اخبار ارز دیجیتال

کارائیب پیشگام CBDC با نتایج متفاوت در میان چالش های بانکی است

کادت Emtech در مورد CBDCها در بازارهای نوظهور صحبت می کند، زیرا کنگره ایالات متحده و سازمان ملل در مورد بحران های بانکداری سنتی می شنوند.

منطقه کارائیب برای بانک ها در موقعیت سختی قرار دارد. ۳۵ کشوری که منطقه را تشکیل می‌دهند با چالش‌های مشترک بسیاری از اقتصادهای کوچک مانند دلاری‌سازی و اتکا به تجارت خارجی و حواله‌ها مواجه هستند. علاوه بر این، یک روش بانکی به نام ریسک گریزی به طور فزاینده ای محبوب می شود، اما قیمت بالایی دارد. بنابراین احتمالاً تصادفی نیست که این منطقه در خط مقدم پذیرش ارز دیجیتال قرار دارد.

بنیانگذار و مدیر عامل Emtech، یک شرکت راه حل های بانکی، Carmelle Cadet یک اهل هائیتی است که در بانک های مرکزی هائیتی و غنا کار کرده است. شرکت او همچنین عضو برنامه جدید جعبه سندروم فنی پروژه دلار دیجیتال است که در حال بررسی جنبه های ارز دیجیتال بانک مرکزی ایالات متحده (CBDC) است. کادت در مورد تجربیات خود در دریای کارائیب و ایالات متحده به Cointelegraph گفت. او گفت که استقرار یک CBDC کارآمد در منطقه یک “بازی طولانی” است. فهمیدن دلیل آن آسان است.

خطرات بانکی در کارائیب

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) کشورهای تحت نظارت ویژه را برای پولشویی و سایر فعالیت های غیرقانونی فهرست می کند. تا ژوئن، تنها چهار کشور در منطقه در فهرست به اصطلاح خاکستری قرار داشتند، اما به نظر می رسد این فهرست بر کل منطقه سایه افکنده است. به این ترتیب، زمانی که بانک‌های بین‌المللی بزرگ خدماتی مانند پرداخت‌ها به بانک‌های منطقه‌ای کوچک‌تر در این کشورها را در فرآیندی به نام روابط خبرنگاری ارائه می‌دهند، به تلاش‌های ویژه‌ای نیاز است.

بررسی دقیق بیشتر هزینه انجام تجارت را برای بانک های بین المللی افزایش می دهد. بانک ها اغلب ترجیح می دهند به جای پرداخت هزینه های افزایش یافته، روابط خود را با بانک های کشورهای فهرست خاکستری قطع کنند. این تصمیم ریسک گریزی نامیده می شود. برخی از کشورهای حوزه کارائیب ۵۰ درصد از روابط خبرنگاری خود را از دست داده اند که پیامدهای اقتصادی و اجتماعی شدیدی به همراه داشته است.

کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان ایالات متحده در ۱۴ سپتامبر جلسه ای را با عنوان “وقتی بانک ها ترک می کنند: تاثیر ریسک گریزی بر دریای کارائیب و استراتژی هایی برای تضمین دسترسی مالی” برگزار کرد. میا آمور موتلی، نخست وزیر باربادوس، نخست وزیر ترینیداد و کیت لوری از توباگو در این جلسه حضور داشتند.

موتلی توضیح می دهد که خدمات بانکی در منطقه چگونه است:

“وقتی بچه بودیم، افتتاح حساب بانکی بخشی از مراسم ورود به بزرگسالی بود. امروز. […] ما هفته ها وقت می گذاریم و کسب و کارهایی که وارد منطقه ما می شوند هفته ها یا ماه ها را صرف افتتاح حساب بانکی می کنند. “

در ۲۴ سپتامبر، ۱۰ روز پس از جلسات استماع پارلمان، فیلیپ دیویس، نخست وزیر باهاما، موضوع ریسک گریزی را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کرد. او پرسید: «چرا همه کشورها مستعمرات کوچک و آسیب پذیر سابق در کشورهای اروپایی را هدف قرار می دهند؟ باهاما در حال حاضر در لیست خاکستری نیست.

CBDC برای نجات؟

بر اساس ردیاب CBDC شورای آتلانتیک، سه CBDC در کارائیب راه اندازی شده است. Sand Dollar باهاما، Jamdex جامائیکا و DCash بانک مرکزی شرق کارائیب در هفت کشور از هشت کشور عضو حضور دارند.

شورا گورد دیجیتال هائیتی را به عنوان در دست توسعه فهرست کرده است. کادت گفت که Emtech و شریک هائیتی آن HaitiPay در ۵ می در سفارت هائیتی در واشنگتن از یک CBDC اثبات مفهومی رونمایی کردند.

کادت که در سنین جوانی به ایالات متحده مهاجرت کرد، زمانی که باهاما خواستار پیشنهاد سند دلار شد، یکی از مدیران بخش بلاک چین IBM بود. او “به اندازه کافی خوش شانس بود که کمی روی صندلی جلو بنشیند.” در سال ۲۰۱۹، زمانی که هائیتی برای توسعه یک CBDC «در نمایشگاه جاده‌ای گردش می‌کرد»، کادت گفت: «به این فکر کردم که اگر باهاما می‌تواند این کار را انجام دهد، چرا هائیتی نه؟» وی افزود: تشکر از رئیس بانک مرکزی که احتمالات را دید. او IBM را ترک کرد و Emtech را تأسیس کرد.

رئیس بانک مرکزی هائیتی، ژان بادن دوبوآ، گفت که در سال ۲۰۲۱ اولین شرکت فناوری مالی هائیتی پس از زلزله ای که در سال ۲۰۱۰ کشور را لرزاند، ظهور خواهد کرد. ۲۰۰۸ و “احتمالاً در سال ۲۰۲۱ حتی بالاتر از این خواهد بود”.

طرح CBDC ارائه شده توسط Emtech از طریق داده های خدمات کمکی بدون ساختار آنلاین و موبایلی کار می کند. کادت گفت که راه اندازی CBDC هائیتی شامل توزیع دستگاه ها با مشارکت خیریه ها خواهد بود. وی افزود: استفاده از ارتباطات راه دور به جای شبکه های داده برای پشتیبانی از عملکرد CBDC از ویژگی های اقتصادهای نوظهور است.

دوبوا گفت که بانک مرکزی هائیتی CBDC را وسیله ای برای دستیابی به کارایی سیاست بیشتر و شفافیت بیشتر می داند و به کشورهای موجود در لیست خاکستری FATF کمک می کند تا استانداردهای ضد پولشویی/ تامین مالی تروریسم را رعایت کنند.

کادت گفت: «دلارسازی بانک مرکزی و وظایف تثبیت کننده آن را تضعیف می کند.

ویژگی های بازارهای نوظهور

کادت گفت که طرح های CBDC برای بازارهای نوظهور از چندین جهت با طرح های بازارهای توسعه یافته متفاوت است. او گفت: «ما می‌توانیم از پس کاهش سرعت برآییم، زیرا بازارهای توسعه‌یافته به سمت پرداخت‌های بی‌درنگ کار می‌کنند، اما در بازارهای نوظهور، CBDC‌ها وظیفه مبرم‌تری نسبت به گنجاندن دارند.

مربوط: استارت‌آپ بریتانیا، کشاورزان هائیتی و محصولات آنها را در بلاک چین قرار می‌دهد

او ادامه داد که فین‌تک می‌تواند پیشرفت کند، زیرا بازارهای نوظهور «چمدان کمتری دارند». در بازارهای توسعه‌یافته، بانکداری تجاری پذیرش را تسهیل می‌کند، اما CBDCها سیستم‌های قدیمی زیادی برای تجمیع دارند.

در هر صورت، مشخص نیست که CBDCها در کارائیب چقدر موفق هستند. به طور کلی اولین CBDC است که در سال ۲۰۲۰ راه اندازی می شود، Sand Dollar تنها حدود ۳۰۰,۰۰۰ دلار ارز الکترونیکی در جولای ۲۰۲۲ و ۳۰,۰۰۰ در جولای ۲۰۲۲ در گردش خواهد داشت. فقط کیف پول های دیجیتال وجود داشت و حدود ۸۴۵ تاجر آنها را پذیرفتند. دولت باهاما به طور منظم برای تسهیل آن تلاش می کند.

DCash که در آوریل ۲۰۲۱ معرفی شد، در ژانویه سقوط کرد و تقریباً دو ماه از کار افتاد. سخنگوی کنگلومرا Geo مستقر در گرانادا. F. Huggins & Co، اولین شرکتی که پرداخت DCash را پذیرفت، گفت که CBDC تنها بخش «حداقل» از درآمد آن در طول قطع بود.

کادت گفت که شرکت او حدود یک سال قبل از ارائه اثبات مفهوم “برای درک مجوزها و خطرات” با بانک مرکزی هائیتی مذاکره کرده است و از آن زمان با بانک در تماس بوده است. وی گفت که این شرکت در حال حاضر منتظر است تا بانک مرکزی درخواستی برای ارائه پیشنهاد به فروشندگان ارائه دهد.نویسنده: Derek Andersen

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا