اخبار ارز دیجیتال

داستان نقدی تورنادو مسائل حقوقی مؤثر بر بازارهای رمزنگاری را برجسته می کند

با افزایش حمایت از توسعه دهنده Tornado Cash، Alexey Pertsev، سوالاتی در مورد قانونی بودن دستگیری او و آینده نوآوری DeFi همچنان مطرح می شود.

در ماه‌های اخیر اوضاع برای بازار ارزهای دیجیتال چندان خوب به نظر نمی‌رسید و به نظر می‌رسد که بازار یکی پس از دیگری با اخبار بد تسخیر شده است. در این مرحله، در ۸ آگوست، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده (OFAC) تحریم های قانونی را علیه میکسر ارزهای دیجیتال Tornado Cash صادر کرد.

از زمان راه اندازی این پلت فرم در سال ۲۰۱۹، به گفته رگولاتوری، از آن در تعدادی از فعالیت های پولشویی غیرقانونی استفاده شده است که حدود ۷ میلیارد دلار تخمین زده می شود. از این مبلغ، حدود ۴۵۵ میلیون دلار توسط گروه بدنام لازاروس، یک گروه هکری تحت حمایت دولت کره شمالی، کنترل می شد. علاوه بر این، تورنادو کش همچنین برای پولشویی بیش از ۹۶ میلیون دلار پول غیرقانونی ناشی از هک پل هارمونی در ژوئن و ۷.۸ میلیون دلار از سرقت Nomad در این ماه استفاده شد.

با این حال، قبل از ادامه، بهتر است بدانید که میکسر ارزهای دیجیتال دقیقاً چیست. این کار افراد را مبهم می‌کند تا به پاک کردن ردپای مرتبط با دارایی‌ها کمک کند، و این امر باعث می‌شود کسی نتواند یک توکن را به منبع اصلی آن ردیابی کند.

دستگیری خالق منجر به اعتراض عمومی می شود

در ۱۲ آگوست، آلکسی پرتسف، خالق تورنادو کش توسط مقامات هلندی دستگیر شد. بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده توسط اداره جرایم مالی هلند، سازمان اطلاعات مالی و تحقیقات، مزرعه برنج، این دستگیری به دلیل دست داشتن پرتسف در “پوشش جریان های مالی مجرمانه و تسهیل پولشویی” بود.

Tornado Cash به طور بالقوه می تواند توسط بازیگران بد برای مخفی کردن درآمدهای مجرمانه استفاده شود، اما همچنین می تواند برای تسهیل انواع فعالیت های مشروع استفاده شود. پلیس هلند هنوز آشکار نکرده است که پرتسف کدام قانون را زیر پا گذاشته است، اما رسانه های مختلف گمانه زنی می کنند و توضیحات متفاوتی در مورد دلیل دستگیری او ارائه می دهند. خالق تورنادو هنوز به اتهام تخلف متهم نشده است.

پس از بازداشت پرتسف، تعداد زیادی از معترضان در ۲۰ اوت در میدان دام آمستردام تجمع کردند تا نارضایتی خود را از رسیدگی به این موضوع ابراز کنند. نه تنها این، بلکه ما همچنین معتقدیم که می تواند تأثیر منفی بر اکوسیستم بلاک چین موجود در هلند داشته باشد.

مارک اسمارگون، مدیر عامل فیوز، یک شبکه پرداخت غیرمتمرکز، به کوین تلگراف گفت که از دستگیری یک توسعه دهنده به دلیل نوشتن کد ساده “بسیار ناامید” است، اما امیدوار است در آینده شاهد چنین سناریویی باشد. برای جلوگیری از این امر، موسسات مالی ارزهای دیجیتال به ویژه آنهایی که آنها را جریان اصلی می دانند، در آستانه تصویب هستند – مقرراتی برای کاهش نگرانی های امنیتی موجود و در عین حال تضمین حق مردم برای حفظ حریم خصوصی شخصی.

اما آبراهام پیها، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران شرکت تومی متمرکز بر وب ۳، به کوین تلگراف گفت که تحریم‌های دولتی مانند این زمانی ترسناک هستند که شما شروع به نگاه عینی به آنها کنید.

تورنادو به این دلیل وجود داشت که بیشتر بلاک چین ها به اندازه کافی خصوصی نبودند. اگر اتریوم و بیت کوین به روز رسانی های مستمر شامل ادغام پروتکل هایی مانند MimbleWimble می شد، گام بعدی ساخت آنها نیز بود. مسدود کردن؟ این اقدام دلیل دیگری برای تبلیغ Web3 است، یک وب رایگان که توسط کنترل می شود. کاربران و نه دولت برادر بزرگتر.»

سخنگوی Coin Center، یک اندیشکده سیاست ارزهای دیجیتال، گفت که این غیرانتفاعی در حال بررسی این موضوع است که به دادگاه رسیدگی کند.

آیا تعطیلی اجباری تورنادو خلاف قانون اساسی بود؟

در مصاحبه اخیر با بلومبرگ، جسی پاول، مدیرعامل صرافی دارایی دیجیتال کراکن، استدلال کرد که اقدام وزارت خزانه داری برای تعطیل کردن تورنادو کش می تواند “غیرقانونی” باشد، او گفت که جالب است زیرا مردم حق حفظ حریم خصوصی دارند. ما خواهیم دید که آیا ادعاهای تنظیم کننده می تواند هر دلیلی در دادگاه داشته باشد. او همچنین گفت که حذف بعدی مخزن کد بومی Tornado یک “گام کاملا غیر ضروری” بود.

اخیرا: ادغام اتریوم ماینرها و استخرهای ماینینگ را مجبور به انتخاب می کند

پس از تحریم ها، دایره صادر کننده استیبل کوین USD Coin (USDC) تصمیم گرفته است تا تمام آدرس های تورنادو کش را مسدود کند. پاول به این موضوع پاسخ داد:

کنی لی، یکی از بنیان‌گذاران و توسعه‌دهنده اصلی شبکه Manta (یک پروتکل حفاظت از حریم خصوصی)، به کوین تلگراف گفت که تصمیم وزارت خزانه‌داری برای تحریم تورنادو کش قبلاً آدرس‌های کیف پول ارزهای دیجیتال خاص را هدف قرار داده بود. مفرط. همان درمان اما به گفته او در بیشتر مواقع موارد آشکاری از کلاهبرداری، هک یا طرح‌های پونزی وجود داشت.

“در این مورد، آدرس قرارداد هوشمند در لیست سیاه قرار می گیرد. قراردادهای هوشمند افراد نیستند. نه تنها این، مردم فراموش می کنند که Tornado Cash یک پروتکل است، نه یک فرد یا نهاد. زمان آن رسیده است که متوجه شویم ناشناس بودن یکسان نیست و Web3 همه چیز مربوط به حریم خصوصی است.”

لی در مورد افرادی که USDC را به سایر استیبل کوین‌ها مهاجرت می‌کنند به دنبال تصمیم Circle برای مسدود کردن آدرس‌های کیف پول Tornado Cash، گفت که متأسفانه آدرس‌های کیف پولی که از طریق Tornado Cash نگهداری می‌شوند مسدود شده‌اند. ما اشاره کردیم که تعداد پلتفرم‌های موجود در لیست در حال افزایش است.

وی خاطرنشان کرد: این اقدام به دلیل جایگاه دایره به عنوان یک پلتفرم تنظیم‌شده است و بنابراین حلقه موظف به رعایت تحریم‌های صادره از سوی دستگاه‌های دولتی زیرمجموعه خود است.

در نهایت، ما معتقدیم که اقدام Circle برای جلوگیری از حرکت میلیون‌ها دلار USDC ممکن است نوآوری در این فضا را خفه کند. لی نتیجه گرفت:

“هیچکس نمی‌خواهد سرمایه‌هایش مسدود شود، به‌ویژه برای فعالیت‌هایی که در آن شرکت ندارند. با این حال، فردا مطمئن نیستیم که تتر آدرس‌هایی را که تورنادو کش را لمس کرده‌اند مسدود نکند. در نهایت، این حرکت از سوی وزارت خزانه‌داری احتمالا باعث ایجاد یک مشکل می‌شود. اثر دومینو، که بیشتر آن هنوز احساس نشده است.”

نقض فراگیر حقوق بشر؟

یکی از جنبه‌های بازداشت پرتسف که توجه عمومی را به خود جلب کرده است این است که بنا بر گزارش‌ها از ملاقات وی از هر نوع ملاقات، از جمله همسرش، Ksenia Malik، از زمان بازداشت خودداری شده است.

در تبادل اخیر با کوین تلگراف، مالیک گفت که علیرغم اینکه صرفاً «کد منبع باز» را می‌نوشت، «در زندان مانند یک جنایتکار خطرناک است».

مقامات هلندی به ممنوعیت هرگونه تماس با جهان خارج، حتی “یک تماس تلفنی کوتاه” ادامه می دهند، اگرچه برخی تجمعات در حمایت از او برگزار شده است.جمع کننده مالی غیرمتمرکز ۱ اینچ زمزمه کرد دستگیری‌ها سابقه خطرناکی را ایجاد می‌کند، اگر توسعه‌دهندگان همچنان در قبال هرگونه سوءاستفاده از نرم‌افزاری که ایجاد می‌کنند پاسخگو باشند، احتمالاً «کل بخش نرم‌افزار منبع باز را می‌کشد».

جمع کننده مالی غیرمتمرکز ۱ اینچ زمزمه کرد دستگیری‌ها سابقه خطرناکی را ایجاد می‌کند، اگر توسعه‌دهندگان همچنان در قبال هرگونه سوءاستفاده از نرم‌افزاری که ایجاد می‌کنند پاسخگو باشند، احتمالاً «کل بخش نرم‌افزار منبع باز را می‌کشد».

علیرغم احساسات صمیمانه جامعه توسعه منبع باز، حدود ۷۴ درصد از کل وجوه سرقت شده از شبکه اتریوم در سه ماهه اول و دوم سال جاری از گزارش اخیر پلتفرم امنیتی بلاک چین SlowMist حاصل شده است. محققان به Tornado Cash اشاره می کنند:

پلتفرم‌ها بیشترین بودجه اولیه این حوادث امنیتی را به خود اختصاص می‌دهند. برداشت‌هایی از صرافی‌ها، پلتفرم‌های معاملاتی و کیف پول‌های شخصی نیز برای تامین مالی این حوادث امنیتی گزارش شده‌اند.

در نهایت، لازم به ذکر است که علیرغم سرازیر شدن حمایت عمومی از پرتسف، دستگیری وی توسط اعضای جامعه مالی جهانی به طور کامل تکذیب نشد. به عنوان مثال، در مصاحبه اخیر، کوین اولری، سرمایه‌گذار خطرپذیر، گفت که پلتفرم‌هایی مانند Tornado Cash که به عنوان «ابزار حفظ حریم خصوصی» معرفی می‌شوند، فرهنگی را ایجاد کرده‌اند که در آن اشکالی ندارد که قوانین فدرال را به هم بزنیم.

اخیراً: اتریوم در استانداردهای حسابرسی امنیتی قراردادهای هوشمند پیشرفت کرده است

از نظر او، دستگیری پرتسف ضروری بود و “به هزینه او” خوب بود. به نظر او، این امر به ارائه درجه بالایی از ثبات به بازار در دراز مدت کمک می کند.

بنابراین جالب است که ببینیم در آینده چگونه مسائل حقوقی مانند اینها توسط نهادهای نظارتی در سراسر جهان رسیدگی می شود.نویسنده: Shiraz Jagati

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا