اخبار ارز دیجیتال

دلایل زیادی برای شکست بانک سیلیکون ولی وجود دارد، اما ارز دیجیتال یکی از آنها نیست


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

شکست بانک سیلیکون ولی باعث شد که بسیاری نقش تنظیم کننده ها را زیر سوال ببرند و ترس از بحران مالی دیگری مانند بحران سال 2008 را القا کرد.

بانک سیلیکون ولی (SVB) با بیش از 200 میلیارد دلار دارایی، رگ حیاتی شرکت‌های ارزهای دیجیتال بوده است.

این یکی از معدود مؤسساتی بود که به شرکت‌های ارزهای دیجیتال ایالات متحده خدمات رسانی می‌کرد، به خصوص که سایر بانک‌ها از ترس ریسک و احتمال سرکوب ناگهانی نظارتی از این بخش دوری کردند.

ورشکستگی کوتاه مدت SVB، Signature Bank و Silvergate Bank ترس از بحران مالی دیگری مانند سال 2008 را افزایش داده است. با اعلام اقدامات دولت بایدن برای حمایت از سپرده گذاران، سیاست گذاران همچنان به مردم اطمینان می دهند که در حال کار بر روی یک طرح بهبود هستند، اما رکود بانکی باعث وحشت در بازارهای برنج آمریکا شده است.

فرار بانکی زمانی اتفاق می افتد که اکثریت سپرده گذاران یک بانک خاص تصمیم به برداشت همزمان وجوه خود می کنند. اکثر بانک ها تمام پول سپرده گذاران خود را نگه نمی دارند. زیرا در سیستم بانکداری ذخیره کسری، بانک ها تنها موظفند بخشی از سپرده های مشتریان خود را در هر زمان معین نگهداری کنند.

اگرچه این سیستم برای مدت طولانی موفق بوده است، اما هر ده سال یک بار عملیات بانکی اتفاق می افتد و آسیب پذیری های سیستم بانکی را آشکار می کند.

این بانک ها در طول همه گیری کووید-19 دچار عدم تطابق دارایی و بدهی شدند زیرا سپرده ها بالاتر از اعتبار بود. این امر بانک ها را به استفاده بیش از حد از نقدینگی در اوراق قرضه بخش دولتی و خصوصی سوق داده است. با این حال، افزایش سریع نرخ بهره توسط فدرال رزرو ایالات متحده منجر به زیان هنگفتی برای این بانک ها شد که در نهایت منجر به بحران نقدینگی شد.

عدم تطابق دارایی ها و بدهی ها در اکثر مواقع برای بانک ها رایج است، اما در سناریوی فعلی به دلیل کاهش شدید سپرده ها غیرقابل قبول است.

ارزهای دیجیتال در بحران بانکی ایالات متحده گرفتار شدند

صنعت کریپتوکارنسی اخیراً به دلیل تعدادی از سقوط‌ها و زیان سرمایه‌گذاران با انتقادات زیادی مواجه شده است. با این حال، در مورد SVB، دخالت کریپتو کمتر علت و معلولی بود و به دلیل ریسک طرف مقابل از سوی صادرکننده استیبل کوین Circle بود.

پس از سقوط SVB در 10 مارس، Circle، ناشر USD Coin (USDC)، اعلام کرد که تقریباً 3.3 میلیارد دلار از ذخایر پشتوانه USDC در SVB گیر کرده است.

این اعلامیه تاثیر زیادی بر روی استیبل کوین گذاشت، از دست دادن پیوند خود در برابر دلار آمریکا و در نهایت به 0.87 دلار کاهش یافت. تثبیت USDC باعث ایجاد وحشت در صنعت کریپتو شد زیرا استیبل کوین ها دومین سهم بازار را دارند و در بین اکوسیستم های متمرکز و غیرمتمرکز محبوب هستند.

Circle قول داد که کمبود را با سایر دارایی ها جبران کند، اما معامله گران و نهنگ ها شروع به مبادله USDC با سایر استیبل کوین های موجود در بازار کردند.

یک معامله گر وحشت زده که اقدامی پرمخاطره و در نهایت پرهزینه برای خروج از USDC انجام داد، تنها 0.05 دلار در تتر (USDT) به ارزش 2 میلیون دلار USDC دریافت کرد.

در مقابل، کسانی که متقاعد شده بودند که USDC در نهایت میخ خود را به دست خواهد آورد، شروع به خرید USDC با ارزش کمتری کردند به این امید که با بازگشت قیمت به 1.00 دلار سود کسب کنند.

USDC سرانجام در 13 مارس مجدداً به دلار ایالات متحده پیوند خورد زیرا Circle تأیید کرد که راهی برای انتقال وجوه به خارج از SVB پیدا کرده است. وحشت در بازار ارزهای دیجیتال ناشی از بحران بانکی در عرض چند روز فروکش کرد.

اخیر: مجموعه‌های هوش مصنوعی از زیرساخت‌های داده مبتنی بر بلاک چین بهره می‌برند

در واقع، ارزهای رمزپایه داستان را وارونه کردند و ثابت کردند که در طول بحران بانکی جاری، پناهگاه امنی هستند، حتی زمانی که اکثر بازارهای سنتی و موسسات مالی در قرمز بودند. (BTC) و اتر (ETH) طی 10 روز گذشته به طور قابل توجهی بهبود یافته اند.

گروه مالی SVB، شرکت مادر بانک SVB، در نهایت در 17 مارس در دادگاه ورشکستگی ناحیه جنوبی نیویورک اعلام ورشکستگی کرد.

رگولاتورهای ایالات متحده وارد عمل می شوند، اما آیا خیلی دیر شده است؟

در حالی که رمزارز به عنوان یک طبقه دارایی ممکن است از این بحران نسبتاً آسیب ندیده (حداقل در حال حاضر) خارج شده باشد، سوالاتی در مورد دلایل اصلی بحران و اینکه آیا می‌توانستیم از آن جلوگیری کنیم، باقی مانده است.

کتی وود، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی ARK Invest، از رگولاتورها و فدرال رزرو به دلیل عدم موفقیت در متوقف کردن عملکرد بانکی فعلی انتقاد کرده است، زیرا سازمان‌های اجرایی از ارزهای دیجیتال به عنوان قربانی شکست‌های نظارت بانکی استفاده می‌کنند.

با وجود این انتقادات، فدرال رزرو در حال بررسی شرایط مربوط به شکست بانک سیلیکون ولی است و اخیراً مایکل بار، معاون نظارت فدرال رزرو، بررسی وضعیت را آغاز کرده است. انتظار می رود یافته های این گزارش تا اول ماه مه منتشر شود.

وزارت دادگستری ایالات متحده و کمیسیون بورس و اوراق بهادار نیز تحقیقات مستقلی را در مورد سقوط SVB آغاز کرده‌اند، از جمله گزارش‌هایی مبنی بر اینکه مدیران اجرایی سهام این بانک را تنها چند روز قبل از تعطیل کردن آن توسط رگولاتورها فروخته‌اند.

با این حال، اجرای بانک SVB پدیده جدیدی نیست. تونی پتروف، وکیل بلاک چین و فین تک، به کوین تلگراف گفت که بحران بانکی یک اختلال ساخته دست بشر است و توضیح داد:

بر اساس گزارش بوئینگ، حدود 80 درصد از سقوط هواپیماها به دلیل خطای انسانی است. “

بردلی برنهورست، رئیس امور مالی دانشگاه DeSales و رئیس برنامه CFP، به Cointelegraph گفت که سقوط SVB به دلیل سوءمدیریت ارزش اقتصادی سهام، عدم محافظت در برابر ریسک نرخ بهره است، گفت که می تواند به دلیل کاهش شدید باشد. که در

وی توصیه کرد که بانک ها باید “فرایندهای مدیریت ریسک دقیق را اتخاذ کنند و سطوح سرمایه را برای محافظت در برابر زیان های احتمالی افزایش دهند.”

بارنهورست اضافه کرد که بانک ها باید پرتفوی وام خود را متنوع کنند، در سرمایه گذاری های خود گزینش بیشتری داشته باشند و ریسک های مرتبط با سرمایه گذاری ها را رصد و مدیریت کنند تا از قرار گرفتن بیش از حد در معرض هر بخش یا صنعت خاصی جلوگیری کنند.

بر اساس مطالعه اخیر دانشگاه استنفورد، 186 بانک آمریکایی به دلیل افزایش نرخ بهره و بخش قابل توجهی از سپرده های بیمه نشده در معرض خطر سقوط بانکی قرار دارند. این مطالعه نشان داد که دارایی هایی مانند اوراق قرضه دولتی و وام مسکن زمانی که اوراق جدید با نرخ بهره بالاتر منتشر می شوند، ارزش خود را از دست می دهند. اگر نیمی از سپرده گذاران بدون بیمه به طور ناگهانی از این 186 بانک پول برداشت کنند، حتی سپرده گذاران بیمه شده نیز ممکن است دچار اختلال شوند. بانک ها دارایی کافی برای بازپرداخت کامل تمام سپرده گذاران را ندارند.

اخیراً: دانشجویان کالج از راه حل های جدید Web3 در ETHDenver 2023 رونمایی کردند

کریس بارنز، مدیر عامل خدمات مالی در شرکت تحلیل داده‌های بازار Escurrent، به کوین تلگراف گفت که سال 2008 آخرین باری بود که بانک‌ها با محیط اعتماد منفی مواجه شدند و سال 2023 نیز سال مشابهی خواهد بود. گفت این امکان وجود دارد.

بارنز توضیح می دهد: این بانک ها در سال 2018 از تغییرات قانونی مستثنی شدند. ”

با وجود قوانین، این اتفاق نمی افتاد. [Washington] زیرا DC تمام تلاش خود را کرد تا بانک های سیلیکون ولی را از حلقه نظارتی خارج کند (کمتر طعنه آمیز). بانک‌های زیر مجموعه موسسات مالی بزرگ به تست استرس نوع دوم نیاز دارند.نویسنده: Prashant Jha

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا