🚨 اخبار ارز دیجیتال

جک دورسی شبکه اجتماعی غیرمتمرکز را با انتخاب الگوریتم‌ها و حساب‌های قابل حمل راه‌اندازی می‌کند

برنامه “Bluesky Social” که مدت ها مورد انتظار بود اکنون کاربران را در نسخه بتا خصوصی می پذیرد و می گوید به زودی راه اندازی می شود.

جک دورسی، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل سابق توییتر، آخرین نسخه از پروتکل اجتماعی و برنامه جدید Bluesky Social را معرفی کرده است.

اعلامیه ۱۸ اکتبر تقریباً سه سال پس از اعلام ابتکار دورسی در دسامبر ۲۰۱۹ انجام شد تا به کاربران رسانه های اجتماعی کنترل داده های خود و انتقال آن ها از پلتفرمی به پلتفرم دیگر بدون اجازه را بدهد.

پروتکل جدید که از “ADX” به “Authenticated Transfer Protocol” (یا پروتکل AT) تغییر نام داده است، امکان انتقال حساب، انتخاب الگوریتم، قابلیت همکاری و عملکرد را به عنوان یک پروتکل کاربردی “شبکه اجتماعی غیرمتمرکز عظیم” فراهم می کند.

در این پروتکل، هویت کاربر توسط نام های دامنه پروتکل AT، مانند @alice.com مدیریت می شود. این نقشه ها به URL های رمزگذاری شده ای که از حساب کاربر و داده های آنها محافظت می کند، نگاشت می شوند.

این داده ها همچنین می توانند از یک ارائه دهنده به ارائه دهنده دیگر بدون “از دست دادن داده ها یا نمودارهای اجتماعی” منتقل شوند.

از دیگر ویژگی‌های این پروتکل می‌توان به قابلیت همکاری و بهبود عملکرد و «انتخاب الگوریتم» اشاره کرد. این به کاربران امکان دسترسی به یک “بازار باز الگوریتمی” را می دهد تا کاربرانی که با موتورهای جستجوی وب در تعامل هستند تا آزادانه فهرست کننده ها را انتخاب کنند.

Bluesky گفت که این به معنای استفاده از پروتکل‌ها برای کنترل بیشتر کاربران بر روی آنچه می‌بینند و به افرادی که در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی دسترسی دارند، می‌باشد، نه اینکه توسط یک شرکتی که به دنبال تعامل با آن هستند کنترل و اداره شود. من توضیح دادم که این بدان معناست که شما می‌توانید.

Bluesky قبلاً مدل تعدیل محتوای خود را به عنوان “در چندین لایه در سراسر سیستم، از جمله الگوریتم‌های تجمیع، آستانه‌های مبتنی بر شهرت و انتخاب کاربر نهایی” توصیف کرده بود.

هیچ شرکتی وجود ندارد که بتواند تصمیم بگیرد چه چیزی را منتشر کند. در عوض، بازاری وجود دارد که شرکت‌ها تصمیم می‌گیرند چه چیزی را برای مخاطبان خود بیاورند.»

در پاسخ به سوال یکی از کاربران در توییتر، دورسی همچنین تایید کرد که کاربران می توانند “بدون الگوریتم” را انتخاب کنند.

با این حال، اطلاعات زیادی در مورد برنامه اجتماعی جدید به نام Bluesky Social وجود ندارد، به جز اینکه به زودی راه اندازی می شود. کاربران اکنون می توانند به لیست انتظار خصوصی بپیوندند تا نسخه بتا را قبل از انتشار عمومی آزمایش کنند.

Bluesky گفت که به “محدودیت موقت در ثبت نام های پستی” از کاربرانی رسیده است که قبل از رفتن به یک ارائه دهنده لیست پستی برای از سرگیری ثبت نام در نسخه بتا ثبت نام کرده اند.

این شرکت گفت: “ما مشتاقانه منتظر به اشتراک گذاری بیشتر در مورد برنامه های Bluesky که در حال توسعه هستیم هستیم.”

مربوط: Bluesky کد «توئیتر غیرمتمرکز» را منتشر می‌کند، نظارت بر محتوا را تشریح می‌کند

یک پلتفرم اجتماعی غیرمتمرکز می تواند یکی از پاسخ ها به دستکاری متمرکز فیدها، حساب ها و داده های رسانه های اجتماعی باشد.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، قبلاً از سرکوب توئیتر در مورد “اطلاعات غلط” انتقاد کرده بود و در ماه آوریل گفت که تحت رهبری آینده او، توییتر “مایلی به حذف موارد نداشت.” و گفت این حساب باید برای همیشه ممنوع شود و به دنبال تشویق آزادی بیان در مطابق با بیانیه های کشور قانوننویسنده: Felix Ng

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا