🚨 اخبار ارز دیجیتال

محققان می گویند شاردینگ می تواند مشکل مقیاس پذیری اتریوم را حل کند

سه‌گانه مقیاس‌پذیری به این معنی است که برای مقیاس‌پذیری، بلاک‌چین‌ها معمولاً باید یکی از سه زیربنای اساسی را قربانی کنند: امنیت یا تمرکززدایی، یا توان عملیاتی.

پس از ادغام موفقیت‌آمیز اتریوم، همه نگاه‌ها به مرحله بعدی مهاجرت است که راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری عمده از جمله اشتراک‌گذاری را به پلتفرم معرفی می‌کند. کارشناسان بازار بر این باورند که شاردینگ یک تغییر بازی برای شبکه اتریوم خواهد بود زیرا به طور بالقوه می تواند مشکل مقیاس پذیری را حل کند.

در گفتگوی اختصاصی با کوین تلگراف، دکتر مارتین هیثبک، رئیس تحقیقات Uphold توضیح داد که چگونه اشتراک گذاری راه را برای تبدیل شدن اتریوم به یک شبکه واقعاً جهانی هموار می کند.

هیثبک معتقد است که شاردینگ می‌تواند در نهایت مشکل سه‌گانه‌ی طولانی‌مدت مقیاس‌پذیری شبکه بلاک چین را حل کند. سه‌گانه مقیاس‌پذیری به این معناست که برای مقیاس‌پذیری، بلاک‌چین‌ها معمولاً باید یکی از سه زیربنای اساسی را قربانی کنند: امنیت یا تمرکززدایی، و سومی خود مقیاس‌پذیری است. او توضیح داد:

شاردینگ یکی از موثرترین و جهانی‌ترین راه‌ها برای حل به اصطلاح سه‌گانه مقیاس‌پذیری است. این کافی نیست که آن را تنها راه حل مقیاس پذیری واقعی اعلام کنیم، اما شاردینگ یکی از بهترین راه حل های موجود امروزه است. “

به زبان ساده، اشتراک گذاری موازی سازی را معرفی می کند، توزیع ایمن نیازهای ذخیره سازی داده را امکان پذیر می کند و عملیات گره را تسهیل می کند. در سیستم‌های پردازش بلاک چین فعلی، تراکنش‌ها بلوک به بلوک پردازش می‌شوند، اما با معرفی اشتراک‌گذاری، شبکه می‌تواند چندین بلوک تراکنش را به طور همزمان پردازش کند.

با استفاده از این مکانیسم، اعتبارسنجی که یک بلوک خاص را تأیید می کند، امضایی را منتشر می کند که ثابت می کند این کار را انجام داده است. در همین حال، بقیه فقط باید ۱۰۰۰۰ چنین امضایی را به جای ۱۰۰ بلوک کامل تأیید کنند. این کار بسیار کمتری است.

تصویری از نسخه خرد شده اتریوم. منبع: Quantstamp.

هیثبک توضیح داد که شاردینگ نه تنها توان عملیاتی اتریوم را چندین برابر افزایش می‌دهد، بلکه قیمت گاز را کاهش می‌دهد و شبکه را در مصرف انرژی کارآمدتر می‌کند. او توضیح داد که هم صرفه‌جویی در انرژی و هم مقیاس‌پذیری از «بسته‌های کوچکی است که باید جابه‌جا شوند، زیرا شاردینگ مجموعه داده‌ها را در بلوک‌های قابل مدیریت ذخیره می‌کند و اجازه می‌دهد درخواست‌های اضافی به طور همزمان انجام شود».

پیش از این، توسعه دهندگان اتریوم قصد داشتند ۶۴ قطعه را راه اندازی کنند که برای شرط بندی روی Eth2 به حدود ۸.۴ میلیون اتر (ETH) نیاز داشت. با این حال، با وجود نزدیک به ۱۳.۸ میلیون ETH که در حال حاضر به اشتراک گذاشته شده است، تعداد خرده های اولیه می تواند حتی بیشتر باشد.

مرتبط: ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، از DAO ها در برابر منتقدان دفاع می کند

حرکت به سمت PoS نگرانی‌هایی را در مورد تمرکز گره‌ها، به‌ویژه پس از ادعاهای کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) درباره صلاحیت ETH، ایجاد کرده است. این به این دلیل است که تقریباً ۴۳٪ از گره ها در ایالات متحده خوشه بندی شده اند. گمراه است او استدلال کرد که غلظت گره ها می تواند یک شبه تغییر کند و توضیح داد:

گره‌های اتریوم می‌توانند در هر نقطه‌ای از جهان ظاهر شوند و در حال حاضر نزدیک به ۴۳ درصد از آنها در ایالات متحده متمرکز شده‌اند (دومین کشور بزرگ آلمان با ۱۱.۸ درصد است)، اما این موضوع به زودی تغییر خواهد کرد.

هیثبک در پایان گفت که جامعه توسعه دهندگان اتریوم سابقه اثبات شده ای دارد و قبلاً انعطاف پذیری خود را در گذشته نشان داده است، بنابراین با توجه به زمان، می توان هر کاری را انجام داد.

نویسنده: Prashant Jha

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا