اخبار ارز دیجیتال

استکینگ مایع کلید امنیت زنجیره ای است

سهامداری مایع به بلاک چین‌های اثبات سهام (PoS) بزرگ‌تر اجازه می‌دهد تا از زنجیره‌های کوچک‌تر محافظت کنند و به نفع کل صنعت باشد.

تولد بیت کوین در سال ۲۰۰۹ احتمالاً به عنوان یکی از برجسته ترین رویدادهای فناوری در تمام دوران در تاریخ ثبت خواهد شد. این اولین مورد استفاده در دنیای واقعی برای یک دفتر کل غیرقابل تغییر، شفاف و ضد دستکاری، بلاک چین را نشان داد و پایه ای برای توسعه کریپتو و سایر صنایع مبتنی بر بلاک چین ایجاد کرد.

امروزه، تنها ده سال بعد، این صنایع در حال رونق هستند. ارزش بازار ارزهای دیجیتال در نوامبر ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود یعنی ۳ تریلیون دلار رسید. در حال حاضر بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر ارزهای دیجیتال در سراسر جهان وجود دارد و بر اساس پیش بینی ها، این تعداد تا دسامبر ۲۰۲۲ می تواند از ۱ میلیارد نفر نیز فراتر رود. تازه شروع شده است

عوامل متعددی تاکنون در موفقیت صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال نقش داشته اند. اما بیش از هر چیز دیگری، به دلیل ویژگی های کلیدی خاصی از فناوری زیربنایی است. اینها شامل تمرکززدایی، عدم اعتماد و امنیت داده ها می شود. شبکه‌های بلاک چین اصلی مانند بیت‌کوین به لطف مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) بسیار قوی هستند. ماینرهای توزیع شده در سطح جهانی این شبکه ها را با ارائه “هش” یا قدرت محاسباتی ایمن می کنند. به طور مشابه، در اجماع اثبات سهام (PoS) که اتریوم قصد دارد به زودی آن را اتخاذ کند، اعتبار سنجی ها شبکه را با قفل کردن یا “ذخیره کردن” دارایی های دیجیتال ایمن می کنند.

مربوط: حقیقتی که در پس تصورات غلطی است که مانع از شکست مایعات می شود

با این حال، تعداد ماینرها یا اعتباردهنده ها به ترتیب در PoW و PoS بسیار مهم است. با افزایش تعداد ماینرها یا اعتباردهنده ها، امنیت افزایش می یابد. بنابراین، تنها بلاک‌چین‌های بزرگ‌تر و تثبیت‌شده‌تر می‌توانند به طور بهینه از مکانیسم‌های اجماع سنتی بهره ببرند. از سوی دیگر، بلاک چین های نوظهور، صرف نظر از پتانسیل نوآورانه خود، اغلب فاقد منابع لازم برای ایمن سازی کامل شبکه های خود هستند.

سخت کردن چارچوب امنیتی بین زنجیره‌ها یکی از راه‌های حل این مشکل نسبتا مناسب است. علاوه بر این، با نوآوری هایی مانند استیکینگ مایع، بلاک چین های PoS بزرگتر می توانند به ایمن کردن بلاک چین های نوظهور کمک کنند و در نهایت کل صنعت را ایمن تر و پایدارتر کنند.

امنیت بین زنجیره ای برای بلاک چین های بزرگ و کوچک حیاتی است

ممکن است تعجب کنید که چرا بلاک چین های بزرگ علاقه مند به اشتراک گذاری اعتبار سنجی با دستگاه های کوچکتر هستند. این یک مسابقه شایسته سالاری است، اینطور نیست؟ البته بله، اما این لزوماً به معنای دست کم گرفتن نقش قابلیت همکاری یا مکانیسم‌های زنجیره متقابل نیست. و این کلید پذیرش انبوه فناوری بلاک چین است، هدف نهایی با وجود همه رقابت‌ها.

بلاک چین‌های PoS معمولاً نسبت به بلاک‌چین‌های مبتنی بر PoW در معرض حملات اکثریت مختلف هستند. بیلی رنکمپ از بنیاد اینترچین به اختصار اشاره می کند: با پیشنهادات هزینه، استخرهای جامعه را ارتقا یا تخلیه کنید. ”

گفته می‌شود، بیش از ۸۰ بلاک چین در حال حاضر از PoS استفاده می‌کنند که در آینده نزدیک تعداد بیشتری از آن‌ها از جمله اتریوم در راه است. این عمدتا به دلیل مصرف زیاد انرژی و تأثیر زیست محیطی زنجیره های PoW است. با این حال، اگرچه از این تغییر استقبال می شود، اما بدون اقدامات قوی می تواند منجر به یک بحران امنیتی در سطح صنعت شود. همه از جمله زنجیره های بزرگ متضرر خواهند شد. بنابراین افزایش امنیت بین زنجیره‌ها یک رویکرد برد-برد است و در واقع همان چیزی است که اکنون به آن نیاز داریم.

استیکینگ مایع امنیت زنجیره ای را بهینه می کند

تا حد زیادی برای منطق پشت امنیت بین زنجیره ای. در واقع، به لطف Cosmos Hub در حال اجرا است. اما سفر هنوز تمام نشده است. نوآوری هایی مانند استیکینگ مایع می تواند امنیت زنجیره ای را به سطح بعدی برساند.

برای شروع، اشتراک مایع نقدینگی را در دارایی‌هایی که در بلاک چین‌های PoS یا دیگر استخرهای سهام قرار دارند (قفل شده) باز می‌کند. این بسیار مهم است زیرا در غیر این صورت نقدینگی مورد استفاده کم خواهد ماند. کاربران نمی توانند از دارایی های سهامدار خود در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده کنند، که توانایی آنها را برای تولید بازدهی بهینه محدود می کند. Liquid Staking با ارائه مشتقات توکن شده از این دارایی‌های سهام، به افراد اجازه می‌دهد از مزایای سهامداری و DeFi به طور همزمان لذت ببرند. این امر علاوه بر به حداکثر رساندن بازده، امکان استفاده بیشتر را نیز فراهم می کند.

مربوط: لایه های سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال در اکوسیستم DeFi

اگر برخی از افراد احساس می کنند که این مزایا بر جنبه مالی سنگینی می کند، به این دلیل است که آنها جنبه مهمتر را نادیده می گیرند. مکانیسم هایی که به پروتکل Liquid Staking اجازه می دهد مقادیر قفل شده را آزاد کند، امنیت زنجیره متقابل را نیز افزایش می دهد. به زبان ساده، این کار با داشتن اعتبار سنجی در بلاک چین‌های PoS (با نام مستعار زنجیره‌های ارائه‌دهنده) مانند Cosmos، تراکنش‌ها را روی زنجیره‌های «مصرف‌کننده» کوچک‌تر تأیید می‌کند. اعتباردهنده بودن به این معنی است که دارایی‌هایی را که روی زنجیره ارائه‌دهنده شرط‌بندی کرده‌اید از دست می‌دهید، بنابراین نمی‌توانید در این فرآیند فریب بخورید.

اما اهمیت ملموس‌تر استیکینگ مایع، گسترش دامنه امنیت بین زنجیره‌ها است. دارایی های سهامدار مایع می تواند نشان دهنده ارزش دارایی های سهام در هر زنجیره تولید کننده باشد. می توانید از این برای به اشتراک گذاشتن اعتبارسنجی خود با تقریباً هر زنجیره مصرف کننده استفاده کنید. به عبارت دیگر، آنچه در درجه اول در Cosmos امروز امکان پذیر است، به طور گسترده در Liquid Staking قابل دسترسی خواهد بود.

توشار آگاروال برنده Forbes 30 Under 30، بنیانگذار و مدیر عامل Persistence، اکوسیستمی از برنامه های مالی پیشرفته که بر روی سهامداری مایع متمرکز شده است.

این مقاله برای اهداف اطلاعات عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، افکار و نظرات بیان شده در اینجا متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها یا نظرات Cointelegraph نیست.

نویسنده: Tushar Aggarwal

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها ۰ / ۵. مجموع آرا: ۰

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا