اخبار ارز دیجیتال

بیشتر از یک قطره هوایی؟ Arbitrum قلعه‌های DeFi انعطاف‌پذیر را با اولیه‌های منحصربه‌فرد می‌سازد


به گزارش پایگاه خبری ارز دیجیتال موبو ارز،

Arbitrum در حال حرکت است تا به مرکزی برای تجارت غیرمتمرکز مشتقات و فعالیت DeFi در فضای لایه 2 تبدیل شود.

مجموع ارزش قفل شده (TVL) برنامه های DeFi در Arbitrum، بلاک چین لایه 2 شبکه اتریوم، از ابتدای سال 2023 دو برابر شده است.

امیدواری سرمایه گذاران به ایردراپ توکن ARBI عامل اصلی جذب فعالیت به شبکه لایه 1 اتریوم است، اما رشد DeFi در اکوسیستم نیز رشد قوی را نشان می دهد.

آربیتروم به یک مرکز اصلی برای تجارت غیرمتمرکز مشتقات تبدیل شده است و بازدهی بالایی را به شکارچیان بازدهی ارزهای دیجیتال یادآور دوران DeFi غرب وحشی در سال 2020 ارائه می دهد.

خرید معاملات غیرمتمرکز مشتقات توسط GMX و شبکه سود

GMX DApp اصلی Aribitrum است که 25٪ از کل TVL شبکه را تشکیل می دهد. پلتفرم های معاملاتی سوآپ دائمی، معامله گران و ارائه دهندگان نقدینگی را در مقابل یکدیگر قرار می دهند. ارائه‌دهنده نقدینگی مالک توکن GLP است، شاخصی از ارزهای دیجیتال و استیبل کوین‌ها که به عنوان طرف مقابل معامله‌گر عمل می‌کند. در همین حال، سهامداران توکن‌های GMX 30 درصد از هزینه‌های پروتکل را دریافت خواهند کرد و این پلتفرم بازدهی واقعی را بدون کاهش عرضه توکن ارائه می‌کند.

حجم معاملات GMX تقریباً یک پنجم صرافی غیرمتمرکز پیشرو dYdX است، اما شروع به تهدید پیشروی dYdX کرده است. جالب اینجاست که با وجود حجم معاملات بالا، TVL dYdX نصف GMX است. این احتمالاً به این دلیل است که dYdX ناخواسته تجارت شستشو را از طریق صدور توکن های DYDX تشویق می کند.

پلتفرم GMX در حال حاضر با تعداد توکن های معامله شده در پلتفرم محدود شده است که فقط شامل BTC، ETH، UNI و LINK می شود. در همین حال، dYdX مبادلات دائمی را روی 36 ارز دیجیتال ارائه می دهد. پس از راه‌اندازی توکن‌های مصنوعی در GMX، این تغییر می‌کند و ضرابخانه‌های مصنوعی را برای تعداد زیادی توکن فعال می‌کند.

GMX همچنین معاملات نقطه‌ای را روی جفت‌های خاصی ارائه می‌کند که آن را برای معاملات اهرمی و ادغام با سایر پلتفرم‌هایی که می‌خواهند از نقدینگی فارکس استفاده کنند، ایده‌آل می‌کند. برای مثال، JonesDAO اخیراً از طراحی GMX برای استقرار یک صندوق ارائه‌دهنده نقدینگی استفاده کرده است.

Gains Network، یک پلتفرم تجارت کاغذ مصنوعی که در اصل روی Polygon بود، پلتفرم خود را در 31 ژانویه 2022 به Arbitrum اضافه کرد. ، شاخص های بورس و طلا.

شرکت تجزیه و تحلیل کریپتو دلفی دیجیتال اخیراً کشف کرده است که Gains Network تقریباً به همان حجم معاملات GMX رسیده است. این شاهکار قابل ستایش است زیرا مانند GMX، Gains Network فعالیت معاملاتی را از طریق صدور توکن تشویق نمی کند. در عوض، پلتفرم از مفهوم بازده واقعی پیروی می کند.

این گزارش اضافه کرد که Gains Network چهارمین بالاترین درآمد پروتکل از سپتامبر 2022 است. جالب است که ببینیم این پلتفرم ها پس از راه اندازی تجارت توکن مصنوعی در GMX چگونه به رقابت می پردازند.

شایان ذکر است که هر دو پلتفرم یک محیط رقابتی برای معاملات مشتقه در Arbitrum ایجاد می کنند. لایه 2 اتریوم به آرامی خود را به عنوان پلتفرم پیشرو برای تجارت کاغذ غیرمتمرکز معرفی می کند. رهبر فعلی، dYdX، از مزیت حرکت اول در این فضا برخوردار است، اما زمان صرف شده برای توسعه نسخه مبتنی بر V2 Cosmos SDK آن احتمالاً برای اکوسیستم سیالی مانند Arbitrum مفید خواهد بود.

آربیتروم بازی پر خطر و با پاداش را در بر می گیرد

علاوه بر معاملات مشتقات، قیمت TVL و توکن بسیاری از dApp های دیگر در اکوسیستم Arbitrum از اوایل سال 2023 به شدت افزایش یافته است.

Camelot، یک صرافی غیرمتمرکز با مکانیزم توکن تقسیم درآمد کارآمد، یکی از بزرگترین عملکردهای بازار در چند ماه گذشته بوده است. قیمت GRAIL، نشانه اصلی Camelot، از ابتدای سال 15 برابر افزایش یافته است و TVL پروتکل را به رکورد 50 میلیون دلار رسانده است.

سکوی پرتاب توکن Camelot برای تأمین مالی عمومی پروژه اکوسیستم Arbitrum موفقیت شگفت انگیزی بوده است. پنج پروژه در اکوسیستم بیش از 20 میلیون دلار در مدت زمان کوتاهی جمع آوری کرده اند.

Radiant Network، یک پلتفرم وام دهی متقابل زنجیره ای که TVL آن از 20 میلیون دلار به 120 میلیون دلار تا به امروز افزایش یافته است، همچنین نقش کلیدی در گسترش Arbitrum TVL ایفا کرد. موفقیت Radiant را می توان به ارتقاء پلتفرم و بهبود توکنومیک نسبت داد.

مربوط: کاربران 1 اینچی Optimism یک ایردراپ از 300 هزار توکن OP دریافت خواهند کرد

به منظور هموارسازی برنامه اعطای توکن و به دست آوردن انتشار RDNT، جامعه Radiant برای جفت‌های معاملاتی RDNT در صرافی‌های غیرمتمرکز با نقدینگی کل برای کاربران، 5 درصد نیاز تامین نقدینگی را اضافه کرده است. علاوه بر این، Radiant به 5 زنجیره دیگر گسترش خواهد یافت تا عملکرد بازار پول متقابل زنجیره ای را فعال کند.

همچنین شواهدی مبنی بر انباشت وجوه توکن‌های اکوسیستم Arbitrum وجود دارد. Arca Investments، یک شرکت دارایی دیجیتال، گزارش شده است انباشتن توکن‌های اکوسیستم آربیتروم مانند GMX، Dopex (DPX) و Radiant Capital (RDNT). داده های نانسن همچنین افزایش قابل توجهی در موجودی توکن RDNT در میان کیف پول های هوشمند شناسایی شده توسط شرکت تحلیلی را نشان می دهد.

توسعه اکوسیستم DeFi در Arbitrum نویدبخش رشد پایدار است، به ویژه در فضای معاملات مشتقات غیرمتمرکز. به احتمال زیاد برخی از کاربران از Arbitrum فقط برای ایردراپ های توکن ARBI استفاده می کنند. با این حال، ایردراپ‌های نشانه‌های Optimism و Blur نشان می‌دهند که فعالیت کاربر همیشه پس از ایردراپ کاهش نمی‌یابد. در عوض، فرصتی را برای پلتفرم فراهم می کند تا استفاده بیشتر را تشویق کند.

دیدگاه ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا فقط متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده یا بیانگر دیدگاه ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه های سرمایه گذاری نیست. همه اقدامات سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک هستند و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.نویسنده: Nivesh Rustgi

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا