اخبار ارز دیجیتال

انسان و ماشین: تحلیل نانسن به آرامی کیف پول ها را در سراسر جهان برچسب گذاری می کند

الکس سوانویک، مدیرعامل نانسن، مصاحبه ای اختصاصی با کوین تلگراف در طول Token2049 انجام داد.

هر کسی می تواند به بلاک چین های عمومی دسترسی داشته باشد و آنها را بخواند، اما ایجاد بینش معنادار از این داده ها چالش برانگیز است. میلیون‌ها تراکنش در زنجیره‌های مختلف و پروتکل‌های لایه ۲ ثبت می‌شوند و هر روز پتابایت داده ایجاد می‌کنند.

خدماتی مانند گوگل اینترنت اولیه را متحول کردند و با ساخت و مدیریت میلیون‌ها وب‌سایت برای ارائه درخواست‌های ساده کاربران، یک کار مهندسی مهم را انجام دادند. تعداد انگشت شماری از پلتفرم های تجزیه و تحلیل بلاک چین تلاش می کنند همین کار را انجام دهند و نانسن با پردازش داده های درون زنجیره ای در پایگاه داده در حال رشد برچسب های کیف پول برجسته است.

کوین تلگراف در طول Token2049 از دفتر شرکت رشد در سنگاپور بازدید کرد تا با یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل الکس سوانویک ملاقاتی داشته باشد. این دفتر با اشغال یک فضای اختصاصی در یک محیط کار مشترک، پر از کارمندان در شهر از مراکز شرکت در لیسبون، میامی، لندن و بانکوک بود.

پیشینه Svanevik ریشه در هوش مصنوعی دارد. پایان نامه دکترای نروژی که در سال 2010 از دانشگاه ادینبورگ فارغ التحصیل شد، بر ساخت مدلی بر اساس نحوه یادگیری ریاضیات توسط کودکان متمرکز شد. اولین تلاش او در دنیای کار شامل تاسیس یک شرکت مشاوره هوش مصنوعی متمرکز بر تجارت قبل از اینکه به سمت مشاوره مدیریت برود.

در طول Token2049 در سپتامبر 2022، الکس سوانویک، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران Nansen در دفتر خود در سنگاپور با Cointelegraph چت می کند.

زمانی که Svanevik در سال 2017 با اتریوم معرفی شد، فعالیت او به عنوان دانشمند داده در یک شرکت رسانه ای قبل از اینکه در نهایت به دنیای ارزهای دیجیتال منتقل شود، انجام شد. اولین کار او در یک شرکت ارزهای دیجیتال بود که با پیشنهاد اولیه 15 میلیون دلاری سکه تامین مالی شد و حدود یک سال به طول انجامید. این شرکت از سال 2017 به یکی از شرکت هایی تبدیل شده است که رونق و رکود را تجربه کرده است.

Svanevik، Lars Krogvig و Evgeny Medvedev سپس برای ایجاد هوش مصنوعی Nansen با یکدیگر همکاری کردند و به شکاف موجود در بازار ابزارهای تحلیل زنجیره ای برای سرمایه گذاران پرداختند.

ما از یک طرف ابزارهای رایگانی مانند Coinmarketcap و Etherscan داشتیم که برای همه سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال قابل دسترسی بود، اما از طرف دیگر ابزارهای بسیار گران قیمتی مانند Chainalysis داشتیم که فقط توسط شرکت ها استفاده می شد.

نانسن که در اواخر سال 2019 تأسیس شد، ابزارهای تحلیلی با کیفیتی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد که داده ها و بینش های بلاک چین را در زمان واقعی ارائه می دهد. Svanevik اعتراف کرد که این پلتفرم در ابتدا معامله‌گران رمزنگاری پیشرفته را با دارایی‌های بزرگ جذب می‌کرد، اما از آن زمان به‌طوری تکامل یافته است که کاربران خرده‌فروشی و سازمانی را 50/50 تقسیم می‌کند.

ما درست قبل از تابستان DeFi با چیزی که «DeGens» می نامیم شروع کردیم. بسیاری از آنها از Nansen برای پیمایش تابستان DeFi استفاده کردند، از جمله اینکه کدام استخرهای DeFi برای تخصیص سرمایه و کدام توکن ها برای خرید. ”

با انعکاس بازار نزولی ارزهای دیجیتال در بازارهای سهام سنتی، Svanevik معتقد است که بخش کریپتو در دو سال آینده به سمت استفاده بیشتر نهادی گرایش خواهد داشت. سرمایه‌گذاران خرد ممکن است از ارزهای دیجیتال دور شوند و خدمات تحلیلی را کاهش دهند، اما ادامه تلاش‌های سرمایه‌گذاری نهادی مستلزم بینش‌های مبتنی بر داده است.

شرکت‌ها، صندوق‌ها، اپراتورها، پروژه‌های بلاک‌چین، ارزهای دیجیتال زیادی وجود دارند و کسب و کار جمع‌آوری پول از نقطه‌نظر مالی به خوبی انجام می‌شود. اما ما هنوز به تجزیه و تحلیل و اطلاعات با کیفیت بالا نیاز داریم.

برچسب زدن به کیف پول

نانسن به‌تدریج به دلیل تلاش‌های خود برای برچسب‌گذاری کیف پول‌ها در سراسر اکوسیستم ارزهای دیجیتال، شهرت پیدا کرده است. باز هم، این تلاش سخت‌افزاری و سخت‌افزاری گواهی بر تلاش‌های مشترک هوش مصنوعی پلتفرم و انسان‌ها است.

Svanevik تخمین می زند که Nansen روزانه تقریباً پتابایت داده را از زنجیره های مختلفی که نظارت می کند اسکن می کند. همچنین نزدیک به 20 درصد از هزینه‌های عملیاتی شرکت را به خود اختصاص می‌دهد، Svanevik Nansen را به عنوان یک “Google Cloud Maximalist” و خدمات محاسباتی را به عنوان پلتفرم زیرساخت انتخابی از ابتدای تاسیس آن توصیف می‌کند.

اخیراً: اکنون که آشفتگی ها برطرف شده است، چه چیزی برای بازار NFT باقی مانده است؟

این نشان دهنده این واقعیت است که حتی اگر بلاک چین های عمومی برای همه در دسترس هستند، نظم بخشیدن به داده ها و جمع آوری اطلاعات ارزشمند از آن ها ارزش ذاتی دارد. که Svanevik شباهت هایی به پلتفرم ها و آنچه گوگل در اینترنت گسترده تر انجام داده است، دارد.

اگر به گوگل به عنوان یک موتور جستجو فکر می‌کنید، همه وب‌سایت‌ها عمومی هستند، درست است؟ من فکر می‌کنم کمی شبیه به آن است، اما ما همچنین داده‌های خود را داریم که داده‌های عمومی را غنی می‌کند، و این یکی از چیزهایی است که به آن معروف هستیم. “

نانسن بیش از 130 میلیون آدرس دارد که با اطلاعات اضافی برچسب گذاری شده اند که می توان مستقیماً از زنجیره بلوکی به آنها دسترسی داشت. همانطور که Svanevik تاکید کرد، این به کاربر عادی اجازه می دهد تا بداند کدام آدرس ها توسط موجودیت های برجسته ای مانند Binance، Alameda، Celsius و Hodlnaut نگهداری می شوند.

هنگامی که از او پرسیده شد که آیا عملکرد برچسب‌گذاری از ابتدای پیدایش Nansen مورد توجه بوده است، Svanevik گفت اولین تکرار این پلتفرم یک پایگاه داده است که در آن کاربران می‌توانند آدرس‌ها را جستجو کرده و برچسب‌های کیف پول را بازیابی کنند.

فهمیدم که به خودی خود خیلی مفید نیست.

تکامل پلتفرم نانسن حاصل ترکیب «انسان و ماشین» در فرآیند و معماری گردآوری اطلاعات است. اثرات شبکه منجر به بازده های مرکب می شود، زیرا کیف پول های برچسب گذاری شده و شناسایی شده اغلب منجر به شناسایی کیف پول های دیگر در تعامل با آنها می شود. 99٪ از این کار هنوز توسط هوش مصنوعی انجام می شود، اما تیم تحقیقاتی Nansen در حال اتصال نقاط برای 1٪ باقی مانده است.

کیف پول‌ها و برچسب‌گذاری شخصی نیز به محل بحث‌های زیادی در اکوسیستم گسترده‌تر ارزهای دیجیتال تبدیل شده‌اند. حریم خصوصی یک ارزش ذاتی است که توسط فناوری بلاک چین ترویج می‌شود، اما شفافیت بلاک چین‌های عمومی امکان تجزیه و تحلیل را فراهم می‌کند. ابزارها اکنون می‌توانند شناسایی کنند که چه کسی دارایی‌ها و کیف پول‌های خاص را کنترل می‌کند.

به گفته Svanevik، نانسن در درجه اول بر روی برچسب زدن پروژه ها و شرکت ها متمرکز است تا افراد، به جز افرادی که چهره های برجسته در نظر گرفته می شوند.

ما تلاش زیادی برای برچسب زدن افراد انجام نمی دهیم. اگر این کار را انجام می دهیم، معمولاً به این دلیل است که آنها سزاوار توجه هستند. شخصیت های عمومی برجسته هستند و ما معتقدیم که برچسب زدن به آنها به نفع مردم است.”

بنیانگذار نانسن همچنین معتقد است که برچسب زدن به کیف پول‌های متعلق به صرافی‌ها، مؤسسات و افراد بزرگ باعث می‌شود مردم نسبت به حریم خصوصی آگاه‌تر شوند. سرپرستی، ویرایش و ارائه اطلاعات به شیوه ای مناسب، هدفی است که خود برخی ملاحظات ایدئولوژیک را مطرح می کند.

شفافیت و حریم خصوصی بلاک چین یک معضل اساسی دارد که مردم باید به آن فکر کنند و مراقب آن باشند.

“برچسب بد” و “برچسب خوب”

نانسن یکی از معدود شرکت های تحلیلی معروفی است که به داده های بلاک چین معنا و نظم می بخشد. Svanevik، که محصولات ارائه شده در این شرکت های مشابه را متمایز می کند، بر ردیابی سوء استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان یک تفاوت اساسی بین پلتفرم هایی مانند Chainalysis و تمرکز Nansen تمرکز دارد.

بنابراین Chainalysis تمایل دارد بر سوء استفاده از بودجه تمرکز کند. این مجوز دارد، این یک کلاهبرداری است و غیره. نانسن تمایل دارد روی «برچسب‌های خوب» تمرکز کند. این یک آدرس پول هوشمند است که می‌خواهید دنبال کنید زیرا در گذشته تصمیمات سرمایه‌گذاری خوبی گرفته‌اید، و این صندوقی است که ممکن است بخواهید درباره آن بدانید. ”

با توجه به اینکه 99 درصد از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال برای نظم عمومی توهین‌آمیز هستند، نانسن تصمیم گرفت بر روی سرمایه‌گذاران و اپراتورهای رمزنگاری بومی تمرکز کند، اما همچنین فعالان بازار مانند آزمایشگاه‌های Chainalysis، Elliptic و PRM را انتخاب کرد. مردم بیشتر به سازمان‌های دولتی و دولتی پاسخ می‌دهند.

با این وجود، نانسن در تجزیه و تحلیل رویدادهای مهم ارزهای دیجیتال، از جمله نقش او در ردیابی حرکات توکن مربوط به شرکت‌های بزرگ در طی سقوط بدنام Terra در آوریل 2022 نقشی ایفا کرده است.

لونا نمونه‌ای از داشتن Teradata با برچسب‌ها و داشتن داده‌های اتریوم است که مکمل آن به دلیل بسته‌بندی لونا و حوضچه منحنی است که در واقع باعث فروپاشی Teradol شده است. همچنین مواردی مانند Hodlnaut و دخالت آن و توانایی ما برای بررسی آن وجود دارد.”

ابزارهای نانسن و بازوی تحقیقاتی اخیراً راه‌اندازی شده به روزنامه‌نگاران فناوری در آسیا کمک کرد تا روش‌های مشکوک Hodlnaut را که تعدادی از ارزهای رمزنگاری‌شده در پی فروپاشی Terra در سال 2022 تعطیل شدند، کنار هم بگذارند. یکی از شرکت‌های وام‌دهنده.

در سنگاپور مستقر شد

گفتگوی عمیق Cointelegraph با Svanevik با برداشت او از سنگاپور به عنوان قطب ارزهای دیجیتال آسیا به پایان رسید. Token2049 هزاران شرکت کننده را به خود جذب کرد و مطمئناً این تصور را ایجاد کرد که کشور جزیره ای با آسمان خراش های بلند و ساختمان های آینده نگرانه قلب اکوسیستم است.

Svanevik معتقد است که سنگاپور به دلایل مختلف به طور منحصر به فردی به عنوان یکی از قطب های ارزهای دیجیتال در جهان قرار دارد. اول و مهمتر از همه، این کشور “جایی که امور مالی با فناوری روبرو می شود” است، برخلاف نزدیکترین نامزد آن در آسیا، هنگ کنگ، جایی که Svanevik بر گرایش مالی بیشتر تاکید دارد.

اخیرا: موسیقی NFT ابزار قدرتمندی برای تبدیل مخاطبان به جوامع است

رگولاتورهای سنگاپور نیز از این واقعیت آگاه هستند، و Svanevik، که یکی از اعضای پانل در رویداد اخیر مرجع پولی سنگاپور بود، کنترل های سختی را برجسته کرد که هم اثرات مثبت و هم منفی دارند.

“آنها در طول مدتی که من اینجا زندگی کرده ام سخت تر شده اند. آنها آغوش خود را باز نمی گذارند، آنها از همه کسانی که هر کاری با کریپتو انجام می دهند دعوت می کنند. بنابراین این مجوز است.” دریافت آن بسیار سخت است. صف های طولانی و آنها به خاطر آن مورد انتقاد قرار می گیرند.”

راه اندازی یک فروشگاه در آن محیط سختی است، اما مدیر عامل شرکت نانسن معتقد است که این کشور موقعیت خوبی برای تبدیل شدن به یک حوزه قضایی معتبر برای انجام تجارت دارد.

نویسنده: Gareth Jenkinson

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا