

تحریم‌های نقدی تورنادو سرانجام ایالات متحده را تضعیف می‌کند و کریپتو را تقویت می‌کند

مانند یک امپراتوری در حال پیر شدن، آمریکا به رقابت واکنش نشان می دهد.

اقدام ایالات متحده برای صدور مجوز کد منبع باز که پروتکل حریم خصوصی Tornado Cash را تشکیل می دهد ممکن است شوکه کننده باشد، اما نباید تعجب آور باشد. برای چندین دهه، ایالات متحده کنترل خود را بر سیستم مالی جهانی افزایش داده است، ظاهراً برای کاهش رفتارهای بد، اما همچنین برای نمایش قدرت در خارج از کشور.

تحریم های اقتصادی، مانند تحریم های اعمال شده توسط اداره کنترل دارایی های خارجی، سلاح های قدرتمندی هستند. در وب سایت این آژانس آمده است که “تحریم های اقتصادی و تجاری را بر اساس سیاست خارجی و اهداف امنیت ملی ایالات متحده اعمال می کند.” این کار برای مبارزه با فروشندگان مواد مخدر، تروریست‌ها و «سایر تهدیدات علیه امنیت ملی، سیاست خارجی یا اقتصاد ایالات متحده» انجام می‌شود.

این ترسناک است، به خصوص زمانی که توسط صادر کننده ارز ذخیره جهانی مجبور شود. اما مشکل در اینجا نهفته است، زیرا هرچه ایالات متحده بیشتر دسترسی خود به دلار را تسلیحاتی کند، انگیزه بیشتری برای همه کشورهای دیگر برای یافتن جایگزین بیشتر خواهد شد. یک برنده بالقوه در این پویایی بیت کوین (BTC) است. برای درک دلیل آن، باید ساختار پول را مطالعه کنیم.

ارزهای فیات مانند دلار آمریکا مکانیسم انتقال ذاتی ندارند. پرداخت‌های بزرگ‌تر فقط از طریق سیستم بانکی امکان‌پذیر است که برای فعالیت به مجوز دولت نیاز دارد. این رابطه همزیستی به دولت ها اجازه می دهد تا نه تنها انتشار ارز، بلکه دسترسی به آن را نیز کنترل کنند. برای صادرکنندگان ارز ذخیره، سانسور ارز به سلاحی قدرتمند تبدیل می‌شود که مانند بمب یا گلوله ویرانگر است.

مرتبط: گردباد نقدی نشان می دهد که دفای نمی تواند از مقررات فرار کند

بیت کوین متفاوت است زیرا سیستم پرداخت ضد سانسور خود را دارد. هر کسی می تواند با یا بدون دخالت یک واسطه مجاز به دیگران پرداخت کند. دولت ها همچنان می توانند بر مبادلات فردی، متولیان یا ماینرها قدرت داشته باشند، اما نمی توانند پروتکل یا جامعه ای را که آن را اجرا می کند، متوقف کنند.

بیت کوین نیز به گونه ای غیرسیاسی است که ارز فیات هرگز نمی تواند باشد. علاوه بر رژیم تحریم های شدیدتر، ایالات متحده اخیراً اقدامات شدیدی را برای مسدود کردن ذخایر ارزی در روسیه و افغانستان انجام داده است. صرف نظر از نظریات در مورد مشروعیت چنین اقداماتی، آنها به این نکته اشاره می کنند که ذخایر دلاری تا زمانی مفید است که صاحبان آنها در سمت خوب آمریکا باشند.

منتقدان می توانند استدلال کنند که تحریم های تورنادو کش ثابت می کند که ارزهای دیجیتال از سیاست مصون نیستند. در واقع، ایالات متحده چندین سال است که به آدرس های اتریوم و بیت کوین مجوز داده است. آنچه ارزهای دیجیتال را منحصر به فرد می کند این واقعیت است که پروتکل غیرمتمرکز مورد بحث اهمیتی نمی دهد. حداقل نه به گونه ای که بانک ها به آن اهمیت می دهند.

در نهایت، ماهیت بدون مجوز این شبکه‌ها به این معنی است که هر کسی می‌تواند هر کاری انجام دهد، از جمله ادامه پردازش تراکنش‌ها برای آدرس‌های مجاز.

این بدان معنا نیست که پذیرش جهانی بیت کوین قریب الوقوع است. زیرساخت ها ناتمام مانده و بیشتر دولت ها محتاط هستند. یک دلیل این است که مقاومت در برابر سانسور سلطه مالی داخلی را نیز به چالش می کشد. اما هر چه جهانی‌سازی معکوس‌تر شود و آمریکا بیشتر تلاش کند اراده خود را بر کشورهای دیگر تحمیل کند، نیاز به برنامه‌های پشتیبان بیشتر می‌شود.

مطالب مرتبط: Tornado Cash DAO بدون توضیح پس از رای صندوق خزانه داری از بین می رود

این تهدید نسبتاً جدید برای دلار یکی از دلایلی است که ایالات متحده از تصویب مقررات معقول ارزهای دیجیتال با وجود صنعت داخلی پررونق خودداری می کند. هرچه ایالات متحده بیت کوین را به عنوان یک ذخیره ارزش در داخل استاندارد کند، احتمال بیشتری دارد که به عنوان یک دارایی ذخیره در خارج از کشور استفاده شود. اگر این برای بلک راک خوب است، چرا بانک مرکزی نه؟

کشورها مجبور نیستند تمام ذخایر خود را در بیت کوین بگذارند تا از مزایای بیت کوین بهره مند شوند. فقط از السالوادور بپرسید. اما کمی به عنوان یک دارایی ذخیره “اضطراری” راه طولانی را طی می کند.

مانند هر امپراتوری پیری، آمریکا احتمالاً به این رقابت واکنش نشان خواهد داد. تلاش می‌کند سکه‌هایی را که در اختیار دارد در لیست سیاه قرار دهد و احتمالاً استخراج‌کنندگان را به دلیل پردازش برخی معاملات مجازات می‌کند. اما بیشتر به صنعت ارزهای دیجیتال آمریکا ضربه می زند و نیاز به جایگزین های جهانی را افزایش می دهد.

از لحاظ تاریخی، محبوب ترین ارزهای ذخیره توسط کشورهایی با سیستم های قانونی معتبر صادر شده است. هرچه تحریم‌های خودسرانه ایالات متحده بیشتر شود، اعتماد دیگران به پول او کمتر می‌شود. بیت کوین همیشه کار خود را انجام داده است و آن را تبدیل به ارز ذخیره ایده آل کرده است.

امید ملکان، استاد کمکی در دانشکده بازرگانی کلمبیا، بازسازی اعتماد: نفرین تاریخ و روش رمزنگاری پول، بازارها و پلتفرم‌ها.نویسنده: Omid Malekan

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا