اخبار ارز دیجیتال

نظریه بازی بیت کوین و ارزهای دیجیتال


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

تئوری بازی بیت کوین و ارز دیجیتال از مفاهیمی مانند معضل زندانی برای تحلیل رفتار و استراتژی های فعالان بازار استفاده می کند.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد ارزهای دیجیتال، آنها را به موضوعی جالب برای تحلیل نظریه بازی تبدیل می‌کند، زیرا به توضیح انگیزه‌ها و رفتارهای مرتبط با تجارت و سرمایه‌گذاری کمک می‌کند. این مقاله مفاهیم معمای زندانی، استخراج ارز دیجیتال، و فورک زنجیره بلوکی را در رابطه با بیت کوین و نظریه بازی های ارز دیجیتال مورد بحث قرار می دهد.

مقدمه ای بر تئوری بازی ها و ارزهای دیجیتال

نظریه بازی یک چارچوب ریاضی است که به توضیح تصمیم گیری در موقعیت های استراتژیک کمک می کند. ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (BTC) به دلیل ماهیت غیرمتمرکز و پتانسیل ایجاد اختلال در سیستم های مالی سنتی، به موضوعی محبوب در میان نظریه پردازان بازی تبدیل شده اند.

معضل زندانی و استخراج ارز دیجیتال

در یک سناریوی کلاسیک تئوری بازی که به معمای زندانی معروف است، دو طرف باید بدون اینکه بدانند طرف مقابل چه خواهد کرد، انتخاب کنند. در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال، معضل زندانی به توضیح اینکه چرا ماینرها به نفع خود عمل می کنند، کمک می کند، حتی اگر این به نفع کل شبکه نباشد.

اولین ماینری که فرمول دشوار را با موفقیت حل کند واحدهای بیت کوین جدید دریافت خواهد کرد. توان کامپیوتر و مصرف انرژی از الزامات ضروری برای عملیات معدن است. تراژدی عوام، زمانی که افراد منافع خود را بر نیازهای کل ترجیح می دهند، یکی از بزرگترین موانع در استخراج ارزهای دیجیتال است. با استخراج ارزهای دیجیتال، ماینرها ممکن است منافع مالی فردی خود را بر امنیت و ثبات شبکه به عنوان یک کل اولویت دهند.

یک مبنای مفید برای درک این رفتار توسط دوراهی زندانی فراهم شده است. در این سناریو، دو نفر به دلیل یک جنایت دستگیر می‌شوند و انتخاب می‌کنند که با هم کار کنند یا به مصاف یکدیگر بروند. در صورت همکاری هر دو مجازات کاهش می یابد. اگر یکی به دیگری خیانت کند، خائن به مجازات خفیف و دیگری مجازات طولانی محکوم می شود. خیانت به یکدیگر باعث می شود هر دو بازیکن جریمه متوسطی دریافت کنند.

مطالب مرتبط: بلاک چین چگونه مشکل ژنرال های بیزانسی را حل می کند؟

ماینرها در حین استخراج ارزهای دیجیتال با فرآیند تصمیم گیری مشابهی روبرو هستند. اگر همه ماینرها با هم کار کنند، صادقانه استخراج کنند و مشارکت کنند، شبکه امن و مطمئن است. با این حال، اگر تصمیم بگیرید به نفع خود عمل کنید، ممکن است با استخراج مخرب یا عدم مشارکت در شبکه، سود بیشتری کسب کنید.

برای درک اینکه چگونه معضل زندانی را می توان در زمینه استخراج ارز دیجیتال اعمال کرد، بیایید به نمودار زیر نگاهی بیندازیم که نمونه ای از دو ماینر را در یک استخر ارز دیجیتال نشان می دهد.

در نمودار بالا، ماینر A و ماینر B دو ماینر در استخر استخراج ارزهای دیجیتال هستند. آنها می توانند همکاری کنند (با هم به استخراج ادامه دهند) یا خیانت کنند (استخر و معدن را به طور مستقل ترک کنند). جوایز و جوایز بر اساس سناریوی کلاسیک Prisoner’s Dilemma هستند.

  • اگر هر دو ماینر همکاری کنند، هر دو پاداش دریافت می کنند (به عنوان مثال سهمی از سود استخراج).
  • اگر ماینر A تقلب کند در حالی که ماینر B همکاری می کند، ماینر A یک بازده وسوسه دریافت می کند (به عنوان مثال سهم بیشتری از سود استخراج) و ماینر B یک بازپرداخت مکنده (مثلاً سهم بیشتری از سود استخراج) دریافت می کند. سهم کوچکی دریافت می کند.
  • اگر A جزئی همکاری کند و B جزئی خیانت کند، A جزئی پاداش مکنده را دریافت می کند و جزئی B پاداش اغواگری را دریافت می کند.
  • اگر هر دو ماینر فرار کنند، هر دو جریمه خواهند شد (به عنوان مثال کاهش سود کلی استخراج).

این نمودار نشان می دهد که چگونه می توان معضل زندانی را در زمینه استخراج ارز دیجیتال اعمال کرد. این نشان می دهد که پاداش ها و پاداش های بالقوه برای هر ترکیبی از همکاری و خروج، به ماینرها کمک می کند تا تصمیم بگیرند که آیا به طور مستقل در استخر بمانند یا معدن.

برای رویارویی با این چالش، شبکه‌های ارزهای دیجیتال می‌توانند انگیزه‌ها و مکانیسم‌های مختلفی را برای تشویق استخراج‌کنندگان به عمل در راستای منافع شبکه به‌عنوان یک کل اجرا کنند. به عنوان مثال، شبکه می‌تواند به استخراج‌کنندگانی که به شبکه کمک می‌کنند با کارمزد کمتر یا افزایش پاداش استخراج پاداش دهد. علاوه بر این، شبکه‌ها می‌توانند مجازات‌ها یا مکانیسم‌های دفاعی را برای جلوگیری از رفتارهای مخرب اجرا کنند.

تئوری بازی فورک های بلاک چین

فورک های بلاک چین سناریوی دیگری است که در آن نظریه بازی می تواند به توضیح فرآیند تصمیم گیری شرکت کنندگان کمک کند. فورک زمانی اتفاق می افتد که یک شبکه بلاک چین به دو مسیر مجزا تقسیم شود. این اغلب به دلیل اختلاف نظر بین شرکت کنندگان در مورد جهت شبکه است.

از نظر تئوری بازی، فورک را می توان به عنوان یک بازی هماهنگ کننده در نظر گرفت. بازی های مشارکتی به دو یا چند بازیکن نیاز دارند که با هم کار کنند تا به یک هدف مشترک دست یابند. شرکت کنندگان در فورک بلاک چین باید با هم کار کنند تا تصمیم بگیرند کدام فورک را تبلیغ کنند و کدام را رد کنند.

شبکه بیت کوین در سال ۲۰۱۷ به دو فورک تقسیم شد: بیت کوین و بیت کوین کش. این یکی از معروف ترین نمونه های فورکینگ بلاک چین است. اختلاف نظر در جامعه بیت کوین در مورد چگونگی مقیاس کردن شبکه برای مدیریت افزایش حجم تراکنش ها منجر به ایجاد این فورک شد.

در این مورد، اعضای جامعه بیت کوین مجبور شدند بین ماندن در شبکه قدیمی بیت کوین یا تغییر به شبکه جدید بیت کوین کش یکی را انتخاب کنند. انتخاب آسان نبود، زیرا هر چنگال نقاط قوت و ضعف خود را دارد. برای مثال، بیت‌کوین کش زمان‌های تراکنش سریع‌تر و کارمزد کمتری را ارائه می‌کرد، در حالی که بیت‌کوین شبکه بزرگ‌تری داشت و مقبولیت بیشتری داشت.

شرکت کنندگان در این سناریو باید ترجیحات و نظرات شخصی خود را در مورد ارزش بالقوه آینده هر شبکه در زمینه تئوری بازی ها در نظر می گرفتند. شرکت‌کنندگان با توجه به پتانسیل رشد طولانی‌مدت بیشتر بیت‌کوین کش انگیزه خواهند داشت، حتی اگر به معنای ترک شبکه اصلی بیت‌کوین باشد.

مطالب مرتبط: نحوه خرید بیت کوین کش: راهنمای مبتدیان برای خرید BCH

به نمودار زیر نگاهی بیندازید. این تلاشی است برای درک اینکه چگونه تئوری بازی را می‌توان در زمینه فورک‌های بلاک چین توسط دو نفر که با انتخاب یک فورک جدید یا ادامه فورک قدیمی در بلاک چین روبرو هستند، به کار برد.

نمودار بالا تصمیمات استراتژیک را نشان می دهد که توسط دو ماینر، ماینر A و ماینر B، در هنگام مواجهه با انتخاب یک فورک جدید یا ادامه فورک قدیمی در بلاک چین اتخاذ می شود. جوایز و مجازات ها بر اساس مفروضات زیر است:

  • اگر هر دو ماینر فورک جدید را بپذیرند، هر دو پاداش دریافت می کنند (مانند افزایش راندمان استخراج).
  • اگر ماینر A فورک جدید را بپذیرد و ماینر B چنگال قدیمی را ادامه دهد، ماینر A جریمه ای (مانند راندمان استخراج کمتر) و ماینر B پاداش دریافت می کند.
  • اگر مینور الف چنگال قدیمی را ادامه دهد و ب مینور چنگال جدید را بپذیرد، مینور الف پاداش و ب کوچک جریمه دریافت می کند.
  • اگر هر دو ماینر به فورک قدیمی ادامه دهند، هر دو پاداش وسوسه انگیزی دریافت می کنند (مثلاً حفظ کنترل بلاک چین).

این نمودار نشان می دهد که چگونه می توان تئوری بازی را در زمینه فورک های بلاک چین اعمال کرد. جوایز و جریمه‌های بالقوه را برای هر ترکیبی از پذیرش یا عدم پذیرش فورک جدید نشان می‌دهد، و به استخراج‌کنندگان کمک می‌کند تصمیم بگیرند که آیا به فورک جدید تغییر کنند یا با فورک فعلی بمانند.

برای رویارویی با این چالش، شبکه‌های ارزهای دیجیتال می‌توانند مکانیسم‌های مختلفی را پیاده‌سازی کنند تا اطمینان حاصل شود که فورک‌ها تا حد امکان روان انجام می‌شوند. به عنوان مثال، یک شبکه می تواند حفاظت از پخش مجدد را اجرا کند. این امر از پخش مجدد تراکنش های یک شبکه در شبکه دیگر جلوگیری می کند.

نویسنده: Guneet Kaur

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا