اخبار ارز دیجیتال

وعده Metaverse: آینده Web3 یا فقط یک حقه بازار؟

اگرچه پس از آشفتگی اخیر بازار کریپتو، هیاهوی متاورس به شدت مورد توجه قرار گرفت، رهبران صنعت و سهامداران همچنان متاورس را آینده وب ۳ می دانند.

Metaverse به عنوان یک مفهوم تلاشی برای ترکیب واقعیت فیزیکی، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) در یک تجربه یکپارچه و همهجانبه است.

اصطلاح متاورس برای اولین بار در رمان سایبرپانک نیل استیونسون در سال ۱۹۸۲ استفاده شد. سقوط برفمتاورس استفنسون مکانی مجازی بود که شخصیت ها می توانستند برای فرار از واقعیت وحشتناک و تمامیت خواه به آنجا بروند. ویژگی های کلیدی متاورس عبارتند از:

حتی قبل از اینکه متاورس در میان شوق توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و رونق بازار ارزهای دیجیتال به یک پدیده تبدیل شود، این مفهوم به شدت در فیس‌بوک، اکنون متا، اپل، مایکروسافت، سامسونگ و فناوری AR سرمایه‌گذاری شده بود. در کانون توجه چیزهایی مانند چندین شرکت بزرگ دیگر که در آن سرمایه گذاری می کنند. از اوایل دهه ۲۰۱۰.

در سال ۲۰۱۴، متا Oculus VR را به مبلغ ۲ میلیارد دلار خریداری کرد تا بر توسعه بازی های مبتنی بر واقعیت مجازی و افزوده تمرکز کند. در همان سال، سونی و سامسونگ اعلام کردند که در حال توسعه هدست های واقعیت مجازی خود هستند و گوگل عینک عینک AR گوگل را عرضه کرد.

در سال ۲۰۲۰ اپل آن را معرفی کرد. ما Lidar (تشخیص نور و محدوده) را برای iPhone و iPod اعمال کردیم، اسکن عمق عکس را بهبود دادیم و قابلیت‌های AR را معرفی کردیم. این فناوری همچنین راه را برای هدست های واقعیت ترکیبی آینده هموار می کند. در سال ۲۰۲۱، فیس‌بوک نام تجاری خود را به Meta تغییر خواهد داد و از رسانه‌های اجتماعی خالص به سمت پیشروی در رقابت متاورس حرکت می‌کند.

رکود بازار کریپتو منجر به کاهش سریع بهره و جریان سرمایه در NFT و Metaverse شده است. داده‌های پرطرفدار گوگل نشان می‌دهد که Metaverse تا ژانویه ۲۰۲۲ مورد توجه بوده است.

داده‌های Google Trends برای عبارت جستجوی “metaverse” پس از ۹ اوت ۲۰۲۱

تغییر چشمگیری در رویکرد از برندهایی که در اوایل سال جاری در مورد Metaverse و NFT بودند، رخ داده است. برنامه محبوب دوستیابی Tinder اخیراً پس از درآمد ناامیدکننده سه ماهه دوم، برنامه های متاورز خود را کاهش داد.

اخیراً: اتریوم در استانداردهای حسابرسی امنیتی قراردادهای هوشمند پیشرفت کرده است

تلاش‌ها برای ایجاد جهان‌های مجازی مبتنی بر واقعیت افزوده آینده‌نگر در حال حاضر در مراحل اولیه هستند و برخی کارشناسان معتقدند که این تا حدودی به دلیل موانع فنی فعلی در سطح سخت‌افزار و نرم‌افزار است. لیلی ژائو، مدیر رشد اکوسیستم در نئو بلاک چین، به کوین تلگراف گفت:

از آنجایی که متاورس هنوز در مراحل اولیه خود است، پروژه‌های موجود پیشگامان صنعت هستند و قبل از بلوغ محصولات در حال آزمون و خطا هستند. شرایط بازار رانده شده است.»

ساندرا هلو، رئیس Metaverse و NFTs در Zilliqa، گفت که مردم متاورس را یک مفهوم جدید می دانند. اما او معتقد است که متاورس فقط یک نسخه بهبود یافته از اینترنت است و هرچه بیشتر به عنوان شکل جدیدی از تعامل پذیرفته شود، تهدید کمتری خواهد داشت. او به کوین تلگراف گفت:

صفحه کلید هرگز جایگزین قلم نخواهد شد و قلم هرگز جایگزین مداد نخواهد شد. Web3 نباید به عنوان جایگزینی برای Web2 در نظر گرفته شود، بلکه به عنوان یک تقویت کننده متمرکز بر تعامل و اتصال بیشتر است.» آینده Metaverse باید ترکیبی باشد. عناصر دنیای فیزیکی و دیجیتال از طریق یکپارچگی و تعامل یکپارچه که برای همه بدون توجه به صنعت قابل دسترسی است.

نقد متاورس

متاوره به عنوان یک مفهوم جهان را به دو قسمت تقسیم کرد. از یک سو، شرکت هایی مانند متا، مایکروسافت، سونی و سامسونگ به طور کامل درگیر فناوری هستند و آن را آینده اینترنت می نامند. ایلان ماسک، بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین و دیگران معتقدند که متاورس فعلی یک توهم شرکتی است.

بوترین اخیراً گفت که تلاش‌های موجود توسط شرکت‌ها برای ایجاد متاورس “به جایی نمی‌رسد” و متا “این کار را کرد”. اظهارات بوترین پس از آن است که متا در بخش متاورس خود متحمل ضرر ۲ میلیارد دلاری سه ماهه شد.

ماریوس سیوبوتاریو، یکی از بنیانگذاران پروتکل هابل، یک ناشر استیبل کوین غیرمتمرکز مالی، به کوین تلگراف گفت که مشارکت شرکت هایی مانند متا اخیراً چشم انداز بدی به صنعت داده است. این امر باعث شده است که بسیاری در مورد چیستی متاورس نظرات منفی یا متناقضی داشته باشند.”

متا، مانند برخی از رقبای عمومی خود، Metaverse را به عنوان چیزی بیش از توسعه داده کاوی رسانه های اجتماعی که در آن افراد کنترلی بر اطلاعات و داده های شخصی خود ندارند، به بازار عرضه می کند. و دسترسی غیرمجاز.»

او گفت که متاورس آینده روشنی دارد، اما پروژه‌های تاسیس شده مانند Sandbox و Decentraland احتمالاً اکثریت سهم بازار را به خود اختصاص خواهند داد و پروژه‌های کوچک‌تر و کم‌بودجه به منابع و زمان بیشتری نیاز دارند. تا به وعده های بزرگ خود به دلیل عدم تحقق آن عمل کند ، تجربه، بودجه و مشکلات توسعه. او ادامه داد: «مانند مرحله عرضه اولیه سکه در سال ۲۰۱۷، اکثر این پروژه‌ها یا هرگز نور روز را نخواهند دید یا به پایگاه کاربری مورد نیاز برای حفظ حاشیه بودجه سالم نخواهند رسید.» من پیش‌بینی کردم.

منتقدان دیگر معتقدند که متاورهای متمرکز مانند آنچه توسط متا و مایکروسافت پیشنهاد شده‌اند می‌توانند بر مالکیت غیرمتمرکز کالاها و خدمات در آن اکوسیستم‌ها تأثیر بگذارند.

بن ادویا، بنیانگذار و مدیر عامل پلتفرم دیس‌روپ جمع‌آوری‌کننده رمزارز و متاورس، شک و تردید کنونی در مورد متاورس و چگونگی تغییر آن را توضیح داد. او به کوین تلگراف گفت که اگرچه تلاش های زیادی برای مهار شور و شوق پیرامون Web3 و Metaverse برای منافع شرکتی و شخصی صورت گرفته است، اما بسیاری این کار را برای ایجاد چیزی واقعاً انقلابی انجام داده اند. او گفت که نادیده گرفتن تلاش هایی که انجام می شود بدبینانه خواهد بود. .

مهم است که به یاد داشته باشید که شکل واقعی متاورس هرگز به طور کامل اصلاح و اجرا نمی شود، همانطور که برای بهره برداری از پتانسیل اینترنت زمان صرف شده است. آرمان‌شهر ایده‌آل مبتنی بر وب که در چند سال گذشته درباره آن بحث و تجسم کرده‌ایم.»

“تا آن زمان، این مفهوم همچنان موضوع انتقاد و شک و تردید خواهد بود، برای همیشه با گرافیک احمقانه و رابط های درهم و برهم فضای پیشین متاورس همراه است، اما نحوه کار و وجود ما را در این مورد تغییر می دهد. ما همچنان از ترکیبی در حال ظهور چشم پوشی می کنیم. وی افزود: فضای دیجیتال/فیزیکی.

کرک آلن، مدیر عامل شرکت Metaverse Aggregator Kaloscope، به کوین تلگراف گفت که هیاهوی بازار و دخالت غول هایی مانند متا و مایکروسافت، دید او را برای این مفهوم مختل می کند. او توضیح داد:

در حوزه‌های مختلف «هیجان» وجود دارد، ما هیجان‌زده هستیم و معتقدیم که چیز بزرگ بعدی برای Web3 Metaverse است. به طور کامل درک نکردند که “metaverse” به چه معناست، اکثر مردم فقط پس از تغییر نام فیس بوک به متاورس، آن را دنبال می کنند. در میان شکاکان، اصطلاح “متاورس” بیش از حد خوش بینانه به نظر می رسد و به طور کلی به دلیل عدم تعریف آن مورد سوال قرار می گیرد. در واقع، اگر می خواهید اینگونه به آن فکر کنید، در مرحله پیله خود است و به زودی به روش های بسیار بیشتری در تجارت و در جامعه برای عموم مردم ظاهر خواهد شد. ”

فراتر از هیاهو نگاه کنید

در حالی که علاقه فزاینده غول‌های فناوری به متاورس نگرانی‌هایی را در مورد تمرکز و انحصار ایجاد کرده است، مهم است که توجه داشته باشیم که سرمایه‌گذاری‌های میلیارد دلاری آنها تأثیرات موجی در صنعت داشته است. مشارکت آنها همراه با سرمایه گذاری بیشتر توجه بیشتری را به خود جلب می کند و ابزارهای بیشتری وارد بازار می شود. چنین ابزارهای توسعه ای باعث صرفه جویی در زمان لازم برای ایجاد فناوری های جدید به کارآفرینان می شود و به آنها اجازه می دهد تا بر نوآوری تمرکز کنند.

علاقه به Metaverse کاهش یافته است، اما نه به طور کامل، به خصوص در امارات متحده عربی. در ۲۰ ژوئیه، ولیعهد شیخ حمدان بن محمد بن راشد آل مکتوم اعلام کرد که دبی میزبان رویدادی جهانی در سپتامبر ۲۰۲۳ خواهد بود که کارشناسان متاورس را گرد هم می آورد. دبی قصد دارد تلاش های خود را افزایش داده و ۴۰۰۰۰ شغل جدید در اطراف متاورس ایجاد کند. برخی از دولت‌ها نشان می‌دهند که در حال درک میزان ارزشمندی این بخش هستند.

توسعه دهندگان Metaverse مانند Decentraland و The Sandbox با چندین پروژه Web3 برای تشکیل Open Metaverse Alliance همکاری کرده اند. بر ایجاد یک فراجهت شفاف تر، فراگیر، غیرمتمرکز و دموکراتیک تمرکز دارد. شان کلی، بنیانگذار Chibi Dinos NFT Collection، به Cointelegraph گفت:

“در حالی که هنوز هیچ برنده مشخصی در مورد اینکه کدام شرکت بزرگترین متاورس را خواهد داشت وجود ندارد، شکی نیست که تجربیات مجازی بخشی از آینده ما خواهد بود و متاورس نقش مهمی در آینده فرزندان ما خواهد داشت. هیچ کدام وجود ندارد. “

همانطور که Metaverse دنیای آنلاین و آفلاین را به هم نزدیکتر می کند، فرصت های جدیدی را برای کسب و کارها و افراد برای اتصال فراهم می کند. به عنوان مثال، می‌توانید با تعامل با یک نماینده خدمات مشتری آواتار سه بعدی مجازی به جای کارمند شرکت در پنجره چت، یک تجربه مشتری فراگیرتر و به یاد ماندنی‌تر ایجاد کنید.

اخیراً: بازی‌های Web3 دارای ویژگی‌هایی برای تشویق مشارکت زنان هستند

برای بازی‌بازان ویدیویی مشتاق، متاورس ممکن است آرمان‌شهری باشد که رویای آن را داشته‌اند. زیرا می توانید به راحتی بین بازی های آنلاین و معاشرت مجازی جابجا شوید. هویت دیجیتال همچنین می تواند به افراد اجازه دهد تا شخصیت های مختلف را به تنهایی کشف کنند.

لیگ‌های ورزشی می‌توانند قابلیت‌های VR/metaverse را برای افزایش بیننده و اجزای NFT برای پاداش دادن به بینندگان ادغام کنند. مراکز خرید و فروشگاه‌ها قبلاً فروشگاه‌های مجازی ایجاد کرده‌اند که می‌توانید در خانه خرید کنید و به‌طور مجازی ابزارهای پوشیدنی را امتحان کنید.

آینده Metaverse به سهامداران ما و نحوه ساختن آینده Web3 بستگی دارد. فقدان نوآوری در فناوری ممکن است قالب فعلی را ناامیدکننده به نظر برساند، اما رهبران صنعت مطمئن هستند که مفهوم متاورس در تکرار بعدی اینترنت در مرکز قرار خواهد گرفت.

نویسنده: Prashant Jha

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا