🚨 اخبار ارز دیجیتال

مهم‌ترین استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال

معامله ارزهای دیجیتال می‌تواند هم چالشی جذاب و هم شغلی سودآور باشد. بازار کریپتوکارنسی‌ها به نسبت سایر بازارهای مالی نوسانات بالاتری دارد و به همین دلیل به مهارت بیشتری برای معامله موفق در بازه‌های زمانی کوتاه نیازمند است.

در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا مهم‌ترین استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال را با شما به‌اشتراک بگذاریم تا اگر دوست داشتید وارد این بازار شوید، از آن‌ها آگاهی پیدا کنید. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

با بهترین استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال آشنا شوید

بازارهای معاملاتی ارز دیجیتال جایی برای خرید و فروش دارایی‌های رمزنگاری شده با قیمت مناسب است. این بازار تا حدود زیادی به بازارهای معاملاتی سنتی شباهت دارد اما نوسان فوق‌العاده نرخ ارزهای دیجیتال، مهم‌ترین نقطه تفاوت این دو بازار با یکدیگر است.

ورود به معاملات ارزهای دیجیتال می‌تواند به‌صورت بالقوه یکی از سودآورترین راه‌های فعالیت در این حوزه باشد. اما فراموش نکنید معاملات کریپتو می‌توانند بسیار ریسکی باشند و به همین دلیل تصور بر این است که ورود به بازارهای مالی ارز دیجیتال به مهارت بیشتری نسبت به بازارهای مالی دیگر نیاز دارد.

شما برای حرکت درست در مسیر کسب سود در بازارهای معاملاتی ارز دیجیتال به استراتژی معاملاتی درست نیاز دارید. بدیهی است که نمی‌توانید زمان معامله ارز دیجیتال به شانس تکیه داشته باشید.

شما برای کسب سود و موقعیت مناسب در این بازار، به استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال نیاز دارید. استراتژی معاملاتی به مجموعه‌ای از قوانین گفته می‌شود که می‌تواند عملکرد شما را در بازار تجاری توصیف کند. هر استراتژی معاملاتی شامل موارد زیر است:

  • قوانین انتخاب دارایی برای معامله
  • قوانین تجزیه و تحلیل بازار
  • قوانین باز و بسته کردن هر موقعیت
  • قوانین مدیریت ریسک

همچنین هر استراتژی معاملاتی اصولی، باید بتواند به ۴ سوال اساسی زیر جواب بدهد:

  • چه چیزی باعث باز شدن هر موقعیت می‌شود؟
  • چه چیزی باعث می‌شود که موقعیت بسته شود؟
  • استاپ لاس یا حد ضرر کجاست؟
  • معامله باید در چه اندازه‌ای انجام بگیرد؟

معامله‌گران باتجربه از یک استراتژی واحد برای معامله استفاده نمی‌کنند و بسته به موقعیت بازار، هر بار از استراتژی متفاوتی بهره می‌گیرند.

موارد زیر از محبوب‌ترین استراتژی‌های مورد استفاده معامله‌گران بازار ارز دیجیتال محسوب می‌شود:

۱.     رنج تریدینگ

همان طور که احتمالا می‌دانید، نوسانات نرخ ارزهای دیجیتال معمولا به سه شکل است؛ یا صعودی، یا نزولی و یا در یک محدوده مشخص بدون نوسان چندان زیادی حرکت می‌کند.

وقتی نرخ ارز دیجیتال نوسان چندانی ندارد، اصطلاحا در حالت رنج قرار می‌گیرد. در این حالت، معامله ریسک کمی دارد. رنج تریدنیگ مستلزم این است که به خوبی روند قیمت را رصد کنید و مطمئن شوید که نرخ ارز حداقل دو بار در یک محدوده باشد و نرخ کف و سقف را نشکسته باشد. اما باید چطور عمل کنید؟

کار بسیار ساده است. کافی است در محدوده کف قیمت، خرید را انجام دهید و هنگامی که نرخ به سقف رسید، آن را بفروشید. این استراتژی یکی از ساده‌ترین و بدون خطرترین استراتژی‌های معاملاتی در بازار ارز دیجیتال است و معامله‌گران باتجربه عموما پوزیشن‌های فروش را در محدوده سقف باز می‌کنند و در کف می‌بندند؛ به این‌ترتیب از هر دو جهت سود می‌کنند.

همچنین لازم است که در این استراتژی حتما نقطه استاپ لس را تعیین کنید و نشانه‌های افت بازار مانند افزایش حجم معادلات را رصد کنید تا درصورت لزوم، فروش را ببندید و از ضرر جلوگیری کنید.

۲.     برک اوت تریدینگ

شکست یا برک اوت یکی از اصطلاحات کلیدی در این استراتژی محسوب می‌شود که قبل از اتخاذ آن، باید به‌خوبی بشناسید. برک اوت اصطلاحا به وضعیتی گفته می‌شود که قیمت دارایی دیجیتال در نمودارها از سطح حمایت و مقاومت بگذرد و به زبان خودمانی، رکورد بزند.

در این وضعیت، درست مانند استراتژی قبلی، معاملات فروش در برک اوت صعودی (قله) انجام می‌شود و طبعا فروش هم در محدوده‌ای پایین‌تر از برک اوت نزولی (دره) انجام خواهد شد.

اجرای این استراتژی نسبت به رنج تریدینگ کمی سخت‌تر است و به دقت و تشخیص بهتری نیاز دارد. شما به‌عنوان تریدر باید توانایی تشخیص برک اوت واقعی از فیک را داشته باشید.

۳.     کراس مووینگ اوریج

قبل از این که سراغ توضیح برویم باید اضافه کنیم که هنوز معادل فارسی خوبی برای این استراتژی‌ها در صرافی‌های ارز دیجیتال ایران و سایر سایت‌های تخصصی داخلی، پیدا نشده است. به همین دلیل ما هم مجبوریم از لفظ انگلیسی آن که مرسوم و رایج است، کمک بگیریم.

کراس مووینگ اوریج یکی دیگر از مهم‌ترین استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال است که بیشتر از هر چیزی به مشاهده روند تغییرات قیمت در بازه زمانی کوتاه‌مدت و میان‌مدت بستگی دارد.

در واقع، میانگین متحرک یا همان مووینگ اوریج به سرعت تغییرات قیمت دارایی‌های دیجیتال گفته می‌شود. تریدرها این متغیر را در بازه‌های زمانی ۹-۲۰ و ۵۰ -۲۰۰ روزه می‌سنجند تا درک درستی از تغییرات قیمت داشته باشند. نسبت تغییرات کوتاه‌مدت به بلندمدت در این استراتژی اهمیت دارد.

این یعنی اگر کراس مووینگ یا همان میانگین متحرک کوتاه‌مدت روند صعودی‌تری نسبت به میانگین متحرک بلندمدت داشته باشد، به معنای سیگنال بازار برای باز کردن موقعیت معامله برای فروش است و برعکس، هر چقدر میانگین متحرک کوتاه‌مدت روند نزولی‌تری داشته باشد، باید موقعیت خرید باز کرد.

۴.     MACD

استراتژی مک دی یا میانگین متحرک همگرایی/واگرایی از دیگر استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال است که مانند مورد قبلی، به بررسی و رصد نرخ کریپتو در بازه‌های زمانی بلندمدت و کوتاه‌مدت نیاز دارد.

این استراتژی از اندیکاتور مهم مک دی کمک می‌گیرد و به همین دلیل به استراتژی مک دی معروف شده است. اندیکاتور مک دی در میانگین متحرک می‌تواند همگرایی و واگرایی را نشان دهد.

این اندیکاتور می‌تواند سیگنال‌هایی برای باز کردن موقعیت خرید یا فروش کریپتو را به تریدرها ارائه دهد. در واقع هر وقت خط مک‌دی و خط سیگنال یکدیگر را قطع کنند، موقعیت مبادله باز شده است. ایده کلی هم این است که هر وقت خط مک‌دی به سمت بالا خط سیگنال را قطع کرد، موقعیت خرید باز شده است و برعکس؛ هر وقت خط سیگنال به سمت پایین قطع شد، یعنی باید بفروشید.

۵.     استراتژی آربیتراژ

همه می‌دانیم که قیمت ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلف، متفاوت است. هر چند این تفاوت گاهی بسیار کم و ناچیز به‌نظر می‌رسد اما ممکن است در دوره‌های نوسان، اختلاف نرخ‌ها رشد کند و گاهی به چندین درصد برسد.

استراتژی آربیتراژ در واقع روشی برای مبادله ارز بین صرافی‌های ارز دیجیتال است. شما برای پیاده‌سازی این استراتژی باید همزمان در دو صرافی فعالیت داشته باشید.

روش کار بسیار ساده و دم‌دستی اما اثرگذار است. شما ارز دیجیتال را در آن صرافی که قیمت پایین‌تری دارد می‌خرید و آن را به صرافی دیگر که قیمت بالاتری دارد، منتقل می‌کنید. سپس در همان صرافی، ارز را می‌فروشید. به همین سادگی!

البته کار آنقدرها هم ساده نیست و می‌تواند استرس زیادی به تریدرها وارد کند. شما حین مبادله ارز بین صرافی‌ها باید به هزینه برداشت، معامله و کارمزد مبادله هم توجه داشته باشید و آن را در کارتان در نظر بگیرید. ضمن این که همیشه خطر تغییر آنی نرخ ارز دیجیتال در حالت نوسانات شدید هم وجود دارد که ممکن است سود و ضرر سنگینی را به شما وارد کند.

سرعت بالا در عملکرد و پردازش درست اطلاعات، دو ابزار مهمی است که برای اجرای صحیح این استراتژی نیاز خواهید داشت.

چطور استراتژی معاملاتی کریپتو را انتخاب کنیم؟

انتخاب استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال بیش از هر چیزی، تصمیمی فردی است و علاوه بر تمایل و تجربه شما، به پارامترهای زیادی بستگی دارد. شما باید قبل از اقدام به معامله، بازه زمانی که تمایل دارید مبادله داشته باشید را در نظر بگیرید. همچنین میزان تحمل استرس، نظم، توان کنترل خودتان، تمایل به یادگیری و البته اهداف، از مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که بر استراتژی انتخابی شما تاثیر خواهند گذاشت.

استراتژی معاملاتی کریپتو

مسئله مهم این است که اگر در ابتدای راه قرار دارید، باید بسیاری از استراتژی‌های معاملاتی را امتحان کنید تا بهترین استراتژی پیدا شود. به مرور و با کسب تجربه، می‌توانید استراتژی انتخابی‌تان را اصلاح کنید و آن را با ترجیحات خودتان تطبیق دهید تا حتی شخصی‌سازی شود.

سودآورترین استراتژی معاملاتی کریپتو چیست؟

طبیعی است که همه ما ابتدای کار دنبال سودآورترین و بهترین استراتژی معاملاتی بازار ارز دیجیتال باشیم. واقعیت این است که هیچ استراتژی معاملاتی واحدی وجود ندارد که بتواند لقب سودآورترین استراتژی را به خود اختصاص بدهد.

کافی ست کمی تجربه کسب کنید و با تریدرهای باتجربه تعامل داشته باشید تا ببینید که حتی یک استراتژی واحد که از طرف دو معامله‌گر اتخاذ می‌شود، می‌تواند نتایج متفاوتی را به‌همراه داشته باشد. به همین دلیل اصلا نمی‌توان نظر مطلقی داشت و یک استراتژی واحد را به‌عنوان بهترین مورد در نظر گرفت.

در نهایت همه چیز به تجربه، تخصص، قدرت ریسک و وضعیت بازار بستگی دارد. برای تصمیم‌گیری درباره بهترین استراتژی باید قیمت ارز دیجیتال را دائما چک کنید و تغییرات آن را دائما زیر نظر بگیرید. استفاده از نمودارهایی که صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی ارائه می‌دهند، می‌تواند به شما کمک کند.

ساده‌ترین استراتژی معاملاتی کریپتو چیست؟

استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال می‌تواند هر استراتژی معاملاتی را برایتان ساده کند. MACD، Stochastic، Bollinger Bands و سایر ابزارهایی که صرافی‌ها به صورت خدمات جانبی ارائه می‌دهند، هم به شما کمک می‌کند تا دید بهتری به بازار داشته باشد و هم این که میزان خطا را بسیار کاهش می‌دهند.

پلتفرم‌های تحلیل تکنیکال مانند Trading view حتی کار را برایتان راحت‌تر هم خواهد کرد. نکته مهم این که صرف استفاده از یک نشان‌گر خاص، می‌تواند ریسک کارتان را افزایش دهد و باعث افزایش درصد خطا شود. به همین دلیل حتما از چند متغیر و نشان‌گر به صورت همزمان استفاده کنید تا بتوانید موقعیت‌های واقعی را از موقعیت‌های کاذب تشخیص دهید و حتی استراتژی‌های پیچیده‌تری اتخاذ کنید.

ضمن این که تمام استراتژی‌هایی که ما در این مقاله با شما به اشتراک گذاشتیم، استراتژی‌های ساده و مناسب ابتدای ورود به بازار معاملاتی ارز دیجیتال محسوب می‌شود.

چطور از استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

قبل از اتخاذ هر استراتژی معاملاتی آن را به صورت کامل مطالعه کنید و مطمئن شوید که نحوه کارکرد آن را به درستی درک کرده‌اید. لازم است که قبل از استفاده از هر استراتژی، به خوبی درک کنید که آیا این استراتژی مناسب شما و سبک معاملاتی‌تان هست یا نه.

در مرحله بعد، این استراتژی را روی دارایی‌ها و بازه‌های زمانی مورد نظرتان اعمال کنید. در نظر گرفتن روندهای بازار و تست هر استراتژی می‌تواند روش مطمئن دیگری برای اتخاذ هر استراتژی معاملاتی باشد.

و در پایان

در این مقاله تلاش کردیم تا بخشی از ساده‌ترین و در عین حال کاربردترین استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال را با شما به‌اشتراک بگذاریم. قطعا این استراتژی‌ها همه آنچه به‌کار گرفته می‌شود، نیست.

امروزه استراتژی‌های پیچیده و ساده زیادی وجود دارد که به صورت گسترده توسط تریدرها به‌کار گرفته می‌شوند و اتخاذ آن‌ها به درک عمیق بازار ارز دیجیتال نیازمند است. مطالعه روندها و استفاده از تجربه کاربران دیگر می‌تواند به شما کمک کند که تصمیم بهتر و صحیح‌تری بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا