اخبار ارز دیجیتال

از Axie Infinity تا Bored Apes، دولت فدرال در حال آمدن به Metaverse است

متاورس NFT ها را عموما باید اوراق بهادار در نظر گرفت، اما توسعه دهندگان در تشخیص این واقعیت کند بوده اند. انتظار داشته باشید که ریاضیات نظارتی برای Axie Infinity، Bored Apes و دیگر پروژه‌هایی که احتیاط را به باد می‌دهند، به سرعت بیاید.

Metaverse یک تکرار آینده‌نگر از اینترنت است که دارای اقتصاد دیجیتال و محیط‌های مجازی فراگیر و همچنین سایر ویژگی‌های تعاملی است. این فضای نسبتاً اولیه در سال‌های اخیر آنقدر مورد توجه قرار گرفته است که برآوردهای محافظه‌کارانه نشان می‌دهد ارزش کل آن تا سال 2024 می‌تواند از 800 میلیارد دلار فراتر رود. متا (شرکت مادر فیس‌بوک و اینستاگرام)، گوگل، مایکروسافت، انویدیا، نایک، و دیگران در مقیاس ۱۰۰ Fortune Metaverse splash ایجاد کرده‌اند.

اما ارزش‌گذاری‌های بالا همراه با بررسی دقیق از سوی تنظیم‌کننده‌های مالی که به‌طور فزاینده‌ای از فناوری آگاه هستند، می‌آیند. برخلاف محصولات فناوری سنتی، که اغلب بر رشد بیش از درآمد تمرکز می‌کنند، برخی از پروژه‌های متاورس، طرح‌های کسب درآمد مشکوک را قبل از راه‌اندازی یک تجربه زنده به کاربران تحمیل می‌کنند. املاک Metaverse یک نمونه کلاسیک از این روش است، با پلتفرم هایی مانند Big Time Games که قبل از دسترسی به بازی ها، زمین را در Metaverse می فروشند.

به طور معمول، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده مداخله نمی کند، مگر اینکه سرمایه گذاران خرده فروشی بدون افشای کامل آنچه در آن سرمایه گذاری می کنند، با غارتگرانه مواجه شوند. خطوط آنچه به عنوان اوراق بهادار طبقه بندی می شود اغلب مبهم است، اما در Metaverse، شیوه های فروش زمین به طور کلی باید تحت قوانین ایالات متحده وثیقه در نظر گرفته شود.

پلتفرم های GameFi مانند Axie Infinity سرعت پروژه Metaverse را نشان می دهند که می تواند اقتصادهای میلیارد دلاری ایجاد کند. اندازه عظیم آن نیازمند کنترل های داخلی و سیاست های پولی مشابه در بانک های چند ملیتی و حتی کشورهای کوچک است. آنها باید افسران انطباق داشته باشند که با رگولاتورهای دولتی هماهنگ باشند و حتی مشتریان خود را برای معاملات بزرگ بشناسند.

تعداد کاربران فعال Axie Infinity، ژانویه تا سپتامبر 2021. 2022. منبع: DappRadar

متاورز ذاتاً با مالی شدن مرتبط است. شما نمی توانید در متاورس (هنوز) آسیب فیزیکی وارد کنید، اما خسارت مالی زیادی قبلاً وارد شده است. شرکت پشتیبان Bored Apes Yacht Club Non-Fungible Token (NFT) امسال پس از به خطر افتادن مدیر انجمن آن Discord هک شد. هکرها 200 اتر (ETH) NFT را دزدیده اند.

تعدادی از بانک های وال استریت اخیراً به دلیل استفاده از برنامه های پیام رسان «ممنوع» 1.8 میلیارد دلار جریمه شدند. پروژه‌های متاورس مانند آزمایشگاه‌های یوگا به دلیل عدم اجرای کنترل‌های مالی و فنی مطمئن باید با جریمه‌های تهاجمی مشابهی روبرو شوند.

مربوط: میمون های خسته را به سطل زباله بیندازید

اولین قدم مهم در پروژه متاورس، طبقه بندی انواع دارایی هایی است که باید منتشر شوند. مثلا امنیت هست؟ توکن ابزاری؟ یا چیز دیگری؟ ممکن است این کار سختی به نظر برسد، اما در زمان عرضه اولین سکه در سال 2017، زمینه از قبل فراهم شده است. تنظیم‌کننده‌ها و پروتکل‌ها باید برای شفاف‌سازی و محافظت از مصرف‌کنندگان بیشتر تلاش کنند.

هنگامی که فرآیند طبقه بندی کامل شد، گام بعدی توسعه یک چارچوب نظارتی است که می تواند برای متاورس اعمال شود. این ممکن است شامل قوانین و مقررات مربوط به عرضه اوراق بهادار، مبارزه با پولشویی، حمایت از مصرف کننده و غیره باشد.

به دست آوردن تعادل مناسب مهم است. مقررات بیش از حد می تواند نوآوری و پذیرش را خفه کند، در حالی که مقررات بسیار کم می تواند سوء استفاده را گسترش دهد. این به سیاستگذاران بستگی دارد که با بنیانگذاران برای یافتن آن نقطه شیرین کار کنند.

با وجود نگرانی‌ها، Metaverse مجموعه‌ای از فناوری‌های جدید مانند واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR) و NFT را ادغام خواهد کرد. همه آنها با هم در کوتاه مدت و میان مدت فضا را با شتاب به جلو می راند.

خطرات مرتبط با عملیات در متاورس

مجرمان سایبری به طور مداوم در حال کشف تاکتیک های جدید برای سوء استفاده از کاربران متاورس هستند. این به معنای چیزهایی مانند طرح های هک و سرقت هویت است. پوشیدنی‌های AR و VR مرتبط با این اکوسیستم‌ها، مقادیر زیادی داده‌های شخصی (از جمله اطلاعات بیومتریک از فناوری‌های ردیابی چشم و ردیابی بدن) تولید می‌کنند و متاورس را به یک زمین بازی جذاب برای افراد بد تبدیل می‌کند.

علاوه بر سرقت مالی، نگرانی‌های زیادی در مورد حفظ حریم خصوصی وجود دارد زیرا مجموعه داده‌های سه بعدی اطلاعات شخصی حساس‌تر را نشان می‌دهد. مقررات حفاظت از داده های عمومی اروپا و قانون حمایت از مصرف کننده کالیفرنیا قوانین کلی حریم خصوصی هستند که پلتفرم های فناوری را ملزم به استخدام افسران حفاظت از داده ها و افسران رعایت حریم خصوصی داده ها می کنند. پلتفرم‌های متاورس باید نقشی مشابه ایفا کنند و با توجه به حساسیت داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کنند، ممکن است با نظارت نظارتی بیشتری مواجه شوند.

مربوط: چارچوب ضعیف رمزارز بایدن هیچ چیز جدیدی ارائه نکرد

همانطور که تقاضا برای متاورس همچنان در حال افزایش است، نیاز به خدمات اینترنتی بهتر نیز افزایش می یابد، زیرا اولی به پهنای باند بیشتری نیاز دارد (با توجه به سطوح ترافیک فعلی اینترنت در چندین مرتبه بزرگ تخمین زده می شود). در نتیجه، بسیاری از شبکه‌های ارتباطی و زیرساخت‌های توزیع داده موجود آنها می‌توانند به خوبی بارگذاری شوند.

یکی از راه های حل این مشکل سرمایه گذاری در فناوری 5G و ایجاد زیرساخت قوی تر است. اما این نیاز به زمان، پول و منابع دارد. راه حل دیگر توسعه الگوریتم‌های فشرده‌سازی داده‌های کارآمدتر است که به کاهش پهنای باند مورد نیاز برای انتقال داده‌ها در metaverse کمک می‌کند.

در نهایت، جدا از همه خطرات فنی، جنبه ای از متاورس که باید در نظر گرفته شود، تأثیر منفی بالقوه ای است که متاورس می تواند بر سلامت روان فرد داشته باشد. اکوسیستم توسط قوانین کیفری بدون محدودیت است، بنابراین کاربران در صورت مواجهه با سوء استفاده آنلاین (مانند نژادپرستی) هیچ راه حلی ندارند.

چالش نظارتی

یک اپراتور شبکه، شرکت یا کسب و کار ممکن است بر روی کاغذ، خارج از چارچوب قانونی پیشنهادی در صورت تمایل به این کار وجود داشته باشد و تعهد خود را به مقررات در یک کشور خاص محدود کند.

این به این دلیل است که بسیاری از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی که امروزه از آنها استفاده می‌کنیم، مانند توییتر و فیس‌بوک، در ایالات متحده مستقر نیستند، اما در کشورهایی مانند ایرلند و سنگاپور فعالیت می‌کنند، جایی که قوانین حفاظت از داده‌ها بسیار راحت‌تر است. این کاملاً نشان داده شده است. با این واقعیت که

مربوط: بازی‌های رمزنگاری بد هستند – اما توسعه‌دهندگان می‌توانند آن را برطرف کنند

همین منطق در مورد متاورژن نیز صدق می کند. حتی اگر کشوری قانونی را تصویب کند که به دنبال تنظیم این فضا باشد، تردید وجود دارد که همه مشاغل با آن موافقت کنند.

بنابراین، تا زمانی که همه شرکت‌کنندگان در Metaverse با چشم‌انداز تنظیم یک کد حاکمیتی یکپارچه موافق نباشند، نهادهای شخص ثالث (مانند شرکت‌های سرمایه‌گذاری فراساحل) جیب‌های غیرقانونی خود را در Metaverse ایجاد می‌کنند. هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. فراجهانی که کاربران سایر اکوسیستم‌های دیجیتال می‌توانند بدون محدودیت صریح به آن دسترسی داشته باشند.

به سوی آینده ای غیر متمرکز

متاورس آماده است تا زندگی ما را تغییر دهد، چه بخواهیم چه نخواهیم. در نهایت، اخلاق توسعه فناوری «سریع حرکت کنید و چیزها را بشکنید» هنوز زنده و زنده است و تاریخ نشان می‌دهد که بنیان‌گذاران بسیار سریع‌تر از رگولاتورها حرکت می‌کنند. با این حال، بسیار مهم است که تنظیم‌کننده‌ها فعالانه عمل کنند تا اجازه دهند نوآوری بدون ایجاد آسیب اقتصادی فاجعه‌بار برای سرمایه‌گذاران خرد رشد کند. به هر حال، انتخاب‌هایی که امروز انجام می‌دهیم، تعیین می‌کنند که این فناوری چگونه فردای ما را شکل خواهد داد.

هوی نگوین یکی از بنیانگذاران KardiaChain، اولین زیرساخت بلاک چین قابل همکاری جنوب شرقی آسیا است. از ماه مه 2022، او نایب رئیس انجمن بلاک چین ویتنام، یک آژانس رسمی دولتی است که پذیرش گسترده در ویتنام را ترویج می کند. او پیش از این مدیر فنی ارشد گوگل بود و بیش از 10 سال تجربه ساخت زیرساخت های توزیع شده در مقیاس بزرگ مانند پلتفرم بی سیم دسترسی گوگل و زیرساخت شبکه فیبر گوگل را دارد.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Huy Nguyen

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا