اخبار ارز دیجیتال

ممنوعیت نقدی تورنادو می تواند سایر پروتکل های حریم خصوصی را ویران کند – بنیانگذار Manta

ممنوعیت Tornado Cash در ایالات متحده می‌تواند پیامدهایی برای پروتکل‌های Web3، به‌ویژه پروتکل‌هایی که حریم خصوصی را در زنجیره‌های بلوکی فراهم می‌کنند، داشته باشد.

نگرانی‌ها در مورد اینکه تحریم‌های اخیر دولت ایالات متحده علیه تورنادو کش می‌تواند به یک “محیط لغزنده” برای حریم خصوصی Web3 تبدیل شود و در نهایت کل فضا را “بی معنی” کند، افزایش یافته است.

شمو چو، یکی از بنیانگذاران پروتکل های حریم خصوصی شبکه Manta، در صحبت با کوین تلگراف، گفت که تحریم های شدید علیه Tornado Cash می تواند تأثیرات موجی بر تمام پروتکل های Web3، از جمله پروتکل هایی که حفظ حریم خصوصی را ارائه می دهند، داشته باشد.

چو یکی از بنیانگذاران شبکه Manta مبتنی بر پولکادوت است، یک پروتکل حریم خصوصی لایه ۱ که تراکنش های خصوصی را در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) امکان پذیر می کند.

Tornado Cash (TORN) یک پروتکل حفظ حریم خصوصی اتریوم (ETH) است که تراکنش های سکه را ناشناس می کند. این پروتکل ها مشابه Monero (XMR) و Zcash (ZEC) هستند که داده های فرستنده و گیرنده تراکنش های رمزنگاری را پنهان می کنند.

در اوایل این ماه، وزارت خزانه داری ایالات متحده به طور موثر استفاده از این پروتکل را توسط ساکنان ایالات متحده ممنوع کرد و ۴۴ آدرس ETH و سکه USD (USDC) مرتبط با آن را در لیست اتباع ویژه تعیین شده در تاریخ ۵ اوت قرار داد.

چو ابراز نگرانی کرد که سایر پروتکل‌های حفظ حریم خصوصی مانند او ممکن است در تیررس قرار بگیرند. این امر سانسور را به این نقطه اضافه می کند که “کل فضای Web3 اساساً بی معنی است”.

چو گفت که ممنوعیت دولت ایالات متحده ظاهراً برای امنیت ملی انجام شده است، زیرا گروه هکر کره شمالی لازاروس شناخته شده است که از تورنادو برای شستشوی سرمایه های دزدیده شده استفاده می کند.

اما در ممنوعیت این پروتکل، چو درک رگولاتورها از نحوه استقرار و کارکرد سیستم های غیرمتمرکز مبتنی بر کد منبع باز را در هر مکانی زیر سوال برد.

این کاملاً ممکن است که تنظیم‌کننده‌ها فناوری غیرمتمرکز بلاک چین و نحوه وجود کد منبع باز در همه جا را درک نکنند. [They] در واقع، آنها ممکن است فکر کرده باشند که توسعه دهندگان تورنادو کش عمدا به هکرهای کره شمالی کمک کرده اند. ”

هفته گذشته، پلیس هلند یک توسعه دهنده تورنادو کش را دستگیر کرد که به نظر آنها در پولشویی دست دارد.

چو افزود که در گذشته مواردی وجود داشته است که توسعه دهندگان رمزنگاری مانند ویرجیل گریفیث توسعه دهنده اتریوم دستگیر شده اند، اما ممنوعیت این پروتکل یک “پارادایم جدید” است و دولت ها مایل به کدنویسی هستند و تلاش می کنند بر خود ریاضیات تسلط پیدا کنند.

“آنها پروتکل را از طرف برخی افراد ممنوع می کنند. اساساً این کد بلاک چین اتریوم است.”

اما چو معتقد است که در نهایت توسعه دهندگان پروتکل حریم خصوصی دست بالا را خواهند داشت. او گفت که توسعه دهندگان حریم خصوصی در بسیاری از حوزه های قضایی خارج از دسترس دولت ایالات متحده پراکنده هستند.

“اگر ایالات متحده سعی کند اقدامات سختی را علیه توسعه دهندگان حریم خصوصی انجام دهد، کار نخواهد کرد.”

چو، خالق پروتکل حریم خصوصی، به مجموعه ای از تئوری ها اشاره می کند که حریم خصوصی فقط برای افراد شرور است و ادعا می کند که “افراد عادی نیز از آن استفاده می کنند.”

مربوط: تورنادو Cash نشان می دهد که دیفای نمی تواند از مقررات فرار کند

وی افزود: همچنین فشارهایی برای ترویج موارد استفاده خوب وجود دارد، زیرا همانطور که وی گفت: “ماهیت سیستم غیر مجاز است، افرادی خواهند بود که از آن سوء استفاده کنند.”

دیدگاه او منعکس کننده نظر جسی پاول، مدیرعامل کراکن است که در ۱۶ اوت به تلویزیون بلومبرگ گفت که تحریم ها علیه تورنادو “غیرقانونی” است و “مردم حق دارند از حریم خصوصی مالی خود استفاده کنند.”

از نظر چو، موانع ورود به پروتکل‌های حریم خصوصی باید به اندازه‌ای کم باشد که مردم عادی بتوانند از آن‌ها به صورت روزانه استفاده کنند. اما آرمان های او می تواند با تحریم های بیشتر پروتکل های حریم خصوصی تهدید شود.

نویسنده: Brian Newar

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا